Úvod > Co chcete dělat? > Pivovar Starobrno – pivo s moravským srdcem
Pivovar Starobrno - pivo s moravským srdcem
"> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Gurmánská turistika

Pivovar Starobrno – pivo s moravským srdcem

Starobrno má v současnosti výsadní postavení na jižní Moravě a přestože opravdové začátky pivovaru je těžké určit, sahají zřejmě až do 14. století. Starobrněnské pivo je vyráběno z těch nejkvalitnějších surovin a sládci mu věnují maximální péči.
Pivovar Starobrno stojí na Starém Brně již 140 let a ačkoliv jde o moderní pivovar, zachovává tradiční výrobní postupy, doplněné inovacemi a moderními technologiemi. V provozu je zde nová varna a přímo v areálu funguje i linka na výrobu a stáčení piva do 1,5 litrových Maxilahví – obalů ze speciálního plastu, vyvinutých speciálně pro pivo. Díky ní i díky stálému zájmu konzumentů o piva vařená v pivovaru na Mendlově náměstí dle tradičních receptur z vybraných odrůd českého chmele a moravského ječmenného sladu, se v pivovaru Starobrno ročně vaří více než milion hektolitrů piva.

Z pivovaru Starobrno můžete ochutnat tradiční výčepní piva (Tradiční, Černé, Řezák), Ležák, pivní speciál Baron Trenck, nefiltrovanou kvasnicovou třináctku a unikátní speciály Zelené pivo (které se čepuje na zelený čtvrtek) a Modrou Kometu. Velké oblibě se mezi spotřebiteli těší jedenáctistupňové Medium. Nepasterizované řízné pivo, to je Staré Brno typické svojí barvou, jemně hořkou chutí a sladovou vůní. Velmi oblíbený je i Brněnský drak, originální nepasterizovaný extra chmelený světlý ležák. Nejopečovávanějším pivem ze starobrněnského pivovaru je Starobrno Nefiltrovaný Ležák. Jde o nepasterizovaný, ale navíc i nefiltrovaný ležák, který má typické zlatavé zakalení způsobené pivovarskými kvasnicemi a obsahuje tak významné množství vitaminu B. Právě díky kvasnicím má nefiltrovaný ležák tak typickou plnou chuť s jemným nádechem připomínajícím chléb.
 

Exkurze v pivovaru

Pivovar Starobrno, který na stejném místě v ulici Hlinky nedaleko Mendlova náměstí stojí už od roku 1872, se stále častěji stává oblíbeným výletním cílem. Pivovarem provázejí kvalifikovaní průvodci, kteří turisty seznámí s dlouhou historií vaření piva na Starém Brně i v samotném pivovaru Starobrno. Dále je informují o všech fázích výroby piva, tradiční technologii a kvalitních surovinách k jeho vaření.

Exkurze probíhají:
Pracovní den     8.00 – 17.30 hod. nutné objednat
Sobota             od 11.00 a od 13.00 hod. bez objednání
Neděle             od 14.00 a od 15.00 hod. bez obejdnáníV pracovní den je minimální počet návštěvníků ve skupině je 5, maximální pak 25. O víkendu je možné zúčastnit se exkurzí bez předchozího objednání.
 

Pivovarská restaurace

Pivovarskou restauraci Starobrno tvoří komplex pivnice společně s restaurací, další restaurace, velké terasy, kavárny a stylového Heineken baru. Nalézt ji můžete na Mendlově náměstí nedaleko brněnského výstaviště a návštěvy jistě nebudete litovat.

 

Šalina PUB

Šalina pub je unikátní hospoda na kolejích, která nabízí 38 míst k sezení a 17 míst ke stání. Výčep umožňuje točit najednou až tři druhy piva – Starobrno Tradiční, Starobrno Medium a Starobrno DRAK. Dát si můžete i nealko nápoje či něco malého na zub. Naleznete zde opravdové vychytávky jako třeba speciální držáky na pivo. Nechybí ani toaleta, audio video systém a WiFi. Každou středu od března do prosince si tak můžete užít jedinečnou jízdu Brnem! Každou první středu v měsíci si navíc můžete zahrát i dvouhodinový Pub kvíz!
 

Pivní kurzy v pivovaru Starobrno

Kurz technologie výroby a čepování piva vás provede celým procesem vaření piva – od příjmu surovin až po plnění jednotlivých typů obalů. Spolu s odborným garantem na technologii absolvujete prohlídku pivovaru. Dozvíte se, jak s pivem zacházet a jak ho podávat hostům v restauracích. Na závěr si potom zkusíte načepovat pivo s pěnovou čepicí či na hladinku.

V kurzu pivního sommeliérství se seznámíte s historií piva a jeho základním dělením. Vyškolený degustátor vám ukáže, které chutě v pivu hledat a osvětlí, proč vznikají nežádoucí chuťové a čichové vjemy. Sami si budete moci vyzkoušet, jak se pivo hodnotí na degustačních soutěžích a které potraviny zvýrazní jeho chuť.

Minimální počet přihlášených účastníků je 10 osob. Kurzy je nutné objednat předem.
  • telefonicky na čísle: +420 737 224 087
  • e-mailem na: exkurze@starobrno.cz
  • cena kurzů: 1000 Kč

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovarská Starobrno

Pivovarská Starobrno

Brno, Jihomoravský kraj
Sorry, pečeme jinak

Sorry, pečeme jinak

Brno, Jihomoravský kraj
Bistro Ramen v Brně

Bistro Ramen v Brně

Brno, Jihomoravský kraj
Tradiční česká restaurace Skanzeen

Tradiční česká restaurace Skanzeen

Brno, Jihomoravský kraj