Úvod > Aktuality > Muzea připomínají 100. výročí od vypuknutí první světové války
Muzea pripomínají 100. výrocí od vypuknutí první svetové války
"> Muzea pripomínají 100. výrocí od vypuknutí první svetové války "> Vliv vzniku a vypuknutí první svetové války na obyvatele mesta predstaví Muzeum mesta Brna na Špilberku výstavou Velká válka aneb zacalo to v Sarajevu "> U príležitosti tohoto výrocí je pripraven projekt dokumentující a prezentující tuto historickou událost v šíri mnoha oblastí a oboru "> Salonní vuz Františka Ferdinanda
Kultura

Muzea připomínají 100. výročí od vypuknutí první světové války

  • Vydáno25. června 2014
V letošním roce si připomínáme vypuknutí I. světové války, která se postupně vyvinula v celosvětový konflikt s velkými a nedozírnými následky pro celou Evropu. U příležitosti tohoto výročí je připraven projekt dokumentující a prezentující tuto historickou událost v šíři mnoha oblastí a oborů. Jde o projekt muzejních institucí, které připravily rozsáhlé výstavy na různá téma. Společné oficiální zahájení vypukne v sobotu 28. června 2014 v centru města Brna.

Celá akce začne již v pátek 27. června v Praze Dejvicích, kde bude od 14 do 18 přistaven k nahlédnutí parní vlak se salonním vozem Františka Ferdinanda D´Este. Navíc se uskuteční slavnostní jízda vozu c. a k. polní pošty od Národního technického muzea a na Nádraží Praha-Dejvice a zpět. Použit bude dvoumístný vůz c. a k. polní pošty z počátku 20. stol. (13:00–14:30 cesta tam, 16:00–17:00 zpět).

Zahájení Velké války v Brně

Salonní vůzV sobotu 28. června pak vypukne v Brně projekt naplno. Ve 14:30 bude v kostele sv. Jakuba zádušní mše za oběti sarajevského atentátu a padlé v 1. Světové válce, která proběhne za účasti uniformovaných historických jednotek.

V 15:30 přijede k prostoru 5. nástupiště hlavního nádraží v Brně zvláštní parní vlak se salonním vozem Františka Ferdinanda D´Este a VIP hosty na nástupišti přivítá následník trůnu za účasti zástupců města, a uniformovaných jednotek. V historickém automobilu se poté všichni přesunou přes město na hrad Špilberk. Trasa průvodu bude Hlavní nádraží V. nástupiště ulice Benešova, Masarykova, Náměstí Svobody, ul. Zámečnická, ul. Dominikánská, Šilingrovo náměstí, ulice Husova. Dále parkem na Špilberk. Průvod se bude sestávat z cca 150 dobově oděných osob, včetně dobové vojenské hudby.

ŠpilberkV 16:30 proběhne rekonstrukce atentátu na následníka trůnu Františka Ferdinanda před jižním křídlem Špilberku s vysvětlujícím komentářem pro diváky a návštěvníky města. V 17 hodin bude uskutečněna vernisáž výstavy Velká válka aneb začalo to v Sarajevu, které se zúčastní uniformovaní zástupci historických vojsk. Nebude chybět dechová hudba a ukázky polní pekárny a letecké modely.

Po celý den budou přístupné i další výstavy: v Technickém muzeu v Brně, v Moravském zemském muzeu na Zelném trhu a v Paláci šlechtičen, v Moravské galerii v Brně. V prostoru bývalé C.k. střelnice v parku u Anthroposu (Pisárecká 268/7) budou v době od 9 do 17 hodin probíhat dobové atrakce v podobě polní pošty, módního salonu, četnické stanice, polní kuchyně, střelnice, dopolední ukázky manévrů rakousko-uherských vojsk a mnoho dalšího.

V neděli 29. června proběhne v 11 hodin na Ústředním hřbitově slavnostní odhalení pamětní desky na zrekonstruovaném hrobě Leopolda Lojky, řidiče následníka trůnu arcivévody Ferdinanda, který šoféroval arcivévodův vůz v Sarajevu.

Celoroční výstavy k Velké válce nejen v Brně

Velká válkaVliv vzniku a vypuknutí první světové války na obyvatele města představí Muzeum města Brna na Špilberku výstavou Velká válka aneb začalo to v Sarajevu. Zde se seznámíte s podobou Brna a života v moravské metropoli právě v období války, stejně jako s válečnými událostmi a boji. Silným tématem na Špilberku bude oživlá historie. Válečné zázemí a reflexi války v umění připravuje Moravské zemské muzeum. Větší pozornost zde bude věnována Dušanu Jurkovičovi a jeho méně známé tvorbě (návrhy několika vojenských hřbitovů, válečné památky).

S válkou souvisí také stejnokroje a výzbroj vojáka, na což se zaměří se své výstavě Vojenský historický ústav. Válečné události, život v zákopech, ale i vznik čs.legií zpracovávají zážitkovou formou kolegové tamtéž. Technické muzeum v Brně se zaměří na doklady rozvoje techniky obecně, dále na zavádění nových zbraní, zbraňových systémů a dalších vojenských prostředků, které byly následně použity bojujícími armádami. Ve výstavě doloží různé produkty průmyslu, který velmi rychle přešel na válečnou výrobu.

Velká válkaNa techniku navázalo i Národní technické muzeum s válečným loďstvem. Přestože je Česká republika symbolem středoevropského státu, který je na stovky kilometru vzdálen od moře, tato skutečnost v minulosti nebyla takovou samozřejmostí. Ještě před sto lety české země patřící do rakouskouherské monarchie měly přístup k nemalé části Jaderského moře.

Jedinečný příběh života arcivévody Františka Ferdinanda Rakouského-Este a jeho manželky vévodkyně Žofie z Hohenbergu dokumentuje státní zámek Konopiště. Tamní výstava
s názvem "Spojeni svazkem manželským – spojeni stejným osudem" přiblíží život obou obětí a dobu, ve které žily. Poštovní muzeum představí vojenskou i civilní část rakouské poštovní správy během první světové války. Právě pošta umožňovala miliónům vojáků na frontě udržovat kontakt se svými rodinami. S jejich osudy se seznámíte pomocí bohatého obrazového materiálu, včetně známek, otisků razítek a úředního aparátu.

Otevření Armádního muzea Žižkov

28.10.
Otevření Armádního muzea Žižkov

Otevření Armádního muzea Žižkov pro veřejnost: pátek 28. října 2022.

Památník národního osvobození – Armádní muzeum Žižkov

Památník národního osvobození – Armádní muzeum Žižkov

Armádní muzeum Žižkov po kompletní rekonstrukci otevírá 28.10.2022. Navštívit lze další expozice – muzeum Kbely, Vojenské technické muzeum Lešany, expozici ve Schwarzenberském paláci, Národní památník hrdinů heydrichiády v Resslově ulici.

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Technické muzeum v Brně

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.

Další aktuality

24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
19.9.
2022
Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Jihomoravský kraj | Kultura