Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Židlochovice - ubytování na loveckém zámku a zámecký park

Zámek Židlochovice - ubytování na loveckém zámku a zámecký park

Příroda
K nejzachovalejším loveckým zámkům Evropy patří Zámek Židlochovice. Spolu s historickými bažantnicemi a oborami pro vysokou zvěř vytváří ojedinělý lovecký komplex, navazující na staletou mysliveckou tradici tohoto území. Na zámek navazuje přilehlý zámecký park.
Historie zámku v Žídlochovicích sahá do 14. století, a to zmínkami o vodní tvrzi, vybudované na jantarové stezce, spojující Středomoří s baltským pobřežím. Do honosnější podoby byla tvrz postupně přestavována středověkými majiteli, z nichž mezi nejvýznamnější patřily rody Žerotínů a Valdštejnů. Zásadní přestavbu zámku do barokního stylu provedl hrabě Sinzendorf (1696-1743), který také velmi výrazně ovlivnil rozvoj myslivosti na židlochovickém panství. Zámek sloužil loveckým hostům nejen k lovu, ale také ke společenským a politickým setkáním.

Za 1. republiky pobýval na zámku prezident T. G. Masaryk, na jehož počest byla 7. 3. 1930 vysazena v západní části parku lípa, nyní označena pamětní deskou. Židlochovice a zámecký park si oblíbil i český básník Petr Bezruč. V parku byla zřízena lavička, na níž je pamětní cedule s jeho básní, vztahující se k židlochovickému zámku.

Na zámek navazuje přilehlý zámecký park, který byl založen na počátku 18. století a postupně přebudován do současného anglického stylu. Park má rozlohu 22 hektarů a je celoročně přístupný veřejnosti.

Zámek Židlochovice je od roku 1918 ve vlastnictví České republiky, s právem hospodařit pro státní podnik Lesy České republiky. Jako organizační složka LČR, s.p., jej spravuje Lesní závod Židlochovice, který zde má své sídlo. V sedmdesátých letech byl upraven pro ubytování především loveckých hostů. I z tohoto důvodu není zámek běžně přístupný veřejnosti. Pro příjemný pobyt hostů je připravena lovecká jídelna, hlavní společenský sál a růžový salónek. Vedle ubytovacích služeb nabízí zámek Židlochovice především moderní konferenční centrum a řadu dalších služeb. V současné době slouží především potřebám státního podniku, státním orgánům i komerčním požadavkům nejrůznějších subjektů. Zámek Židlochovice je národní kulturní památkou.
Celý popis
Naposledy změněno: 8. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí