Úvod > Aktuality > Kde přivítáte letošní jaro? Na hradě, ve skanzenu anebo procházkou v přírodě
Zážitky

Kde přivítáte letošní jaro? Na hradě, ve skanzenu anebo procházkou v přírodě

  • Vydáno29. února 2024
Nemusíte nutně vynášet slaměnou smrtku a mávat přitom zelenými ratolestmi nebo barevnými stužkami, jaro se dá přivítat docela obyčejně. Třeba na zámku, ve skanzenu, dobrým jídlem anebo vycházkou do přírody. Na portálu Kudy z nudy víme, kde můžete vyjít jaru naproti.
Žádný jiný den se k vítání jara nehodí víc 20. březen astronomicky první jarní den, který letos připadá na středu  (ve 4 hodiny a 7 minut), i když většina z nás má v povědomí "učebnicový" jedenadvacátý březen. Zajímavostí je také to, že na 20. březen také Světový den vrabců. Uvítat jaro můžete o víkendu 16. a 17. března třeba pochodem Klepačovská bledule, výstavou orchidejí v liberecké Botanické zahradě anebo výpravou na hrady a zámky.
 

Jak oslavit přicházející jaro?

TrhyPředzvěstí jara budou 16. března farmářské trhy na Pankráci, Heřmaňáku, Náplavce či Kubáni, kde na vás čekají samé dobroty. Sortiment potravin se neustále rozšiřuje a obměňuje, především s ohledem na roční období. Vždy tu však najdete čerstvou zeleninu a ovoce, ručně pletené housky, chleba z pravého kvásku a pocukrované koláče, nejrůznější sýry, domácí uzeniny, čerstvé ryby a drůběž, koření, čerstvé těstoviny, mošty i vína z Moravy a celou řadu delikates od lokálních výrobců, a to i v biokvalitě. Zastoupeny jsou také speciality z celého světa.

Jak vypadalo jaro na vsi za našich prababiček ukáže tradiční výstava ve skanzenu Přerov nad Labem, na které od 16. března do 21. dubna uvidíte staré zvyky a obyčeje od masopustu do májů, jak je v tomto kraji zaznamenali národopisní sběratelé.

veletrh zemědělecOslava prvních jarních dnů proběhne od 20. do 24. března na výstavišti v Lysé nad Labem. Již šestapadesáté pokračování veletrhu Zemědělec, největší zahrádkářské, zahradnické a zemědělské události, představuje pádný důkaz o všeobecné oblibě této akce mezi všemi odborníky i širokou veřejností. Jako každoročně představí vystavovatelé široký sortiment jarních květin, osiv, stromků, keřů, postřiků a zahradnických pomůcek, doplněných o zemědělskou a zahradní techniku.

Vítat jaro se bude i v Kutné Hoře, ale až 20. března ve Vlašském dvoře, a to kreativními dílničkami. Děti si tu vystrojí Klíč od "jara" a Moranu, na programu budou drobné hry a v odpoledních hodinách také průvod, při kterém bude zima vynesena z Kutné Hory a místo ní konečně zavládne jaro.
 

Víkendové vyhánění zimy na hradech a zámcích

Hrad ŠternberkV sobotu 16. března můžete zavítat na moravský hrad Šternberk, kde si lze vybrat ze dvou okruhů. Zvolit můžete 1. základní okruh „Šlechtické reprezentační prostory“, kde budou prohlídky začínat v 10, 12 a 14 hodin. Nebo zamířit na 2. základní okruh „Život na šlechtickém sídle“, jehož prohlídky začínají v 11, 13 a 15 hodin. Je samozřejmě možné projít okruhy oba, neboť na sebe plynule navazují. Jelikož se jedná o zahájení sezóny, budou prohlídky zakončeny v Liechtensteinské kuchyni, kde si vychutnáte drobné občerstvení.

štábloviceNa zámek Veltrusy zve 16. a 17. března prohlídkový okruh Aristokracie: začátek konce. Zpřístupněné místnosti s výhledem na nádvoří byly domovem posledních majitelů zdejšího panství, Carymu a Livii Chotkovým od roku 1921, kdy je sem jako své dědice pozval hrabě Arnošt Chotek, poslední člen veltruské linie rodu Chotků.

Také hrad Český Šternberk je otevřen i v březnu, prohlídky začínají vždy v sobotu a v neděli v 11:00 a ve 14:00 hodin. Na hradě je jedna prohlídková trasa, umístěna ve druhém poschodí hradu. Zahrnuje patnáct bohatě zařízených místností: velký sál se štukovou výzdobou a rodovými erby i menší salony sloužící každodennímu životu, knihovnu, jídelnu atd. Při prohlídce se seznámíte zejména s posledními generacemi rodu Sterbergů, především s Jiřím Sternbergem (1888-1965), který hradním interiérům vtiskl současnou podobu a jemuž byl hrad v roce 1949 znárodněn.
 

Za mandloněmi i světelnými paprsky

mandloněPokud hledáte nějaký unikátní jarní zážitek, vypravte se o víkendu od 22. do 24. března do Hustopečí, kde se budou konat Slavnosti mandloní a vína. Vyrazit můžete i na vycházku „Mandloňovou stezkou na rozhlednu“, zájemci si mohou počkat i na společnost průvodce. Otevřena bude i stálá vinařská expozice i sklepy v ulici Na Hradbách a stánky vinařů na nádvoří domu U Synků, kde můžete ochutnat místní vína. V neděli 26.3. se bude veškerý program odehrávat v sadech. Můžete po trase plnit úkoly nebo se jen tak vydat na pohodovou procházku do sadu a na rozhlednu. Do největších mandloňových sadů ve střední Evropě vás dovede 5 km naučná stezka.
 

Užijte si jarní víkendy aktivně

BleduleTuristický pochod Klepáčovská bledule povede 16. března krásnou přírodou v okolí Moravského krasu s trasami 7, 10, 17, 27 a 37 km. Nejkratší trasa je vhodná i pro rodiče s kočárky.

Již sedmý ročník Běhu o velkopavlovickou meruňku, jehož trasa vede krásnou přírodou v okolí Velkých Pavlovic, se uskuteční poslední březnovou sobotu 23. března 2024. Prezentace závodníků bude zahájena v 9:00 v šatnách sportovní haly Základní školy Velké Pavlovice. Start závodu je naplánován na 12:00 před Městským úřadem Velké Pavlovice a trať povede po místní komunikaci na polní cesty mezi vinohrady. Muži se utkají na trase dlouhé 8 km a ženy poběží na trati 5 km.
Slavnosti mandloní a vína 2025

21. 3.23. 3.
Slavnosti mandloní a vína 2025

Přijeďte se podívat do Hustopečí 21.– 23. 3. 2025, jak kvete největší mandloňový sad ve střední Evropě! Samozřejmostí je také bohatý kulturní program, gurmánské mandlové speciality na náměstí, otevřené sklepy a krásný výhled z Mandloňové rozhledny.

Farmářské trhy na Pankráci

24. 4.
Farmářské trhy na Pankráci

Sezónní, lokální i bio najdete na Arkádách u svých oblíbených farmářů. Tradiční Farmářské trhy před OC Arkády Pankrác začínají každou středu.

Farmářské trhy na Kulaťáku 2024

27. 4.
Farmářské trhy na Kulaťáku 2024

Farmářské trhy na Kulaťáku probíhají každou sobotu až do prosince, kdy na ně plynule navážou trhy adventní.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Klášter cisterciáků je nejstarším klášterem řádu v ČR z roku 1142. V posledních letech prodělala katedrála celkovou rekonstrukci a je opět otevřena pro veřejnost. Ve zdech katedrály objevili restaurátoři během svých prací ostatky pohřbených mnichů.

Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče

Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče

V roce 2012 vznikla v Hustopečích rozhledna, která se nachází v jedné z největších botanických rarit na Moravě – v mandloňových sadech. Ocelová mandloňová rozhledna dosahující do výšky 17 metrů se stala cílem na výjimečné naučné stezce, která sady prochází.

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 , Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Čarodějnické pohádky na zámku Úsov. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (27.4. – 28.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Flora Olomouc 2024, Ekojarmark Ekologických dnů Olomouc 2024, ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 , Den ve vzduchu 2024, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Brynzové halušky, jeskyně, Nízké i Vysoké Tatry, Roháče, Jánošík, termální bazény, lázně, víno, Slovenský ráj, Bratislava, husacina ze Slovenského Grobu nebo trdelník: je tolik věcí, které milujeme na Slovensku! Nový seriál o evropských zemích proto nemůže začít nikde jinde než u našich východních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Slovensko!
Zážitky

50 tipů, kam na výlet, když prší (nejen pro děti)

Co dělat, když předpověď hlásí déšť? Už si nemusíte hlavu, kam vyrazit na výlet, když počasí právě neukazuje svou vlídnou tvář. I v deštivém počasí se dají podnikat výlety, které si užije celá rodina. Pro inspiraci jsme pro vás připravili několik tipů na zábavní parky, interaktivní muzea i pohádkové a strašidelné expozice, kde se rozhodně nebudete nudit vy a ani vaše děti.
Zážitky

Tipy na nejkrásnější výlety vlakem aneb cesta je cíl: projeďte se výletními vláčky po krásách Česka

Jízda vlakem v sobě skrývá pro mnohé specifické nostalgické kouzlo. Vydejte se proto na výlet po půvabných lokálkách nejrůznějšími kouty Česka, nebo vezměte s sebou kolo a popojeďte speciálním cyklovlakem. Portál Kudy z nudy vám přináší několik tipů na výletní vláčky, kterými se o letních víkendech můžete svézt. Mezi oblíbené výletní cíle všech milovníků železnic patří také železniční muzea a všechny naše semmeringy, připomínající rakouskou horskou železnici.
Zážitky

Motýlí ráje v Česku: objevte místa, kde vám budou létat motýli kolem hlavy

I když jste už viděli řadu motýlích výstav, jejich křehká krása a úžasné barvy křídel vás nepřestanou fascinovat. Kde tedy právě nyní můžete obdivovat zářivý svět exotických motýlů? To vám prozradí Kudy z nudy.
Zážitky

Užijte si Mezinárodní den památek a historických sídel – tipy na prohlídky s průvodcem

Mezinárodní den památek a historických sídel se na celém světě slaví každoročně 18. dubna. Podporuje naše znalosti o rozmanitosti kulturního dědictví, upozorňuje na křehkost památek a podporuje úsilí potřebné k péči o ně, jejich ochraně a zachování.
Zážitky

S dětmi na výlet za zážitky za každého počasí: zábavní parky, kde se děti vydovádí

Zabavit děti je občas pěkná dřina. Pomohou vám interaktivní parky, které byly postaveny přímo pro nejmenší: Zábavní parky, interaktivní herny, vzdělávací expozice – nabídka je v této oblasti opravdu široká. Tato místa dnes dětem vychází vstříc a nabádají, aby si mládež vše vyzkoušela. Experimenty jistě osloví nejen děti, ale i dospělé.
Zážitky