Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Blansko - expozice městského muzea s laboratoří barona Reichenbacha

Zámek Blansko - expozice městského muzea s laboratoří barona Reichenbacha

Památky
Muzeum Blansko, které sídlí na zámku v Blansku, nabízí devět stálých expozic včetně fiktivní chemické laboratoře barona Reichenbacha v zámeckém sklepení.
Zrekonstruovaný zámek láká k prohlídce historických interiérů, ale také stálých výstav.
 
Ve sklepení zámku se nachází expozice Chemická laboratoř barona Reichenbacha, objevitele parafínu, který téměř dvacet let žil v Blansku. Prostory laboratoře jsou rozděleny do dvou částí. V první z nich se seznámíte s osobností barona Reichenbacha, dále si zde můžete z parafínu odlít zajímavé ozdoby a prohlédnete si také jeho unikátní geologickou mapu okolí Blanska, kterou zhotovil roku 1833. Mapa je považována za nejstarší svého druhu na Moravě. Další část sklepení představuje dobová chemická laboratoř s figurínou samotného barona, objevitele parafínu, naftalínu a umělých barviv.

Z historie zámku: renesanční zámek byl vystavěn na přelomu 16. a 17. století na místě tvrze, která byla zbudována patrně ve 13. století. Základy válcové věže, která se nám zachovala dodnes, pocházejí z románského období. Koncem 17. stol. rozšířen a barokně přestavěn. V 19. stol. upraven empírově a novorenesančně. Při rekonstrukci v l. 1960-68 obnovena původní renesanční podoba. V okolí zámku se nachází malý park. Na zámku pobývalo mnoho významných osobností (např. Josef Dobrovský, malíř Josef Mánes, spisovatel Ferdinand von Saar) a bydlel zde i archeolog dr. Jindřich Wankel. Od roku 1969 slouží budova zámku jako muzeum.

Expozice:
  • Objevitelé Moravského krasu
  • Chemická laboratoř barona Reichenbacha
  • Hrady blanenského okolí
  • Figurální litina z blanenských železáren
  • Dekorativní a užitková litina 19. a 20. století
  • Historické interiéry zámku
  • Historie měřicí techniky
  • Bydlení na blanenském zámku
Celý popis
Naposledy změněno: 8. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí