Úvod > Aktuality > Hospital Kuks zahajuje o víkendu letošní turistickou sezonu
Hospital Kuks se po rozsáhlé obnove v breznu poprvé otevre
Památky

Hospital Kuks zahajuje o víkendu letošní turistickou sezonu

  • Vydáno19. března 2019
Turistická sezóna na Kuksu letos začíná předposledním víkendem v březnu, a to 23. a 24. 3. 2019. Příchozí mohou navštívit Základní okruh hospitálem a Šporkovskou hrobku. Naplno se pak památka turistům otevře od 30. března, kdy bude možné přijít vždy od úterý do neděle, od 9:00 do 17:00. To bude již otevřena také expozice Českého farmaceutického muzea. Prohlídky budou probíhat i ve státní svátky (Velký pátek, Velikonoční pondělí, 1. a 8. května atd.). Otevřeno bude i bylinkářství na nádvoří hospitálu – obchůdek, kde je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.
KuksRekonstruovaná národní kulturní památka Hospital Kuks nabídne turistům první prohlídky už o tomto víkendu 23. a 24. března 2019. Ve všední dny do 29. 3. 2019 je možné rezervovat prohlídky Hospitálu a Šporkovské hrobky pro minimálně desetičlennou skupinu.

Letošní turistická sezóna oficiálně započne v sobotu 30. března 2019. Od tohoto dne budou, mimo pondělků, denně přístupné všechny prohlídkové okruhy.

Mezi zajímavosti patří na Kuksu unikátní oboustranný obraz v kostele, kdy na jedné straně uvidíte kojící Pannu Marii a na druhé Nejsvětější Trojici, které je kostel zasvěcen. Nebo také globus a cínové lavabo, které používali milosrdní bratři – dřívější pečovatelé zde v hospitálu.
 

I letos Kuks ožije oblíbenými akcemi

Kuks TritonKromě čtyř ustálených prohlídkových okruhů (Hospitál, Šporkovská hrobka, Historie lékáren a Historie výroby léků) bude areál hospitálu žít četnými kulturními akcemi. V sobotu 13. dubna startuje z nádvoří třetí ročník crossového maratonu Podkrkonoším s názvem Zkus maraton Kuks. Závěr měsíce bude patřit zahradnickým trhům, ty proběhnou 26. až 28. dubna. V průběhu roku návštěvníky čeká ještě Baroko naoko, Slavnosti koní, historie a řemesel, festival Hudební léto Kuks, divadelní festival Theatrum Kuks, vinobraní, Svatohubertské slavnosti a mnoho dalšího.

Pro dětské návštěvníky a milovníky tajemna bude jako stvořená Hradozámecká noc, které se hospitál účastní teprve podruhé, termín společný pro všechny památky připadá na 31. srpna. Mezinárodní noc pro netopýry, večerní vycházka po hospitálu Kuks a blízkém okolí spojená s ukázkou detekce netopýřích echolokačních signálů a nárazové sítě pro odchyt netopýrů, nastane 6. září.
 

Barokní komplex v údolí řeky Labe

Hospital Kuks foto L. RennerBarokní komplex na Kuksu v údolí řeky Labe založil hrabě František Antonín Špork. Původní využití hospitalu dodnes připomíná barokní lékárna, která je jednou z nejstarších v Evropě, kromě ní je přístupný i klášterní kostel a pod ním umístěná hraběcí hrobka. Prostor před průčelím hospitalu zdobí sochy Ctností a Neřestí z dílny Matyáše Bernarda Brauna, který je autorem i nedalekých pískovcových reliéfů v místě zvaném Betlém. Nabízí se zde možnost uspořádání svatebních obřadů, vzdělávacích aktivit, v nabídce nechybí i tradiční kulturní akce – hudební festivaly, jarmarky, vinobraní, recitály a další.

Od 30. března bude hospital Kuks otevřen každý den od 9:00 do 17:00, vyjma pondělků. Prohlídky jsou realizovány i během všech státních svátků. Turistická sezóna skončí 31. října. Turisté se mohou kromě komentovaných prohlídek interiérů volně procházet po bylinkové zahradě za hospitálem či navštívit bylinkářství s širokým sortimentem přírodních produktů. K občerstvení je možné využít blízkou hospodu Na Sýpce či Galerii vín Siduri Kuks.
Zahradnické trhy v Kuksu

21.4.
23.4.
Zahradnické trhy v Kuksu

Zahradnické trhy nabídnou široký sortiment balkónových i zahradních rostlin, ovocných stromků, skalniček, kaktusů a doplňkového tematického zboží.

České farmaceutické muzeum v Kuksu

České farmaceutické muzeum v Kuksu

České farmaceutické muzeum je střediskem Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. V prostorách Hospitálu Kuks provozuje dvě stálé expozice k dějinám české farmacie.

Naučná stezka Betlém – procházka barokem na Kuksu

Naučná stezka Betlém – procházka barokem na Kuksu

7 km dlouhá okružní naučná stezka Betlém – Kuks. Na trase naučné stezky jsou umístěny informační panely, které vás seznámí s historií jednotlivých památek.

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck – 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.

Další aktuality

Broumov láká na návštěvu kulturních památek i krásné přírody

Dvě krásná česká města – Broumov a České Budějovice letos usilují o kandidaturu na Evropské hlavní město kultury 2028. Broumov se přitom stal vůbec nejmenším kandidujícím městem v historii projektu. Vítěz bude znám v červnu letošního roku, do té doby se do Broumova vypravte na poznání místních památek, krásné přírody a přesvědčte se o tom, že Broumov žije kulturou po celý rok!
Královéhradecký kraj | Památky

Vyzkoušejte skialpinistické trasy v okolí Trutnova

Pokud patříte mezi ty, kteří milují pohyb v krásné přírodě, zkuste skialpinistické trasy okolí Trutnova! Vyrazit můžete na Rýchorskou boudu, Výrovku či Sněžku. Pro vyznavače běžek jsou upravené stopy zejména v oblasti Paradráhy a Nových Dvorú a v okolí Trutnova. Pro ty, kteří nemusí běhat pouze v upravených stopách, jsou k dispozici všechny lesní cesty.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

10 tipů na nejlepší sjezdovky v Orlických horách

Lyžařská sezóna je v plném proudu a lyžařská střediska Orlických hor poskytují perfektní sjezdové tratě i zázemí. Pokud se sem chystáte na dovolenou, prázdniny či jen za víkendovým lyžováním, má pro vás Kudy z nudy tipy na nejlepší a nejoblíbenější ski areály v tomto pohoří. Vybírat můžete například ze sjezdovek v Deštném, Říčkách v Orlických horách, z tras ve Zdobnici anebo vyzkoušet skiareály Čenkovice a Červená Voda.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Safari Park Dvůr Králové nabízí během jarních prázdnin mimořádné procházky!

V průběhu celých jarních prázdnin od 7. 2. do 17. 3. 2023 nabídne safari park dvakrát týdně speciální komentované výpravy po areálu. Prohlídky se zkušeným průvodcem budou mířit nejen k nové expozici tučňáků brýlových! Sraz pro účastníky prohlídek je během jarních prázdnin vždy ve 13:30 za vstupem do safari parku u Restaurantu Lemur. Průvodce je vám k dispozici v rámci ceny vstupného. Seznámí vás se zajímavostmi ze zákulisí zoo a zodpoví všechny vaše otázky.
Královéhradecký kraj | Zážitky