Úvod > Česká nej > Kulturní > Lázeňské oplatky – sladká dobrota s českým původem
Kulturní

Lázeňské oplatky – sladká dobrota s českým původem

K lázeňskému životu patří lázeňské oplatky, lehoučká sladká delikatesa s charakteristickou vůní a jedinečnou chutí. Mají je rádi malí i velcí, a všichni víme, že bez oplatek by prameny, promenády i kolonády v našich lázních přišly o kousek svého nenapodobitelného kouzla.
Sladké a křehké pochoutky, jejichž mlsání patří k procházkám po lázeňských parcích a kolonádách Karlových Varech stejně jako ve Františkových Lázních, Teplicích, Luhačovicích nebo Priessnitzových lázních v Jeseníku, se údajně zrodily už v 18. století. Jejich vzorem zřejmě byly mešní hostie; oplatky je ostatně dodnes připomínají tvarem, složením těsta i ornamenty vytlačenými na povrchu. Zatímco dřív se užívaly svaté motivy, dnes tam najdete většinou název lázní s logem.

Dlouho se udržel výrobní postup, při němž se těsto lilo do pečicích kleští zvaných oplatnice a ty se vkládaly do pecí. Zdlouhavý postup dávno nahradily moderní technologie, ale oplatky si přesto zachovaly svou charakteristickou chuť, tvar i obal, a představují velmi originální a typicky českou pochoutku, kterou si spokojení klienti odváží domů jako originální dárek z lázní.

Sice nevíme, kde se oplatky objevily poprvé, ale ty z Mariánských Lázní provází legenda o šikovném kuchaři z premonstrátského kláštera v Teplé. Když prý jednou dostal za úkol připravit pro hosty zákusek, napadlo ho využít oplatnice na pečení hostií. Jednoduché těsto z vody a mouky vylepšil přidáním cukru a mléka a mezi upečené oplatky nasypal směs sekaných oříšků, cukru, skořice a dalšího koření. Oplatky potom spekl dohromady a vznikl tak lahodný pamlsek.

O původ lázeňských oplatek a ochrannou známku Evropské unie vedla Česká republika řadu let spor s Německem. To ale nakonec své námitky stáhlo a Evropská komise v roce 2011 rozhodla, že lázeňské oplatky jsou tradičními výrobky spjatými výlučně s českým územím. Sladkosti podobné našim oplatkám ale ochutnáte i jinde, například v rakouském Bad Ischlu a Vídni, německých Drážďanech nebo v Polsku.
 
Karlovy Vary – největší a nejznámější lázeňské město v České republice

Karlovy Vary – největší a nejznámější lázeňské město v České republice

Karlovy Vary jsou největším lázeňským městem České republiky. Své jméno dostaly po císaři Karlu IV. Místní horké i studené léčivé prameny jsou využívány k pitným kúrám, koupelím a dalším procedurám.

Dovolená s dětmi – Karlovarský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Karlovarský kraj – 5denní program

Chcete s dětmi procestovat nejzápadnější výběžek České republiky? Najdete tu půvabná malá městečka, ochutnáte minerální prameny, můžete objevovat středověké hrady, romantické skály a podnikat nekonečné procházky do upravených lázeňských lesů plných rozhleden, vyhlídek a dalších zajímavostí.

České značky: proč se Tatranky jmenují podle Tater a po kom mají jméno Fidorky?

České značky: proč se Tatranky jmenují podle Tater a po kom mají jméno Fidorky?

Za vším hledej ženu, v případě Fidorek ženu a oplatku: leckde se sice dočtete, že zakladatelem slavné oplatkářské firmy Opavia byl Kašpar Melchior Baltazar Fiedor, syn řezníka z Moravské Ostravy. Jenže byla to jeho žena Amálie, která nad otevřeným ohněm v kleštích pekla tradiční lázeňské oplatky a v opavských parcích je pak prodávala kolemjdoucím.

Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně – Goethův dům

Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně – Goethův dům

Navštivte nejstarší dům v Mariánských Lázních z roku 1818 spjatý se jménem básníka J. W. Goetha. Nahlédněte do historie Goethových pobytů i do tajemství jeho lásky k mladičké Ulrice von Levetzow. Vydejte se po stopách léčivých pramenů a nechte se unést sladkou historií lázeňských oplatek.

Lesk virtuozity duchovních árií českého klasicismu

Ansámbl Musica Florea každoročně nabízí cyklus koncertů po celé České republice. Zahajovací koncert nabídne posluchačům pěvecky náročné duchovní árie období klasicismu. Virtuózních vokálních partů se ujme přední český barytonista Roman Janál.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Velikonoční lázeňský pobyt LD Morava

7 denní lázeňský pobyt v dvojlůžkovém pokoji.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Výhodná nabídka turistické karty Karlovy Vary Region Card

Navštivte světoznámé lázně a poznejte Karlovarský kraj. Využijte jedinečné nabídky turistické karty.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Dvořák, Wagner, Strauss

Zbyněk Müller - dirigent.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Sen pro dva ve Wellness & Spa Hotelu Ambiente

Pokud hledáte aktivní dovolenou, wellness víkend či lázeňské léčení, každý den po celý rok nabízí wellness & spa hotel Ambiente nezapomenutelný pobyt.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Lázeňský hotel Karlsbad Grande Madonna v Karlových Varech

Lázeňský hotel Karlsbad Grande Madonna se nachází v samém srdci historické a lázeňské zóny Karlových Varů, 100 m od hlavního pramene Vřídla (72°C) , v bezprostřední blízkosti léčebných pramenů i velkolepých kolonád.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Barokní kostel sv. Máří Magdalény v Karlových Varech

U Vřídla přímo v centru Karlových Varů najdete monumentální vrcholně barokní chrám sv. Máří Magdalény, jehož autorem je Kilián Ignác Dientzenhofer.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Hotel Imperial Karlovy Vary

Pětihvězdičkový hotel Imperial nabízí svým hostům vysoký standard služeb. Nově zrekonstruované prostory hotelu uspokojí i tu nejnáročnější klientelu.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace

Spa & Wellness Hotel Prezident v Karlových Varech – špičkové léčení a wellness

Lázeňský a wellness hotel Prezident – moderní designový hotel se skvěle vybaveným wellness resortem (7 druhů saun, bazény, fitness) se nachází v samém centru Karlových Varů, jen pár kroků od Vřídla a karlovarských kolonád. Nabízí lázeňskou léčbu a více než 100 wellness a kosmetických procedur.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Spa hotel Schlosspark

Hotel se nachází v samém srdci Karlových Varů nad kostelem Sv. Máří Magdalény a v těsné blízkosti pramene Vřídlo a kolonád.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Boutique Hotel La Bohemia – ubytování přímo v centru Karlových Varů

Ubytování přímo v centru Karlových Varů v hotelu La Bohemia, který je kulturní památkou a nachází se v chráněné oblasti UNESCO.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

Hotel Bellevue Karlovy Vary

Hotel Bellevue nabízí ubytování a služby nedaleko lázeňského centra Karlových Varů. Je vhodný nejen pro rekreační pobyty, ale i pro vyznavače wellness a také pro konání malých firemních a společenských akcí.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj