Úvod > Aktuality > Jurský svět v Česku aneb kam se vypravit za dinosaury a do pravěku
Zážitky

Jurský svět v Česku aneb kam se vypravit za dinosaury a do pravěku

  • Vydáno13. srpna 2023
Sáhnout si na tyranosaura, vlézt a nechat se vyfotit v tlamě fotosaura anebo v dinosauřím vejci, a také se svézt se speciálním vláčkem DinoExpresem: takové zážitky nabízí Jurský svět v Česku. Vydejte se do dinosauřích muzeí, DinoParků a dalších míst, kde se setkáte s největšími zvířaty, jaká kdy žila na naší planetě. Sami rychle zjistíte, proč se na portálu Kudy z nudy řadí mezi nejoblíbenější a nejnavštěvovanější výletní cíle.
Česko sice nepatří mezi dinosauří velmoci jako Argentina, Mongolsko nebo Spojené státy, kde se zachovaly kompletní kostry, ale zblízka se na obří zvířata podíváte na celé řadě míst. Mezi osvědčené tipy patří DinoParky, ale pozveme vás také do moderního interaktivního muzea Dinosauria, do pravěku na obrazech Zdeňka Buriana a na setkání tváří v tvář s jediným dinosaurem českého původu. Najdete ho ve stálé expozici Okna do pravěku v Národním muzeuPraze. A samozřejmě dojde i na další tipy kam na super výlet do druhohor!
 

Na výlet do druhohor: DinoPark Liberec, DinoPark Plzeň a DinoPark Ostrava

Je jedno, jestli váš zájem o obří zvířata probudila filmová série Jurský park od prvního filmu z roku 1993 až po nejnovější Jurský svět: Nadvláda z roku 2022, některý z animovaných seriálů anebo báječné ilustrace Zdeňka Buriana. Výlet do některého z pěti tuzemských DinoParků udělá radost dětem i dospělým, jde přece o oblíbené dětské atrakce – je jen třeba vybrat si vhodný čas a cíl.

Sázkou na jistotu je jediný celoročně otevřený DinoPark ve třech patrech obchodního centra PlazaLiberci. Scénky z pravěku provází řada efektů, od velkého třesku přes umělou mlhu až po tropickou bouřku s deštěm. Je tu i dětské paleontologické hřiště, odvážná stezka DinoTrek a DinoLaser, prodejna suvenýrů DinoShop, občerstvení DinoCafé i DinoGril.

Chcete navštívit DinoPark, který vznikl jako docela první? Pak musíte do Plzně, DinoPark leží v lese nad areálem místní zoo. Mezi autentickými druhohorními ještěry v životních velikostech najdete některé, kteří se hýbou, a také obrovský model Apatosaura, pod který se schová celá mateřská školka. Otevřeno tu je od začátku dubna do konce října.

Podobně je otevřený i DinoPark Ostrava, vůbec největší u nás. Najdete tu desítky robotických modelů a ozvučených scén, částí areálu vás proveze vláček DinoExpres a je tu i aktivní druhohorní sopka.
 

DinoPark ve Vyškově: Jurský park v malém

Zážitek téměř jako z Jurského parku, kdy se před vámi otevře obří brána areálu, zažijete v DinoParku ve Vyškově. Dinosauři se totiž zabydleli v lese na okraji města, kde není pokladna ani parkoviště. Jediný vstup vede přes vyškovský Zoo Park, odkud vás do DinoParku převeze speciální vláček DinoExpres. V DinoParku se 4D kinem, paleontologickým hřištěm a jedinečnou 311 metrů dlouhou visutou lanovou dráhou můžete zůstat třeba až do zavírací hodiny a pak se vláčkem nechat odvézt zpět. Byla by to ale škoda, protože v ceně vstupenky je zahrnutý i vstup do klasické zoo, takže si rozvrhněte program tak, aby vám vyšel čas na prohlídku obou areálů. Strach nemusíte mít ani v deštivých dnech, kdy do DinoParku místo vláčků jezdí klasické autobusy. DinoPark ve Vyškově je otevřený od začátku dubna do konce října.
 

Dinosauři v Praze: Galerie Harfa, Národní muzeum a Dinosauria Museum

O měsíc déle, tedy do konce listopadu, má otevřeno DinoPark na střeše nákupní galerie HarfaPraze. Také tady najdete modely dinosaurů v životních velikostech, přírodu jako vystřiženou z druhohor, paleontologické hřiště, dětské atrakce, 4D kino a dokonce mlhostromy pro osvěžení v letních měsících.

Pražský výlet do druhohor ale může mířit i jinam. O jediném českém dinosaurovi, kterého paleontolog Daniel Madzia pojmenoval Burianosaurus augustai a vzdal tak hold legendám české paleontologie a dobrodružné literatury, ilustrátorovi Zdeňku Burianovi (1905–1981) a antropologovi Josefu Augustovi (1903–1968), už byla řeč. Prohlédnete si ho ve stálé expozici Okna do pravěku v Národním muzeu. Vypravit se ale můžete i do Dinosauria Museum Prague, které najdete v areálu POP Airport v pražských Tuchoměřicích. Poprvé se otevřelo v roce 2021 a nabízí pohled až 200 milionů let zpět do historie včetně virtuální hry, přehlídky tisíců zkamenělin a minerálů či galerie nejznámějších českých tvůrců paleoartu Zdeňka Buriana, Karla Zemana a Jana Sováka.
DinoPark Liberec – krytý celoročně otevřený DinoPark s DinoTeráriem a krokodýly

DinoPark Liberec – krytý celoročně otevřený DinoPark s DinoTeráriem a krokodýly

Jediný krytý DinoPark s celoročním provozem můžete navštívit v Liberci v Nákupní galerii Plaza Liberec. Pojďte se podívat na unikátním a zábavným způsobem ztvárněnou historii Země z doby před 65 miliony let- speciální efekty, 70 prehistorických modelů statických i robotických a nově sezóna mláďat.

DinoPark Plzeň – s vyhlídkou u Brachiosaura

DinoPark Plzeň – s vyhlídkou u Brachiosaura

Zábavní a vzdělávací park v Plzni vhodný pro výlety s dětmi všech věkových kategorií. Vznikl jako kombinace naučné stezky využívající nejnovější technologie včetně 3D kina, dětských atrakcí a herních prvků. Nachází se na okraji městské části Vinice a je spojen se Zoo Plzeň.

DinoPark Vyškov – výlet pro celou rodinu

DinoPark Vyškov – výlet pro celou rodinu

Zábavní a vzdělávací park pro celou rodinu s jedinečným pohledem do historie. Letošní rok patří mláďatům. Čekají na vás nejenom malí T-Rexové a dinosauři (statické i robotické) ve skutečných velikostech, ale i 4D kino, paleontologické hřiště, naučná stezka, denní hvězdárna a adrenalinový Dinobike.

Komentované prohlídky s paleontologem v Dinosauria Museum Prague

Komentované prohlídky s paleontologem v Dinosauria Museum Prague

Prohlídky každý čtvrtek od 14:00 a od 17:00, o víkendu pak každé 2 hodiny.

Předmostím až do pravěku – naučná stezka v Přerově

Předmostím až do pravěku – naučná stezka v Přerově

Světoznámé archeologické naleziště představuje důkazy prehistorického života na Zemi svým návštěvníkům. Naučná stezka Předmostím až do pravěku je součástí stejnojmenného projektu, který je postupně realizován společně s Dinoparkem Krasiejów nedaleko polského Ozimku.

Dinosauria Museum Prague – Dinosauria Praha

Dinosauria Museum Prague – Dinosauria Praha

Zažijte nevídané dobrodružství tváří v tvář dinosaurům v moderním interaktivním světě Dinosauria Museum Prague. Můžete zde obdivovat originální až 154 milionů let staré kostry dinosaurů, věrné modely v životní velikosti a unikátní sbírku minerálů, která zahrnuje neuvěřitelných 6000 exponátů.

Okna do pravěku – nová expozice Národního muzea

Okna do pravěku – nová expozice Národního muzea

Historická budova Národního muzea zve na jednu z nejmodernějších přírodovědeckých expozic v Evropě s exponáty, které vás zavedou na dlouhou, ale velmi zajímavou cestu pravěkem od prvohor do čtvrtohor. Čeká vás na dva tisíce exponátů především z oblasti paleontologie, ale i mineralogie.

DinoPark Harfa Praha – zábava na střeše

DinoPark Harfa Praha – zábava na střeše

DinoPark najdete na střeše obchodního centra Galerie Harfa v Praze poblíž O2 arény. Seznámíme vás zábavnou a atraktivní formou s informacemi o vývoji života na Zemi, jednotlivými druhy živočichů a děti si mohou zahrát na paleontology. Čekají na vás malí T-Rexové, hraví Allosauři a další drobotina.

DinoPark Ostrava – pravěký svět na dlani

DinoPark Ostrava – pravěký svět na dlani

Přemýšlíte, kam s dětmi na výlet? Navštivte zábavný a vzdělávací park určený dětem všech věkových kategorií. DinoPark Ostrava se nachází 13 km od centra Ostravy mezi Orlovou a Doubravou. Na ploše 35 ha je 70 modelů druhohorních zvířat v životních velikostech a nově uvidíte i roztomilá mláďata.

Burianosaurus augustai – jediný český dinosaurus

Burianosaurus augustai – jediný český dinosaurus

Jediný český dinosaurus žil před 94 miliony lety a dostal jméno Burianosaurus augustai. Jeho názvem vzdal paleontolog Daniel Madzia hold legendám české paleontologie a dobrodružné literatury, ilustrátorovi Zdeňku Burianovi (1905–1981) a antropologovi Josefu Augustovi (1903–1968), s nímž Burian spolupracoval.

Zdeněk Burian – vynikající malíř pravěku a dobrodružství

Zdeněk Burian – vynikající malíř pravěku a dobrodružství

Díky obrazům Zdeňka Buriana (11. února 1905, Kopřivnice – 1. července 1981, Praha) se každý z nás může podívat do pravěku. Ilustroval totiž všechny knihy paleontologa Josefa Augusta a jeho malířské rekonstrukce prehistorických zvířat a vyhynulých živočichů dodnes sklízí uznání po celém světě.

Dinoprales ve Fajnparku v Chlumci nad Cidlinou

Dinoprales ve Fajnparku v Chlumci nad Cidlinou

Dinoprales je jednou z částí zábavního areálu Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou. Čekají na vás pohyblivé repliky vyhynulých tvorů z dob druhohor.

Interaktivní VR hry v POP Airport

Interaktivní VR hry v POP Airport

Vypravte se 80 miliónů let do pravěkého světa, kde se setkáte tváří v tvář s největšími giganty naší planety ve hře Dinosauři VR. Nebo se vydejte se do temných a strašidelných míst a prověřte svoje schopnosti i týmovou spolupráci ve hře The Lost Lab.

Interaktivní muzeum pravěku Trilopark v Praze

Interaktivní muzeum pravěku Trilopark v Praze

Trilopark je interaktivně-vzdělávacím muzeum, které školám i širší veřejnosti nabízí ucelený pohled na historii života na naší planetě. Můžete si zde prohlédnout expozici jedinečných fosilií, odlít věrnou kopii vyhynulého živočicha, vyzkoušet preparační nástroje nebo očistit model kostry dinosaura.

Další aktuality

50 tipů, kam na výlet, když prší (nejen pro děti)

Co dělat, když předpověď hlásí déšť? Už si nemusíte hlavu, kam vyrazit na výlet, když počasí právě neukazuje svou vlídnou tvář. I v deštivém počasí se dají podnikat výlety, které si užije celá rodina. Pro inspiraci jsme pro vás připravili několik tipů na zábavní parky, interaktivní muzea i pohádkové a strašidelné expozice, kde se rozhodně nebudete nudit vy a ani vaše děti.
Zážitky

Tipy na nejkrásnější výlety vlakem aneb cesta je cíl: projeďte se výletními vláčky po krásách Česka

Jízda vlakem v sobě skrývá pro mnohé specifické nostalgické kouzlo. Vydejte se proto na výlet po půvabných lokálkách nejrůznějšími kouty Česka, nebo vezměte s sebou kolo a popojeďte speciálním cyklovlakem. Portál Kudy z nudy vám přináší několik tipů na výletní vláčky, kterými se o letních víkendech můžete svézt. Mezi oblíbené výletní cíle všech milovníků železnic patří také železniční muzea a všechny naše semmeringy, připomínající rakouskou horskou železnici.
Zážitky

Motýlí ráje v Česku: objevte místa, kde vám budou létat motýli kolem hlavy

I když jste už viděli řadu motýlích výstav, jejich křehká krása a úžasné barvy křídel vás nepřestanou fascinovat. Kde tedy právě nyní můžete obdivovat zářivý svět exotických motýlů? To vám prozradí Kudy z nudy.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Veveří – Eichhorn 1945 , Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Brněnské dostihy 2024, Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (20.4. – 21.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Vzácné dřevořezby z Křížové cesty na Bezdězu , Setkání amerických automobilových veteránů na Sychrově , Den země v Zoo Ostrava 2024, Mezinárodní den památek na hradě Šternberk, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Užijte si Mezinárodní den památek a historických sídel – tipy na prohlídky s průvodcem

Mezinárodní den památek a historických sídel se na celém světě slaví každoročně 18. dubna. Podporuje naše znalosti o rozmanitosti kulturního dědictví, upozorňuje na křehkost památek a podporuje úsilí potřebné k péči o ně, jejich ochraně a zachování.
Zážitky

S dětmi na výlet za zážitky za každého počasí: zábavní parky, kde se děti vydovádí

Zabavit děti je občas pěkná dřina. Pomohou vám interaktivní parky, které byly postaveny přímo pro nejmenší: Zábavní parky, interaktivní herny, vzdělávací expozice – nabídka je v této oblasti opravdu široká. Tato místa dnes dětem vychází vstříc a nabádají, aby si mládež vše vyzkoušela. Experimenty jistě osloví nejen děti, ale i dospělé.
Zážitky

Nejlepší a největší čarodějnice – přehled kouzelných míst, kde si užijete letošní čarodějnice

Možná už přesně víte, kde si užijete letošní pálení čarodějnic, možná si necháte poradit. Portál Kudy z nudy je na poslední dubnovou noc řádně připravený a nápady se to u nás jen hemží. Pojďte se podívat na pár tipů, kde nebude o zábavu nouze. Některé akce se konají již o víkendu před čarodějnicemi.
Zážitky