Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Zřícenina hradu Volfštejn u Černošína
Památky

Zřícenina hradu Volfštejn u Černošína

Volfštejn patří mezi nejstarší hrady na Tachovsku. Jedná se o jeden z mála dispozičně zachovaných románsko-gotických hradů nenarušených pozdějšími přestavbami. Ve 2. pol. 15. století ztratil hrad na významu. Zanikl roku 1470 za bojů Zelenohorské jednoty s vojsky krále Jiřího z Poděbrad.
Hrad, ukrytý uprostřed lesů na Tachovsku nedaleko obce Černošín, byl zřejmě postaven v první polovině 13. století, o čemž svědčí románský portálek na věži. Zajímavé je, že první písemná zpráva o hradu je spojena s vraždou. Podle té byl v roce 1316 zavražděn Ctibor z Volšteina. Pachateli byli Dluhomil a Bedřich z Brodu, kteří byli, na základě žaloby syna zavražděného, odsouzeni k pokutě 600 hřiven stříbra.
 
Když páni hradu měli možnost usadit se na nedalekém hradě Třebelu, Volfštejn opustili. To bylo kolem roku 1460. Pustý hrad za bojů krále Jiřího z Poděbrad se zelenohorskou jednotou zanikl.
 
Malý hrad po stavební stránce zachovával sasko-hesenský princip. Půdorys Volfštejna měl tvar na jedné straně seříznuté čočky. Dominantou zříceniny je dodnes mohutná válcová kamenná věž vysoká 22 m. Z paláce zbyly necelé čtyři zdi v neúplné výšce a z menších staveb je již více patrná za pomoci obvodových zdí jen jediná. Na soustavných opravách zříceniny (spárování zdiva, rekonstrukce okna atd.) pracuje Spolek pro záchranu hradu Volfštejna.
 
Z obce Černošín vede ku hradu žlutá turistická značka. Hrad je přístupný i po zelené značce lesem, ze zastávky ČD Ošelín.

Zahájení lázeňské sezony 2023 Konstantinovy lázně

Do lázeňské a turistické sezony vstoupí Konstantinovy Lázně, jediné lázně Plzeňského kraje,19. května.
Konstantinovy Lázně, Plzeňský kraj

Velikonoční mše v klášteře Kladruby

Velikonoční mše.
Kladruby, Plzeňský kraj

Vlčí hora u Černošína – nejjižnější výlevná sopka Českého masivu

Vlčí hora nedaleko Černošína svojí nadmořskou výškou 703,6 metrů výrazně převyšuje veškeré kopce v okolí. Je nejen důstojnou dominantou krajiny a přírodního parku Kosí potok, ale také je nejvyšším bodem Pernarecké pahorkatiny i celého geomorfologického celku Plaská pahorkatina.
Černošín, Plzeňský kraj

Barokní kostel sv. Jiří v Černošíně

K dominantám obce Černošín patří kostel sv. Jiří, o kterém se dochovala písemná zmínka již k roku 1374. Dnešní barokní podoba kostela pochází z let 1711 až 1732, kdy byl kostel nákladně přestavěn díky daru hraběte Prospera ze Sinzendorfu.
Černošín, Plzeňský kraj

Muzeum v Černošíně

Prostory muzea se nacházejí v objektu bývalé fary, která patří mezi nejstarší budovy v obci. Expozice se velkou částí váže přímo k historii města a okolí, včetně zajímavých historických řemesel.
Černošín, Plzeňský kraj

Infoturistický park Černošín

Infoturistický park je součástí informačního centra. Nachází se tu také odpočinková a relaxační zóna. Prostor slouží i jako malé muzeum přírody a zajímavostí. Mezi posezením se nacházejí ukázky hornin z okolí, u kterých je i částečný popis.
Černošín, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Sherwood Stříbro

Restaurace Sherwood v historické budově bývalého strážního domku ze 14. století ve Stříbře nabízí k posezení 24 míst + 10 míst v salonku. V letních měsících je k dispozici 24 míst na terase s romantickým výhledem do údolí řeky Mže.
Stříbro, Plzeňský kraj

Camp Karolina u Tachova

Camp Karolina je moderní, menší rodinný kemp evropské úrovně v krásném, tichém, přírodním prostředí. Poskytuje ubytování ve vybavených chatách, mobilních domech, v apartmánech a na místech pro stany, či karavany s elektrickými přípojkami.
Brod nad Tichou, Plzeňský kraj

Penzion Štybar Stříbro

Příjemné ubytování v historickém centru města Stříbra nabízí Penzion Štybar. Okolí penzionu nabízí bohatou přírodu a krásné cyklostezky, výlety a procházky. Součástí penzionu je prostorná nekuřácká restaurace s venkovní terasou pro kuřáky a degustačním sklípkem.
Stříbro, Plzeňský kraj

Kavárna Srdíčko Konstantinovy Lázně

Kavárna se nachází v lázních, kde se léči srdeční a pohybové nemoci. Častou příčinou těchto obtíží bývá nevhodná strava a životní styl. Snažíme se proto dbát na zdraví našich hostů a nabízet výhradně kvalitní dobroty bez škodlivých látek.
Konstantinovy Lázně, Plzeňský kraj