Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Blansko – Muzeum Blanenska: zámecké interiéry, stálé expozice i sezónní výstavy
Zámek Blansko – Muzeum Blanenska: zámecké interiéry, stálé expozice i sezónní výstavy
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Zámek Blansko – Muzeum Blanenska: zámecké interiéry, stálé expozice i sezónní výstavy

Muzeum, které sídlí na zámku v Blansku, nabízí prohlídku stálé expozice litiny a interiérů s průvodcem. V rámci vstupenky je možné navštívit stálou expozici objevitelů a archeologie. Součástí je také vstup do archeologické herny pro děti.
Renesanční zámek byl vystavěn na přelomu 16. a 17. století na místě tvrze, která byla zbudována patrně ve 13. století. Základy válcové věže, která se nám zachovala dodnes, pocházejí z románského období. Koncem 17. stol. rozšířen a barokně přestavěn.

V 19. stol. upraven empírově a novorenesančně. Při rekonstrukci v l. 1960-68 obnovena původní renesanční podoba. V okolí zámku se nachází malý park. Na zámku pobývalo mnoho významných osobností (např. Josef Dobrovský, malíř Josef Mánes, spisovatel Ferdinand von Saar) a bydlel zde i archeolog dr. Jindřich Wankel. Od roku 1969 slouží budova zámku jako muzeum.
 

Expozice na zámku:

Okruh bez průvodce:
  • Cesta do pravěku Blanenska
  • Hrady blanenského okolí
  • Objevitelé Moravského krasu
  • Obrazy z Moravského Švýcarska

Okruh s průvodcem:
  • Blanenská umělecká litina
  • Historické interiéry zámku
 

Expozice Obrazy z Moravského Švýcarska (od sezóny 2022)

Nová stálá expozice se bude věnovat Moravskému krasu. Návštěvníkům představí například objevitele unikátního podzemí, jeho geologickou minulost i některé zajímavé nálezy. Nová expozice nese název Obrazy z Moravského Švýcarska, jak se v minulosti krasové krajině říkalo. Zpřístupněna bude v únoru letošního roku.

Návštěvníkům postupně představí badatele a objevitele Moravského krasu od Jindřicha Wankla, přes Martina Kříže a Karla Josefa Mašky až po Jana Kniese či Karla Absolona. K vidění budou například originální zuby a kosti mamuta, kostra jeskynního medvěda nebo unikátní 3D tisková kopie kostry jeskynního lva. Chybět nebude ani potápěčský skafandr Dräger, který Karel Absolon využíval k průzkumu Horního jezírka v Macoše a toku PunkvyPunkevních jeskyních. Ve výstavních místnostech si návštěvníci prohlédnou nerosty, horniny a zkameněliny. Nepřehlédnutelnou součástí nové stálé expozice pak budou originální malby a velkoplošné grafiky.

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Punkva Blansko

Restaurace Punkva Blansko

Blansko, Jihomoravský kraj