ÚvodAktualityZámky jako ze snů: kde u nás najdete novogotické skvosty?
Památky

Zámky jako ze snů: kde u nás najdete novogotické skvosty?

Poslechněte si audio verzi článku
Líbí se vám naše novogotické zámky? Historizující novogotický sloh se objevil v polovině 18. století v Anglii. Určitě znáte Hlubokou nad Vltavou nebo Hrádek u Nechanic, ale ukážeme vám i sídla téměř neznámá a pak ta zapomenutá, která na své objevitele teprve čekají.
Ještě před několika desítkami let nad novogotickými zámky spousta historiků ohrnovala nos a mluvila o napodobeninách bez originality a vkusu, ale dnes patří k nejobdivovanějším. Díky romantické architektuře se spoustou arkýřů, věží a věžiček, často zdobených zubatým cimbuřím, se novogotické zámky často stávají rejdištěm filmových štábů. Díky tomu zámek Hluboká nad Vltavou, na internetových stránkách nazvaný pohádkové sídlo utkané ze snu krásné paní, znáte z Pyšné princezny, zámek Hrádek u Nechanic z pohádky Princ a Večernice a zámek Lednice zase z pohádek Království potoků, Dračí prsten či Princezna Fantaghiro.
 

Zámek hluboká a hrobka Schwarzenberků u Třeboně

Za fasádami šlechtických sídel se skrývají silné příběhy: tak například než se Schwarzenbergové v polovině 19. století pustili do novogotických úprav tehdy barokního zámku, parku i okolní krajiny v Hluboké nad Vltavou, podnikl tehdejší majitel, kníže Jan Adolf II. s manželkou Eleonorou, rozenou princeznou Liechtenstein, několik cest do Anglie. Tam prý kněžně padl do oka královský zámek Windsor, a rázem tak bylo jasné, jakým směrem se budou ubírat přestavby Hluboké.  Ve stejném stylu nechali kníže s kněžnou postavit i novou Schwarzenberskou hrobku u Třeboně, kde byli nakonec oba pochováni.
 

Zámek Lednice ve světoznámém lednicko-valtickém areálu a je zařazen mezi památky UNESCO

LedniceVe stejné době nechali Liechtensteinové přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky zámek Lednice, v okolí pak vznikl zámecký park. Dnes tu najdete palmový skleník, benátskou kašnu, římský akvadukt, umělou jeskyni, minaret i umělou zříceninu Janohrad, park navíc volně přechází do pohádkově upravené krajiny Lednicko-valtického areálu, jedné z památek UNESCO.
 

Sídlo Harrachů u Nechanic

NechaniceA pak je tu třetí novogotický skvost, zámek Hrádek u Nechanic, který si Harrachové nechali postavit coby reprezentační a letní sídlo na zelené louce v letech 1839–1857. I pro ně byla zdrojem inspirace Anglie, navíc použili projekt anglického architekta Edwarda Bucktona Lamba ve stylu tudorské gotiky. Novostavbu ovšem Harrachové zařídili spoustou starožitností včetně portálů a stropů, dovezených zejména z Itálie a Rakouska, v okolí vznikl krajinářský park, obora a bažantnice. Hrádek u Nechanic bude od konce října  uzavřen, přesto se do konce roku otevře ještě během tradičních akcí, jako jsou vánoční prohlídky.
 

Kam ještě za novogotickými skvosty?

BouzovMagické kouzlo má i hrad Bouzov. Tak, jak jej znáte dnes, vypadá přibližně sto let, protože v romantické sídlo plné pohádkových sálů, síní a nádvoří s cimbuřími, arkýři, střílnami a chrliči se proměnil až po rozsáhlé přestavbě v letech 1896–1910. Ze stejné doby pochází i originální, na míru vyrobený nábytek, doplněný spoustou uměleckých předmětů. Většina okruhů hradu Bouzova je otevřena do konce října, v listopadu pak pokračují prohlídky zimní trasou.

Historie se s novogotikou potkává také v zámku Bor u Tachova. Dnešní tvář dalo středověkému vodnímu hradu pánů ze Švamberka 19. století a přestavba v romantickém historizujícím duchu tehdy módního pseudogotického slohu. Staré budovy ozdobila množstvím cimbuří, věžiček, falešných střílen, novým členěním oken i novými fasádami.

Novogotickými úpravami prošly také vodní zámek Blatná, hrad Hauenštejn, zámek Chyše, zámek Raduň, zámek Sychrov a část zámku v Hradci nad Moravicí  přestavba Josefa Mockera v letech 1887–1905 měla vrátit původní gotickou podobu hradu Karlštejn. Kouzlem staré Anglie dýchá zámek Žleby, v parku u zámku Krásný Dvůr objevíte novogotickou rozhlednu, novogotické úpravy se dotkly i části zámku Vrchotovy Janovice a novogotickou věžičkou se pyšní zámek ve Spáleném Poříčí.
 

Další půvabné kousky novogotické mozaiky

Zámek NečtinySlavnou „velkou“ Hlubokou jsme vám představili, ale znáte také malou Hlubokou? Říká se tak zámečku v Českém Rudolci poblíž Dačic, přestavěnému ve slohu tudorovské novogotiky v letech 1860–1863. Dlouho chátral, nyní se postupně opravuje, během letních měsíců můžete nahlédnout do interiérů.

Hlubokou včetně věžiček, říms a cimbuří připomíná také zámek Filipov u Čáslavi. Podívat se na něj ale můžete jen zvenčí, sídlí v něm Alzheimercentrum. Novogoticky upravený ve stylu tudorovské gotiky je zámek Nečtiny. Novodobá historie novogotického zámku Červený Hrádek u Sedlčan je spojena s rodem Mladotů ze Solopisk, jemuž byl majetek vrácen po sametové revoluci. Volně přístupný je pouze zámecký park, zámek pouze občas při příležitostných akcích.

Naopak vítáni s otevřenou náručí budete v novogotickém zámku Herálec, který slouží jako luxusní hotel, na zámku Nový Světlov u Bojkovic, kde objevíte zámecký hotel, na zámku Trmice, kde je k vidění řada modelových kolejišť, na zámku ve Zruči nad Sázavou  anebo v novogotickém zámkuBlovicích, v němž sídlí Muzeum jižního Plzeňska. Zapomenutým skvostem je zámeček Veselí u Janovic nad Úhlavou, postavený kolem roku 1863 na základech původní tvrze. Má všechno, co by mělo půvabné novogotické sídlo mít: valbovou střechu, cimbuří, hlavní věž i věžičky, okolo se rozkládá anglický park.
Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy Památky

Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy

Pokud se vydáte na hrad Bouzov, jistě zavzpomínáte na řadu pohádek a filmů, v nichž se tento romantický hrad objevil. Hrad je oblíbeným místem turistů, pro které jsou přichystány také kostýmované a večerní prohlídky.

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí Památky

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Objekt, který i dnes nabídne atraktivní podívanou každému návštěvníkovi. Prohlídková trasa přepychově zařízenými salóny mj. připomíná i pobyty Ludwiga van Beethovena a Ference Liszta.

Červený hrádek – prohlídky i odpočinek na zámku v Jirkově Památky

Červený hrádek – prohlídky i odpočinek na zámku v Jirkově

Zámek Červený hrádek leží necelé 2 kilometry severně od města Jirkova na úpatí Krušných hor. Po rozsáhlé rekonstrukci zde bylo vybudováno vzdělávací středisko a centrum cestovního ruchu.

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách Památky

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách

Zámek Hrádek u Nechanic je jednou z nejvýznamnějších romantických staveb na území České republiky. Zámek vznikl v letech 1839-1857 ve stylu windsorské gotiky, jako reprezentační sídlo šlechtického rodu Harrachů. Zámecké interiéry mají převážně novorenesanční vzhled.

Zámek Hrubý Rohozec Památky

Zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec, obklopený nevelkým anglickým parkem, nabízí svým návštěvníkům prohlídku více jak třiceti bohatě zařízených místností, které dříve sloužily jako reprezentační a obytné pokoje příslušníků původem francouzské hraběcí rodiny Des Fours Walderode.

Zámecký hotel Chateau Herálec Lázně a wellness

Zámecký hotel Chateau Herálec

Celý jménem se hotel jmenuje Chateau Herálec Boutique Hotel & Spa by L'Occitane a nachází se v národní kulturní památce, v zámku Herálec, zhruba 12 kilometrů od Havlíčkova Brodu. Dopřejte si luxus a pohodlí velkolepého sídla a staňte se hosty jedinečného boutique hotelu.

Zámek Nový Světlov Památky

Zámek Nový Světlov

Na úpatí Bílých Karpat v Bojkovicích – Světlově najdete unikátní zámek ve slohu anglické tudorské gotiky.

Zámek Žleby – kouzlo staré Anglie Památky

Zámek Žleby – kouzlo staré Anglie

K návštěvě láká romantický zámek vybavený jedinečnou sbírkou zbraní, historickým divadelním sálem či vzácně dochovanou zámeckou kuchyní. Úžasná je i procházka zámeckým parkem, kterým protéká řeka Doubrava.

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem Památky

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok Památky

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok Památky

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Zámek Raduň – perla novogotického romantismu Památky

Zámek Raduň – perla novogotického romantismu

Původně zemanská tvrz přestavěná v 16. století za Tvorkovských z Kravař na renesanční zámek o třech arkádových křídlech, doprovázený hospodářským dvorem, pivovarem a rozlehlým smíšeným lesoparkem se čtyřmi rybníky – to je zámek Raduň.

Zámek Bor – po stopách pánů ze Švamberka Památky

Zámek Bor – po stopách pánů ze Švamberka

Původně středověkému vodnímu hradu pánů ze Švamberka dala určující podobu rozsáhlá romantická přestavba na pseudogotický zámek. Zámek se nachází v údolí Lužního potoka 14 km od Tachova.

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří Památky

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří

Hrad a zámek Horní Hrad také řečený Hauenštejn je středověký strážní hrad nedaleko Stráže nad Ohří, rozšířený a upravený v polovině 19. století ve stylu anglické novogotiky.

Schwarzenberská hrobka v Domaníně u Třeboně Památky

Schwarzenberská hrobka v Domaníně u Třeboně

Prohlédnout si místo, kde jsou pochováni členové rodu Schwarzenberků, můžete nedaleko od Třeboně. Ve svíčkami osvětlené kapli hrobky, akusticky výborně ozvučené, se kromě prohlídek konají různé koncerty i jiné kulturní akce.

Zámek Filipov Památky

Zámek Filipov

Alzheimercentrum Filipov je zařízení, kde klienti mohou využívat prostor kompletně zrekonstruovaného zámku a svým vzhledem velmi nápadně připomíná zámek Hluboká nad Vltavou. Veřejnosti není přístupný.

Novogotický templ v zámeckém parku Krásný Dvůr Příroda

Novogotický templ v zámeckém parku Krásný Dvůr

Jednu z nejpozoruhodnějších vyhlídkových staveb objevíte na nejvyšším místě zámeckého parku v Krásném Dvoře u Podbořan. Mohutná neogotická rozhledna je vůbec tou nejstarší vyhlídkovou stavbou u nás a je typickým příkladem romantických staveb vystavěných bohatou šlechtou.

Vrchotovy Janovice – naučná stezka Po stopách Sidonie Nádherné Příroda

Vrchotovy Janovice – naučná stezka Po stopách Sidonie Nádherné

Zámek ve Vrchotových Janovicích je spolu s původním parkem zvláštním prostorem s nenápadným, ale silným a osobitým kouzlem. Zámek je již 50 let součástí expozic Národního muzea v Praze.

Zámek Hrubá Skála – ubytujte se v historických komnatách a užijte si aktivní dovolenou v přírodě Památky

Zámek Hrubá Skála – ubytujte se v historických komnatách a užijte si aktivní dovolenou v přírodě

Zámecký hotel Hrubá Skála je známý jako romantický zámek, stojící na pískovcové skále asi 6 km jihovýchodně od města Turnov. Nádherný pohled na Skalní město se vám naskytne z Vyhlídkové věže i moderních zrekonstruovaných hotelových apartmánů a luxusních pokojů v historickém stylu.

Zámek Hradiště – Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích Památky

Zámek Hradiště – Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích

Po rozsáhlé rekonstrukci bylo muzeum zpřístupněno veřejnosti v roce 2002. Muzeum vlastní sbírky archeologické, etnografické, umělecko průmyslové,výtvarné a literárněhistorické. Stálé expozice jsou zaměřené na zakladatele muzea Františka Raušara, měšťanstvo a lidovou architekturu.

Zámek Nečtiny Památky

Zámek Nečtiny

Novogotický zámek je perlou obce Nečtiny na Plzeňsku. Romantický zámek se stylovými novogotickými věžemi na nároží a vysokými trojúhelníkovými štíty s cimbuřím obklopuje park s velkým rybníkem.

Další aktuality

7 věcí, které nevíte o… Dnech evropského dědictví / European Heritage Days (EHD)

Tři stovky měst a obcí, více než 700 památek a prohlídky většinou zdarma nebo za výhodné vstupné: to je nabídka Dnů evropského dědictví. Výjimečná a velmi oblíbená akce každý rok druhý týden v září v celé Evropě otevírá pro veřejnost ty nejzajímavější památky. Seznamte se se Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) na Kudy z nudy a podívejte se, co všechno nabízejí.
7. září 2024 9:42
Památky

Romantické zříceniny: ideální tip na podzimní výlet

Hradní zříceniny lákají všechny milovníky romantiky, historie, ale i ty, kteří jsou rádi na čerstvém vzduchu. Tak schválně, zkuste si představit, co všechno se muselo mezi ztichlými hradními zdmi kdysi odehrát. Kromě rytířských turnajů nebo hostin se tu klidně mohli schovávat loupeživí rytíři nebo bandité…
6. září 2024 16:30
Památky

Nenechte si ujít historické bitvy, které přináší babí léto a podzim 2024

Patříte k obdivovatelům dávno zašlých věků a chtěli byste se alespoň na chvíli do historie vrátit? Přeneste se zpět do minulosti, kdy územím královských Čech a Moravy brázdila husitská a později císařská vojska pod vedením zkušených vojevůdců. Portál Kudy z nudy vám přináší tipy na ty nejzajímavější bitvy, které se na podzim konají.
5. září 2024 8:19
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Irsko?

Smaragdový ostrov, národní parky Glenveagh či Killarney s překrásnými jezery, středověké hrady, typické irské hospody a puby, černé pivo, svatý Valentýn anebo oslavy Dne svatého Patrika: je tolik věcí, které máme rádi v Irsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát navštívíme jednu z nejzápadněji položených zemí Evropské unie. Vydejte se s Kudy z nudy poznat Irsko!
5. září 2024 7:18
Památky

Národní technické muzeum se v sobotu připojuje ke Dnům evropského dědictví

Národní technické muzeum se v sobotu 7. září 2024 připojuje ke Dnům evropského dědictví. Do všech poboček Národního technického muzea bude tento den snížené vstupné, pro Centrum stavitelského dědictví v Plasích a Železniční depozitář v Chomutově bude platit snížený vstup i na neděli 8. září. Zváni jste také na Oslavy výročí tratí v Dolní Lipce, kde potkáte historické železniční skvosty a můžete se svézt vlakem v čele s parní lokomotivou 464.102 Ušatá z roku 1940.
4. září 2024 12:05
Památky

Dny evropského dědictví otevírají v září i nepřístupné památky

Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) probíhají vždy druhý zářijový týden v desítkách evropských zemí. Otvírají dveře tisíců zřídka otevřených památek a každoročně se jich zúčastní více než 20 milionů lidí. Každoročně se během akce otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné.
3. září 2024 22:11
Památky

Ochlaďte se za nejmohutnějšími hradními zdmi

Letošní velmi teplý úvod září přináší výrazně nadprůměrné teploty i překonání dlouholetých teplotních rekordů. Počasí v Česku bude i v nejbližších dnech nadprůměrně teplé a na většině území téměř bez deště. Nejvyšší odpolední teploty se dostanou nad tropických 30 stupňů Celsia. Portál Kudy z nudy vám proto tentokrát přináší tipy, kam se vydat na výlet za chladivé zdi středověkých hradů, kam letní žár nepronikne. Mohutné a vysoké obvodové hradby zaručují příjemný chládek v tropickém počasí, anebo naopak bezpečí v případě vydatných dešťů.
3. září 2024 5:54
Památky

Hrady Karla IV. – víte, kde je najdete?

Využijte hezké dny k cestování a poznávání různých zákoutí naší vlasti.. Co takhle podniknout výlet na některý z hradů a zámků, kde žil anebo které založil Karel IV.? Král a císař byl v tomto směru velmi aktivní – a zdaleka nešlo jen o Karlštejn.
2. září 2024 6:37
Památky