Úvod > Aktuality > Muzea připomínají 100. výročí od vypuknutí první světové války
Muzea pripomínají 100. výrocí od vypuknutí první svetové války
Kultura

Muzea připomínají 100. výročí od vypuknutí první světové války

  • Vydáno25. června 2014
V letošním roce si připomínáme vypuknutí I. světové války, která se postupně vyvinula v celosvětový konflikt s velkými a nedozírnými následky pro celou Evropu. U příležitosti tohoto výročí je připraven projekt dokumentující a prezentující tuto historickou událost v šíři mnoha oblastí a oborů. Jde o projekt muzejních institucí, které připravily rozsáhlé výstavy na různá téma. Společné oficiální zahájení vypukne v sobotu 28. června 2014 v centru města Brna.

Celá akce začne již v pátek 27. června v Praze Dejvicích, kde bude od 14 do 18 přistaven k nahlédnutí parní vlak se salonním vozem Františka Ferdinanda D´Este. Navíc se uskuteční slavnostní jízda vozu c. a k. polní pošty od Národního technického muzea a na Nádraží Praha-Dejvice a zpět. Použit bude dvoumístný vůz c. a k. polní pošty z počátku 20. stol. (13:00–14:30 cesta tam, 16:00–17:00 zpět).

Zahájení Velké války v Brně

Salonní vůzV sobotu 28. června pak vypukne v Brně projekt naplno. Ve 14:30 bude v kostele sv. Jakuba zádušní mše za oběti sarajevského atentátu a padlé v 1. Světové válce, která proběhne za účasti uniformovaných historických jednotek.

V 15:30 přijede k prostoru 5. nástupiště hlavního nádraží v Brně zvláštní parní vlak se salonním vozem Františka Ferdinanda D´Este a VIP hosty na nástupišti přivítá následník trůnu za účasti zástupců města, a uniformovaných jednotek. V historickém automobilu se poté všichni přesunou přes město na hrad Špilberk. Trasa průvodu bude Hlavní nádraží V. nástupiště ulice Benešova, Masarykova, Náměstí Svobody, ul. Zámečnická, ul. Dominikánská, Šilingrovo náměstí, ulice Husova. Dále parkem na Špilberk. Průvod se bude sestávat z cca 150 dobově oděných osob, včetně dobové vojenské hudby.

ŠpilberkV 16:30 proběhne rekonstrukce atentátu na následníka trůnu Františka Ferdinanda před jižním křídlem Špilberku s vysvětlujícím komentářem pro diváky a návštěvníky města. V 17 hodin bude uskutečněna vernisáž výstavy Velká válka aneb začalo to v Sarajevu, které se zúčastní uniformovaní zástupci historických vojsk. Nebude chybět dechová hudba a ukázky polní pekárny a letecké modely.

Po celý den budou přístupné i další výstavy: v Technickém muzeu v Brně, v Moravském zemském muzeu na Zelném trhu a v Paláci šlechtičen, v Moravské galerii v Brně. V prostoru bývalé C.k. střelnice v parku u Anthroposu (Pisárecká 268/7) budou v době od 9 do 17 hodin probíhat dobové atrakce v podobě polní pošty, módního salonu, četnické stanice, polní kuchyně, střelnice, dopolední ukázky manévrů rakousko-uherských vojsk a mnoho dalšího.

V neděli 29. června proběhne v 11 hodin na Ústředním hřbitově slavnostní odhalení pamětní desky na zrekonstruovaném hrobě Leopolda Lojky, řidiče následníka trůnu arcivévody Ferdinanda, který šoféroval arcivévodův vůz v Sarajevu.

Celoroční výstavy k Velké válce nejen v Brně

Velká válkaVliv vzniku a vypuknutí první světové války na obyvatele města představí Muzeum města Brna na Špilberku výstavou Velká válka aneb začalo to v Sarajevu. Zde se seznámíte s podobou Brna a života v moravské metropoli právě v období války, stejně jako s válečnými událostmi a boji. Silným tématem na Špilberku bude oživlá historie. Válečné zázemí a reflexi války v umění připravuje Moravské zemské muzeum. Větší pozornost zde bude věnována Dušanu Jurkovičovi a jeho méně známé tvorbě (návrhy několika vojenských hřbitovů, válečné památky).

S válkou souvisí také stejnokroje a výzbroj vojáka, na což se zaměří se své výstavě Vojenský historický ústav. Válečné události, život v zákopech, ale i vznik čs.legií zpracovávají zážitkovou formou kolegové tamtéž. Technické muzeum v Brně se zaměří na doklady rozvoje techniky obecně, dále na zavádění nových zbraní, zbraňových systémů a dalších vojenských prostředků, které byly následně použity bojujícími armádami. Ve výstavě doloží různé produkty průmyslu, který velmi rychle přešel na válečnou výrobu.

Velká válkaNa techniku navázalo i Národní technické muzeum s válečným loďstvem. Přestože je Česká republika symbolem středoevropského státu, který je na stovky kilometru vzdálen od moře, tato skutečnost v minulosti nebyla takovou samozřejmostí. Ještě před sto lety české země patřící do rakouskouherské monarchie měly přístup k nemalé části Jaderského moře.

Jedinečný příběh života arcivévody Františka Ferdinanda Rakouského-Este a jeho manželky vévodkyně Žofie z Hohenbergu dokumentuje státní zámek Konopiště. Tamní výstava
s názvem "Spojeni svazkem manželským – spojeni stejným osudem" přiblíží život obou obětí a dobu, ve které žily. Poštovní muzeum představí vojenskou i civilní část rakouské poštovní správy během první světové války. Právě pošta umožňovala miliónům vojáků na frontě udržovat kontakt se svými rodinami. S jejich osudy se seznámíte pomocí bohatého obrazového materiálu, včetně známek, otisků razítek a úředního aparátu.

Armádní muzeum Žižkov – Vojenský historický ústav Praha

Armádní muzeum Žižkov – Vojenský historický ústav Praha

Armádní muzeum Žižkov se po kompletní rekonstrukci otevřelo v říjnu 2022. V expozici si prohlédnete vojenské dějiny od prvopočátků do současnosti. Zažijte pocity, které prožívali naši vojáci v zákopech 1. světové války, vstupte rovnou do vřavy bojů.

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Technické muzeum v Brně

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.

Další aktuality

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl

Vranovská přehrada letos slaví 90 let od svého napuštění

Vranovská přehrada na řece Dyji v Jihomoravském kraji letos slaví 90 let od svého napuštění! Za téměř století se stala vyhledávanou turistickou destinací, místem provozování vodních sportů a kromě toho je důležitou vodohodpodářskou stavbou, která slouží pro výrobu elektrické energie i jako protipovodnová ochrana. Destinační společnost ZnojmoRegion připravila v rámci oslav kulatého výročí řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce se budou konat po celou sezónu, tedy od května do října 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Kalendář akcí 2024: Cyklovlaky a speciální vlaky nejen na Pálavu, do Brd anebo do Českého Švýcarska

Rádi jezdíte na kole a lákají vás výlety do míst, která jsou trochu z ruky? Není nic jednoduššího než využít speciální vlaky s přepravou bicyklů. České dráhy jich letos nabízejí téměř sedm tisíc! Drtivá většina "obyčejných" vlaků sice nabízí úložný prostor pro větší množství kol, avšak jen některé z nich se dají označit za skutečné cyklovlaky – a my víme, které to jsou!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Arnoldova vila v Brně zve na prohlídku: poprvé se otevírá veřejnosti v pravidelném provozu

Jedním z nejočekávanějších lákadel Muzea města Brna na sezónu 2024 bylo zahájení pravidelného provozu Arnoldovy vily. Milovníkům architektury se dveře vily otevírají od 5. dubna, přijít na prohlídku je možné vždy od pátku do neděle v čase od 10:00 do 18:00 hodin. Od 16. května bude otevírací doba prodloužena od úterý do neděle. Nově zrekonstruovaná sousedka vily Tugendhat má návštěvníkům co nabídnout – prohlídky vily s průvodcem i bez něj, propojení zahrad s okolními vilami, nový provoz kavárny, a především nejrůznější kulturní a vzdělávací akce.
Jihomoravský kraj | Památky

Okoštujte oskorušu ve všech jejích podobách ve Tvarožné Lhotě

Romantici sází růže, správní chlapi oskoruše! To je motto již 20. ročníku Slavnosti oskeruší, která proběhne v sobotu 6. dubna 2024 tradičně v sále obecního domu ve Tvarožné Lhotě. Těšit se můžete na oskoruši v tekutém i pevném skupenství a samozřejmě také cimbálovou muziku! Dozvíte se, co je dřínka, moruše, mišpule, jak šmakuje Karpatský verbuň, Vojšická duha nebo Oskorušový sen.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Lužní lesy na jihu Moravy se naplnily vodou

Lužní lesy v Kančí oboře na Břeclavsku od 15. do 31. března 2024 záměrně zaplavila voda ze Staré Dyje. To vysychajícím luhům svědčí. Lesy ČR proto dělají podobná opatření v oblasti i několikrát ročně v rámci programu Vracíme vodu lesu. Voda ve vyprahlé půdě nemizí, naopak se zaplňují i zaniklé tůně. Nyní se již situace vrací do normálu a oblast je přístupná.
Jihomoravský kraj | Příroda

Ze sklepa do sklepa: Velké Bílovice zvou na košt přímo k vinařům

Největší ochutnávka vín čeká na návštěvníky 17. ročníku Ze sklepa do sklepa ve Velkých Bílovicích v sobotu 6. dubna 2024. Přes padesát vinařských sklepů se otevře v jediný den milovníkům vína a nabídne to nejlepší ze své úrody. Připraveny jsou pro vás koštovací skleničky, podrobná mapka všech otevřených vinařství, cimbálová muzika a bohatý večerní program plný moravského vína, jídla a hudby. Nemusíte se bát ani silniční kontroly – vypraveny budou zvláštní vinné autobusy.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Kalendář 2024: k vinařům do sklepa – tipy na místa, kde mají vinné sklepy otevřeno celé léto

Už jste někdy putovali po otevřených vinných sklepech a bylo vám líto, že taková akce trvá jen jediný den? Pak vám udělá radost zjištění, že někde mají sklepy otevřeno celou sezonu. Portál Kudy z nudy vás zve do míst, kde během letních měsíců nezůstanete stát před zavřenými dveřmi.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika