Úvod > Aktuality > Udělejte si netradiční výlet do elektrárny!
Památky

Udělejte si netradiční výlet do elektrárny!

  • Vydáno22. května 2018
Nebaví vás letní výpravy jen na hrady a zámky? Pak příští výlet spojte s návštěvou elektrárny. Například Jaderná elektrárna Dukovany nabízí zajímavou expozici, kde si na své přijdou děti i dospělí, laici či odborníci. Cestovat za poznáním světa elektráren však můžete po celé republice. Při návštěvě elektrárny neuslyšíte nic o dávné historii, panovnících či rytířích. Zato zjistíte, jak funguje výroba energie, a nahlédnete do složitých a fascinujících strojoven. Většina exkurzí v elektrárnách je zdarma a výlet lze spojit s návštěvou jiných zajímavostí, kterých je v okolí vždy dostatek.

Z Dukovan na Dalešickou vodní elektrárnu

U přehrady DalešiceElektrárna Dukovany je první jadernou elektrárnou v Česku a nachází se jihovýchodně od Třebíče. Její moderně vybavené informační centrum má připravené exkurze pro veřejnost, ve kterých zhlédnete video o jaderné energetice a prohlédnete si trojrozměrné modely reaktoru. Získáte dobrou představu o fungování elektrárny praktickou formou, kterou ocení také děti.
 
V blízkosti Dukovan se navíc nachází Vodní elektrárna Dalešice. Ta rovněž nabízí exkurze, na vodě se pak rovnou i pohoupáte – k projížďce lodí Dalešická přehrada přímo vybízí. A jen co by elektronem dohodil, najdete i Dalešický pivovar, kde se natáčely slavné Postřižiny, tedy ideální pohodové místo na zakončení výletu.
 

Piknik u Temelína? Proč ne

Temelín a vlčí mákyVíte, jak se řídí jaderný reaktor? Co je to žlutý koláč, nebo co se dá pozorovat v mlžné komoře? Odpovědi na tyto a další otázky najdete při exkurzi do Jaderné elektrárny Temelín, která leží v jižních Čechách a je největší tuzemskou jadernou elektrárnou. Prohlídka se koná v historických prostorách zámečku Vysoký Hrádek, kde se nachází rozsáhlá expozice a kinosál.
 
Rozhodně atraktivním zážitkem je návštěva mlžné komory, kde sami zjistíte, jak všudypřítomné je ionizující záření. Zkusíte si virtuální procházku elektrárnou na počítačovém simulátoru. Pro relaxaci výborně poslouží blízký park, ve kterém si nejen odpočinete, ale také třeba uděláte piknik s rodinou či přáteli.
 

Orlík a Štěchovice spojte s návštěvou Zvíkova

Přehrada OrlíkRegionální informační centrum v Solenicích slouží jako zázemí exkurzím do vodní elektrárny a hráze Orlík. Odhalíte tajemství vodní výroby elektřiny a sílu vodního živlu nic nebrání vyzkoušet na vlastní kůži při koupání v Orlické přehradě. V letošním roce je možné absolvovat výlet od zámku Orlík k hrázi s následnou prohlídkou elektrárny a hráze. Na lodi se během jízdy promítá film ze stavby přehrady a další historické snímky. V létě budou probíhat navíc dobrodružné noční prohlídky elektrárny.

Nedaleko se nachází také hrad Zvíkov a vodní elektrárna Štěchovice, jejíž plavební komora je jediná svého druhu ve střední Evropě. Elektrárnu ve Štěchovicích je možné navštívit celoročně, vždy po předchozím objednání.
 

Dlouhé Stráně lanovkou či výšlapem

Dlouhé StranyDo Jeseníků vyrazte na exkurzi vodní elektrárny Dlouhé Stráně, která je díky své poloze ideální zastávkou turistických výprav. Kdyby se vám však přece jenom nechtělo pěšky, k horní nádrži vyjedete lanovkou a vychutnáte si tak pohodlně dokonalá panoramata.

V samotné elektrárně si poslechnete odbornou přednášku, zhlédnete film, a pak se můžete vydat do podzemní elektrárny. Nahlédnutí do útrob výrobny elektřiny se hodí nejen dětem k pochopení školní látky, ale i mnohým dospělým, aby si dokázali lépe představit proces výroby elektřiny třeba při počítání spotřeby v domácnosti či úspor.
 

Do Hradce na Hučák

Elektrárna HučákV květnu roku 1908 rozhodla městská rada Hradce Králové o stavbě vodní elektrárny na řece Labi. Jméno získala podle jezu zvaného „Hučavý“, který byl na místě vybudován pro ochranu města před povodněmi. Projekt stavby vodního díla vypracoval ředitel Elektrických podniků pražských Prof. Ing. Karel Novák. Objekt elektrárny v secesním stylu navržený architektem Františkem Sanderem slouží dodnes spolu s přilehlým jezem a mostem za příklad skvělého architektonického zvládnutí technické stavby. Právě zde je v provozu Infocentrum zaměřené na obnovitelné zdroje energie.
 

Výprava za uhelnou energetikou do Ledvic a na nejvyšší rozhlednu v ČR

Elektrárna LedviceInfocentrum elektrárny Ledvice je umístěno v prostorách administrativní budovy Elektrárny Ledvice, která leží na úpatí Krušných hor nedaleko měst Bílina a Teplice v Čechách. Je zaměřené na klasickou uhelnou energetiku a je tak první svého druhu v České republice. Infocentrum je třípodlažní a vyznačuje se výrazným moderním architektonickým a výtvarným řešením. Styl expozice je akční, interaktivní, nabízí zážitkovou formu prezentací a využívá vysoce vyspělé audiovizuální technologie, např. 3D zobrazení, virtuální realitu, on-line měření fotosyntézy živého stromu, detailní popisy technologie nového uhelného elektrárenského bloku, atd.

Nejvyšší rozhledna v ČR je součástí informačního centra elektrárny, které se snaží poutavou formou pomocí multimediální techniky přiblížit návštěvníkům svět energetiky, resp. uhlí. Prosklená vyhlídka s přístupným ochozem se nachází na pravé věži nového zdroje Elektrárny Ledvice ve výšce 144 metrů. Nahoru je nutné nejdříve vyjet výtahem 28 pater a poté ještě vyšlápnout 46 schodů. Prohlídky začínají v místním infocentru vždy po dvou hodinách.
 

Na návštěvu do uhelné elektrárny Tušimice

Elektrárna Tušimice rotorVyužijte možnost návštěvy provozu modernizované uhelné elektrárny Tušimice II a návštěvního a vzdělávacího centra. Elektrárna Tušimice II leží v severozápadních Čechách, 4 km východně od města Kadaň. Jako zásobárna vody slouží pro elektrárnu řeka Ohře. Počátek výroby elektřiny v lokalitě Tušimice se datuje do let 1963-1964, kdy zde byla uvedena do provozu Elektrárna Tušimice I. Její mladší sestra Elektrárna Tušimice II, se čtyřmi 200 MW bloky, byla uvedena do provozu v letech 1974-1975.

Exkurzi do Tušimic doporučujeme spojit s návštěvou Malé vodní elektrárny Želina na řece Ohři, která je pozoruhodnou architektonickou a technicko-historickou památkou.
 

Čeňkova pila a vodní elektrárna Vydra na Šumavě

Čeňkova pilaPři toulkách Šumavou by si žádný ze zájemců o technické památky neměl nechat ujít úžasná díla lidského umu, která dnes nejen patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům, ale stále věrně slouží a dodávají elektřinu – elektrárnu Vydra a elektrárnu Čeňkova Pila. Elektrárna Vydra, která v roce 2012 oslavila svoje sedmdesátiny, by nevznikla, nebýt Vchynicko-Tetovského plavebního kanálu, který projektoval Ing. Josef Rosenauer. V roce 1997 byla v objektu elektrárny Vydra otevřena expozice Šumavská energie, která každoročně přivítá okolo šesti tisíc návštěvníků.

Součástí exkurze je i návštěva malé vodní elektrárny Čeňkova Pila na soutoku řek Vydry a Křemelné, která byla uvedena do provozu v prosinci roku 1912.
 

Na Lipno nejen k vodě – pojďte se podívat do elektrárny!

LipnoLipenská přehrada slouží nejen jako efektivní zdroj ekologicky čisté energie, ale též jako turistické, rekreační a sportovní středisko. Lipenská elektrárna leží na začátku vltavské kaskády. Rychlostí najetí na plný výkon do tří minut, a dálkovým ovládáním z centrálního dispečinku vodních elektráren ve Štěchovicích umožňuje elektrárna Lipno ovlivňovat výkonovou bilanci elektrizační soustavy celé České republiky.

V elektrárně je vybudováno informační centrum, které je přístupné veřejnosti a to od 15.6. do 15.9. denně, zbytek roku na objednání. Každou celou hodinu se pro skupinu do 48 osob promítají filmy, k dispozici je funkční model elektrárny a zasvěcený odborný výklad, který zajišťují tři zaměstnanci elektrárny.
Za elektřinou z jádra do Jaderné elektrárny Temelín

Za elektřinou z jádra do Jaderné elektrárny Temelín

Víte, jak se řídí jaderný reaktor? Kde jinde to zjistit než v jaderné elektrárně! Hned u Temelína stojí renesanční zámeček Vysoký Hrádek, v jehož interiéru najdete informační centrum temelínské elektrárny nabité interaktivními exponáty.

Vodní elektrárna Štěchovice

Vodní elektrárna Štěchovice

Vodní dílo Štěchovice na řece Vltavě tvoří hned dvě elektrárny – vodní elektrárna Štěchovice I. a přečerpávací vodní elektrárna Štěchovice II. Objednejte se na exkurzi a vyrazte na jejich obhlídku!

Dalešická přehrada – lodní doprava, romantika a množství cyklotras

Dalešická přehrada – lodní doprava, romantika a množství cyklotras

Víte, že u nás máme hrad, který stojí na nepřístupném ostrově uprostřed jezera? Pokud jste trochu dobrodružné povahy, podnikněte výlet na Vysočinu k přehradě Dalešice. Budete-li mít štěstí, podaří se vám na tento hrad dostat suchou nohou...

Elektrárna Tušimice

Elektrárna Tušimice

Elektrárna Tušimice je tepelná elektrárna u obce Tušimice, zhruba 5 km východně od města Kadaň v okrese Chomutov. V současné době není turistům přístupná.

Vodní elektrárna Hučák a Informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové

Vodní elektrárna Hučák a Informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové

Chcete se dozvědět, jak se vyrábí elektřina z obnovitelných zdrojů? Vyrazte do centra Hradce Králové. V infocentru malé vodní elektrárny Hučák se na vlastní oči přesvědčíte, jak se dá k výrobě elektřiny využít síla vody, větru či slunce. Během prohlídky navíc můžete navštívit i strojovnu elektrárny!

Elektrárna Ledvice – výprava za klasickou energetikou

Elektrárna Ledvice – výprava za klasickou energetikou

Infocentrum Elektrárny Ledvice je zaměřené na klasickou energetiku, a je tak vůbec první svého druhu v ČR. Tematicky doplňuje ostatní infocentra Skupiny ČEZ věnující se jaderné energetice a obnovitelným zdrojům. V areálu elektrárny se navíc ukrývá jeden unikát – rozhledna vysoká 140 metrů!

Vodní elektrárna Orlík – exkurze do strojovny a hráze

Vodní elektrárna Orlík – exkurze do strojovny a hráze

Zajímalo by vás, jak vypadá provoz vodní elektrárny Orlík? Přijďte se podívat na exkurzi přímo do strojovny a hráze. Vybrat si můžete z tří typů výkladu – odborného, odborně-populárního a populárního, který nabízí hlavně perličky a zajímavosti.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka

Vydejte se k největší přečerpávací vodní elektrárně v České republice. Dlouhé stráně jsou technickým klenotem umístěným v srdci Jeseníků. Na vlastní oči se přesvědčíte, kolika nej se elektrárna pyšní. Věděli jste třeba, že disponuje největší reverzní turbínou v Evropě?

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km.

Rozhledna Elektrárny Ledvice – nejvyšší rozhledna v České republice

Rozhledna Elektrárny Ledvice – nejvyšší rozhledna v České republice

Navštivte nejvyšší rozhlednu v ČR, která se nachází přímo v areálu elektrárny Ledvice! Výlet skoro až do oblak můžete spojit s exkurzí v moderním třípatrovém infocentru, které vám díky interaktivním modelům zábavně-edukační formou přiblíží svět energetiky.

Další aktuality

10 tipů na nejhezčí větrné mlýny aneb ve stínu i na výsluní

Za krásnými větrnými mlýny nemusíte jezdit do Holandska, stačí se s Kudy z nudy toulat po Čechách, Moravě a Slezsku. Vypravte se s námi do mlýnů, které pamatují dávné časy a proměnily se v zajímavá muzea, i do mlýnů, které vznikly docela nedávno. Dokonce vám nabídneme místa, kde se můžete ubytovat anebo najíst!
Památky

25 tipů, kde najít starobylá oppida a hradiště

Podzimní atmosféra složená ze sychravého počasí a vzpomínek přímo vyzývá k navštívení míst, která mají starobylou historii a jsou spjatá s životem našich předků. Oppidum je nejčastěji protourbánní opevněné výšinné sídliště Keltů. Vykročte spolu s námi do historie a nechte se inspirovat k návštěvě prastarých míst, kde se nacházela keltská oppida a hradiště dávných obyvatel našeho území.
Památky

Objevte 17 českých památek UNESCO!

Znáte všechny památky, které jsou za Českou republiku zapsané na seznamu přírodního a kulturního dědictví UNESCO? Nejnovější přírůstek je Žatec a chmelařská krajina, které byly zapsané 18. září 2023. Předtím české dědictví UNESCO rozšířily v červenci 2021 Slavné lázně Evropy / Great Spas of Europe a Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách. Doplnily Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří a Národní hřebčín Kladruby nad Labem zapsané na seznam v roce 2019. Mimo nich byl již dříve na Seznamu Český Krumlov, Telč, Praha – centrum a Průhonický park, Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, Kutná Hora, Lednicko-valtický areál, Holašovice, zahrady a zámek v Kroměříži, zámek Litomyšl, brněnská Vila Tugendhat, Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci a v Třebíči židovská čtvrť a bazilika. Další kapitolou světového dědictví jsou „památky nehmotné“ – k nim se za Česko řadí tanec slovácký verbuňk, tradice sokolnictví, masopust, jízda králů, loutkářství a modrotisk.
Památky

Žatecký chmel je na seznamu UNESCO!

Česko má na seznamu světového dědictví UNESCO už 17 památek! Nejnovějším zápisem je Žatec a krajina žateckého chmele. Ponořte se do tohoto fascinujícího světa, jehož historie a tradice sahají hluboko do středověku. Poznejte český národní poklad, bez něhož by si české pivo i mnohé světové pivní značky ani „neškrtly“. Poznejte unikátní příběh nejkvalitnějšího chmele na světě!
Památky

100 tipů, kde vidět zajímavé mosty

Most – označovaný také jako „mladší bratr cesty“ – představuje prvek, který pomáhá překonávat nejrůznější překážky. Tak třeba na fotografie Karlova mostu narazíte téměř na každém rohu. Skoro by se zdálo, že jde o jediný most u nás. A přitom v České republice ale teče spousta řek, říček i potoků a na řadě z nich najdete jedinečné a krásné mosty. Přejděte s Kudy z nudy suchou nohou po nejzajímavějších mostech u nás.
Památky

Kam vyrazit na konci září za sportem, který voní benzínem

Konec září vybízí k pohodovým vyjížďkám na motorce, v kabrioletu či historickém veteránu… Pokud žádný z těchto dopravních prostředků nevlastníte, nevěšte hlavu. Přinášíme tipy kam vyrazit na přehlídku těchto krasavců, za rychlostí na čtyřech kolech a v případě nepříznivého počasí i tipy na zajímavá muzea.
Památky

Svatoludmilská místa: inspirace na výlety za svatou Ludmilou

Připomeňte si poutavý příběh ženy z počátku našich dějin. Sv. Ludmila byla manželkou prvního Přemyslovce, knížete Bořivoje I., matka Vratislava I. a babička sv. Václava. Je patronkou rodin, první českou i slovanskou světicí, jejíž jméno nesou kostely či instituce skoro po celém světě. Roku 921, v noci z 15. na 16. září došlo kvůli vzájemným neshodám s její snachou Drahomírou k Ludmilinu zavraždění, k čemuž vrahové použili její vlastní šátek. Zavzpomínejte na dobrou slovanskou kněžnu výletem do míst, která pamatují mnohé historické události.
Památky

Tradice: architektura, urbanismus, přehlídky, soutěže a nejlepší čeští architekti u nás i ve světě

Baví vás architektura, design, umění a urbanismus? Na portálu Kudy z nudy vám poradíme, které festivaly, přehlídky a soutěže by neměly uniknout vaší pozornosti. Zároveň vám představíme známé české architekty, výherce různých přehlídek a soutěží, a podíváme se, co se podle jejich projektů staví u nás i ve světě.
Památky