Úvod > Aktuality > Lucemburkové, Kutná Hora a deset zajímavých akcí
Zážitky

Lucemburkové, Kutná Hora a deset zajímavých akcí

  • Vydáno30. května 2016
Turnaje, slavnosti, hodování, hudba, tanec, divadlo, veselé kousky kouzelníků a další dvorské i lidové kratochvíle – to všechno zažívala Kutná Hora za vlády čtyř lucemburských panovníků. Blíže se s nimi seznámíte na výstavě, která začíná v červnu a zve vás na ni portál Kudy z nudy.
Dvě muzea ve středních Čechách pro letošní rok oslav Karla IV. připravila velké výstavy – a možná symbolicky jsou obě ve městech, která v té době tvořila ekonomické pilíře království. Tím prvním je Regionální muzeum v Jílovém u Prahy, kde bude až do října k vidění výstava Císař Karel IV. a zlato pro korunu, druhé je České muzeum stříbraKutné Hoře.
 

Kutnohorské stříbro pro Lucemburky

Výstava Kutná Hora a Lucemburkové na českém trůně bude k vidění v Hrádku, hlavní budově Českého muzea stříbra, od pátku 3. června až do konce listopadu. Dozvíte se, jakou roli královské horní město hrálo v životech a hlavně v pokladnách čtyř českých panovníků z dynastie Lucemburků, tedy Jana, Karla, Václava a Zikmunda. Vedle repliky římské císařské koruny a Sedlecké monstrance uvidíte další vzácné předměty, třeba faximile Velislavovy bible a Právní knihy doby Václava IV. nebo bysty panovníků.

Současně s výstavou samozřejmě můžete projít i prohlídkový okruh Cesta stříbra, jehož součástí je replika středověkého stříbrného dolu s technickým vybavením a expozice, kde uvidíte zpracování stříbrné rudy a následnou ražbu mincí.
 

Kutnohorské stříbření

Na dobu vlády Lucemburků se zaměří i letošní tradiční gotická slavnost Kutnohorské stříbření, připomínající slávu královského horního města. Letošní jubilejní XXV. ročník provází motto „na počest císařského otce“ a odehraje se během posledního červnového víkendu, tedy v sobotu a neděli 25. až 26. června. Hlavní program s fanfárami, slavnostními nástupy trubačů a praporečníků, turnajovým kláním, hudbou, soutěžemi lučištníků i zábavným turnajem v koulené havířů a mincířů po oba dny zaplní prostor před chrámem sv. Barbory a nádvoří Jezuitské koleje; v sobotu večer program vyvrcholí průvodem od Hrádku, dvorskou slavností, pochodňovým průvodem a ohňostrojem.
 

Než začne Kutnohorské léto…

V době konání Kutnohorského stříbření už bude město jen symbolický krůček od zahájení prázdninového festivalu Kutnohorské léto; užijete si například atraktivní noční prohlídky sedlecké kostnice, sedlecké katedrály a chrámu sv. Barbory, večerní prohlídky chrámu sv. Jakuba nebo netradiční prohlídky kláštera řádu sv. Voršily s ochutnávkou vín.

Do té doby ovšem do někdejší „stříbrné pokladnice království českého“ zamíří také milovníci klasické hudby, a to na Mezinárodní hudební festival Kutná Hora a na Operní týden; vyvrcholením letošního ročníku bude slavná Verdiho opera Aida v provedení souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, která se odehraje na nádvoří Vlašského dvoraneděli 26. června. Zapomenout nesmíme ani na letošní Noc kostelů, na kterou se můžete těšit v pátek 10. června.
Vinné sklepy Kutná Hora

Vinné sklepy Kutná Hora

Vinné sklepy Kutná Hora jsou rodinnou společností, která si dala do vínku obnovit zašlou slávu a dlouholetou tradici pěstování révy na Kutnohorsku.

Zahrady u Jezuitské koleje v Kutné Hoře

Zahrady u Jezuitské koleje v Kutné Hoře

Areál bývalé jezuitské koleje je součástí městské památkové rezervace. Rozsáhlý prostor, do nedávné doby pokrytý asfaltem, je přeměněn na městský park s otevřenými travnatými plochami a bohatou výsadbou, kde naleznete nový mobiliář, vodní schody, místo na piknik i prostor pro kulturní akce.

Královské stříbření Kutné Hory 2024

22.6.
23.6.
Královské stříbření Kutné Hory 2024

Znovu se otevírají brány do historie Kutné Hory a doby největší slávy královského horního města. Přijíždí král Václav IV. s chotí Žofií a celým dvorem. Královské stříbření Kutné Hory se uskuteční koncem června 2024.

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Další aktuality

Na adventní jarmark na hradě Křivoklát vás sveze historický motoráček

Advent na hradě Křivoklátě zve návštěvníky během víkendů 9. – 10. a 16. – 17. 12. 2023 nejen dobový jarmark, ale také pestrý program na I. nádvoří, který vám nabídne jedinečnou možnost zažít i něco nevšedního. Na Křivoklát se navíc v sobotu 16. prosince můžete dopravit historickým vláčekem.
Středočeský kraj | Památky

Vánoce v hornickém domku připomene Hornické muzeum v Příbrami

Víte, že zatímco vy si můžete užívat Vánoce plnými doušky, horníci museli kdysi pracovat i na Štědrý den? Jak jejich den vypadal a co je čekalo, když se vrátili domů, se dozvíte v Hornickém muzeu v Příbrami. Areál nabízí ke zhlédnutí více než 40 stálých expozic situovaných v historických, památkově chráněných objektech Ševčinského, Vojtěšského, Anenského a Drkolnovského dolu a v hornické chalupě na Březových Horách. Na předvánoční období 4. až 15. prosince 2023 připravilo muzeum oblíbený program Vánoce v hornickém domku.
Středočeský kraj | Památky

Střední Čechy: hrady, zámky, města a tradice královského regionu

Střední Čechy, to jsou královské zážitky na dosah Prahy. Tradiční krajina českých knížat a králů se jako pomyslná koruna vine kolem hlavního města. Láká k výletům na jedinečné hrady a zámky, královská města i do lázní.
Středočeský kraj | Památky

Za Českou mší vánoční J. J. Ryby se vypravte do Rožmitálu pod Třemšínem

Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby je tradiční součástí vánočních svátků. Příběh o narození Krista a putování k jesličkám každý rok zaznívá v celé řadě kostelů, na vánočních koncertech i tam, kde roku 1796 mše zazněla patrně vůbec poprvé – v kostele Povýšení sv. Kříže v Rožmitále pod Třemšínem. Udělat si výlet po stopách České mše vánoční můžete nejen o Vánocích.
Středočeský kraj | Kultura

Zimní výlet do Dobříše: adventní prohlídky zámku, vánoční trh a zajímavosti v okolí

Mnohé památky s příchodem zimy uzavřely své brány na petlici. Na některých historických sídlech to ale žije i v mrazivých dnech. Zámek Dobříš zve i letos na tradiční adventní trh s lokálními produkty, rukodělným vánočním zbožím a občerstvením. Na nádvoří zámku se uskuteční v sobotu 9. prosince 2023 od 11 do 19 hodin, vstupné je zdarma. Od středy do neděle je i v zimních měsících v zámecké Galerii JCM pro veřejnost otevřena také originální výstava Kouzlo objevování: Od hieroglyfů k Tutanchamonovi. Seznamuje s více i méně známými historickými zajímavostmi a nechybí autentické repliky dobových předmětů.
Středočeský kraj | Památky

Oslavte dnes svátek sv. Barbory

Svatá Barbora, jejíž památku slaví římskokatolická církev 4. prosince, je mimo jiné patronkou dělostřelců či horníků. Svátek svaté Barbory slavili již naši předci, dnešní generace zná více než příběh sv. Barbory tradiční zvyk trhání barborek – větviček ze stromů, např. třešní. Dívce, které do 24. prosince větvička vykvetla, bylo souzeno, že se do roka vdá. Svaté Barboře je zasvěceno několik kostelů, z nichž nejznámější je kutnohorský chrám svaté Barbory.
Středočeský kraj | Zážitky

Kam vyrazit na běžky v okolí Prahy a středních Čechách?

V posledních dnech se doslova protrhla sněhová peřina a o slovo se přihlásila pravá zima. Sněhová nadílka potěší nejen děti, ale i dospělé. Přišel čas uskladnit kolo a oprášit v koutě zapomenuté běžky. Pojďte se s námi přesvědčit, že střední Čechy mají rozhodně běžkařům co nabídnout.
Středočeský kraj | Zimní sporty

Kam na výlet v okolí Prahy v zimě? Trojice tipů na netradiční zimní procházku!

Zimní počasí, sníh a mráz určitě nemusí znamenat konec výletům a poznávání nových míst. Naopak. Jestliže hledáte, kam se vydat na pěknou procházku, inspirujte se našimi tipy, které vás zavedou na tři impozantní místa v okolí Prahy, která jsou pro zimní výlety jako stvořená.
Středočeský kraj | Letní sporty