Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Velká válka aneb začalo to v Sarajevu
Výstavy

Velká válka aneb začalo to v Sarajevu

Výstava představuje běžný život v předválečném městě Brně, připomene sarajevský atentát na následníka trůnu Františka Ferdinanda ď Este a následné vyhlášení války, okamžiky mobilizace, i pohled na proměny života v Brně ve válečných letech.

Prostřednictvím originálních dobových předmětů budete mít možnost hlouběji se seznámit s příčinami, vznikem, průběhem a následky války s hlavním zřetelem k městu Brnu a jeho okolí. Připomenete si sarajevský atentát na následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este a následné vyhlášení války. Další místnosti zprostředkovávají okamžiky mobilizace v Brně a vhled do situace vojáků, kteří se octli na frontě.

Velká část výstavy bude věnována zbraním, uniformám, výstrojním součástkám a válečným artefaktům všech zúčastněných stran konfliktu dochovaným v Brně a okolí a s pomocí dobových snímků dokumentujícím hrůzy i absurdity válečných polí prvního celosvětového konfliktu.

Závěrečná část bude věnována následkům války, zejména brněnským špitálům a zdravotnickým zařízením v nemalé míře přeplněným raněnými a nemocnými vojáky, kterých s postupem válečných operací ve městě přibývalo, a následně také dochovaným pozůstatkům I. světové války (pomníky, hřbitovy apod.)

Reflexe Velké války v dnešní době, představená současnými aktivitami vojensko-historických jednotek a klubů – tzv. reenacmentu I. světové války, propojí minulost se současností výstavou fotografií Michaely Wecker.

Zejména působivost trojrozměrných exponátů a původního obrazového materiálu, představujících autentické doklady doby znamenající tragický předěl v evropských dějinách, vám nabídne nevšední zážitek i poučení z události staré přesně jedno století.

Provozovatel

Muzeum města Brna

Špilberk 210/1
662 24 Brno
Tel.:
+420 542 123 611
Email:
muzeum.brno@spilb...
WWW:
www.spilberk.cz/v...
WWW:
www.velkavalka.cz
GPS:
49,194493 16,599177
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
Tipy na výlet:
Brno a okolí
 

Vstupné

Cena: 90 Kč

Snížená cena: 50 Kč

Rodinné vstupné: 205 Kč

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Poklady špilberské zbrojnice

Výstava na Špilberku ukáže to, co bylo oku veřejnosti dosud skryto, jako například zbraně a zbroje středověku, příběh Brněnského ozbrojeného měšťanského a střeleckého sboru nebo raritní a zdobné zbraně spolu s připomínkou prací brněnských puškařů.
Brno, Jihomoravský kraj

Poklady špilberské zbrojnice – komentovaná prohlídka

Zveme vás na komentovanou prohlídku výstavy Poklady špilberské zbrojnice. S vystavenými zbraněmi a dalším středověkým arzenálem vás seznámí kurátor Radim Dufek.
Brno, Jihomoravský kraj

Rakouská Morava – komentovaná prohlídka a představení knížky

Nejen milovníci umění si jistě nenechají ujít na komentovanou prohlídku stálé expozice RAKOUSKÁ MORAVA a představení stejnojmenné publikace o výtvarném umění 16. – 19. století v Brně. Výstavou 8. prosince od 16 hodin provede kurátor Robert Janás.
Brno, Jihomoravský kraj

Čertovské Vánoce na Špilberku

Vánoční jednodenní akce pro celou rodinu na hradě Špilberku od 11.00 do 17.00. Bohatý program na Velkém nádvoří a Adventní dílničky pro děti.
Brno, Jihomoravský kraj

Chrám kamene – lapidárium Muzea města Brna v opravených vodojemech na hradě Špilberku

Uvnitř východního barokního opevnění Špilberku se ukrývají unikátní prostory. Jedná se o bývalé vodojemy, které se proměnily na Lapidárium Muzea města Brna. Více než tři desítky kamenných exponátů zahrnují fragmenty gotických staveb, boží muka nebo starobylé náhrobky.
Brno, Jihomoravský kraj

Expozice barokní lékárna na Špilberku

Původní, pozdně barokní mobiliář lékárny z kláštera brněnských alžbětinek uvidíte v expozici Muzea města Brna na Špilberku.
Brno, Jihomoravský kraj

Rozhledna na hradě Špilberk

Nejkrásnější výhled na město Brno se lidem nabízí ze Špilberku, ovšem s jednou nevýhodou – není vidět samotný hrad.
Brno, Jihomoravský kraj

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Babinský bistro

Bistro na Špilberku nabízí posezení v krásném prostředí hradu. Denně nabízí čerstvě pečený kváskový chleba a domácí paštiky,
Brno, Jihomoravský kraj

Hradní vinárna na Špilberku

Exkluzivní vinný restaurant v prostorách středověkého hradu, kde každý pátek a sobotu večer hraje moravská cimbálová hudba. Ve sklepích z 13. století (v nejstarší dochované části hradu Špilberk) je vinotéka s více než třemi sty druhy vín.
Brno, Jihomoravský kraj

Vinárna Garage Wine v Brně

V Garage Wine můžete očekávat vynikající víno v originálních skleničkách z foukaného skla
Brno, Jihomoravský kraj

Petit Cru Wine bar & shop v Brně

Petit Cru je wine bar, tedy bar, kde můžete denně ochutnat až 40 různých vín z celého světa, a to i po skleničce.
Brno, Jihomoravský kraj