Úvod > Aktuality > Jeskyně, výstavy a jarní výlety: kde se setkáte s neandrtálci?
Kultura

Jeskyně, výstavy a jarní výlety: kde se setkáte s neandrtálci?

  • Vydáno5. dubna 2018
O neandrtálcích víme leccos, ale mnohem víc je toho, co nevíme a v čem tápeme. Pokud chcete naše dávné předky poznat zblízka, právě teď máte možnost: v Pavilonu Anthropos v Brně probíhá výstava Vítejte u neandrtálců. Pro mimořádný zájem byla prodloužena až do července.
Jsou jednou z největších záhad v lidské historii. Úspěšní lovci obývali několik set tisíc let rozsáhlé oblasti Evropy a před 20 až 30 tisíci lety náhle zmizeli; bohužel téměř beze stop. O to vzácnější je 105 tisíc let starý výlitek mozkovny neandrtálského člověka, který na výstavu Vítejte u neandrtálců v brněnském Pavilonu Anthropos přijel z Národního muzeaPraze. Jeho cena je nevyčíslitelná, protože na světě se nic podobného nevyskytuje. V Anthroposu vzácný artefakt zůstane až do 31. července, kdy výstava končí, potom se vrátí zpátky do trezoru Národního muzea.
 

Na návštěvě v pravěku

Výstava Vítejte u neandrtálců zachycuje prostřednictvím modelů, trojrozměrných rekonstrukcí a audiovizuálních prvků život neandrtálců v sedmi zastaveních. Seznámíte se s tím, jak vypadali, jaké znali technologie, jak bydleli nebo lovili. Z neandrtálců toho skutečně zbylo pramálo: pár zubů, kusy lebek a čelistí. O to vzácnější jsou další vystavené kousky: originální nálezy z jeskyně Kůlna a jeskyně Švédův stůl i otisky neandertálských kostí ze slovenských Gánovců, zapůjčené Podtatranským muzeem v Popradě. V Pavilonu Anthropos si kromě toho můžete prohlédnout stálou expozici, mapující nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu, a galerii obrazů Zdeňka Buriana. S menšími dětmi se vydejte na blízké hřiště, které vypadá, jako by tu někdo poházel kousky kostí vyhynulých brontosaurů.
 

Nová expozice, zajímavý pořad anebo jeskyně?

Výlet za neandrtálci si můžete prodloužit ještě o další zastávky. Na zámkuBlansku před pár týdny otevřeli zbrusu novou interaktivní expozici Cesta do pravěku; sami a na vlastní pěst se můžete zapojit do objevování pravěkých epoch, tak jak utvářely krajinu Moravského krasu a její obyvatele. Mezi nejzajímavější předměty patří bezpochyby nálezy z tajemstvími opředené jeskyně Býčí skála.

Na otázku, jak najednou zemřelo několik desítek osob obklopených množstvím šperků a dalších obětin, dodnes neexistuje odpověď. Nyní si prohlédnete keramické a bronzové nádoby, náramky, spony, skleněné a jantarové náhrdelníky, bronzová a železná kování z rituálních vozů, nalezených v jeskyni, a dokonce i model jednoho z pohřebních vozů.

Můžete se také vypravit do jeskyní Moravského krasu; od začátku dubna jsou všechny podzemní prostory opět otevřené a prohlídky opět porůznu zpestřují audiovizuální pořady, dotykové obrazovky a videoprojekce. V Kůlně, která je součástí Sloupsko-šošůvských jeskyní, uvidíte dioramata neandrtálských lovců a film, v Balcarce vás čeká projekce ze života lovců sobů a koní, kteří žili ve vstupním portálu jeskyně.
 

Malé výlety za neandrtálci

  • Že neandrtálci žili i na území Česka potvrdil zlomek čelisti neandrtálského dítěte s několika zuby, který v roce 1880 v jeskyni Šipka u Štramberka objevil profesor novojičínského gymnázia Karel Jaroslav Maška. Jeskyně na východním úbočí vrcholku Kotouč, dnes známá po celém světě, je součástí Lašské naučné stezky a můžete nahlédnout i do jejího nitra, ve Štramberku slavný objev připomíná muzeum.
  • K dalšímu nálezu došlo v roce 1905 v jeskyni Švédův stůl v jižní části Moravského krasu, kde se podařilo vykopat neandrtálskou čelist, další úlomky lebky a jeden zub se na stejném místě našly na počátku 60. let. Jeskyně leží v hlubokém krasovém údolí potoka Říčky; sice mimo značené trasy, ale jako orientační bod vám poslouží nedaleká a neméně známá jeskyně Pekárna. Právě teď je ideální čas k výletu: temné portály jeskyní jsou z údolí dobře vidět, ale výhled zanedlouho zakryjí listnaté stromy.
  • Neandrtálci nám byli mnohem podobnější, než jsme si mysleli dříve. Uměli mluvit, k přípravě jídel používali oheň, měli kvalitní kamenné nástroje i krásné šperky. Byli menší, robustnější a silnější než my; typický neandrtálec měřil asi 165 cm, ženy byly ještě zhruba o deset centimetrů nižší. Díky genetice ale víme, že nevyhynuli úplně a v mnohých z nás dnes koluje kapka neandrtálské krve.
Expozice Jeskyně a lidé v Moravském krasu

Expozice Jeskyně a lidé v Moravském krasu

Nové expozice s názvem Jeskyně a lidé rozšiřují prohlídkové trasy v jeskyních Balcarce, Kateřinské, Sloupsko-šošůvských a v jeskyni Výpustek, kde je navíc umístěna rozsáhlá výstava věnovaná celému Moravskému krasu, jeho geologii, objevování, výzkumu či archeologickým a paleontologickým nálezům.

Jeskyně Šipka – místo objevu Šipecké čelisti ve Štramberku

Jeskyně Šipka – místo objevu Šipecké čelisti ve Štramberku

Nejkrásnějším krasovým útvarem Štramberského krasu je zcela určitě volně přístupná jeskyně Šipka. Jeskyně se spolu se Štramberkem dostala do českého, ale i světového povědomí po objevu spodní čelisti neandrtálského dítěte, tzv. Šipecké čelisti.

Archeologické naleziště v Dolních Věstonicích – místo nálezu Věstonické venuše

Archeologické naleziště v Dolních Věstonicích – místo nálezu Věstonické venuše

Obec Dolní Věstonice se proslavila nálezem 11 centimetrů vysoké sošky Věstonické venuše. I dnes se můžete podívat na vykopávky (základy sídlišť) na nalezišti Vysoká zahrada.

Jeskyně Švédův stůl – doupě jeskynních hyen

Jeskyně Švédův stůl – doupě jeskynních hyen

Volně přístupná jeskyně v údolí potoka Říčky v Moravském krasu je známou archeologickou lokalitou a jedním ze tří nalezišť kosterních pozůstatků neandrtálského člověka na našem území.

Muzeum Šipka ve Štramberku – expozice archeologie a geologie

Muzeum Šipka ve Štramberku – expozice archeologie a geologie

Muzeum o pravěku a archeologii ve Štramberku dostalo název po známé jeskyni Šipka, ve které koncem 19. století našli čelist neandrtálského dítěte. A nejenom to – celé přízemí totiž jako jeskyně vypadá, včetně zvuků a světel.

Muzeum Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci

Muzeum Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci

Obnovená antropologická expozice je od června 2019 otevřena. Mimo jiné zde uvidíte postavu neandrtálce v životní velikosti.

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Ojedinělé muzeum dokumentuje nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu. Značnou pozornost dětí i dospělých přitahuje zejména 3,5 m vysoký model mamuta v životní velikosti, provázený mládětem. Rozsáhlá muzejní expozice patří k největším a nejmodernějším svého druhu v Evropě.

Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Další aktuality

V Lednici se o víkendu otevře zámek a zámecký skleník

Od soboty 4. února se na sezonu 2023 opět otevírá zámek Lednice a zámecký skleník. Můžete přijít na zimní prohlídky prvního okruhu anebo se pokochat pohledem na ojedinělou kolekci exotických rostlin, z nichž některé rozkvétají právě teď. Zámek se skleníkem bude přístupný v únoru a březnu vždy o víkendech od 10:00 do 16:00 hodin.
Jihomoravský kraj | Památky

V pátek se ve Valticích znovu otevře Salon vín

Salon vín České republiky ve Valticích představí už v pátek 3. února široké veřejnosti sto nejlepších moravských a českých vín pro rok 2023. Nejlepší stovka oceněná Zlatou medailí Salonu vín bude až do poloviny prosince letošního roku prezentována tradičně ve stejnojmenné degustační expozici v historickém sklepení valtického zámku.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Nejlepším vinařstvím roku 2022 je vinařství Jindřich Kadrnka!

Absolutním vítězem 13. ročníku prestižní oborové soutěže Vinozoom vinařství roku, oficiálně tedy i nejlepším vinařstvím loňského roku se stalo vinařství Jindřich Kadrnka, které zároveň zvítězilo v kategorii malé vinařství. V kategorii střední vinařství uspělo Thaya vinařství a v kategorii velké vinařství Bohemia Sekt.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Vinaři z Němčiček zvou na otevřené sklepy

Vinařská obec Němčičky na jižní Moravě zve milovníky vína na zimní festival otevřených sklepů s názvem Zimní festival vína. Bude se konat v sobotu 28. ledna od 10:00 do 19:00 hodin. K ochutnání budou skvělá vína od němčičských vinařů a k chuti přijdou vhod i tradiční zimní laskominy z domácích zdrojů. Nebude chybět ani soutěž o nejlepší svařák.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika