12. září se Letenská pláň již čtvrtým rokem promění v místo oslavy zemědělství a folklórních tradic.
Expozice vytváří obraz myslivosti jako životního stylu, postoje, poslání, profese i koníčka mnoha lidí, oboru s tradicí, kde role člověka byla vždy zásadní. Představuje profesi, v níž je důležitá etika, morálka lidí, ale je to i obor hospodářsky přínosný, schopný produkce kvalitních potravin.
Rybářství je moderní, interaktivní expozice prezentující tradici českého rybníkářství. Expozice byla v roce 2015 oceněna 2. místem v národní soutěži Gloria musaealis v kategorii Výstava roku.
Voda jako základ života, voda jako krajinotvorný prvek ve všech jejích podobách, voda jako živel i ta zkrocená, sloužící lidem, tvoří dějové okruhy a vrstevnaté obrazy v expozici vyprávěné tak, aby oslovily široké návštěvnické spektrum.
Najdete tu unikátní sbírkové předměty včetně mnoha preparátů hospodářských zvířat, poslechnete si příběhy našich předků, seznámíte se s historií zemědělství i koloběhem hospodářského roku.
Jídlo se má nejen s vášní konzumovat, ale je také dobré o něm přemýšlet. A při onom přemýšlení si třeba i hrát, objevovat, experimentovat a společně se bavit a navíc se i poučit. To vše nabízí expozice Gatroherna v pražském Národním zemědělském muzeu.
Expozice na ploše přes 500 m² představuje více jak dvacet typů traktorů od tuzemských i zahraničních výrobců od roku 1917 do roku 1953.
Čím pomaleji jdeme přírodou, tím větší tajemství nám odkrývá. Takové je motto Laboratoře ticha, nové expozice Národního zemědělského muzea. Jde o multidimenzionální projekt, který představuje živý les vsazený do futuristické laboratoře.
Na dvoře Národního zemědělského muzea v Praze je umístěna Malá muzejní farma, kde si můžete prohlédnout řadu rostlin i živočichů, především jako ukázku hospodářského chovu domácích zvířat a pěstování zemědělských plodin. Farma dále nabízí možnost adopce nebo patronátu muzejních zvířat.
Národní zemědělské muzeum nabízí kromě stálých expozic v Praze expozice ve svých pobočkách, krátkodobé výstavy, přednášky pro veřejnost, archiv, fotoarchiv a knihovnu. Zveme vás i na vyhlídkovou terasu na střeše muzea s výjimečným výhledem na celou Prahu.
Muzeum vystavuje v současnosti ve dvou expozicích unikátní sbírku historických traktorů, parních oraček a dalších zemědělských strojů tuzemské a zahraniční výroby. Zájemci mohou po předchozí domluvě navštívit i zpřístupněné depozitáře stabilních motorů a klasických mlátiček.
V muzeu jsou umístěny stálé expozice historického vývoje zelinářství, ovocnářství a vinařství v českých zemích (mj. sbírka historických vinařských lisů), parafinových modelů ovoce a zeleniny, malé zahradní arboretum. Muzeum prošlo v letech 2017 – 2019 rozsáhlou proměnou.
Ve stálé expozici O pivu se dozvíte bohatou historii, tradici i současnost českého pivovarnictví. Výstava je doplněna o příbuzné obory jako například ledařství a bednářství, které s naším pivovarnictvím neodmyslitelně souvisejí. Víte, jak vypadá kroj sladovníků?
Výstava ze zákulisí filmové pohádky Byl jednou jeden král proběhne od 24. srpna 2019 v Národním zemědělském muzeu na zámku Kačina. Po tři víkendy se mohou návštěvníci přenést do pohádkového světa a dozvědět se nové informace o pohádce Sůl nad zlato.
Již desátý ročník Krajského vinobraní a dožínek se uskuteční v sobotu 11. září v romantickém prostředí zámku Kačina. Ochutnejte česká i moravská vína a lokální kuchyni, seznamte se s regionálními a BIO výrobky a zaposlouchejte se do hudby na dvou pódiích.
Pojďte si s námi do muzea lesnictví, myslivosti a rybářství připomenout již zaniklý způsob přepravy na vodních tocích a stará řemesla.
Všichni milovníci vyhlídek a rozhleden znají obraz hlavního města obvykle z Pražského hradu či z Vyšehradu. Národní zemědělské muzeum však ukazuje Prahu ze zcela jiného úhlu. Expozice Živá zahrada s vyhlídkovou terasou vám nabídne netradiční pohled na město.
Letošní výstava Klukovský sen v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi je zaměřená na modely a hračky představující zemědělskou techniku. K vidění budou tentokrát převážně modely tuzemské výroby. Výstavu najdete ve dvou místnostech přilehlých k expozici Dřinu strojům.
Jedinečná akce nejen pro milovníky koní. V prostředí krásného empírového zámku můžete vidět ušlechtilé koně, Hubertovu jízdu, jezdecké ukázky, jezdeckou policii a mnohé další. Pro děti bude připraveno dlabání dýní a další dílničky.
V Muzeu českého venkova jsou uloženy sbírkové předměty, vztahující se k dějinám a současnosti venkova, zemědělství a potravinářského průmyslu. Prohlídkové okruhy nabízejí jak pohledy do dějin pěstování zemědělských plodin a chovu hospodářských zvířat, tak prohlídku sídla rodu Chotků.
Na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou najdete Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství, pobočku Národního zemědělského muzea. Muzeum na Ohradě patří mezi nejstarší v České republice.
Má příspěvek časově omezenou dobu trvání?