Úvod > Aktuality > Objevte osobité kavárny, které lákají nejen na dobrou kávu
Gurmánská turistika

Objevte osobité kavárny, které lákají nejen na dobrou kávu

Kavárny jsou fenomén společenského života. Najdete je v každém městě. Všechny mají něco společného a mnoho odlišného. Vydejte se za vynikající kávou, pro lahodné pralinky, kávová zrnka, za atmosférou Francie nebo do kavárny za kočičkami. Portál Kudy z nudy vám přináší šest tipů na místa, která si zamilujete.

Kočičí pelíšek – ke kávě v Brně dostanete i kočičí pomazlení

Brněnská kavárna Kočičí pelíšek je první umisťovací kočičí kavárnou v České republice. Útulné místo v centru Brna vytvořené s láskou pro kočičky a lidi. Všechny kočičky v této kavárně pochází z útulku a čekají tu na svůj vysněný stálý domov. Spojují se tu dohromady dvě skvělé věci – příjemná kavárna a adopce koček. Avšak přijdou si tu na své i ti, kteří momentálně kočičku adoptovat neplánují, ale mají rádi výběrovou kávu, vrnící miláčky a pohodovou atmosféru. V kavárně si zakládají na poctivě připravené výběrové kávě. Střídají se tu kávy z různých pražíren výběrové kávy, a to jak na espresso i filter.
 

Špičková kavárna berlínského střihu Ema esspresso bar

Ema espresso bar na pražské Florenci je jeden z nejlepších pražských podniků zaměřujících se na kvalitní espresso a další nápoje z kávy. V Emě je příprava kávy na světové úrovni, za barem jsou opravdoví profesionálové s dlouholetými zkušenostmi v oboru. Světlému prostoru dominuje široký bar, na kterém je umístěn z baristického pohledu velmi zajímavý kávovar La Marzzoco Strada. Nenechte se zmást názvem espresso bar, pochutnat si můžete také na filtrované kávě, jejíž přípravě díky nízkému baru můžete zblízka přihlížet. Posadit se lze buď přímo k baru, na vysoké židličky okolo zdí, anebo k velkému komunitnímu stolu, což je další ze zajímavých prvků, které Ema nabízí. Na stolcích jsou jako příjemná pozornost pro návštěvníky rozmístěny konvice s pitnou vodou. Nechybí ani polička s kávovým příslušenstvím, které je ihned ke koupi.
 

Ostrůvek Francie v plzeňské Le Frenchie café

Le FrenchieV Le Frenchie café v centru Plzně na vás dýchne francouzská atmosféra. Le Frenchie je mezi plzeňskými kavárnami legendou, nejen díky skvělé kávě. Vyhlášené jsou také jejich domácí dorty, čerstvé croissanty a nápadité snídaně. Všemu vévodí vynikající kávy od zkušených baristů, v létě osvěží skvělé domácí limonády. Dále nabízí domácí koláče a quiche, saláty a skvělé brunche. Vychutnat si tu můžete i o víkendu poctivou anglickou snídani nebo čerstvý kváskový chléb, obložený a vyladěný dle vašeho přání. Obsluha je tu velmi milá a ochotná.
 

Za pralinkami do Chocco Caffé v Litomyšli

pralinkyPokud máte slabost pro čokoládu, rozhodně zavítejte do kavárny Chocco CafféLitomyšli, jež se nachází přímo v srdci Smetanova náměstí. Vybrat si můžete z více než 40 druhů pralinek z nejlepší čokolády. Mají zde klasické pralinky, ale i neobvyklé kombinace chutí. Vyzkoušet můžete například pralinku s Absinthem, kandovaný pomeranč v čokoládě, višeň v marcipánu nebo pralinku s perníkovou náplní. Vaše chuťové pohárky se roztančí, ať už ochutnáte cokoliv. Aby byl váš gurmánský zážitek úplný, k pralinkám si vychutnejte lahodnou místní kávu.
 

Mikyna Coffee&Food Point v Liberci

Mikyna Coffee&FoodRodinná kavárna a bistro Mikyna Coffee&Food Point nabízí centru Liberce každý den originální vegetariánská jídla ze surovin, které většinou pocházejí z tuzemských polí, zahrad a lesů. A jak sami uvádějí na svých stránkách: "Na kremrolích, citronovém koláči či karamelových košíčcích s mořskou solí si vypěstoval závislost už nejeden Liberečák". Kromě dobré kávy musíte ochutnat domácí limonády, místní specialitou je levandulová. Kávu na bázi espressa vám připraví na legendárním kávovaru Faema e61 z 60. let vždy z čerstvé výběrové kávy z lokální pražírny Nordbeans. V nabídce je také filtrovaná káva V60 nebo Aeropress na kterou se používají zrnka z lokálních pražíren.


Kafekrámek Čerstvý Boby v Ostravě

Čerstvý Boby OstravaPokud si chcete dát v Ostravě dobrou kávu, doporučujeme vám „kafekrámek“ Čerstvý Boby. Ten je  ideální na rychlou kávu, nákup kávových zrn či na netradiční osvěžení v podobě Coly s espresem. V relativně malém espreso baru si neposedíte, ale můžete v něm uspokojit své urgentní kávové potřeby. A mimo vynikající čerstvě upražené kávy tu možná přijdete na chuť i fascinujícím netradičním kombinacím, jako je Espreso s tonikem nebo Colou. Kávová zrnka jsou zde také na prodej, stejně jako řada pomůcek pro vaření dobré kávy.


Café Gočár v Automatických mlýnech

café gočárCafé Gočár je kavárna a bistro, ve kterém můžete ochutnat spoustu kvalitních výrobků, počínaje výbornou kávou, dezertem, čerstvě plněnou bagetou. Nachází se v budově zrekonstruovaných Automatických mlýnů, kde od roku 2023 sídlí Gočárova galerie (dřivě Východočeská galerie v Pardubicích). Zdejší kavárníci jsou vášnivě oddáni kvalitní kávě, jejíž každý doušek je cestou do světa aromat, které probouzejí vaše sentry a dodávají energii pro celý den. A pokud byste si přáli něco sladkého, zkuste zdejší dezerty, které jsou jako malé umělecké skvosty na talíři, které skloubí vynikající chuť s estetickým požitkem. Chlouba bistra spočívá také v plněných bagetách. Každý kousíček je stvořen s láskou ke kvalitním surovinám a mistrovskou rukou. Nenechte si ujít tu možnost zakusit jedinečnou kombinaci čerstvých ingrediencí, které se prolínají v dokonalém tanečku chutí na vašem jazyku.
Café Gočár – kavárna ve zrekonstruovaném areálu automatických mlýnů

Café Gočár – kavárna ve zrekonstruovaném areálu automatických mlýnů

Příjemnou kavárnu v centru Pardubic najdete ve zrekonstruovaném areálu Automatických mlýnů. Má otevřeno každý den a nabídne vám lahodou kávu, vynikající dezerty a také čerstvé plněné bagety.

Chocco Caffé Litomyšl – kavárna a výroba pralinek

Chocco Caffé Litomyšl – kavárna a výroba pralinek

Kavárna Chocco Caffé se nachází v srdci Smetanova náměstí v Litomyšli. Najdete zde prostor, kde se můžete zastavit, odpočinout si u dobré a kvalitní kávy, čokoládových pralinek a výborných dortů, a to vše přímo z vlastní výroby.

Pelíšek – kočičí kavárna

Pelíšek – kočičí kavárna

Kavárna je příjemným místem, kam si každý může přijít odpočinout, relaxovat při vrnění kočiček a pochutnat si na výběrové kávě a domácích dezertech. Kočičku si zde můžete i adoptovat.

Mikyna Coffee&Food Point

Mikyna Coffee&Food Point

Každého návštěvníka liberecké kavárny Mikyna jistě zaujmou skládané geometrické lustry a chalupářské židle. Rodinná kavárna a bistro nabízí každý den originální vegetariánská jídla ze surovin, které většinou pocházejí z tuzemských polí, zahrad a lesů.

Ema espresso bar v Praze na Florenci

Ema espresso bar v Praze na Florenci

Špičková kavárna berlínského střihu s nabídkou výběrové kávy od nás i ze zahraničí, která nabízí kromě espressa i alternativní metody přípravy.

Kafekrámek Čerstvý Boby Ostrava

Kafekrámek Čerstvý Boby Ostrava

Pokud si chcete dát v Ostravě dobrou kávu, doporučujeme vám „kafekrámek“ Čerstvý Boby. Ten je ideální na rychlou kávu, nákup kávových zrn či na netradiční osvěžení v podobě koly s espresem.

Le Frenchie café Plzeň

Le Frenchie café Plzeň

Příjemné a klidné posezení v centru Plzně nabízí Le Frenchie café. Dáte si zde dobrou kávu, zákusky i zmrzlinu, sandwiche nebo barevné makronky. Vždy ochotná obsluha dotváří sympatickou atmosféru tohoto místa.

Další aktuality

Tradice: řeznictví a uzenářství, řeznická muzea a slavnosti masa

Salámy, párky, bůčkový závin, cibulový nebo šunkový aspik, debrecínská a cikánská pečeně, játrový sýr, paštiky, klobásy, uzené maso... sbíhají se vám sliny? Aby ne, maso a uzenářské výrobky máme rádi ve všech podobách a chutích. Vypravte se s námi na portálu Kudy z nudy za tradicemi řeznického a uzenářského řemesla!
Gurmánská turistika

Gastro tipy plné skvělého jídla – maso od českých farmářů, tradiční řeznictví a uzenářství

Znáte to, někdy na vás přijde neodolatelná chuť na pořádný kus masa… v takovou chvíli by se hodil kvalitní steak, dozlatova usmažený řízek nebo šťavnatá kotleta! Naše dnešní tipy nebudou nic pro zastánce vegetariánství, naopak. Zavedeme vás do vyhlášených řeznictví a restaurací, kde buď seženete poctivé suroviny z českých chovů anebo si pochutnáte na výborně připraveném masitém pokrmu.
Gurmánská turistika

Jaro na talíři: bylinky, tvarůžky, chřest a další dobroty

S jarem nepřichází jen čas chřestu a čerstvých bylinek. Olomouc se těší na další voňavý ročník tvarůžkového festivalu, milovníci streefoodu se sjedou do Neratovic a do Litomyšle zvou všechny mlsné jazýčky Gastronomické slavnosti Magdaleny Dobromily Rettigové. Zkrátka jarní tabule je opět bohatě prostřená a vy můžete cestovat a ochutnávat, co hrdlo ráčí.
Gurmánská turistika

Příběhy starých hospod: zajímavá místa, hostince a další místa natáčení

Televizní seriál Příběhy starých hospod vás zavede na zajímavá místa napříč Českem. Herec Josef Polášek ve dvou sériích osmidílného seriálu vyzpovídá štamgasty, pamětníky i historiky a představí nejzajímavější hostince na vesnicích, horských hřebenech i ve městech. Zazní také zajímavosti o pivu, které k tuzemské gastronomii neodmyslitelně patří. Vždyť vaření tohoto nápoje má u nás tisíciletou tradici. S pivem je spojená často unikátní architektura pivovarů, pivní stezky nebo specifická kultura českých hospod s jedinečnou atmosférou, kterou stojí za to zažít. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na místa, kde se natáčela první a druhá řada v roce 2022 a 2023.
Gurmánská turistika

Užijte si kavárenské lenošení ve stylových kavárnách

Nechte čas poklidně plynout kolem sebe nad šálkem dobré kávy. Vychutnejte si lenošení v kavárně, které vám v každodenním stresu a spěchu nabízí možnost na hodinu či dvě se zastavit a užít si lahodnou chuť dobře připravené kávy.
Gurmánská turistika

Kde najdete tématické restaurace a krčmy, kde na vás dýchne středověk?

Restaurace a krčmy, které dýchají středověkou atmosféru – to je to, co vám dnes nabízíme! Hospůdky a restaurace se stravováním ve stylu středověku i renesance, nábytek z dubového dřeva, atmosféru dávno uplynulých časů, dobové kostýmy a osvětlení svícemi. Nabídka kuchyně je však skvělá! Na své si přijdou jak vyznavači tradiční české kuchyně, tak ti, kteří chtějí zkusit něco nového. Připravte se taky na dnešní dobu trošku drsnější mluvu a způsoby! Ale jídlo a zážitky, ty budou stát za to!
Gurmánská turistika

Velikonoce 2024: velikonoční půst a další tradice postního období

Nejvýznamnější křesťanské svátky se v České republice pojí s množstvím lidových zvyků a tradic. Po masopustních rejích a zábavách přichází na řadu velikonoční půst a množství zvyků připomínajících blížící se konec zimy a příchod toužebně očekávaného jara.
Gurmánská turistika

100 tipů, kam jít na víno do vinařství nebo přímo k vinařům

Naše vinice nabízí vína neobyčejně rozmanitá, která vynikají originálními ovocnými tóny a kořenitostí, bohatým spektrem aromatických látek a harmonickou plnou chutí. Právě proto jsou moravská a česká vína vyhledávána milovníky kvalitních a optimálně vyzrálých vín. Poznejte a ochutnejte jedinečná vína z malých a středních vinařství!
Gurmánská turistika