Úvod > Aktuality > Informace o povodňové situaci na objektech ve správě Národního památkového ústavu
Informace o povodňové situaci na objektech ve správě Národního památkového ústavu
"> "> ">
Památky

Informace o povodňové situaci na objektech ve správě Národního památkového ústavu

  • Vydáno4. června 2013
Národní památkový ústav informuje o aktuálním dopadu povodňové situace na zpřístupněné státní památkové objekty ve své správě.
VeltrusyNárodní památkový ústav v tuto chvíli zjišťuje stav povodňové aktivity a míru bezprostředního ohrožení na všech veřejnosti zpřístupněných památkových objektech i na památkovém fondu v jednotlivých regionech. Situaci monitorují proškolené týmy specialistů, které využívají jak zkušeností z minulých let, tak připravených povodňových a krizových plánů v součinnosti s bezpečnostními složkami státu.

Správy jednotlivých hradů a zámků pracují s maximálním nasazením na minimalizaci možných rizik tak, aby dopad na stav památkových objektů byl co nejmenší a návštěvnický provoz co nejméně omezen.

Dle aktuálně vyhodnocených informací byly povodní nejvíce zasaženy tyto objekty:

▪  Státní zámek Kratochvíle – prostor předzámčí byl zaplaven do výše přesahující úroveň povodně v roce 2002. Během pondělka 3. 6. 2013 hladina vody klesla, areál se již nachází ve stabilizovaném stavu a jsou monitorovány škody na stavbách. Nejvíce poškozena byla západní ohradní zeď, na níž se zachovaly originální renesanční malby. Tím se zkomplikovaly právě probíhající restaurátorské práce. Zámek je však veřejnosti v tuto chvíli opětovně otevřen.

▪  Státní zámek Ratibořice – v areálu byl nejvíce zasažen objekt tzv. Rudrova mlýna a jeho bezprostřední okolí. Budovy Starého bělidla a panské prádelny byly podmáčeny, ale do interiérů se voda nedostala. V tuto chvíli jsou již všechny objekty zpřístupněny, pouze v Rudrově mlýně nelze pro návštěvníky otevřít všechny běžně přístupné prostory.
 
▪  Státní zámek Veltrusy -  zámek a park jsou pro veřejnost uzavřeny. Areál očekává kulminaci Vltavy. Jsou zaplaveny přístupové cesty, mostky, obora, park a louka pod zámkem. Zasaženy jsou menší stavby a pavilony v parku. Zámek zaplaven není, probíhá zde rekonstrukce a zámecký mobiliář je dlouhodobě umístěn na jiných objektech ve středních Čechách.

Veškerý mobiliář všech tří objektů se díky rychlému zásahu a bezchybné koordinaci pracovních týmů NPÚ podařilo deponovat do bezpečí a uchránit tak před poškozením.

Na většině státních památkových objektů zpřístupněných veřejnosti probíhají i nadále zajišťovací a úklidové práce, neboť škody způsobené povodní eviduje Národní památkový ústav napříč celými Čechami. S primárním ohledem na bezpečnost návštěvníků Národního památkového ústavu dále informuje veřejnost o zásadním omezení návštěvnického provozu na některých dalších památkových objektech:

nebezpečí padajících stromů – pro veřejnost je nepřístupný zámecký park ve Žlebech, Hořovicích a na Kynžvartu, dále Žlebyanglická část parku Státní zámek Libochovice – interiéry těchto objektů jsou v běžném provozu. Zcela uzavřen je Státní zámek Jezeří.    

▪  zaplavené a podmáčené parkyStátní zámek Třeboň, Státní zámek Krásný Dvůr, na Státním zámku Konopiště byla vyplavena Růžová zahrada, zničeny výsadby a poškozené parkové cesty.

změna přístupové cesty na Státní hrad Karlštejn – centrální parkoviště ve spodní části Karlštejna je zatopeno, hrad je však otevřen bez omezení (mimo pondělí 9–17:30). Parkování je možné na parkovišti pro svatby (příjezd z Prahy přes Mořinu; bližší informace viz web hradu). Vlakové spoje Karlštejn–Praha zatím jezdí s drobným zpožděním.

z technických důvodů byly do odvolání uzavřeny Zahrady pod Pražským hradem


Z Moravy a Slezska zatím žádné ohrožení státních památkových objektů není hlášeno.

Vzhledem k uvedeným skutečnostem doporučuje Národní památkový ústav návštěvníkům ověřit si vždy aktuální informace na webu či telefonním čísle příslušného hradu či zámku. Obnovení plného návštěvnického provozu na památkových objektech zasažených povodní závisí především na vývoji počasí.

Naprostá většina památkových objektů ve správě Národního památkového ústavu je ale v běžném provozu a pro milovníky památek je i přes nepřízeň počasí připravena řada zajímavých výstav, nových expozic, koncertů a dalších kulturních akcí.

Děkujeme všem, kteří se na záchraně kulturního dědictví podílejí!
Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Seznámit se s dobou Petra Birona, vévody Kuronského, a jeho dcery Kateřiny Vilemíny, vévodkyně Zaháňské, nejznámější postavy spojené s historií zámku v Ratibořicích, je možné nejen při prohlídce samotného zámku, ale především při návštěvě některé z akcí konaných v areálu zámku a v Babiččině údolí.

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zavítáte-li do Třeboně, neměli byste vynechat návštěvu místního zámku, který je spojován s takovými jmény, jako je Petr Vok z Rožmberka, panovnický rod Schwarzenberků, či Rudolf II., na které především upoutávají prohlídkové trasy.

Zámek Kratochvíle – užijte si kouzlo rožmberského letohrádku

Zámek Kratochvíle – užijte si kouzlo rožmberského letohrádku

Renesanční klenot mezi rybníky Netolické pánve. Sen italského stavitele, který v cizích službách vzpomíná na vzdálený domov. Panský rozmar, který přinesl úchvatný výsledek. To všechno je Kratochvíle, malebné panské sídlo s jezdeckým areálem, obklopené lesy, rybníky, alejemi a pastvinami.

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.

Zámek Krásný Dvůr

Zámek Krásný Dvůr

Barokní rezidence s klasicistními prvky, zámek Krásný Dvůr, je spojen s jménem jednoho z předních šlechtických rodů 18. století, rodem Černínů z Chudenic. Prohlédnout si můžete jak interiéry zámku, tak zámecký park s průvodcem a dozvědět se mnoho zajímavostí z historie parku.

Zámek Jezeří se strašidelným sklepením a pokojem alchymistů

Zámek Jezeří se strašidelným sklepením a pokojem alchymistů

Zámek Jezeří poblíž Litvínova býval kdysi nazýván perlou Krušných hor. Pak ale přišla desetiletí, kdy se stal majetkem armády a dalších institucí, za kterých se proměnil v ruinu. Dnes je zámek díky rekonstrukci opět hojně vyhledávaným místem turistů.

Zámek Hořovice – půvabný zámek za Sluneční branou

Zámek Hořovice – půvabný zámek za Sluneční branou

Raně barokní nový zámek v Hořovicích vybudoval zřejmě Ignác Bořita z Martinic jako náhradu starého zámku v roce 1652. Postupně byl klasicistně rozšiřován. Pilíře plotu dělící čestný dvůr od parku a Sluneční bránu zdobí sochy z dílny Matyáše Brauna.

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec.

Zámek Žleby – kouzlo staré Anglie

Zámek Žleby – kouzlo staré Anglie

K návštěvě láká romantický zámek vybavený jedinečnou sbírkou zbraní, historickým divadelním sálem či vzácně dochovanou zámeckou kuchyní. Úžasná je i procházka zámeckým parkem, kterým protéká řeka Doubrava.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Zahrady pod Pražským hradem

Zahrady pod Pražským hradem

Na jižním svahu hradčanského návrší pod Pražským hradem se rozkládají Palácové zahrady, které jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou. Tvoří je celkem pět zahrad a Galerie Ledeburské zahrady. V současné době probíhá památková obnova některých zahrad.

Další aktuality

25.9.
2022
Objevujte královská města Čech

Objevujte královská města Čech

Středočeský kraj | Památky
22.9.
2022
Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Středočeský kraj | Příroda
21.9.
2022
Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Středočeský kraj | Gurmánská turistika
21.9.
2022
Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Středočeský kraj | Zážitky