Úvod > Aktuality > Na Pražský hrad se vydejte za rytíři, šermíři, lukostřelci a krásnými dámami
Zážitky

Na Pražský hrad se vydejte za rytíři, šermíři, lukostřelci a krásnými dámami

  • Vydáno7. července 2016
Chtěli byste zažít rytířské turnaje a prohlédnout si rytíře v oslnivé zbroji? Anebo být svědky rvaček, při nichž řinčí kordy a šermíři mají plné ruce práce? Portál Kudy z nudy nabízí v létě celou řadu rytířských dnů, šermířských víkendů a turnajů, při nichž kde uvidíte své oblíbené hrdiny v akci.
Rytířské turnaje byly na přelomu 13. a 14. století běžnou součástí života šlechticů a ti čeští v nich obzvláště vynikali. Příkladem často šli samotní čeští králové, přičemž největším a nejslavnějším rytířem a králem turnajů vrcholného středověku se stal Jan Lucemburský. V jeho době jej znala a pro jeho rytířské dovednosti uznávala celá Evropa. Právě on vás do Prahy na Velké rytířské slavnosti zve!
 

700 let staré miminko

A protože turnaje se zpravidla konaly při zvláštních příležitostech, jakými byly například korunovace, svatba či přírůstek v panovnické rodině, Velké rytířské slavnosti letos pořádá Jan Lucemburský na počest narození svého prvorozeného syna, nejznámějšího českého panovníka a státníka evropského rozměru Karla IV.

Rytířský turnaj si vychutnáte o víkendu 9. a 10. července v Jelením příkopu na Pražském hradě. O přízeň krále budou v několika disciplínách bojovat skvělí jezdci a kaskadéři, kteří vám připraví nezapomenutelnou podívanou. Chybět nebude ani jeřáb určený pro vytahování rytířů na koně, katapulty a dobývací stroje, prodejní jarmark a stylové občerstvení včetně vybraných staročeských a středověkých specialit.
 

Turnaj pro velké i malé diváky

Kromě toho se můžete těšit na historickou rekonstrukci rytířského ležení, kde bude po celou dobu slavností možné sledovat každodenní život rytířů, a přehlídku historických řemesel s kováři, platnéři a lazebnicemi. Zkrátka nepřijdou ani děti, pro které bude připraven tábor malých rytířů spojený s výukou oblékání zbroje, pletení drátěných košil a šermování, škola středověkého písma či ražení mincí. Vše doplní dobová hudba, kejklíři a trubadúři.

Hodit se vám bude pár organizačních poznámek a informací, bez nichž se naši předkové ve středověku docela dobře obešli, ale pro nás jsou nezbytné. Vězte tedy, že turnaje začínají v sobotu i v neděli ve 13 a 16 hodin a lístky seženete přes portál Ticketpro; základní vstupné je 150 Kč, pro děti, studenty a seniory 80 Kč, rodinné vstupné vás vyjde na 350 Kč. Během akce se do Jeleního příkopu dostanete pouze od Prašného mostu, psy ovšem budete muset nechat doma.
 

Kam za Karlem IV. a za dalšími rytíři?

Výlet na Pražský hrad spojte s prohlídkou některých výstav k letošnímu karlovskému výročí. V Císařské konírně můžete až do 28. září navštívit výstavu Žezlo a koruna s uměleckými replikami korunovačních klenotů, na katedrálu sv. Víta se zaměřila výstava Koruna království v Jízdárně Pražského hradu. Hlavním tahákem je bohatá sochařská výzdoba katedrály; k originálům se běžní návštěvníci katedrály nikdy nedostanou, zato na výstavě je uvidíte ve formě věrných sádrových odlitků.
V podobném duchu jako Velké rytířské slavnosti na Pražském hradě se ponesou Historické slavnosti na hradě Kost. Pokud se chcete vypravit do Českého ráje a užít si trochu šermířské romantiky a středověkých lahůdek, můžete si dokonce vybrat ze dvou termínů. Letní Historické slavnosti na Kosti se letos konají o víkendu 9. a 10. července a opakují se 13. a 14. srpna. Šermovat se bude také na hradě Pecka, kam se od pátku 8. do pondělí 17. července můžete přijet podívat na šermířská vystoupení skupiny Sinister.

V poklidnějším duchu se ponese akce se středověkým laděním Hrad řemeslníků na Kunětické hoře, kde si vyzkoušíte třeba drátování a kování na kovadlině, kroužení na hrnčířském kruhu, pletení košů, tkaní na stavu, paličkování na herduli, malování na hedvábí, střelbu z luku anebo zdobení perníčků.
 
Královská cesta – nejkrásnější prohlídková trasa v Praze

Královská cesta – nejkrásnější prohlídková trasa v Praze

Královská cesta je název historické trasy centrem českého hlavního města Prahy, kudy procházely korunovační průvody českých králů, přijímajících poctu od občanů města. Cesta spojovala dvě důležitá královská sídla – Pražský hrad a Královský dvůr na Starém Městě pražském.

Starý královský palác na Pražském hradě

Starý královský palác na Pražském hradě

Od svého založení na konci 9. století palác narůstal a měnil se do své současné podoby. Původní dřevěné stavení s kamennou podezdívkou přestavěl na počátku 12. století kníže Soběslav na kamenný románský palác. Jeho zbytky se zachovaly v podzemí dodnes.

Zlatá ulička – jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu

Zlatá ulička – jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu

Dlouhá řada drobných domků je jedno z nejmalebnějších míst Prahy. Romantická pověst spojuje název uličky s alchymisty na dvoře Rudolfa II., kteří zde však ve skutečnosti nikdy nebydleli. Zdejší pitoreskní prostředí zaujalo řadu spisovatelů a výtvarných umělců, žil zde i spisovatel Franz Kafka.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Další aktuality

Praha se zelená a parky zdobí květy – kam vyrazit na romantické rande?

Když se v Praze zeptáte, kam se chodí na rande, lidé vám nepochybně poradí romantický ostrov Kampa anebo vrch Petřín. Nemusíte nutně šplhat na rozhlednu nebo prozkoumávat zrcadlové bludiště, ale určitě byste se měli zastavit na legendárním místě všech zamilovaných, u pomníku krále českých romantických básníků Karla Hynka Máchy.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl