Úvod > Aktuality > Kde přivítáte letošní jaro? Na hradě, ve skanzenu anebo procházkou v přírodě
Zážitky

Kde přivítáte letošní jaro? Na hradě, ve skanzenu anebo procházkou v přírodě

  • Vydáno2. března 2023
Nemusíte nutně vynášet slaměnou smrtku a mávat přitom zelenými ratolestmi nebo barevnými stužkami, jaro se dá přivítat docela obyčejně. Třeba na zámku, ve skanzenu, dobrým jídlem anebo vycházkou do přírody. Na portálu Kudy z nudy víme, kde můžete vyjít jaru naproti.
Žádný jiný den se k vítání jara nehodí víc 20. březen astronomicky první jarní den, který letos připadá na podnělí (v 22 hodin a 24 minut), i když většina z nás má v povědomí "učebnicový" jedenadvacátý březen. Zajímavostí je také to, že na 20. březen také Světový den vrabců. Uvítat jaro můžete o víkendu 18. a 19. března třeba pochodem Klepačovská bledule, výstavou orchidejí v pražské Botanické zahradě anebo výpravou na hrady a zámky.
 

Jak oslavit přicházející jaro?

TrhyPředzvěstí jara budou 15. a 18. března farmářské trhy na Pankráci, Heřmaňáku, Náplavce či Kubáni, kde na vás čekají samé dobroty. Sortiment potravin se neustále rozšiřuje a obměňuje, především s ohledem na roční období. Vždy tu však najdete čerstvou zeleninu a ovoce, ručně pletené housky, chleba z pravého kvásku a pocukrované koláče, nejrůznější sýry, domácí uzeniny, čerstvé ryby a drůběž, koření, čerstvé těstoviny, mošty i vína z Moravy a celou řadu delikates od lokálních výrobců, a to i v biokvalitě. Zastoupeny jsou také speciality z celého světa.

Jak vypadalo jaro na vsi za našich prababiček ukáže tradiční výstava ve skanzenu Přerov nad Labem, na které od 17. března do 23. dubna uvidíte staré zvyky a obyčeje od masopustu do májů, jak je v tomto kraji zaznamenali národopisní sběratelé.

veletrh zemědělecOslava prvních jarních dnů proběhne od 22. do 26. března na lysickém výstavišti. Již pětapadesáté pokračování veletrhu Zemědělec, největší zahrádkářské, zahradnické a zemědělské události, představuje pádný důkaz o všeobecné oblibě této akce mezi všemi odborníky i širokou veřejností. Jako každoročně představí vystavovatelé široký sortiment jarních květin, osiv, stromků, keřů, postřiků a zahradnických pomůcek, doplněných o zemědělskou a zahradní techniku.

Vítat jaro se bude i v Kutné Hoře, ale až 2. dubna ve Vlašském dvoře, a to kreativními dílničkami. Děti si tu vystrojí Klíč od "jara" a Moranu, na programu budou drobné hry a v odpoledních hodinách také průvod, při kterém bude zima vynesena z Kutné Hory a místo ní konečně zavládne jaro.
 

Víkendové vyhánění zimy na hradech a zámcích

Hrad ŠternberkV sobotu 18. března můžete zavítat na moravský hrad Šternberk, kde si lze vybrat ze dvou okruhů. Zvolit můžete 1. základní okruh „Šlechtické reprezentační prostory“, kde budou prohlídky začínat v 10, 12 a 14 hodin. Nebo zamířit na 2. základní okruh „Život na šlechtickém sídle“, jehož prohlídky začínají v 11, 13 a 15 hodin. Je samozřejmě možné projít okruhy oba, neboť na sebe plynule navazují. Jelikož se jedná o zahájení sezóny, budou prohlídky zakončeny v Liechtensteinské kuchyni, kde si vychutnáte drobné občerstvení.

štábloviceNa zámek Veltrusy zve prohlídkový okruh Aristokracie: začátek konce. Zpřístupněné místnosti s výhledem na nádvoří byly domovem posledních majitelů zdejšího panství, Carymu a Livii Chotkovým od roku 1921, kdy je sem jako své dědice pozval hrabě Arnošt Chotek, poslední člen veltruské linie rodu Chotků.

Také hrad Český Šternberk je otevřen i v březnu, prohlídky začínají vždy v sobotu a v neděli v 11:00 a ve 14:00 hodin. Na hradě je jedna prohlídková trasa, umístěna ve druhém poschodí hradu. Zahrnuje patnáct bohatě zařízených místností: velký sál se štukovou výzdobou a rodovými erby i menší salony sloužící každodennímu životu, knihovnu, jídelnu atd. Při prohlídce se seznámíte zejména s posledními generacemi rodu Sterbergů, především s Jiřím Sternbergem (1888-1965), který hradním interiérům vtiskl současnou podobu a jemuž byl hrad v roce 1949 znárodněn.
 

Za mandloněmi i světelnými paprsky

mandloněPokud hledáte nějaký unikátní jarní zážitek, vypravte se o víkendu od 25. do 26. března do Hustopečí, kde se budou konat Slavnosti mandloní a vína. Vyrazit můžete i na vycházku „Mandloňovou stezkou na rozhlednu“, zájemci si mohou počkat i na společnost průvodce. Otevřena bude i stálá vinařská expozice i sklepy v ulici Na Hradbách a stánky vinařů na nádvoří domu U Synků, kde můžete ochutnat místí vína. V neděli 26.3. se bude veškerý program odehrávat v sadech. Můžete po trase plnit úkoly nebo se jen tak vydat na pohodovou procházku do sadu a na rozhlednu. Do největších mandloňových sadů ve střední Evropě vás dovede 5 km naučná stezka.
 

Užijte si jarní víkendy aktivně

BleduleTuristický pochod Klepáčovská bledule povede 18. března krásnou přírodou v okolí Moravského krasu s trasami 7, 10, 17 a 27 km. Nejkratší trasa je vhodá i pro rodiče s kočárky.

Již pátý ročník Běhu o velkopavlovickou meruňku, jehož trasa vede krásnou přírodou v okolí Velkých Pavlovic, se uskuteční poslední březnovou sobotu 25. března 2023. Prezentace závodníků bude zahájena v 9:00 v šatnách sportovní haly Základní školy Velké Pavlovice. Start závodu je naplánován na 12:00 před Městským úřadem Velké Pavlovice a trať povede po místní komunikaci na polní cesty mezi vinohrady. Muži se utkají na trase dlouhé 8 km a ženy poběží na trati 5 km.
Aristokracie: začátek konce – expozice na zámku ve Veltrusech

25.3.
26.3.
Aristokracie: začátek konce – expozice na zámku ve Veltrusech

Prohlídka vás provede od počátku 18. století, kdy Chotkové zahájili svoji velmi úspěšnou úřednickou kariéru, až do 20. století, které znamenalo konec šlechtictví a ztrátu majetku.

Běh o velkopavlovickou meruňku 2023

25.3.
Běh o velkopavlovickou meruňku 2023

Pátý ročník významné sportovní akce města Velké Pavlovice – Běhuo velkopavlovickou meruňku, se nezadržitelně blíží. Uskuteční se v sobotu 25. března 2023.

Veletrh Zemědělec na Výstavišti Lysá nad Labem – jaro 2023

22.3.
26.3.
Veletrh Zemědělec na Výstavišti Lysá nad Labem – jaro 2023

Oslava prvních jarních dnů proběhne od 22. do 26. března na lyském výstavišti. Již 56. pokračování této největší zahrádkářské, zahradnické a zemědělské události, představuje pádný důkaz o všeobecné oblibě této akce mezi všemi odborníky i širokou veřejností.

Vítání jara ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře

2.4.
Vítání jara ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře

Přijďte strávit den do Vlašského dvora a zúčastnit se kreativní dílničky.

Slavnosti mandloní a vína 2023

24.3.
26.3.
Slavnosti mandloní a vína 2023

Přijeďte se podívat do Hustopečí 24. 3. – 26. 3. 2023, jak kvete největší mandloňový sad ve střední Evropě! Samozřejmostí je také bohatý kulturní program, gurmánské mandlové speciality na náměstí, otevřené sklepy a krásný výhled z Mandloňové rozhledny.

Farmářské trhy na Pankráci

29.3.
Farmářské trhy na Pankráci

Sezónní, lokální i bio najdete na Arkádách u svých oblíbených farmářů. Tradiční Farmářské trhy před OC Arkády Pankrác začínají každou středu.

Jaro na vsi ve skanzenu Přerov nad Labem

17.3.
23.4.
Jaro na vsi ve skanzenu Přerov nad Labem

Tradiční výstava „Jaro na vsi“ ukazuje v celém areálu skanzenu staré zvyky a obyčeje od masopustu do májů, jak je v tomto kraji zaznamenali národopisní sběratelé.

Farmářské trhy na Kulaťáku 2023

25.3.
Farmářské trhy na Kulaťáku 2023

Farmářské trhy na Kulaťáku probíhají každou sobotu až do prosince, kdy na ně plynule navážou trhy adventní.

Podzimní rovnodennost v Sedlecké katedrále

23.9.
Podzimní rovnodennost v Sedlecké katedrále

Nejen v březnu, ale i v září, naše krásná katedrála v den rovnodennosti září. A letos bude zářit ještě o trochu více, protože kromě pozorování podzimních paprsků budete přímo v katedrále moci zažít živé malování Niny Kirk.

Zimní prohlídky hradu Český Šternberk

25.3.
26.3.
Zimní prohlídky hradu Český Šternberk

Hrad Český Šternberk je pro návštěvníky otevřen i v zimních měsících, prohlídky začínají vždy v sobotu a v neděli v 11:00 a ve 14:00 hodin.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Klášter cisterciáků je nejstarším klášterem řádu v ČR z roku 1142. V posledních letech prodělala katedrála celkovou rekonstrukci a je opět otevřena pro veřejnost. Ve zdech katedrály objevili restaurátoři během svých prací ostatky pohřbených mnichů.

Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče

Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče

V roce 2012 vznikla v Hustopečích rozhledna, která se nachází v jedné z největších botanických rarit na Moravě – v mandloňových sadech. Ocelová mandloňová rozhledna dosahující do výšky 17 metrů se stala cílem na výjimečné naučné stezce, která sady prochází.

Další aktuality

50 tipů na víkend z celého Česka

Tipy na zajímavé akce na 25. – 26. březen 2023. Inspirace na výlety a víkendové zážitky – za romantikou a poznáním, sport, zábava pro děti, aktuální výstavy, koncerty a zážitkové programy z celé České republiky! Tipy z kalendáře akcí snadno a rychle na jednom místě na Kudy z nudy.
Zážitky

Kalendář 2023: Srazy veteránů, burzy, spanilé jízdy a akce, kde si prohlédnete krásné veterány

Máte rádi staré automobily, obří nablýskané americké veterány anebo vozy jak vystřižené z filmů pro pamětníky? Zajímají vás motoristické akce, veteránské a motoristické burzy, výstavy, festivaly a setkání? Vypravte se na některou z akcí z našeho kalendáře: nabízí to nejlepší, co fandové mohou vidět a zažít.
Zážitky

Nahlédněte do vesmíru a připomeňte si tak Den hvězdáren a planetárií

Víte, že v pátek 24. března 2023 je Den hvězdáren a planetárií? Všem milovníkům astronomie má připomínat, že nad našimi hlavami se nachází obloha, po které se pohybují hvězdy, planety, Měsíc i Slunce, tu a tam se mihne meteor, kometa, kosmická stanice či družice, a že na toto vše se můžeme podívat nejen svýma očima, ale i hvězdářskými dalekohledy nebo prostřednictvím projektorů našich planetárií. Vydejte se na večerní pozorování, hvězdárny a planetaria nabídnou také komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show i hudební vystoupení.
Zážitky

Fenomén únikových her: dvacet tipů pro začátečníky i otrlé hráče

To, co ze začátku vypadalo jako zábava pro podivíny, se během několika let proměnilo ve skutečný fenomén. Čím dál víc lidí se nechává zavřít do tematicky laděných místností a pomocí šifer, hlavolamů a hádanek pak hledá cesty ven. Bohatou nabídku únikových her nabízí i portál Kudy z nudy.
Zážitky

Kalendář 2023: Letecké dny, přehlídky, akrobatické show, slety letadel a vyhlídkové lety

Mladá Boleslav, Praha-Kbely, Vyškov, Kunovice nebo Zruč u Plzně – tam všude objevíte skvělá letecká muzea. Ale pokud vám přehlídka tichých a vzorně zaparkovaných letadel nestačí, zveme vás na letecké přehlídky a dny, akrobatické show a další akce s báječnými létajícími stroji.
Zážitky

Jaro plné trhů, zajíců a pomlázek aneb Velikonoce s dětmi

Velikonoce jsou před námi nadohled a akce s řemeslnými výrobky, malovanými vajíčky, pomlázkami a rozvernými zajíci ze dřeva, papíru, slámy i čokolády se na nás začínají hrnout ze všech stran. Zkuste ale letos přivítat jaro jinak – netradičně, originálně, neobvykle, ba dokonce leckdy trochu praštěně! Máme pro vás více než 100 tipů na velikonoční výlety...
Zážitky

10 tipů na adrenalin ve vzduchu: vzdušné lávky, skluzavky na laně i himalájský chodník

Jsou krásné, ale trochu děsivé – řeč je o vzdušných lávkách, které mívají podobu lanových mostů zavěšených vysoko nad zemí a spojují dvě skalní stěny, dva břehy řeky či dvě strany údolí. Dobře je znají milovníci skalního lezení na ferratách či dobrodružně ladění turisté. Vyšším levelem je pak flying fox nebo zip line – na laně zavěšená skluzavka. Kudy z nudy vás zavede na místa, kde takové atrakce najdete. A přidáme zdánlivě jednoduchou stezku Valašku v korunách stromů, kde vás ovšem čeká velká výzva v podobě lávky Skywalk: skleněná vyhlídková plošina dlouhá 150 metrů, tzv. zavěšený "himálajský" chodník.
Zážitky

Oslavte svátek všech Josefů výletem nebo zajímavou akcí

Blíží se svátek často užívaného mužského jména, kterým je Josef. Oblíbené české jméno má prastarý hebrejský původ a znamená „Bůh ti dá následovatele“. V našich končinách připadá svátek všech Josefů čili Pepíků na 19. března a kolem tohoto data se koná také spousta „josefských“ akcí – košty, trhy, zábavy a jarmarky. Přehled, kam se vydat za josefskou zábavou anebo do míst spojených se jménem Josef vám přináší Kudy z nudy.
Zážitky