ÚvodAktualityDvanáct míst, kam vyrazit před vrcholnou sezonou aneb daleko od hlučících davů
Zážitky

Dvanáct míst, kam vyrazit před vrcholnou sezonou aneb daleko od hlučících davů

  • 24. května 2024
Nechali jste se nalákat krásnými (a hlavně liduprázdnými) fotografiemi a vyrazili na výlet někam, kde pak kvůli davům není k hnutí? Žádné výletní místo není tak rozsáhlé, aby se tam vešli všichni, ale existuje cesta, jak se dalším nadšeným návštěvníkům vyhnout. Vypravte se na cesty dřív, než začne vrcholná turistická sezona!
Známe to všichni: plánujeme výlet, určíme datum, prozkoumáme veškeré dostupné informace (samozřejmě nejlépe na portálu Kudy z nudy) a vyrazíme. Někdy už cestou, jindy až ve frontě u pokladen pak pátráme, proč ve stejný den mělo tolik lidí podobný nápad jako my. Kde je riziko největší?

Sčítače u hlavních stezek každoročně potvrzují, že nejvíce vytížený je Krkonošský národní park, a to vrcholek Sněžky, kam každoročně během letní sezóny (v drtivé většině lanovkou) přichází více než milion turistů. Jejich cesta pak pokračuje Obřím dolem, kolem historického dolu Kovárna. Proto pokud tedy chcete vidět to nejlepší a nebýt zklamaní tím, kolik lidí cestou potkáte, vyjeďte sem hned na jaře – a počítejte také s tím, že nejvytíženějším dnem je sobota a během května zde mohou být ještě zbytky sněhu. Lanová dráha je v provozu denně 8:00 do 19:00 hodin. Provoz na Sněžku závisí především na aktuálním počasí.

Podobná rada platí i pro obě atraktivní stezky, jak Stezku korunami stromů na Lipně, v Janských Lázních, tak i Stezku v oblacích nad Dolní Moravou anebo Stezku Valašku v Beskydech. Jsou otevřené celý rok a každý den, tak to využijte ještě před nejhlavnější sezónou! A pozor na pěkné počasí – jistě, komu by se chtělo šlapat nahoru ve větru a dešti, ale slunečné počasí znamená nekonečné zástupy a tlačenici, jíž se prodíráte směrem nahoru i dolů. A zážitek z krásného výletu je nenávratně pryč.
 

Co je malé…

…to je hezké, ale nevejde se tam moc lidí, to dá rozum. Proto neváhejte a během jara se podívejte také do maličkého muzea Josefa Váchala zvaného Portmoneum v malebném městě Litomyšl. Není to muzeum ledajaké; malíř a spisovatel vymaloval pestrými barvami nejenom stěny místností, ale i nábytek. V Litomyšli je navíc otevřený také zámek (od června 2024 se zbrusu novými prohlídkovými trasami: "Novinky po rekonstrukci" a expozice "Proč je zámek UNESCO") a rodný byt Bedřicha Smetany. A když nebudete mít štěstí a i před sezonou budete muset čekat, jděte se na chvíli projít po okolí. V Litomyšli to ze zvláštně vymalovaného domečku máte jen pár kroků do Klášterních zahrad.
 

Hrady, zámky a skály: kde být ve střehu?

zámecký park ledniceNaše varování platí i pro hrady a zámky; na prohlídku můžete nějakou dobu čekat zejména v těch nejnavštěvovanějších. Chcete-li proto vidět interiéry hradu a zámku v Českém Krumlově nebo zámku v Lednici bez čekání, vydejte se tam hned. Opět platí, že největší šanci na úspěch máte ve všedních dnech a případné čekání si můžete zkrátit procházkou po zámeckých zahradách.

Český Krumlov zahájil sezónu 1. dubna 2024. Otevřena je I. a II. trasa zámkem, Zámecké divadlo, ale také Hradní muzeum a zámecká věž. Od 1. července do 31. srpna bude otevřena Konírna a sedlárna – dobrá alternativa pro všechny, kteří českokrumlovský zámek viděli již mnohokrát, anebo se nechtějí tlačit v davu dalších návštěvníků.

Adršpach jezírkoDoslova záplavami turistů trpí v poslední době také nádherné skalní město v Adršpachu. Když se do něj však vydáte před hlavní sezónou, zaručeně tu mnoho lidí nepotkáte. Nový rezervační systém má za cíl těmto situacím zabránit. Od 1. dubna si návštěvníci musí zakoupit vstupenku i parkovné online na určitý den a hodinu. Technické služby Adršpach si od tohoto kroku slibují nejen rozmělnění návštěvnosti do celého dne, ale i zmírnění dopravní zátěže. Od dubna do října jsou skály přístupné od pondělí do neděle 8:00 až 18:00 hod. Vstupné stojí 200 Kč, pro děti 170 Kč a rodina zaplatí 580 Kč. Nejméně lidí je ve skalních městech brzo ráno, do 10:00 hodin a poté v podvečer od 16:00 hodin. Během raného léta, kdy je vidět dlouho do večera, bude odpolední návštěva Adršpachu nebo Teplických skal nejpříhodnější.
 

Zůstali jste také stát venku?

vila TugendhatBez předchozí rezervace je téměř nemožné dostat se do atraktivních interiérů vily Tugendhat v Brně, která je zapsána na seznamu UNESCO. Návštěvu tohoto místa si dobře naplánujte a zaregistrujte se na prohlídku s dostatečným předstihem. Prohlídky se konají od března do prosince denně mimo pondělí v 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 a 17 hodin. Podobně je na tom i pražská Müllerova vila, která je návštěvníkům přístupná pouze na objednání. Prohlídky se konají kromě víkendů také v úterý a čtvrtek.

Při procházce kolem horní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně vás čekají dechberoucí zážitky a fantastické výhledy, navíc se tady rozhodně nebudete prodírat davy turistů. Je tu však jedno velké ALE, a to v případě, že využijete sedačkovou lanovku z areálu Kouty a cestujete s menšími dětmi nebo s někým, kdo už po horách neskáče jako kamzík. Čtyři a půl kilometru dlouhou cestu z Medvědí hory od horní stanice lanovky k nádrži nemusíte šlapat pěšky, kyvadlově tu jezdí minibus, jenže se nedá rezervovat a často se zaplní doslova během několika vteřin. Opět platí, že nejlepší je využít všední dny. Exkurze do Dlouhých Strání probíhají od května do konce října 2x denně – většinou v 11:00 a ve 14:00 hodin. Exkurze s výjezdem k dolní nádrži začínají vždy v celou hodinu, maximální počet exkurzí je 8 za den, konají se však po celý rok.
Stezka korunami stromů Krkonoše Příroda

Stezka korunami stromů Krkonoše

Stezka korunami stromů vznikla na okraji Janských Lázní v Krkonoších. Vyhlídková věž, která nabízí rozhledy do okolního stromoví i na Janské Lázně, je vysoká 45 metrů, vodorovná část stezky se nachází ve výšce 24 metrů. Po trase mezi korunami stromů ujdete 1 511 metrů, dolů se lze dostat tobogánem.

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem Památky

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Portmoneum – Museum Josefa Váchala v Litomyšli Kultura

Portmoneum – Museum Josefa Váchala v Litomyšli

Interiér domu Josefa Portmona vyzdobil ve 20. letech grafik, spisovatel, mystik a knihtiskař Josef Váchal. K vidění jsou unikátní nástěnné malby, vyřezávaný malovaný nábytek i videomapping. Portmoneum je památkou evropského významu.

Lanová dráha Pec pod Sněžkou – Sněžka Příroda

Lanová dráha Pec pod Sněžkou – Sněžka

Lanovka na Sněžku prošla nedávno rekonstrukcí. Na vrchol nejvyšší české hory vás vyveze moderní čtyřmístná kabinková lanovka, která je v provozu denně mimo dubna a listopadu a má dva úseky. Provoz druhého úseku z Růžové hory na Sněžku závisí na přízni počasí.

Vila Tugendhat v Brně Kultura

Vila Tugendhat v Brně

Architektonická čistota, prolínání prostor – interiéru i exteriéru, nadčasové technické vybavení, ušlechtilé a exotické materiály, a především vysoká míra zachovalosti – to jsou hlavní atributy, díky nimž byla vila Tugendhat v roce 2001 zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna Příroda

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

První stezka korunami stromů v České republice je otevřená celoročně. Stezka v délce 372 m z dřevěné konstrukce je citlivě zasazena do smíšeného lesa a při maximálním stoupání 2 – 6% se dostanete až do 24 metrové výšky. Stezka je zakončena 40metrovou vyhlídkovou věží.

Stezka v oblacích Dolní Morava Příroda

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích na Dolní Moravě návštěvníkům umožní projít se v korunách stromů s jedinečným výhledem na horské masivy v okolí. Svým tvarem má připomínat let nočního motýla. Stezku najdete poblíž horní stanice lanovky Sněžník ve výšce 1 116 metrů.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor Příroda

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska Příroda

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.

Zámecká zahrada v Českém Krumlově Příroda

Zámecká zahrada v Českém Krumlově

Českokrumlovská zámecká zahrada prošla od svého založení ke konci 17. století složitým vývojem, který věrně odrážel dobový stylový vývoj zahradního umění. Zahrada vznikla na raně barokním kompozičním schématu, později se v její podobě projevil duch vídeňského rokoka.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO Památky

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Müllerova vila – dílo světoznámého architekta Adolfa Loose Kultura

Müllerova vila – dílo světoznámého architekta Adolfa Loose

Během návštěvy máte možnost dovědět se více o unikátní památce moderní architektury, která svým významem a pozoruhodností nemá na území naší republiky obdoby, a ve světě patří mezi šest nejvýznamnějších vilových domů 20. století.

Další aktuality

Kalendář 2024: tipy na nejzajímavější historické akce během prázdnin

V naší zemi se koná obrovský počet akcí připomínajících velké historické milníky. Mimořádně oblíbené jsou také městské slavnosti, výročí bitev nebo významných osobností. Nabídka letních historických akcí na Kudy z nudy je opravdu široká. Nenechte si ujít nejzajímavější prázdninové akce. Léto přeje výletům!
23. červen 2024 8:29
Zážitky

100 tipů na výlety nejen pro děti na prázdniny – naplánujte si skvělé výlety na léto

Léto, sluníčko, prázdniny a spousta dobrodružství... Hledáte inspiraci a nápady na prázdninové výlety? Návštěvy hradů a zámků k prázdninám neodmyslitelně patří, provázet vás budou pohádkové a historické postavy. Kromě prohlídek expozic na vás ale čeká spousta dalších zážitků. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy a naplánujte si letošní léto, určitě si vyberete!
23. červen 2024 8:23
Zážitky

Nejnavštěvovanější turistické cíle 2023 podle kategorií – zoologické zahrady, technické památky, koupání a další

Několik zoologických zahrad (v Praze, Zlíně, Plzni, Ostravě, Olomouci a Safari park Dvoře Králové), lanová dráha na Petřín, Dolní oblast Vítkovice v Ostravě, AquaPalace v pražských Čestlicích, Pražský hrad a další hrady a zámky. Desítky turistických cílů, které lidé v roce 2023 nejvíc navštěvovali v různých kategoriích. Přehled míst, o která měli cestovatelé největší zájem, na základě údajů z krajských a oblastních organizací destinačního managementu zpracoval Institut turismu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism.
22. červen 2024 9:48
Zážitky

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Zážitková doprava

Víte, že Petřínská lanovka byla vlastně druhou pražskou lanovkou, její předchůdkyně vozila cestující na pražskou Letnou. Lanovka na nejvyšší pražský kopec byla postavena byla v roce 1891 a původně měřila 383 metrů, v roce 1932 byla přestavěna na elektrický pohon a prodloužena na současných 511 metrů. Jízda lanovkou po trase Újezd – Nebozízek – Petřín poskytuje netradiční výhled na město i Pražský hrad. Lanovka je součástí systému pražské integrované dopravy a platí na ni všechny jízdenky MHD. Její oblíbenost mezi Pražany i turisty je opravdu značná. Výhled z Petřína je totiž opravdu nádherný, poskytuje výhled na pražské panorama a poblíž horní stanice je možné navštívit kromě rozhledny Petřín také Bludiště, Štefánikovu hvězdárnu, barokní kostel sv. Vavřince, Hladovou zeď a projít se lze i do zahrady Kinských.
22. červen 2024 9:43
Zážitky

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Ostatní turistické cíle

Jaké jsou nejoblíbenější ostatní turistické cíle v Česku? Jaká místa vás v loňském roce nejvíce zajímala? Nabídka je pozoruhodně různorodá... Najdete mezi nimi vyhlídková místa, krásné přírodní oblasti, zážitkové areály pro děti, technické unikáty, interaktivní muzea či lidovou architekturu. Vítězství v této kategorii putuje do Prahy pro Staroměstskou radnici.
22. červen 2024 9:40
Zážitky

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Zábavní turistické cíle

V kategorii Zábavní turistické cíle obsadily AquaPalace Praha v Čestlicích a Aqualand Moravia v Pasohlávkách čelní místa. Mezi nejnavštěvovanější zábavní turistické cíle se s přehledem zařadily i stezky v korunách stromů a v oblacích, bludiště na Petříně, Sky Bridge 721 na Dolní Moravě a Park Mirakulum v Milovicích.
22. červen 2024 9:13
Zážitky

Novinky turistické sezóny 2024: nové expozice, zpřístupněné památky a zážitky z celé České republiky

Turistická sezóna 2024 přinese milovníkům památek, muzeí, zábavných expozic, ale i cestovatelům hledajícím pěkné ubytování spoustu novinek. Portál Kudy z nudy vám proto přináší přehled všech možných zajímavostí pro letošní rok, které by vám rozhodně neměly uniknout. Pravda, některá místa se otevřou v průběhu roku, takže si na ně musíte ještě chvíli počkat, ale na dalších místech už mají otevřeno a rádi vás přivítají. Naplánujte si pěkné výlety a užijte si zajímavou dovolenou v Česku!
22. červen 2024 8:00
Zážitky

České značky: Rudolf Jelínek, slivovice a ovocné destiláty z Vizovic

Na Valašsku a ve Vizovicích zná jméno Rudolf Jelínek téměř každý. Historie vizovické palírny, která je dnes největším světovým výrobcem ovocných destilátů, navazuje na tradice staré stovky let. Není divu, ovocným stromům a zejména švestkám se na východní Moravě dařilo už ve středověku.
21. červen 2024 8:35
Zážitky