Úvod > Aktuality > Luhačovice otevřou v květnu léčivé prameny
Luhačovice otevřou v květnu léčivé prameny
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Lázně a wellness

Luhačovice otevřou v květnu léčivé prameny

  • Vydáno22. dubna 2022
O víkendu 7. a 8. května se v Luhačovicích na Zlínsku uskuteční tradiční Otevírání pramenů, které zahájí letošní hlavní lázeňskou sezonu. Příchozí se mohou těšit na kulturní program, oblíbený jarmark či přehlídku automobilových veteránů.
LuhačoviceNa obřad otevírání a svěcení pramenů, tradiční součást zahájení každoroční lázeňské sezony, se do Luhačovic můžete vypravit od soboty 7. do neděle 8. května. Festival symbolicky zahájí lázeňskou sezonu a příchod jara. Program bude již tradičně postaven na nedělním svěcením pramenů, v ostatní dny potěší návštěvníky, lázeňské hosty i místní obyvatele jarmark, přehlídka automobilových veteránů, koncerty a divadelní představení.

V sobotu 7. května se v Sále Rondo také odehraje koncert Václava Marka a jeho Blue Star, koncertní představení z doby, kdy zvukový ideál mladých swingařů zněl: „Plechy jako žiletky, saxofony jako medové plástve, rytmika přesná jako hodinky.“ Nebude chybět ani jarmark lidových řemesel na Lázeňském náměstí. V neděli bude tradičním bodem programu slavnostní mše svatá od 10:00 hodin a po ní jarní tradiční obřad svěcení pramenů. Sváteční den vyvrcholí odpoledním vystoupením folklorních souborů v 15:00 hod.

LuhačoviceLázně Luhačovice jsou čtvrté největší lázně České republiky a nejnavštěvovanější lázně Moravy s více než 300 let trvající lázeňskou tradicí. Městečku vtiskl na přelomu 19. a 20. století neopakovatelný charakter architekt Dušan Jurkovič, autor řady staveb, inspirovaných lidovou architekturou Valašska a Kysuce. Atmosféru dotvářejí četné lázeňské vily, nedávno zrekonstruovaná kolonáda a rozlehlý park. Po zimní přestávce je na kolonádě opět přístupné veřejné pítko nejznámějšího luhačovického pramene Vincentka, který je jímán z více než padesátimetrové hloubky. Napít se můžete už i z Pramene Dr. Františka Šťastného, u kterého byla v loňském roce provedena renovace pramenní vázy. K dalším léčivým pramenům Luhačovic patří Aloiska a Ottovka.
Vincentka – poznejte léčivé účinky luhačovické minerálky

Vincentka – poznejte léčivé účinky luhačovické minerálky

Nejznámějším luhačovickým pramenem je Vincentka. Vděčí za to především tomu, že byl až do roku 1991 jediným místním pramenem, který se plnil do lahví. Vyvěrá za kolonádou, kde je jímán v osmimetrové studni.

Lázně Luhačovice – nejoblíbenější lázně na Moravě

Lázně Luhačovice – nejoblíbenější lázně na Moravě

Lázně Luhačovice jsou čtvrté největší lázně České republiky a nejnavštěvovanější lázně Moravy s více než 300 let trvající lázeňskou tradicí. Luhačovice jsou pravým místem k celoroční relaxaci a aktivnímu odpočinku s pestrými možnostmi kulturního i sportovního vyžití.

Wellness & spa hotel Augustiniánský dům Luhačovice

Wellness & spa hotel Augustiniánský dům Luhačovice

V největších moravských lázních, Luhačovicích, najdete čtyřhvězdičkový Wellness & Spa hotel. Poznejte místo prvorepublikové noblesy a elegance, místo, kde pobýval a tvořil Leoš Janáček.

Lázeňské divadlo v Luhačovicích

Lázeňské divadlo v Luhačovicích

Lázeňské divadlo v Luhačovicích slouží veřejnosti již přes sto let. Je vyhledávaným místem návštěvníků zdejších lázní a nedílnou součástí kulturního života Luhačovic.

Pramen Dr. Šťastného – nejzajímavější luhačovický pramen

Pramen Dr. Šťastného – nejzajímavější luhačovický pramen

V blízkosti Lázeňského divadla v Luhačovicích vyvěrá Pramen Dr. Šťastného. Má zvýšený obsah kyseliny borité, fluoru, jodu, lithia a barya a používá se k pitné léčbě.

Dům Bedřicha Smetany Luhačovice

Dům Bedřicha Smetany Luhačovice

Secesní budova hotelu Dům Bedřicha Smetany leží v centru lázní Luhačovice, uprostřed krásného tichého parku. Hotel poskytuje nejnáročnějším hostům vysoký standard ubytování v pokojích se stylovými interiéry.

Pramen sv. Josefa v Luhačovicích

Pramen sv. Josefa v Luhačovicích

Léčivé prameny v Luhačovicích se rozdělují do dvou skupin. První skupina slouží k pitné kúře, druhá skupina se užívá pro balneologické účely. Vodu z pramene svatého Josefa můžete ochutnat poblíž luhačovického kostela Svaté rodiny.

Ottovka – nejlidovější luhačovický pramen

Ottovka – nejlidovější luhačovický pramen

Takzvaným nejlidovějším luhačovickým pramenem je Ottovka, který je zároveň třetím nejznámějším pramenem. Vyvěrá na pravém břehu Horní Olšavy, na úpatí Malé Kamenné.

Nový Jubilejní pramen v lázních Luhačovice

Nový Jubilejní pramen v lázních Luhačovice

Nový Jubilejní pramen byl získán v roce 1988 v bezprostřední blízkosti pramene Jubilejní – na pravém břehu Horní Olšavy vedle Společenského domu směrem k vile Alpská růže – vrtem do hloubky 50,5 m.

Další aktuality