Úvod > Kalendář akcí > Farmářské trhy na Kubáni

Farmářské trhy na Kubáni

Kdy 30. březen 2019 - 26. prosinec 2019 Lidová řemesla a trhy
Po osmi letech se na farmářské tržiště Kubáň vrací původní provozovatel – zapsaný spolek Archetyp. První trh pod taktovkou nového organizátora přivítá návštěvníky už 30. března. Připravena je řada novinek i akcí, organizátoři navíc chtějí eliminovat plasty.
Farmářské trhy se na Kubánském náměstí v Praze 10 konají od roku 2010. Pod taktovkou nového provozovatele se trhy budou poprvé konat poslední březnovou sobotu.

Farmářské trhy Kubáň po osmi letech znovuotevřeme v sobotu 30. března v 9 hodin. Děti i dospělí se mohou těšit na divadlo nebo živou muziku, kterou pro návštěvníky zajišťuje městská část. Podpořit farmářský trh budou moci návštěvníci v den zahájení sezóny také nákupem trička s vtipným motivem Kubáně, navíc proběhne i tombola a deset vylosovaných návštěvníků toto tričko získá. Protože tržiště na Kubánském náměstí je dalším z těch, kde chceme eliminovat plasty, bude možné si na zahajovacím trhu koupit i praktické prací sáčky z lehké síťoviny, které vydrží roky. Použít se dají na zeleninu i na pečivo a na všechny budoucí nákupy. Farmáři budou prodávat do papírových sáčků, občerstvení bude servírováno pouze na nádobí z přírodních materiálů, do porcelánu nebo do vlastních přinesených krabiček zákazníků.

Návštěvníci se ve všední dny mohou těšit až na 20 stánků, o sobotách pak jejich počet postupně během sezóny vzroste až na pětatřicet. Trhy se budou konat tak, jak jsou na ně kupující zvyklí, tedy v úterky, čtvrtky a soboty, změna je jen v začátku trhů. Nebudou už od 8, ale od 9 hodin, aby trh ráno nerušil místní obyvatele.

Na trh se vrátí původní farmáři, přibude ale i řada nových farem. Dobré tržiště musí mít kvalitní sortiment potravin. Dominantou je čerstvá zelenina a bylinky, samozřejmě české ovoce a mošty, poctivé uzeniny a maso z biofarem, řemeslná pekárna, mléko a mléčné výrobky - jogurty, mléko, máslo a sýry. Nesmí chybět dobré české víno, pivo z minipivovaru a kvalitní káva. Na trhu bude možné koupit i med, džemy, sirupy, houby, řezané květiny, ryby, zvěřinu a koření. Samozřejmě záleží i na ročním období, letní trh bude bohatší na ovoce – k dostání budou jahody, broskve, třešně, meruňky i čerstvé saláty, na podzim pak odstartuje sezóna hub a chřestu.

Kromě farmářských potravin a výrobků nabídnou trhy i doprovodný program a řadu tematických slavností.

Před Vánoci se farmářský trh Kubáň promění na vánoční tržiště a koncem roku ho čeká pauza.
Farmářské tržiště Kubáň by mělo fungovat během adventu až do Vánoc. Vedle vánočního sortimentu zůstanou samozřejmě potraviny, na které jsou zákazníci zvyklí. Chybět nebude ani ovoce a zelenina, v nabídce budou ale jen ty druhy, kterým teplotní podmínky dovolí prodej a které souvisí s českou sezónností anebo se dají uskladnit.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 13. 9. 2019