Úvod > Aktuality > Farmářské trhy jsou zpět!
Gurmánská turistika

Farmářské trhy jsou zpět!

  • Vydáno24. února 2023
Po dlouhém zimním spánku se čeští farmáři vracejí zpátky na svá místa. V sobotu se s nimi potkáte na Náplavce u Vltavy, na Heřmaňáku v Holešovicích, na Kulaťáku v Dejvicích i na vinhoradském Jiřáku. Najdete tu všechny své oblíbené pochoutky i nové dodavatele a zboží.
Můžete se těšit na své oblíbené prodejce, ale i na novinky, které pro vás organizátoři trhů připravili. Na trzích je jako v předchozích letech k dostání čerstvá zelenina, ovoce, dobré uzeniny, drůbeží maso, mléko a mléčné výrobky, vajíčka, květiny a sazeničky, dobré pečivo, houby, česká a moravská vína, za studena lisované české oleje, koření, sladkovodní ryby, pivo, české knedlíky, mošty nebo med a medové výrobky.
 

Oblíbené tržiště Náplavka

Tržiště NáplavkaNa Náplavce Rašínova nábřeží můžete už od února nakupovat každou sobotu od 8 do 14 hodin. K dispozici je zelenina, ovoce, čerstvé maso z českých farem, uzeniny z malých rodinných řeznictví, dobré pečivo, vajíčka z domácích chovů či poctivá kuřata a chlazené domácí těstoviny. Nejbližší trh na Náplavce bude v sobotu 25. února. Nabízí pouze kvalitní, čerstvé a české farmářské produkty a výrobky od prověřených pěstitelů, chovatelů a výrobců, zpestřením je přírodní nebo etická kosmetika, ruční autorská tvorba, řezané vázané květiny. K příjemně strávenému sobotnímu dopoledni na Náplavce patří i bohatá gastronomie a živá hudba. Prodejci budou rádi, když budete nakupovat do vlastních obalů, tašek, sáčků, a upřednostníte ekologické obaly před plastovými.
 

Na Heřmaňáku bez igelitek

Farmářský trhKaždou sobotu se také konají trhy na Heřmaňáku v Holešovicích, který má podtitul "trh bez igelitek". Podpořit tuto ekologickou myšlenku můžete tím, že budete nakupovat do vlastních tašek. A co můžete nakoupit? Kvalitní a čerstvé potraviny přímo od farmářů, v bio i nebio kvalitě (mléko a mléčné výrobky, maso a dobré uzeniny, zeleninu, řezané byliny, ovoce, houby, koření, cukrovinky, mošty, med, oleje, pečivo a chléb, domácí vajíčka od slepic s výběhem, nakládanou zeleninu, květiny, víno, pivo, různé lahůdky, můžete se tu i najíst, napít a dát si skvělou kávu. Trh je otevřený každou sobotu od 9 do 14 hodin.
 

Vše potřebné na Kulaťáku

Farmářské trhyOd 4. března také začínají oblíbené trhy na Vítězném náměstí v Dejvicích, zvaném Kulaťák. Probíhají každou sobotu od 8 do 14 hodin až do prosince, kdy na ně pak plynule navážou trhy adventní. Na trzích na Kulaťáku můžete nakoupit v podstatě vše potřebné na celý týden a zároveň si dát dobré jídlo, dobrou kávu a popovídat se sousedy, s farmáři či známými a kamarády. Na každý měsíc se chystá specializovaná akce. Některé jsou již tradiční – například Velikonoce, Festival malých pivovarů, Vinobraní a letos na Kulaťáku oslaví i Den matek. Vrátí se také Květinové trhy a Czesnekobraní. Oblíbený je i Festival ambasád – Food and Culture, největší přehlídka zahraniční gastronomie a kultury pod záštitou ambasád. Trhy se zaměřují na ekologické aktivity – na trzích se třídí a omezuje produkci zejména plastových odpadů.
 

Farmářské dobroty na Jiřáku bez plastů

Trh Jiřák květinyTrhy na náměstí Jiřího z Poděbrad nabízejí ke koupi osvědčené uzeniny od malých uzenářů, kváskový chléb i regionální pečivo, čerstvé sýry, máslo, ryby, maso, med, ale třeba také keramiku nebo rukodělné výrobky spojené s gastronomií. Nechybí ani pestrý výběr nakládané zeleniny, marmelád a jiných zavařenin a také jablečné, hruškové a višňové křížaly. Pro silné zdraví budou k dostání sirupy z bylin.Také zde prodejci prodávají zboží bez plastů. Co to v praxi znamená?

Trh JiřákSvé výrobky vám prodají ve stoprocentně rozložitelných taškách z kukuřičného škrobu. Tyto tašky se nepodílí na nárůstu množství odpadu, a pro přírodu tak nepředstavují žádnou hrozbu. Plastové kelímky zde nahradily bio kelímky společně se zálohovanými, které je možné opětovně používat. Skvělý způsob, jak omezit spotřebu plastů, je také nošení vlastních nákupních košíků nebo plátěných tašek. Trhy na Jiřáku jsou otevřeny každou středu až pátek od 8:00 – 18:00 hodin a každou sobotu od 8:00 – 14:00 hodin.
Farmářské trhy na Pankráci

5.4.
Farmářské trhy na Pankráci

Sezónní, lokální i bio najdete na Arkádách u svých oblíbených farmářů. Tradiční Farmářské trhy před OC Arkády Pankrác začínají každou středu.

Karlín Market – karlínské farmářské trhy

7.4.
Karlín Market – karlínské farmářské trhy

Na Karlínském náměstí, kousek od Florence a stanice metra Křižíkova v parku kolem kostela, se konají každý pátek farmářské trhy.

Farmářské trhy na Kulaťáku 2023

8.4.
Farmářské trhy na Kulaťáku 2023

Farmářské trhy na Kulaťáku probíhají každou sobotu až do prosince, kdy na ně plynule navážou trhy adventní.

Farmářské trhy na Náplavce 2023

8.4.
Farmářské trhy na Náplavce 2023

Oblíbené farmářské trhy se na Náplavce konají každou sobotu od 8 do 14 hodin. Z 28 prodejců na prvním trhu na náplavce se trh postupně rozrostl na pravidelných 90 až 100 stánků.

Další aktuality

V pražské zoo uvidíte nejohroženější jeřáby světa

Dva samce jeřábů bílých mohou návštěvníci v Zoo Praha spatřit od minulého týdne. Zahrada tak nově láká nejen na unikátně zbarvená mláďata tohoto jediného kriticky ohroženého zástupce svého rodu, ale i na největší kolekci jeřábů v Česku.
Praha | Příroda

Pravdu o ingrediencích při stavbě Karlova mostu odhalí Vajíčkobraní: Vejce natvrdo opět doputují na Karlův most

Už pošesté přijdou v neděli 2. dubna na Karlův most obyvatelé Velvar a blízkého okolí na akci zvanou Vajíčkobraní. Jejím cílem je připomenout legendu o tom, jak Velvarští přispěli ve 14. století ke stavbě mostu vejci uvařenými natvrdo. Legenda se stala zdrojem posměchu, ale zároveň i hrdosti pro obyvatele Velvar, kteří se z tohoto důvodu sdružili ve spolku Natvrdlí. V Muzeu Karlova mostu bude po skončení akce zahájena výstava o Ježíšovi.
Praha | Kultura

Česko ve filmu: Robert Eggers natáčí v Praze snímek Nosferatu se Skarsgårdem, Dafoem a Deppovou.

Praha láká nejen turisty, ale také filmové štáby. Nacházejí se tu Ateliéry Barrandov a Prague Studios, které jsou filmaři díky své rozloze a profesionalitě velmi oblíbené. Filmů a seriálů se zde natáčely už doslova stovky. Ale i samotná Praha dokáže nabídnout ty správné kulisy pro nejeden film. Robert Eggers si nyní Prahu vybral pro svůj nový snímek Nosferatu, pokračovat zde bude i Interview s upírem.
Praha | Kultura

100 tipů, kam jít na procházku v Praze

Co podniknout v Praze? Užijte si dlouhé procházky zahradami, v parcích, úžasné výhledy a brouzdání starým městem... Vydejte se na krásnou procházku a užívejte si něžné paprsky slunce i zasněnou romantiku uprostřed překrásného hlavního města. Vydat se můžete i do okrajových částí Prahy, kde si užijete volný čas v parku, pozorováním fauny a flóry či jiným příjemným způsobem.
Praha | Příroda

Parníky od dubna znovu vyplují do pražské zoo

Po zimní přestávce zahájí od dubna Pražská paroplavební společnost plavby svou pravidelnou lodní linkou do zoologické zahrady v Troji. Na začátku jara budou lodě zatím vyplouvat pouze o víkendu z Rašínova nábřeží (Výtoň), s přibývajícími teplými dny pak od května do přelomu srpna a září budou jezdit denně.
Praha | Zážitky

Velikonoce na Staroměstském náměstí zpestří folklórní i národopisné soubory

Velikonoční tradice ze všech koutů země a zábava pro nejmenší – nejen to přinese oslava největších křesťanských svátků do centra Prahy. Na pódiu na Staroměstském náměstí se představí folklórní i národopisné soubory i staročeská kapela. Chybět nebude animační program pod velikonoční břízou. Letošní novinkou bude zelené pivo a obří zajíc.
Praha | Zážitky

Národní divadlo uvádí v roce 2023 řadu premiér v činohře, opeře i baletu

Rok 2023 je v Národním divadle opět nabitý. Kromě již zavedeného repertoáru vás čeká řada premiér nově nastudovaných klasických, i zcela nových inscenací. Novinky představí Balet Národního divadla, Činohra, Opera, i Laterna magika.
Praha | Kultura

Objevte perly kubistické a funkcionalistické architektury Josefa Gočára

Víte, že v anketě o největší osobnost české architektury 20. století zvítězil Josef Gočár, stavitel kubismu a funkcionalismu? Josef Gočár se narodil 13. března 1880 v Semíně u Přelouče, zemřel 10. září 1945 v Jičíně. Málokterý jiný tvůrce by dovedl zosobnit moderní českou architekturu lépe než Josef Gočár. Jeho díla zdobí řadu našich měst a jeho jméno znají i lidé, kteří se o architekturu příliš nezajímají.
Praha | Památky