!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Kdysi zakázaný pravý břeh Lipna odkrývá unikátní přírodu a historické skvosty
Kdysi zakázaný pravý břeh Lipna odkrývá unikátní přírodu a historické skvosty
"> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Kdysi zakázaný pravý břeh Lipna odkrývá unikátní přírodu a historické skvosty

Vydáno 22. října 2020
Kdysi z velké části zakázaný a téměř neprodyšně uzavřený pravý břeh lipenského jezera nedaleko hranice s Rakouskem dnes odkrývá návštěvníkům svou unikátní přírodu a historické skvosty v celé kráse. Kouzlo této oblasti s řadou obnovených či stále ještě obnovovaných kulturních památek ocení hosté napříč generacemi, a co je podstatné: celoročně.
lipno na podzimLipensko se svým jezerem, které je nejvýše položenou přehradou vltavské kaskády, patří mezi nejatraktivnější kouty České republiky. Turistická oblast Lipenska se rozprostírá kolem řeky Vltavy, a to od Stožce až po Rožmberk. Pravobřežní území lipenského jezera se táhne prakticky od Trojmezí s pátým nejvyšším šumavským vrcholem Plechý až po přehradní hráz u Lipna nad Vltavou. Místa, kam před rokem 1989 bylo možné vstoupit jen na zvláštní povolení, se postupně proměnila ve skutečný turistický ráj, který je přístupný kdykoli a bez omezení.

Lipno na podzimCo by si nikdo neměl nechat v pásmu někdejší železné opony ujít, je „opravená“ zřícenina nejvýše položeného hradu v České republice, Vítkova hrádku. Z hradu postaveném ve 13. století se odkrývají ty nejlepší výhledy jak na Lipno, tak na Alpy i šumavské vrcholy Smrčinu, Plechý či Špičák. Při dobré viditelnosti je možné odsud dohlédnout dokonce až na Dachsteinský ledovec. Podle jedné z legend byl za zdmi hradu vězněn český král Václav IV. Co už ale fo říše legend nepatří je fakt, že do roku 1989 využívala hrádek armáda jako hlásku protivzdušné obrany. Bohužel musíme připomenout, že v současné době je hrádek až do odvolání uzavřen. Ale i tak jej na svých toulkách po pravém břehu Lipna jistě spatříte.

Jen pár stovek metrů od hradu se nachází další unikát, osada Svatý Tomáš se stejnojmenným gotickým kostelem z 1. poloviny 14. století. Stojí zde také bývalý lovecký zámeček, myslivna z roku 1766 a tři zděné chalupy z 19. století. Z Přední Výtoně je to sem zhruba šest kilometrů.


Zázrak jménem Zvonková

zadní zvonkováNárodní kulturní památkou je i Schwarzenberský plavební kanál, který byl uprostřed šumavských pralesů vybudován bez moderní zeměměřičské techniky v délce 44 kilometrů v letech 1789–1822 za účelem dopravy dřeva. Dodnes jej mohou turisté obdivovat jak na české, tak na rakouské straně Lipenska. Kulturně historické dědictví regionu dotváří i desítky starých, nedávno obnovených kostelů a křížových cest.

Za zmínku i vidění stojí nepochybně kostel v Přední Zvonkové. Vlastně Zadní Zvonkové. Ta však měla na rozdíl od své "Přední" jmenovkyně tu smůlu, že stála příliš blízko místům, kde kdosi zatloukl kolíky, natáhl ostnaté dráty a řekl. „Stůj. Dál ne!“ Po roce 1945 byla z mapy Šumavy vymazána stejně jako desítky dalších obcí a osad. Přední Zvonková přežila administrativně, ze Zadní nezbylo téměř nic, pouze ruina kostela a zbytky fary. Kdo dnes zdejší kostel sv. Jana Nepomuckého se hřbitovem navštíví a prohlédne si fotografie téhož místa před zahájením jeho obnovy, řekne s největší pravděpodobností jediné: „Zázrak“.
Kostel sv. Tomáše v horské osadě svatý Tomáš

Kostel sv. Tomáše v horské osadě svatý Tomáš

Gotický kostelíkv zaniklé obci Svatý Tomáš v pohraničním pásmu, který byl v roce 1991 rekounstruován a zachráněn před zřícením.

Osada Svatý Tomáš nad přehradou Lipno

Osada Svatý Tomáš nad přehradou Lipno

Svatý Tomáš je horská vesnice ležící nad přehradou Lipno v nadmořské výšce 995 m, patřící do obce Přední Výtoň, přístupná po dlouhých úzkých horských silničkách.

Hora Smrčina - nejrozsáhlejší horský smíšený les na Šumavě

Hora Smrčina - nejrozsáhlejší horský smíšený les na Šumavě

Mohutný horský masiv Smrčiny (1332 m) se nachází v Národním parku Šumava, 5 km severozápadně od Zadní Zvonkové, v nadmořské výšce 850-1332 metrů. Vrchol leží přímo na česko-rakouské hranici. Jedná se o jedny z nejcennějších lesních porostů na Šumavě.

Zaniklá obec Zadní Zvonková

Zaniklá obec Zadní Zvonková

Obec Zadní a Přední Zvonková leží na pravém břehu Lipenské vodní nádrže asi 8 km jižně od Horní Plané. Zvonková vznikla v 17. století na staré obchodní stezce mezi Čechami a Horními Rakousy. Již v 1. polovině 14. století tudy vedla jedna z pobočných větví Zlaté stezky z Pasova do Čech.

Hora Plechý - nejvyšší vrchol české části Šumavy

Hora Plechý - nejvyšší vrchol české části Šumavy

Nejvyšší hora české části Šumavy Plechý 1378 m, leží asi 14 km západně od Horní Plané a asi 8 km jihozápadně od Nové Pece na státní hranici ČR s Rakouskem.

Plešné jezero - nejširší ledovcové jezero české části Šumavy

Plešné jezero - nejširší ledovcové jezero české části Šumavy

Páté velké jezero na české straně Šumavy je pojmenováno podle hory Plechý, pod kterou leží v nadmořské výšce 1089 m. Vzniklo po ústupu ledovce, který za sebou zanechal 40metrovou čelní morénu a impozantní jezerní stěnu vysokou 250 metrů.

Přívoz přes Lipno Horní Planá - Bližší Lhota

Přívoz přes Lipno Horní Planá - Bližší Lhota

Chystáte se na Lipno a chcete si užít jízdu po obou březích "českého moře"? Tak to není žádný problém - na druhou stranu vás a vaše auto, kolo nebo motocykl přepraví přívoz z Horní Plané do Bližší Lhoty.

Vodní nádrž Lipno - jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno - jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km.

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety. Dílo bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště Vídně.

Romantická zřícenina Vítkův Hrádek

Romantická zřícenina Vítkův Hrádek

V nejjižnější části jižních Čech leží romantická zřícenina nejvýše položeného hradu v Čechách, strážního hradu Vítkova Hrádku (1035 m n. m.).