!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Expozice Jeskyně a lidé v Moravském krasu
Kultura

Expozice Jeskyně a lidé v Moravském krasu

Nové expozice s názvem Jeskyně a lidé rozšiřují prohlídkové trasy v jeskyních Balcarce, Kateřinské, Sloupsko-šošůvských a v jeskyni Výpustek, kde je navíc umístěna rozsáhlá výstava věnovaná celému Moravskému krasu, jeho geologii, objevování, výzkumu či archeologickým a paleontologickým nálezům.
Myšlenka představit návštěvníkům dávnou přírodu a historii přímo v jeskyních Moravského krasu jako součást jejich prohlídky není nová.  Na návštěvnické trase, v přirozeném prostředí, je možno celý rozsah a provázanost historie i přírodních změn nejlépe pochopit. Již ve třicátých letech minulého století zbudoval objevitel jeskyně Balcarky Josef Šamalík v  jeskyni malé muzeum.

Jednotlivé expozice na sebe volně navazují a provázejí návštěvníka od dob nejstaršího osídlení Moravského krasu až po dnešek. Expozice jsou interaktivní a turistům nabízejí více než jen přehlídku vystavených předmětů.

Expozice jsou doplněny audiovizuálními pořady, dotykovými obrazovkami a v jeskyních se odehrávají i videoprojekce. V Kateřinské jeskyni je zase unikátní nálezová situace jeskynních medvědů a ve vstupním portálu i neolitický rituální obřad. V Kůlně, která je součástí Sloupsko-šošůvských jeskyní, turisté uvidí dioramata neandrtálských  lovců a zhlédnou film z jejich života. V Balcarce je pak projekce ze života lovců sobů a koní, kteří osídlili vstupní portál jeskyně. Do expozic se návštěvníci dostanou v rámci prohlídkové trasy. Výstava ve Výpustku je přístupná v patře správní budovy jeskyně.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 5. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí