Úvod > Co chcete dělat? > Pivovar Starobrno – pivo s moravským srdcem
Gurmánská turistika

Pivovar Starobrno – pivo s moravským srdcem

Starobrno má v současnosti výsadní postavení na jižní Moravě a přestože opravdové začátky pivovaru je těžké určit, sahají zřejmě až do 14. století. Starobrněnské pivo je vyráběno z těch nejkvalitnějších surovin a sládci mu věnují maximální péči.
Pivovar Starobrno stojí na Starém Brně již 140 let a ačkoliv jde o moderní pivovar, zachovává tradiční výrobní postupy, doplněné inovacemi a moderními technologiemi. V provozu je zde nová varna a přímo v areálu funguje i linka na výrobu a stáčení piva do 1,5 litrových Maxilahví – obalů ze speciálního plastu, vyvinutých speciálně pro pivo. Díky ní i díky stálému zájmu konzumentů o piva vařená v pivovaru na Mendlově náměstí dle tradičních receptur z vybraných odrůd českého chmele a moravského ječmenného sladu, se v pivovaru Starobrno ročně vaří více než milion hektolitrů piva.

Z pivovaru Starobrno můžete ochutnat tradiční výčepní piva (Tradiční, Černé, Řezák), Ležák, pivní speciál Baron Trenck, nefiltrovanou kvasnicovou třináctku a unikátní speciály Zelené pivo (které se čepuje na zelený čtvrtek) a Modrou Kometu. Velké oblibě se mezi spotřebiteli těší jedenáctistupňové Medium. Nepasterizované řízné pivo, to je Staré Brno typické svojí barvou, jemně hořkou chutí a sladovou vůní. Velmi oblíbený je i Brněnský drak, originální nepasterizovaný extra chmelený světlý ležák. Nejopečovávanějším pivem ze starobrněnského pivovaru je Starobrno Nefiltrovaný Ležák. Jde o nepasterizovaný, ale navíc i nefiltrovaný ležák, který má typické zlatavé zakalení způsobené pivovarskými kvasnicemi a obsahuje tak významné množství vitaminu B. Právě díky kvasnicím má nefiltrovaný ležák tak typickou plnou chuť s jemným nádechem připomínajícím chléb.
 

Exkurze v pivovaru

Pivovar Starobrno, který na stejném místě v ulici Hlinky nedaleko Mendlova náměstí stojí už od roku 1872, se stále častěji stává oblíbeným výletním cílem. Pivovarem provázejí kvalifikovaní průvodci, kteří turisty seznámí s dlouhou historií vaření piva na Starém Brně i v samotném pivovaru Starobrno. Dále je informují o všech fázích výroby piva, tradiční technologii a kvalitních surovinách k jeho vaření.

Exkurze probíhají:
Pracovní den     8.00 – 17.30 hod. nutné objednat
Sobota             od 11.00 a od 13.00 hod. bez objednání
Neděle             od 14.00 a od 15.00 hod. bez obejdnáníV pracovní den je minimální počet návštěvníků ve skupině je 5, maximální pak 25. O víkendu je možné zúčastnit se exkurzí bez předchozího objednání.
 

Pivovarská restaurace

Pivovarskou restauraci Starobrno tvoří komplex pivnice společně s restaurací, další restaurace, velké terasy, kavárny a stylového Heineken baru. Nalézt ji můžete na Mendlově náměstí nedaleko brněnského výstaviště a návštěvy jistě nebudete litovat.

 

Šalina PUB

Šalina pub je unikátní hospoda na kolejích, která nabízí 38 míst k sezení a 17 míst ke stání. Výčep umožňuje točit najednou až tři druhy piva – Starobrno Tradiční, Starobrno Medium a Starobrno DRAK. Dát si můžete i nealko nápoje či něco malého na zub. Naleznete zde opravdové vychytávky jako třeba speciální držáky na pivo. Nechybí ani toaleta, audio video systém a WiFi. Každou středu od března do prosince si tak můžete užít jedinečnou jízdu Brnem! Každou první středu v měsíci si navíc můžete zahrát i dvouhodinový Pub kvíz!
 

Pivní kurzy v pivovaru Starobrno

Kurz technologie výroby a čepování piva vás provede celým procesem vaření piva – od příjmu surovin až po plnění jednotlivých typů obalů. Spolu s odborným garantem na technologii absolvujete prohlídku pivovaru. Dozvíte se, jak s pivem zacházet a jak ho podávat hostům v restauracích. Na závěr si potom zkusíte načepovat pivo s pěnovou čepicí či na hladinku.

V kurzu pivního sommeliérství se seznámíte s historií piva a jeho základním dělením. Vyškolený degustátor vám ukáže, které chutě v pivu hledat a osvětlí, proč vznikají nežádoucí chuťové a čichové vjemy. Sami si budete moci vyzkoušet, jak se pivo hodnotí na degustačních soutěžích a které potraviny zvýrazní jeho chuť.

Minimální počet přihlášených účastníků je 10 osob. Kurzy je nutné objednat předem.
  • telefonicky na čísle: +420 737 224 087
  • e-mailem na: exkurze@starobrno.cz
  • cena kurzů: 1000 Kč
Zobrazit více
Naposledy změněno: 16. 7. 2021
23.7.
25.7.
Festival Mendel

Festival Mendel

Brno, Jižní Morava
23.7.
25.7.
Mendel je...

Mendel je...

Brno, Jižní Morava
26.7.
30.7.
Fulldome Festival Brno 2021

Fulldome Festival Brno 2021

Brno, Jižní Morava
28.5.
31.10.
Objevuj památky s princeznou Arabelou

Objevuj památky s princeznou Arabelou

Brno-střed, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovarská Starobrno

Pivovarská Starobrno

Brno, Jižní Morava
Restaurace Skanzeen v centru Brna

Restaurace Skanzeen v centru Brna

Brno-střed, Jižní Morava
Hradní vinárna na Špilberku

Hradní vinárna na Špilberku

Brno, Jižní Morava