Úvod > Aktuality > Jurský svět v Česku aneb kam se vypravit za dinosaury a do pravěku
Jurský svět v Česku aneb kam se vypravit za dinosaury a do pravěku
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Jurský svět v Česku aneb kam se vypravit za dinosaury a do pravěku

  • Vydáno11. srpna 2022
Sáhnout si na tyranosaura, vlézt a nechat se vyfotit v tlamě fotosaura anebo v dinosauřím vejci, a také se svézt se speciálním vláčkem DinoExpresem: takové zážitky nabízí Jurský svět v Česku. Vydejte se do dinosauřích muzeí, DinoParků a dalších míst, kde se setkáte s největšími zvířaty, jaká kdy žila na naší planetě. Sami rychle zjistíte, proč se na portálu Kudy z nudy řadí mezi nejoblíbenější a nejnavštěvovanější výletní cíle.
Česko sice nepatří mezi dinosauří velmoci jako Argentina, Mongolsko nebo Spojené státy, kde se zachovaly kompletní kostry, ale zblízka se na obří zvířata podíváte na celé řadě míst. Mezi osvědčené tipy patří DinoParky, ale pozveme vás také do moderního interaktivního muzea Dinosauria, do pravěku na obrazech Zdeňka Buriana a na setkání tváří v tvář s jediným dinosaurem českého původu. Najdete ho ve stálé expozici Okna do pravěku v Národním muzeuPraze. A samozřejmě dojde i na další tipy kam na super výlet do druhohor!
 

Na výlet do druhohor: DinoPark Liberec, DinoPark Plzeň a DinoPark Ostrava

Je jedno, jestli váš zájem o obří zvířata probudila filmová série Jurský park od prvního filmu z roku 1993 až po nejnovější Jurský svět: Nadvláda z roku 2022, některý z animovaných seriálů anebo báječné ilustrace Zdeňka Buriana. Výlet do některého z pěti tuzemských DinoParků udělá radost dětem i dospělým, jde přece o oblíbené dětské atrakce – je jen třeba vybrat si vhodný čas a cíl.

Sázkou na jistotu je jediný celoročně otevřený DinoPark ve třech patrech obchodního centra PlazaLiberci. Scénky z pravěku provází řada efektů, od velkého třesku přes umělou mlhu až po tropickou bouřku s deštěm. Je tu i dětské paleontologické hřiště, odvážná stezka DinoTrek a DinoLaser, prodejna suvenýrů DinoShop, občerstvení DinoCafé i DinoGril.

Chcete navštívit DinoPark, který vznikl jako docela první? Pak musíte do Plzně, DinoPark leží v lese nad areálem místní zoo. Mezi autentickými druhohorními ještěry v životních velikostech najdete některé, kteří se hýbou, a také obrovský model Apatosaura, pod který se schová celá mateřská školka. Otevřeno tu je od začátku dubna do konce října.

Podobně je otevřený i DinoPark Ostrava, vůbec největší u nás. Najdete tu desítky robotických modelů a ozvučených scén, částí areálu vás proveze vláček DinoExpres a je tu i aktivní druhohorní sopka.
 

DinoPark ve Vyškově: Jurský park v malém

Zážitek téměř jako z Jurského parku, kdy se před vámi otevře obří brána areálu, zažijete v DinoParku ve Vyškově. Dinosauři se totiž zabydleli v lese na okraji města, kde není pokladna ani parkoviště. Jediný vstup vede přes vyškovský Zoo Park, odkud vás do DinoParku převeze speciální vláček DinoExpres. V DinoParku se 4D kinem, paleontologickým hřištěm a jedinečnou 311 metrů dlouhou visutou lanovou dráhou můžete zůstat třeba až do zavírací hodiny a pak se vláčkem nechat odvézt zpět. Byla by to ale škoda, protože v ceně vstupenky je zahrnutý i vstup do klasické zoo, takže si rozvrhněte program tak, aby vám vyšel čas na prohlídku obou areálů. Strach nemusíte mít ani v deštivých dnech, kdy do DinoParku místo vláčků jezdí klasické autobusy. DinoPark ve Vyškově je otevřený od začátku dubna do konce října.
 

Dinosauři v Praze: Galerie Harfa, Národní muzeum a Dinosauria Museum

O měsíc déle, tedy do konce listopadu, má otevřeno DinoPark na střeše nákupní galerie HarfaPraze. Také tady najdete modely dinosaurů v životních velikostech, přírodu jako vystřiženou z druhohor, paleontologické hřiště, dětské atrakce, 4D kino a dokonce mlhostromy pro osvěžení v letních měsících.

Pražský výlet do druhohor ale může mířit i jinam. O jediném českém dinosaurovi, kterého paleontolog Daniel Madzia pojmenoval Burianosaurus augustai a vzdal tak hold legendám české paleontologie a dobrodružné literatury, ilustrátorovi Zdeňku Burianovi (1905–1981) a antropologovi Josefu Augustovi (1903–1968), už byla řeč. Prohlédnete si ho ve stálé expozici Okna do pravěku v Národním muzeu. Vypravit se ale můžete i do Dinosauria Museum Prague, které najdete v areálu POP Airport v pražských Tuchoměřicích. Poprvé se otevřelo v roce 2021 a nabízí pohled až 200 milionů let zpět do historie včetně virtuální hry, přehlídky tisíců zkamenělin a minerálů či galerie nejznámějších českých tvůrců paleoartu Zdeňka Buriana, Karla Zemana a Jana Sováka.
 

Další výlety ve stylu Jurského parku

  • Víte, že film Jurský park má výraznou českou stopu? Režiséra Stevena Spielberga totiž inspiroval film Cesta do pravěku, který v roce 1955 natočil režisér, výtvarník a scénárista Karel Zeman. Podle serveru Kinobox jde o nejlepší český sci-fi film všech dob.
  • Na novou expozici láká od léta 2022 Dinosauria Museum Prague: svůj boj tu svádějí dva pravěcí obři ze Zemanovy Cesty do pravěku, predátor alosaurus Ali a stegosaurus Sven.
  • Výlet do Jurského parku bez rizika pokousání nebo sežrání umožňuje i Dinoprales v zábavním parku FajnparkChlumci nad Cidlinou. Otevřeno tu mají do konce října.
Burianosaurus augustai – jediný český dinosaurus

Burianosaurus augustai – jediný český dinosaurus

Jediný český dinosaurus žil před 94 miliony lety a dostal jméno Burianosaurus augustai. Jeho názvem vzdal paleontolog Daniel Madzia hold legendám české paleontologie a dobrodružné literatury, ilustrátorovi Zdeňku Burianovi (1905–1981) a antropologovi Josefu Augustovi (1903–1968), s nímž Burian spolupracoval.

Dinosauria Museum Prague – Dinosauria Praha

Dinosauria Museum Prague – Dinosauria Praha

Zažijte nevídané dobrodružství tváří v tvář dinosaurům v moderním interaktivním světě Dinosauria Muzeum Prague. Můžete zde obdivovat originální až 154 milionů let staré kostry dinosaurů, věrné modely v životní velikosti a unikátní sbírku minerálů, která zahrnuje neuvěřitelných 6000 exponátů.

Zdeněk Burian – vynikající malíř pravěku a dobrodružství

Zdeněk Burian – vynikající malíř pravěku a dobrodružství

Díky obrazům Zdeňka Buriana (11. února 1905, Kopřivnice – 1. července 1981, Praha) se každý z nás může podívat do pravěku. Ilustroval totiž všechny knihy paleontologa Josefa Augusta a jeho malířské rekonstrukce prehistorických zvířat a vyhynulých živočichů dodnes sklízí uznání po celém světě.

Kvantario – nejmodernější sci-fi & VR park v ČR

Kvantario – nejmodernější sci-fi & VR park v ČR

Kvantario je jedinečná přehlídka moderních technologií v oblasti sci-fi a virtuální reality. V Centru Green Park v Benešově u Prahy nabízí pět pater nekonečné zábavy pro celou rodinu.

Dinoprales ve Fajnparku v Chlumci nad Cidlinou

Dinoprales ve Fajnparku v Chlumci nad Cidlinou

Dinoprales je jednou z částí zábavního areálu Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou. Čekají na vás pohyblivé repliky vyhynulých tvorů z dob druhohor.

DinoPark Plzeň – s vyhlídkou u Brachiosaura

DinoPark Plzeň – s vyhlídkou u Brachiosaura

Zábavní a vzdělávací park v Plzni vhodný pro výlety s dětmi všech věkových kategorií. Vznikl jako kombinace naučné stezky využívající nejnovější technologie včetně 3D kina, dětských atrakcí a herních prvků. Nachází se na okraji městské části Vinice a je spojen se Zoo Plzeň.

DinoPark Vyškov – výlet pro celou rodinu

DinoPark Vyškov – výlet pro celou rodinu

Zábavní a vzdělávací park pro celou rodinu s jedinečným pohledem do historie. Letošní rok patří mláďatům. Čekají na vás nejenom malí T-Rexové a dinosauři (statické i robotické) ve skutečných velikostech, ale i 4D kino, paleontologické hřiště, naučná stezka, denní hvězdárna a adrenalinový Dinobike.

DinoPark Ostrava – pravěký svět na dlani

DinoPark Ostrava – pravěký svět na dlani

Přemýšlíte, kam s dětmi na výlet? Navštivte zábavný a vzdělávací park určený dětem všech věkových kategorií. DinoPark Ostrava se nachází 13 km od centra Ostravy mezi Orlovou a Doubravou. Na ploše 35 ha je 70 modelů druhohorních zvířat v životních velikostech a nově uvidíte i roztomilá mláďata.

Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

25.2.
31.12.
Pravěký svět aneb Ve stopách Zdeňka Buriana

Výstava prezentuje výtvarná díla tří autorů – Arnošta Hanáka, Petra Modlitby a Vlada Rimbaly, kteří jsou představiteli tzv. paleoartu. Ve své tvorbě se věnují paleontologickým a paleoantropologickým rekonstrukcím, při tvorbě svých prací spolupracují také s přírodovědci a antropology.

Dinosauři VR – největší virtuální realita v Evropě

Dinosauři VR – největší virtuální realita v Evropě

Navštivte naši novou virtuální realitu a zažijte dinosaury jako nikdy předtím! Vypravíte se 80 miliónů let do pravěkého světa, kde se setkáte tváří v tvář s největšími giganty naší planety. 

DinoPark Liberec – krytý celoročně otevřený DinoPark s DinoTeráriem a krokodýly

DinoPark Liberec – krytý celoročně otevřený DinoPark s DinoTeráriem a krokodýly

Jediný krytý DinoPark s celoročním provozem můžete navštívit v Liberci v Nákupní galerii Plaza Liberec. Pojďte se podívat na unikátním a zábavným způsobem ztvárněnou historii Země z doby před 65 miliony let- speciální efekty, 70 prehistorických modelů statických i robotických a nově sezóna mláďat.

DinoPark Harfa Praha – zábava na střeše

DinoPark Harfa Praha – zábava na střeše

DinoPark najdete na střeše obchodního centra Galerie Harfa v Praze poblíž O2 arény. Seznámíme vás zábavnou a atraktivní formou s informacemi o vývoji života na Zemi, jednotlivými druhy živočichů a děti si mohou zahrát na paleontology. Čekají na vás malí T-Rexové, hraví Allosauři a další drobotina.

Interaktivní muzeum pravěku Trilopark v Praze

Interaktivní muzeum pravěku Trilopark v Praze

Trilopark je interaktivně-vzdělávacím muzeum, které školám i širší veřejnosti nabízí ucelený pohled na historii života na naší planetě. Můžete si zde prohlédnout expozici jedinečných fosilií, odlít věrnou kopii vyhynulého živočicha, vyzkoušet preparační nástroje nebo očistit model kostry dinosaura.

Předmostím až do pravěku – naučná stezka v Přerově

Předmostím až do pravěku – naučná stezka v Přerově

Světoznámé archeologické naleziště představuje důkazy prehistorického života na Zemi svým návštěvníkům. Naučná stezka Předmostím až do pravěku je součástí stejnojmenného projektu, který je postupně realizován společně s Dinoparkem Krasiejów nedaleko polského Ozimku.