Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Malá muzejní farma
Kultura

Malá muzejní farma

Na dvoře Národního zemědělského muzea v Praze je umístěna Malá muzejní farma, kde si můžete prohlédnout řadu rostlin i živočichů, především jako ukázku hospodářského chovu domácích zvířat a pěstování zemědělských plodin. Farma dále nabízí možnost adopce nebo patronátu muzejních zvířat.

Malá muzejní farma má dvě standardní části:

Rostlinná část představuje malé demonstrativní políčko, kde jsou k vidění různé zemědělské plodiny a další rostliny udržované od jara do podzimu ve stavu vegetace a následného zimního klidu;

Živočišná část představuje ukázky chovu domácích zvířat (králíka domácího, české slepice – kur domácí, ovce – valaška a merino-suffolk).

Políčko zemědělských plodin seznamuje návštěvníky jednak se základním sortimentem zemědělských plodin, jednak s méně známými nebo dnes již historickými druhy a odrůdami. Pěstují se zde také některé zeleniny a užitkové rostliny. Celkem je zde představeno téměř čtyřicet základních plodin a rostlin. Mezi nimi i rostliny používané na zelené hnojení (trávy), v racionální výživě (pohanka) a ve starších kuchařských receptech (proso). Na demonstrativním políčku jsou také ukázky víceúčelového použití některých zemědělských plodin (okrasné a užitkové druhy slunečnice), méně známé zeleniny (chřest, artyčoky) ale i další zajímavosti. U každé rostliny je uveden její původ ukazující, z jak širokého základu se vytvořil stávající pěstovaný sortiment. Ve spojení s živočišnou částí farmy dává políčko možnost nahlédnout do správného způsobu hospodaření a pochopit vazby, které existují vně i uvnitř zemědělství: koloběh látek v rámci zemědělské výroby, vracení živin odňatých půdě ve formě statkových hnojiv, udržování obsahu humusu v půdě jako základního předpokladu půdní úrodnosti, nutnost střídání plodin a principy trvale udržitelných způsobů hospodaření, včetně ekologických směrů a jejich aspektů aplikovatelných v zemědělství.

Farma je otevřena v letní sezóně od 1. dubna do 31. října, denně, s výjimkou pondělí, v zimním období jsou prohlídky možné výjimečně po předchozí domluvě.

Farmářské trhy Heřmaňák

Trh Heřmaňák na Řezáčově náměstí, tzv. Heřmaňáku, letos po více, než měsíční pauze startuje do nové sezóny.
Praha 7, Praha

Komentovaná vycházka – Pasáže Václavského náměstí

Vnitřní“ architektura centra Prahy je přehlídkou skvostů od významných tvůrců. Pražské pasáže se rodily za první republiky především v centru města, byly plné života a některé z nich dosahovaly špičkové evropské úrovně.
Praha, Praha

Dráček Jana Kalába na budově bývalých Elektrických podniků

Na střeše bývalých Elektrických podniků na rozhraní Holešovic a Letné si všimnete šmoulově modrého objektu – jedná o instalaci skulptury Dráček streetartového umělce Jana Kalába.
Praha 7, Praha

Betlémy 2022 – kostel sv. Antonína Paduánského

Slovanský betlém zhotovil akademický sochař Václav Cvekl, autorem pozadí je Karel Štapfer. Historie tohoto Cveklova betlému začíná okolo roku 1904. Postupně byl betlém doplňován o krojované figurky dalších slovanských národů.
Praha 7, Praha

Aktivity v okolí

Půjčovna sedmimílových skákacích bot

Prožijte nevšední zážitek na skákacích botách Poweriser s profesionálním instruktorem v Praze a Liberci.
Praha 7, Praha

Křižíkova fontána v Praze

Křižíkova světelná fontána navržená slavným českým elektrotechnikem Františkem Křižíkem byla poprvé spuštěna 24. května roku 1891 u příležitosti Jubilejní zemské výstavy a rekonstruována v nové podobě pro Všeobecnou československou výstavu konanou v roce 1991.
Praha 7, Praha

Škola svateb Freylach

Naučíme vás se vdát! Škola svateb v Praze 7 je pro nevěsty, které se rozhodly vzít vše spojené s organizací svatby na svá bedra, jen by potřebovaly poradit s tím, jak na to, kde začít a jak postupovat.
Praha 7, Praha

Výuka plavání pro dospělé

Komplexní systém výuky plavání pro začínající sportovce, rekreační a příležitostné plavce. Trénujete poctivě a často, přesto se zlepšujete velice pomalu, nebo vůbec ne? Líbilo by se vám cítit se při plavání dobře?
Praha 7, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Pražan

Restaurace Pražan je stylová restaurace na pražském Výstavišti s kapacitou až 250 míst a bezbariérovým vstupem. Nově zrekonstruovaný interiér Restaurace Pražan na pražském Výstavišti – Praha 7 je výjimečným místem!
Praha 7, Praha

Kavárna Liberál v Holešovicích

V kavárně Liberál pod Letnou si můžete objednat teplé a studené nápoje a pochutiny. V dolním sále probíhají výstavy, autorská čtení a různé literární a společenské akce.
Praha 7, Praha

Restaurace Stejkárna

Libové a štavnaté hovězí stejky té nejvyšší kvality.
Praha, Praha

Literární kavárna Ouky Douky Coffee v Holešovicích

Ouky Douky Coffee pod Letnou je literární kavárna s připojením k internetu, s počítači a tiskárnou. Specializuje se na snídaně, ale připravuje též polévky, sendviče, saláty, dezerty a další. Poskytuje možnost pořádání vernisáží. K dispozici je rovněž venkovní posezení.
Praha 7, Praha