ÚvodAktualityEvropa v Česku: proč máme rádi Maltu?
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Maltu?

Poslechněte si audio verzi článku
Mdina a Valletta, Modrá laguna, krásné pláže a zátoky, modré moře v tisíci odstínech, památky starší než egyptské pyramidy, středomořská kuchyně a také místa, kde se natáčel seriál Hra o trůny: je tolik věcí, které milujeme na Maltě! Se seriálem o evropských zemích tentokrát navštívíme nejmenší členskou zemi Evropské unie. Pojďte s Kudy z nudy poznat Maltu!
Zřejmě žádná jiná země Evropské unie nevyvolává tolik veselí jako Malta. Před návštěvou malého ostrova ve Středozemním moři si pravděpodobně vyslechnete spoustu komentářů, souvisejících s jeho názvem – například abyste si užili čistou vodu, jemný písek a hlavně aby vám dobře fungovala míchačka. Dodejme, že s maltou nemá Malta společného vůbec nic, a že lingvisté hledají původ názvu země často v řeckém základu meli-, označujícím med. Jen tak bokem, pokud si z Malty dovezete jako suvenýr maltský sladký med, rozhodně neuděláte chybu, patří k typickým maltským specialitám.


 

Země, kterou znáte od maltských rytířů a seriálu Hra o trůny

Přestože to na Maltu nemáme z České republiky úplně blízko, s Kudy z nudy jsme se do téhle ostrovní země už vypravili. Seznámili jsme vás s příběhem maltézských rytířů neboli johanitů, špitálníků aneb členy Suverénního vojenský hospitální řád sv. Jana v Jeruzalémě, na Rhodu a na Maltě. Se seriálem #světovéČesko jsme zastavili u Červené věže neboli st. Agatha Tower na severozápadním pobřeží Malty, která prý díky své odstrašující krvavé barvě nikdy nebyla napadená ani Turky, ani korzáry, pouze v roce 1798 se jí nakrátko zmocnila Napoleonova armáda.



Maltu samozřejmě znají i čtenáři a fanoušci Hry o trůny, epického fantasy románu od George R. R. Martina. Kniha, která poprvé vyšla 1. srpna 1996, sice zezačátku měla k bestselleru daleko, ale záhy si získala věrné příznivce. Série Píseň ledu a ohně se nakonec stala obrovským hitem, prodaly se miliony knih a seriál HBO už bez dechu sledoval celý svět. Hlavně první série se natáčela převážně v Irsku a právě na Maltě, která se postarala o exotickou středomořskou atmosféru se zahradami plnými květin a vodotrysků a křivolakými uličkami s kamennými domy. Stopy po Hře o trůny najdete třeba v Rabatu a Mdině, v paláci Verdala, na útesech Mtahleb, v pevnostech Manoel či St. Angelo.



Hra o trůny nebyla pro Maltu zdaleka první filmový projekt. Například v pevnosti Ricasoli, postavené rytířským řádem maltézských rytířů v 17. století na jihovýchodním pobřeží Malty ve vesnici Kalkara, se natáčely už filmy Troja nebo Gladiátor. Ze seriálu Hra o trůny znáte scénu, kdy Ned Stark se svými dcerami jede do Králova přístaviště a projíždějí mohutnou branou s erbem se znakem rodu Baratheonů.
 

Zřícená skalní brána

I když se Pravčická bránaČeském Švýcarsku neobjevila ve Hře o trůny, stojí a doufejme, že ještě dlouho stát bude. Vápencová skalní brána zvaná Azurové okno na ostrově Gozo na Maltě takové štěstí neměla. Jedna z nejznámějších turistických atrakcí ostrovního státu, která byla kulisou hned v několika filmech, v roce 2017 nevydržela nápor vln a zřítila se do moře. Kromě Hry o trůny ji můžete vidět například ve filmech Souboj Titánů (1981) a Hrabě Monte Cristo (2002).
 

Vizitka: Malta v číslech

S rozlohou 316 kilometrů čtverečních Malta patří k nejmenším evropským zemím (jen pro srovnání, Praha má téměř 500 kilometrů čtverečních), zato zhruba půl milionu obyvatel z ní dělá jednu z nejhustěji zalidněných zemí světa. Plných 92 % obyvatel žije ve městech, hlavním městem je Valletta. Maltu tvoří ostrovy Malta, Gozo, Comino a několik neobydlených skalisek. Četné zálivy vytvářejí krásné pláže a ideální přírodní přístavy, díky vápenci jsou na Maltě četné krasové jevy a jeskyně. Krajina je většinou nížinná, nejvyšším bodem je Ta'Dmejrek s nadmořskou výškou 253 metrů.



Malta patřila k prvním baštám křesťanství, když zde v roce 70 n. l. ztroskotal a kázal svatý Pavel, a dodnes se řadí k nejkatoličtějším zemím světa. Od roku 1814 byla země kolonií Velké Británie, státní nezávislost Malty byla vyhlášena 21. září 1964. Samostatnou republikou se Malta stala až o deset let později, od roku 2004 je členským státem Evropské unie. Sto padesát let dlouhé období britské nadvlády dodnes zanechalo na Maltě silné stopy: angličtina má dodnes společně s maltštinou postavení úředního jazyka, jezdí se vlevo, i vzdělávací systém je typicky britský.
 

Co byste měli navštívit na Maltě?

Malta odpradávna poskytovala ve svých přístavech útočiště lodím stižených bouřemi a bývala tradičním útočištěm mořeplavců. Stopy tu zanechaly civilizace Féničanů a Kartaginců, Římané, Arabové, Normani i johanité. Na seznamu světového dědictví UNESCO jsou zapsané maltské prehistorické kamenné chrámy, které patří k nejstarším volně stojícím stavbám na světě a jsou téměř o tisíc let starší než egyptské pyramidy. Mezi památky UNESCO patří také hypogenum v Ħal Saflieni, obrovská podzemní stavba, snad původně chrám, který zřejmě sloužil jako podzemní hřbitov, a barokní hlavní město Malty Valletta s rozsáhlým opevněním a katedrálou sv. Jana. Hlavní katedrála johanitů vás oslní skvostnou vnitřní výzdobou, její největší chloubou je oltářní obraz od Caravaggia.



Českou stopou pak je pomník Václava Havla v Hastings Garden ve Vallettě. Jednoduchý hranol ze světlého maltského mramoru s podpisem Václava Havla a jeho typickým srdíčkem má charakterizovat Havlovu skromnou povahu a současně velkou lidskou hloubku a sílu.

Mezi turistické atrakce pro rodiny s dětmi patří vesnička Pepka námořníka. Na Maltě se totiž o oblíbené animované postavičce natáčel jediný hraný film, a dodnes ho připomíná zábavní park v nádherné zátoce Anchor Bay.
Muzeum středního Pootaví Strakonice Kultura

Muzeum středního Pootaví Strakonice

Muzeum sídlí v prostorách strakonického hradu a nabízí návštěvníkům unikátní expozice dud a dudáctví, historie textilní výroby, loutek, motocyklů a zbraní značky ČZ a jedinečnou expozici věnovanou řádu maltézských rytířů. Součástí prohlídky je také kapitulní síň s ambitem a vyhlídková věž Rumpál.

Evropa v Česku: proč máme rádi Bulharsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Bulharsko?

Slunečné pobřeží, moře, písečné pláže a voda prohřátá sluncem, růžový olej, šopský salát, pohoří Rila a Rilský klášter, římské památky, starobylá města anebo Sofie a majestátní katedrála sv. Alexandra Něvského: je tolik věcí, které milujeme v Bulharsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát míříme do jedné z nejoblíbenějších destinací letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Bulharsko!

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Brynzové halušky, jeskyně, Nízké i Vysoké Tatry, Roháče, Jánošík, termální bazény, lázně, víno, Slovenský ráj, Bratislava, husacina ze Slovenského Grobu nebo trdelník: je tolik věcí, které milujeme na Slovensku! Nový seriál o evropských zemích proto nemůže začít nikde jinde než u našich východních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Slovensko!

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

Česká republika se stala součástí Evropské unie 1. května 2004. Jak stará je vize sjednoceného starého světadílu, kolika jazyky vlastně Evropská unie hovoří a kdy slaví svátek? A z jakého materiálu jsou originální dárky, které Česko reprezentují na jednáních?

Evropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?

Země jako ze starých pohádek, středověké hrady, městečko Esch-sur-Sure anebo hlavní město Lucemburk s katedrálou Notre Dame, v jejíž kryptě jsou uloženy ostatky českého krále Jana Lucemburského: je tolik věcí, které máme rádi v Lucembursku! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy, v jedné z nejmenších evropských zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Lucembursko!

Evropa v Česku: proč máme rádi Španělsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Španělsko?

Špičková vína, sluncem zalité pláže, churros, tapas a koncert chutí, býčí zápasy, maurské paláce, Svatojakubské poutní cesty do Santiaga de Compostela, Sagrada Família a další stavby Antoni Gaudího, ohnivé flamenco a středomořský životní styl: je tolik věcí, které máme rádi ve Španělsku! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu Evropy, na Pyrenejském poloostrově. Pojďte s Kudy z nudy poznat Španělsko!

Evropa v Česku: proč máme rádi Rakousko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Rakousko?

Alpy a Grossglockner, krásná jezera, horské túry, Dunaj, Vídeň, Salcburk, Hallstatt a klášter v Melku, vídeňský řízek, sýrové špecle a kaiserschmarrn, dort Sacher, Prátr a adventní trhy: je tolik věcí, které máme rádi na Rakousku! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich jižních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Rakousko!

Kostel Panny Marie pod řetězem v Praze na Malé Straně Památky

Kostel Panny Marie pod řetězem v Praze na Malé Straně

Kostel na Malé Straně blízko Karlova mostu mezi ulicemi Saskou, Lázeňskou a Velkopřevorským náměstím, byl původně románskou bazilikou, kterou založil roku 1169 král Vladislav I. spolu s klášterem a špitálem řádu Maltézských rytířů (johanitů) jako první centrum tohoto rytířského řádu v Čechách.

7 věcí, které nevíte… o řádu maltézských rytířů a expozici na hradě ve Strakonicích

7 věcí, které nevíte… o řádu maltézských rytířů a expozici na hradě ve Strakonicích

Kdo jsou johanité nebo špitálníci, maltézští rytíři aneb Suverénní vojenský hospitální řád sv. Jana v Jeruzalémě, na Rhodu a na Maltě? Proč má jedna z nejvýznamnějších a nejstarších církevních organizací tolik jmen? A víte, že Muzeum středního Pootaví na strakonickém hradě otevřelo expozici věnovanou právě řádu maltézských rytířů, která je ojedinělá nejenom v České republice, ale dokonce na celém světě?

Fara maltézských rytířů Horní Libchava Zážitky

Fara maltézských rytířů Horní Libchava

Nově zrekonstruovaná památkově chráněná barokní bývalá fara Řádu maltézských rytířů se nachází v obci Horní Libchava u České Lípy na rozhraní CHKO Labské Pískovce, Lužické hory, České středohoří, Máchova kraje a Kokořínska. Fara dnes nabízí dva stylové apartmány.

Další aktuality

Užijte si hornické slavnosti: prohlídky dolů, hornických expozic anebo jízdy důlními vláčky

Hornické dny po celé republice připomínají těžkou a nebezpečnou práci při dolování podzemního bohatství. Města s hornickou tradicí, ale i dosud fungující podniky zabývající se dolováním, připravili bohatý zábavný i kulturní program. Oslavy probíhají od začátku září až do konce měsíce. Souvisí i s vydáním Jihlavského horního řádu (Ius regale montanorum) v roce 1249, což je vůbec nejstarší sepsaný soubor hornických norem na světě, který původně stanovoval pravidla pro dolování rud na Jihlavsku, avšak postupně byl doplňován dalšími normami a rozšířil se na celé České království a do dalších zemí.
9. září 2024 12:00
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (14.9. – 15.9.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Den Muzea – 120 let Muzea města Brno, Bambifest Ostrava 2024, ČEZ RunTour Brno 2024, Den evropského dědictví v Jablonci nad Nisou, Den města Třebíč . Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
9. září 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (14.9. – 15.9.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Za Babičkou Boženy Němcové do Ratibořic, Vinobraní v Kuksu, Oživený zámek Náměšť nad Oslavou, Festival řízků v Malé Morávce 2024, Dny evropského dědictví 2024 na zámku Fryštát. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
9. září 2024 7:00
Zážitky

Česko mezi řádky: Teorie ženského třesku a Mayim Bialiková

Mayim Bialiková (*1975) je americká herečka a hvězda seriálu Teorie velkého třesku. Víte, že vědkyně Amy aneb filmová partnerka Sheldona Coopera vydala knihu v češtině? Jmenuje se Teorie ženského třesku (v originálním znění Girling Up) a Mayim ji věnovala své babičce, která ve třicátých letech emigrovala z Československa.
8. září 2024 10:52
Zážitky

České značky: Fenomén deskových her aneb Česko jako herní velmoc

Sedíte doma a už vám vážně docházejí nápady, co byste mohli podniknout? Vyzkoušejte deskové hry – a tím nemyslíme šachy, dámu nebo go, ale skutečně moderní deskovky, které v posledních desetiletích zažívají svůj zlatý věk.
6. září 2024 8:36
Zážitky

7 věcí, které nevíte o… našich letadlech, letcích a letištích

Létání není žádná věda. Letadlem létáme na dovolenou nebo jen tak, vyhlídkové lety letadly nebo vrtulníky nabízí téměř každé letiště, a kdo chce, ten si může vyzkoušet pilotování nebo alespoň letecké simulátory. A samozřejmě tu jsou i letecká muzea a letecké přehlídky, oblíbené a hojně navštěvované. Přesto určitě leccos o letadlech ještě nevíte.
6. září 2024 2:06
Zážitky

Vypravte se s dětmi za dinosaury do DinoParků

Užijte si s dětmi výpravu do druhohor! DinoParky jsou skvělým nápadem, jak strávit společný čas, užít si spoustu legrace a i trochu poučení. Vyrazte na výlet za pravěkými obry do Prahy, Plzně, Vyškova, Ostravy anebo Liberce. Ale pozor, na konci letní sezóny se někteří dinosauři ukládají k zimnímu spánku.
5. září 2024 15:30
Zážitky

Triky zpoza hledáčku či kamery: tipy, kam za filmem a fotografií

Vydejte se za historií a zábavou! Interaktivní prezentace animovaného či trikového filmu nebo historických fotografických technik přináší zábavu i poučení a působí na smysly a pocity. Vydejte se i do míst kde se točily nejen oblíbené české i zahraniční filmy. Naučte se lépe fotografovat, zúčastněte se fotografických dílen!
5. září 2024 9:00
Zážitky