Úvod > Kalendář akcí > Akce pro děti > Mamut slaví 90. narozeniny v Pavilonu Anthropos
Akce pro děti

Mamut slaví 90. narozeniny v Pavilonu Anthropos

Letos v květnu oslaví 90 let jeden ze symbolů Brna, model mamuta v životní velikosti. Poprvé ho návštěvníci mohli spatřit na Výstavě soudobé kultury na brněnském výstavišti v roce 1928, kde byl součástí pavilonu Člověk a jeho rod věnovaného světoznámým nálezům ze starší doby kamenné z Moravy.
Výstavu připravil Karel Absolon, výrobu financovala firma T. & A. Baťa a prezident republiky Tomáš Garrigue Masaryk. Od roku 1962 má mamut své stálé místo v Pavilonu Anthropos v Pisárkách.

Ve dnech 30. dubna 2018 (12:00 – 18:00) a 1. května 2018 (11:00 – 18:00) bude v sousedství Pavilonu Anthropos v pisáreckém parku realizován projekt uskupení výtvarných umělců Skill Art z.s. usilující o propojení vědy a umění, určený pro všechny kreativní zájemce bez věkového omezení.
 

Program 1. 5. 2018

 • Dětské muzeum – výtvarné dílny, animační program ve výstavě Vítejte u neandertálců „pazourek a řeč“, tvorba pravěkého umění, rozdělávání ohně pomocí magneziové tyčinky a mechu, lov na mamuta oštěpem a lukem.
 • Dokážete odnést mamutí úlovek aneb vzpírání originálu mamutí kosti.
 • Vystavení mamutích stoliček a fragmentů klů s odborným komentářem k růstu zubů, určování věku zvířete, ukázky práce restaurátora.
 • Prohlídka expozic za zvuků hry šamana na bubny.
 • Prvomájový polibek pod chobotem mamuta s možností focení.
 • Cesta do nitra mamuta – zanechali původní tvůrci mamuta na počátku 60. let 20. století v jeho nitru poselství příštím generacím? Za asistence diváků pronikne kamera do nitra mamuta a prozkoumá ho, veřejnost tak poprvé uvidí, jak mamut vypadá uvnitř. Možnost uložení zpráv a přání na jednoduchých origami, které zanecháme uvnitř mamuta jako vzkaz do budoucnosti.
 • Cestování historií – „geocaching“ uvnitř muzea poodkrývající příběh Pavilonu Anthropos.
 • Architektonické dílny s Adélou Lejskovou-Raškovou – staň se architektem a navrhni podobu muzea Anthropos v budoucnosti.

 • 18:00 – 18:30 – Gratulace mamutovi k 90. narozeninám, vyhlášení prvního ročníku soutěže za popularizaci archeologie – ceny Zlatý mamut.
 • 19:00 – 20:00 – Hudební vystoupení přední české violoncellistky Doroty Barové pod mamutem.
 • 20:30 – 20:50 – Skupinové taneční vystoupení Baletní školy Baláž – Akce Homo – výrazový tanec na téma evoluce člověka.
 • 20:50 – 21:00 – Světelná show s divadelními efekty u mamuta. Narozeninové překvapení v podání Městského divadla Brno.
 • 21:00 – 22:00 – K mamutím narozeninám zahraje brněnská rocková kapela Animal Farm

Provozovatel

Pavilon Anthropos

Pisárecká 5
620 00 Brno
Tel.:
+420 515 919 760
Email:
mzm@mzm.cz
WWW:
www.mzm.cz
GPS:
49,193199 16,565627
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
Tipy na výlet:
Brno a okolí
 

Vstupné

Cena: 80 Kč

Snížená cena: 40 Kč

Rodinné vstupné: 190 Kč

Poznámka:

Uvedené vstupné platí pro stálou expozici. Detailnější vstupné najdete na webu provozovatele.

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Nejstarší šperky a ozdoby těla a Věstonická venuše

Napadlo vás někdy, jak se zdobily a co asi nosily venuše podobné té věstonické? Výstava Nejstarší šperky a ozdoby těla se pokouší na tuto otázku odpovědět. Vystaveny jsou originály paleolitických artefaktů, včetně slavné Věstonické venuše.
Brno, Jihomoravský kraj

Vila Stiassni zve na výstavu: Cena Arnošta Wiesnera 2022

Cena Arnošta Wiesnera.
Brno, Jihomoravský kraj

Adventní a vánoční prohlídky ve vile Stiassni

Oslava Vánoc má ve vile tradici již od dob první republiky, a to i přes to, že si vilu nechala postavit rodina židovského textilního podnikatele. Jak je to možné, a jak se ve vile ve 30. letech slavilo, se dozví každý, kdo zavítá do vily Stiassni.
Brno, Jihomoravský kraj

Od bruselu k brutalismu. Brno a Morava

Vila Stiassni zve na výstavu.
Brno, Jihomoravský kraj

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Ojedinělé muzeum dokumentuje nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu. Značnou pozornost dětí i dospělých přitahuje zejména 3,5 m vysoký model mamuta v životní velikosti, provázený mládětem. Rozsáhlá muzejní expozice patří k největším a nejmodernějším svého druhu v Evropě.
Brno, Jihomoravský kraj

Koupaliště Riviéra Brno

Koupaliště Riviéra se řadí mezi nejdelší koupaliště v České republice. Svým situačním rozložením je vhodné nejen pro relaxaci, ale také pro aktivně strávené chvíle v blízkosti centra Brna. Areál je vyhledávaným místem především pro své malebné prostředí v údolí řeky Svratky.
Brno, Jihomoravský kraj

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.
Brno, Jihomoravský kraj

Šifra Špilberk – pátrací hra na Špilberku

Přijďte k hlavní pokladně hradu, čeká vás hra Šifra Špilberk. Na osmi stanovištích poznáte ty největší tajemství hradu Špilberku. Odhalte šifru ukrytou ve zdejších zdech!
Brno, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Zámecký hotel Parkhotel Brno

Stylový zámecký hotel z konce 19. století, je umístěn v těsné blízkosti brněnského výstaviště a přitom v zeleni a tichu údolí řeky Svratky. Interiéry i exteriéry hotelu jsou zdobeny štukovými a kovářskými prvky, stěny potaženy lyonským hedvábím.
Brno, Jihomoravský kraj

Café Ernst ve vile Stiassni – jediná expozice, která je současně funkční kavárnou

Café Ernst je poctou architektu Ernstu Wiesnerovi a připomínkou legendární prvorepublikové kavárny Esplanade. Především je ale životaschopným počinem studia RAW architektů Rusína a Wahly, kteří vytvořili výstavní expozici a pojali ji jako funkční kavárnu.
Brno, Jihomoravský kraj

Qb coffee roasters

Pražírna výběrové kávy s espresso barem
Brno-Jundrov, Jihomoravský kraj

Penzion Integrity u brněnského výstaviště

Penzion se nachází poblíž vstupu do Brněnské výstaviště. Pokoje s vlastním příslušenstvím či rodinný apartmán vám poskytnou příjemné zázemí při návštěvě jihomoravské metropole.
Brno, Jihomoravský kraj