ÚvodAktualityZimní výlety na zříceniny: romantika, láska a dobrodružství
Památky

Zimní výlety na zříceniny: romantika, láska a dobrodružství

Poslechněte si audio verzi článku
Hradby a věže tyčící se v přítmí lesa. Historie plná bojů, úkladů a zrady, ale také šťastných i smutných lásek. Barvité pověsti, nádherné výhledy a hlavně možnost prodloužit si výlety o další putování, takové jsou zimní výlety na půvabné zříceniny, které vám přináší portál Kudy z nudy.

Týřov: hrad nad Berounkou

hrad týřovIdeální tip pro osamělé toulavé duše! K romantické zřícenině bývalého přemyslovského hradu křivoklátských lesích totiž sice vede turistická značka i spousta neznačených cest, ale zabloudí sem jen málokdo. Týřov, který patří mezi nejstarší české hrady, patřil také k prvním, které roku 1333 Karel IV. po svém návratu do Čech vykoupil zpět ze zástavy ke koruně a ve svém zákoníku Majestas Carolina jej zařadil mezi statky podmínečně zcizitelné. Z mohutného sídla na ostrohu nad řekou Berounkou, které muselo být skutečně velkolepé – stačí se podívat na historické rytiny a spočítat neuvěřitelných čtrnáct věží a věžic – se dochovala řada obvodových zdí a romantické nádvoří. V cestě můžete pokračovat podél Berounky anebo vystoupat podél Úpořského potoka do Broum, kde objevíte pivovar Matuška.
 

Šostýn: hrad u korálového útesu

Zdroj foto: Město KopřivnicePři pohledu na mapu zjistíte, že mezi Štramberkem a Kopřivnicí je zalesněný kopec. Na něm, necelé dva kilometry od centra Kopřivnice a jen kousek od místního koupaliště, stojí rozsáhlá zřícenina hradu Šauenštejn, jemuž se později začalo říkat Šostýn. Prý odtud bývalo vidět na věž hradu Štramberka, který vznikl o něco později, i na Hukvaldy. Navzdory padacímu mostu, obranné věži i věžovité bráně s propadlištěm přišel konec hradu poměrně záhy, už během 15. století. K vidění tu sice jsou jen holé zdi s otvory po oknech a dveřích, bez střech a ochozů, ale to, co zbylo, můžete prozkoumávat bez většího rizika. Kopřivnice se o hradní areál vzorně stará, na výletníky tu čeká řada laviček i upravené stezky včetně Lašské naučné stezky. Snadno se po ní dostanete k dalším hezkým místům v okolí, například k Bezručově vyhlídce nebo k Raškovu kameni. Napadlo by vás, že jde o pozůstatek korálového útesu?
 

Lichnice: zimní sídlo dobrodruhů

lichniceDominantou Železných hor je hrad Lichnice, který zanikl po třicetileté válce. Z rozhodnutí krále Ferdinanda III., který nařídil pobořit hradby, museli mít místní radost, protože kameny z hradu se postupně stěhovaly do základů a zdí jejich domů. Z Lichnice se stala zřícenina, kde se v létě platí vstupné. Areál však není oplocený a snadno se sem dostanete i v zimě. To dobře vědí zejména účastníci zimního táboření, která se zde koná pravidelně každý rok první víkend v únoru. Doufejme, že se v nadcházející sezóně opět bude konat, v letošním ani minulém roce oblíbená akce totiž neproběhla. Pokud zatoužíte po delší procházce, zajděte se podívat do Lovětínské rokle těsně pod hradem, kudy prochází naučná stezka věnovaná historii vápenictví a dovede vás k mohutné Berlově vápence.
 

Volfštejn: věž uprostřed lesa

hrad VolfštejnŘíká se, že první zpráva o hradu Volfštejně je spojená s vraždou – a ta jako by předznamenala jeho brzký konec, protože hrad postavený v první polovině 13. století zpustnul už za krále Jiřího z Poděbrad. Všichni na něj zapomněli, a tak dnes na úbočí Vlčí hory kousek od Černošína nedaleko Stříbra v západních Čechách objevíte vzácně dochovaný hrad bergfritového typu, kde nikdy neprobíhaly žádné stavební úpravy, a tak se zachovala jeho románsko-gotická tvář. Dominantou hradu je 22 metrů vysoká válcová věž, která by se snad časem mohla proměnit v rozhlednu.
 

Malý nebo Velký Blaník?

Velký BlaníkPlánujete zimní výlet na Velký Blaník? Pak nelitujte námahy a zajděte se podívat i na Malý Blaník, který leží jihozápadně od svého velkého bratra a odděluje je úzké údolí. Na jeho vrcholku stojí romantické zříceniny kaple sv. Máří Magdaleny, z jejíhož středu vyrůstá letitý smrk. Říká se mu Farář nebo Mnich a jeho stáří se odhaduje na dvě stě let. Pověstmi opředená hora Velký Blaník neskrývá pouze Blanické rytíře, ale také hradiště z pozdní doby halštatské (750 – 450 př.n.l.). Žili na něm lidé tzv. halštatskolaténské kultury. V době osídlení naší země Kelty zde bylo hradiště kruhového tvaru se dvěma řadami kamenných valů, tzv. oppidum, později tvrz. Na Velkém Blaníku jsou dnes patrné pozůstatky opevnění v podobě mohutných kamenných valů.
 

Andělská Hora: působivé místo, které navštívil i J.W.Goethe

Andělská horaDnes zůstala z hradu Andělská Hora na Karlovarsku jen zřícenina, která je i přesto pro svou dominantní polohu s dalekým kruhovitým výhledem (zejména na blízké Doupovské hory) oblíbeným výletním místem. V roce 1786 ji navštívil i německý básník Johann Wolfgang Goethe. Místo, kde hrad stojí údajně patří mezi pozitivní zóny, působící příznivě na melancholické stavy. Pobyt by měl prospět každému, kdo se cítí přepracovaný a ve stresu. Faktem je, že si toto místo roku 1978 vybrali filmaři k natočení kultovního snímku Balada pro banditu. Hrad Andělská Hora byl založen na sklonku 14. století pány z Oseka a sehrál důležitou roli v době husitských válek. Za třicetileté války byl hrad v roce 1635 vypálen Švédy, záhy byl však obnoven a obýván až do roku 1718, kdy vyhořel i s městečkem v podhradí.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Zřícenina hradu Týřov Památky

Zřícenina hradu Týřov

Hrad Týřov stojící na skále vysoko nad hladinou Berounky, postavil nejspíše až ke konci své vlády král Václav I. Hrad patří mezi hrady typu francouzského kastelu a byl jedním z prvních hradů tohoto typu na našem území, který umožňoval aktivní obranu.

Zřícenina hradu Andělská Hora – oblíbené karlovarské poutní místo Památky

Zřícenina hradu Andělská Hora – oblíbené karlovarské poutní místo

Poutním místem regionu Karlových Varů je Andělská Hora se zříceninou hradu Engeslburg a poutním kostelem Nejsvětější Trojice z roku 1712, jehož zvláštností je zcela pravidelná trojúhelníková dispozice.

Geopark Železné hory – ráj pro pěší i cyklisty Příroda

Geopark Železné hory – ráj pro pěší i cyklisty

Z geologického pohledu je území Železných hor obsáhlou učebnicí geologie. Ve více než 600 milionů let dlouhé historii zde vznikla řada geologických jevů, které je možné spatřit za dva až tři dny.

Berlova vápenka – expozice vápenictví u Třemošnice Památky

Berlova vápenka – expozice vápenictví u Třemošnice

Berlova vápenka je cenná technická kulturní památka dokládající místní průmyslovou tradici a historii. Evropskou raritou byla 5 km dlouhá lanovka, která vedla z vápencových dolů. Výstavu doprovázejí expozice mapující minerály v okolí, které sloužily jako surovina pro výrobu.

Zřícenina hradu Šostýn Památky

Zřícenina hradu Šostýn

Nedaleko města Kopřivnice na Novojičínsku leží zřícenina středověkého hradu Šostýn. Dochovaly se příkop a dva valy, z vlastního hradu pak zříceniny zdí hradeb, paláce a věže, které v současné době prochází částečnou rekonstrukcí.

Zřícenina hradu Lichnice Památky

Zřícenina hradu Lichnice

Na ostrohu nad Třemošnicí byl v 2. pol. 13. století vybudován hrad Lichnice. Hrad je přístupný oficiálně od května do října, ale kolem brány se dá projít po cestičce vždy a hrad tak navštívit kdykoli.

Kaple Máří Magdaleny na Malém Blaníku Památky

Kaple Máří Magdaleny na Malém Blaníku

Hora Malý Blaník je již od pradávna spjat s Máří Magdalenou. Vůbec první zmínka o tomto poutu pochází z roku 1543, kdy na vlašimskou faru přišla žena z Kouřimi s žádostí o přenocování během svého putování za Máří Majdalenkou na Blaníku. Po té, co žena okradla farní kuchařku, beze stopy zmizela.

Přírodní rezervace Malý Blaník Příroda

Přírodní rezervace Malý Blaník

Malý Blaník leží jihozápadně od svého velkého bratra. Jeho hřebenitý skalnatý vrchol se tyčí do výšky 564 m.n.m. a od svého souseda je oddělen úzkým údolím, kterým se táhne pruh silnice z Louňovic pod Blaníkem do Načeradce.

Zřícenina hradu Volfštejn u Černošína Památky

Zřícenina hradu Volfštejn u Černošína

Volfštejn patří mezi nejstarší hrady na Tachovsku. Jedná se o jeden z mála dispozičně zachovaných románsko-gotických hradů nenarušených pozdějšími přestavbami. Ve 2. pol. 15. století ztratil hrad na významu. Zanikl roku 1470 za bojů Zelenohorské jednoty s vojsky krále Jiřího z Poděbrad.

Další aktuality

Kampaň Muzea a 20. století připomíná 80 let od ukončení 2. světové války

V roce 2025 si připomínáme 80. výročí od konce druhé světové války. Asociace muzeí a galerií České republiky proto vyhlásila pro letošní rok v rámci cyklu Muzea a 20. století kampaň na téma Válka a mír s podtitulem „80 let od ukončení 2. světové války“. Do letošního ročníku kampaně je přihlášeno více než 100 projektů, na jejichž organizaci se podílejí muzejní instituce z celé republiky a ve spolupráci s nimi i další subjekty. Během celoročního programu kampaně je ori zájemce připraveno mnoho výstav, expozic, vzpomínkových slavností, přednášek, seminářů, workshopů, komponovaných pořadů i akcí typu „living history“.
25. květen 2025 6:00
Památky

Inspirativní české památky – ocenění Ministra pro místní rozvoj pro rok 2025

Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek poprvé 23. května 2025 ocenil inspirativní české památky, a to ve dvou kategoriích. První z nich byla zaměřena na atraktivní zimní program a rozvoj cestovního ruchu, druhá na ekonomickou udržitelnost a celoroční přístupnost. Mimořádné ocenění získali majitelé Nového zámku Libějovice. Celoroční přístupnost, zajímavý program a propojení s místní komunitou pomáhají nejen udržet kulturní dědictví živé, ale zároveň podporují rozvoj regionů a zvyšují ekonomický přínos cestovního ruchu v dané lokalitě po celý rok. Oceněné objekty tak mohou být vzorem pro provozovatele dalších turistických cílů.
23. květen 2025 17:28
Památky

Noc kostelů 2025: místa, která stojí za vidění

Noc kostelů je tady! Sedmnáctý ročník celorepublikové akce se uskuteční už v pátek 23. května 2025. V letošním ročníku je přihlášeno 1864 kostelů a modliteben z celé České republiky. Letošní Noc kostelů nese téma "naděje" – jako světlo ve tmě, síla na cestě a opora v nejistotách. Noc kostelů se připojuje také k celosvětovému Svatému roku s mottem Poutníci naděje. Programy v jednotlivých kostelech zahrnuje koncerty, komentované prohlídky, modlitby, výstavy, divadelní představení a další aktivity, které propojují duchovní a kulturní rozměr křesťanství.
20. květen 2025 16:00
Památky

Věda a historie není nuda: jak okrašlovací spolky mění města a proč se k nim přidává čím dál víc lidí?

Všechno to začíná pohledem. Na zarostlou náves, chátrající lavičku nebo na park, který by si zasloužil nový život. A pak přichází otázka – co kdybychom s tím něco udělali? Ne kvůli slávě, ale kvůli místu samotnému a pocitu, že svět může být o trochu hezčí, když se o něj společně postaráme. Tak vznikaly první okrašlovací spolky, a tak se dnes znovu rodí jejich renesance. Vypravte se s Kudy z nudy za jejich jedinečnými příběhy!
20. květen 2025 13:00
Památky

Prohlídky soukromých hradů a zámků: navštěvujte a objevujte!

O víkendu od 23. do 25. května 2025 se budou konat Dny soukromých hradů a zámků 2025. Téměř dvacítka památkových objektů, o které pečují buď potomci starých šlechtických rodů, anebo noví majitelé, během nich otevře své brány a nabídne vedle pravidelných prohlídek i speciální programy. Udělejte si výlet na místa, kde při troše štěstí potkáte i jejich šlechtické majitele... Pozoruhodné interiéry nabízí například hrad Kost, zámek Blatná, Karlova Koruna, Dobříš, Stránov a mnohé další památky.
19. květen 2025 11:30
Památky

Archeologie v krajině ... aneb česká Troja okolo nás

Pravěká sídliště, mohylová pohřebiště, slovanská hradiště anebo zaniklé středověké osady… to vše nabízí pozornému turistovi česká krajina. Vypravte se na místa, která pamatují mnohé dějinné události a kde doslova ucítíte závan starých časů. A kam se za nimi vydat? To vám poradí portál Kudy z nudy.
19. květen 2025 9:07
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
19. květen 2025 9:02
Památky

Věda a historie není nuda: nový život starých kostelů aneb muzea, galerie a svatební místa

Vydejte se s Kudy z nudy prozkoumat bývalé, zrušené i takzvaně odsvěcené kostely! I když už neslouží pro církve a církevní obřady, stále jsou to místa s krásnou architekturou a jedinečným geniem loci. A také se spoustou překvapení: ukážeme vám například jediný kostel na světě, kde najdete Spidermana nebo Barta Simpsona vedle Jana Nepomuckého.
18. květen 2025 17:10
Památky