!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Žezlo a koruna - Karel IV. a české královské korunovace
Žezlo a koruna - Karel IV. a české královské korunovace
"> "> "> Žezlo a koruna
15.5.
28.9.
+ Přidat foto
Společenské akce

Žezlo a koruna - Karel IV. a české královské korunovace

Kdy 15. květen 2016 – 28. září 2016
Císařská konírna Pražského hradu. Od počátku vlády usiloval Karel IV. o naplnění tří základních podmínek právoplatné korunovace, kterými byly pevně dané místo, koronátor a insignie.
Místem českých korunovací se stala katedrála sv. Víta, koronátorem pražský arcibiskup a insignií nová královstká koruna zasvěcená Bohu a sv. Václavu. Krom toho Karel nechal sestavit korunovační řád českých králů, uzpůsobený domácím podmínkám.

Vystaveny budou předměty, o nichž víme nebo důvodně předpokládáme, že byly při korunovacích českých králů používány. Na výstavu se podařilo získat zápůjčky nejen z domácích, ale i zahraničních institucí. Mezi nejvýznamnějšími exponáty uveďme Zlatý relikviářový kříž, zvaný korunovační, dále tzv. Korunovační kříž Přemysla Otakara II. zapůjčený pro výstavu z Řezna nebo korunu českých královen z pokladu ve Slezské Středě.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 27. 7. 2020