Úvod > Aktuality > Dvanáct míst, kam vyrazit před vrcholnou sezonou aneb daleko od hlučících davů
Dvanáct míst, kam vyrazit před vrcholnou sezonou aneb daleko od hlučících davů
"> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Dvanáct míst, kam vyrazit před vrcholnou sezonou aneb daleko od hlučících davů

Vydáno 18. května 2021
Nechali jste se nalákat krásnými (a hlavně liduprázdnými) fotografiemi a vyrazili na výlet někam, kde pak kvůli davům není k hnutí? Žádné výletní místo není tak rozsáhlé, aby se tam vešli všichni, ale existuje cesta, jak se dalším nadšeným návštěvníkům vyhnout. Vypravte se na cesty dřív, než začne vrcholná turistická sezona!
Známe to všichni: plánujeme výlet, určíme datum, prozkoumáme veškeré dostupné informace (samozřejmě nejlépe na portálu Kudy z nudy) a vyrazíme. Někdy už cestou, jindy až ve frontě u pokladen pak pátráme, proč ve stejný den mělo tolik lidí podobný nápad jako my. Kde je riziko největší?
 

Až na vrcholky hor, nejlépe ihned

Sčítače u hlavních stezek spočítaly, že Krkonošský národní park loni (2020) zaznamrnal 1,137 milionu průchodů, což je historické maximum, a to i přesto, že loňský rok byl v Krkonoších srážkově nadprůměrný a teplotně podprůměrný. A dalo by se ještě říci, že čím výš, tím hůř, protože nejvytíženější bývají především hřebeny a všechny přístupové cesty na Sněžku včetně lanovky a cesty Obřím dolem kolem historického dolu Kovárna. Proto pokud chcete vidět to nejlepší a nebýt zklamaní tím, kolik lidí cestou potkáte, vyjeďte sem hned na jaře – a počítejte také s tím, že nejvytíženějším dnem je sobota. Lanová dráha je v provozu denně 8:00 do 19:00 hodin. Provoz na Sněžku závisí především na aktuálním počasí.

Podobná rada platí i pro obě atraktivní stezky, jak Stezku korunami stromů na Lipně, v Janských Lázních, tak i Stezku v oblacích nad Dolní Moravou anebo Stezku Valašku v Beskydech. Jsou otevřené celý rok a každý den, tak to využijte ještě před nejhlavnější sezónou! A pozor na pěkné počasí – jistě, komu by se chtělo šlapat nahoru ve větru a dešti, ale slunečné počasí znamená nekonečné zástupy a tlačenici, jíž se prodíráte směrem nahoru i dolů. A zážitek z krásného výletu je nenávratně pryč.
 

Co je malé…

…to je hezké, ale nevejde se tam moc lidí, to dá rozum. Proto neváhejte a během jara se podívejte také do maličkého muzea Josefa Váchala zvaného Portmoneum, které bylo otevřeno po generální rekonstrukci v červnu 2020. Není to muzeum ledajaké; malíř a spisovatel vymaloval pestrými barvami nejenom stěny místností, ale i nábytek. V Litomyšli je navíc otevřený také zámek (letos 2021 se zbrusu novými prohlídkovými trasmi) a rodný byt Bedřicha Smetany. Naplánujte si sem výlet během květnových víkendů, dřív než Litomyšl zaplaví výletníci.

A když nebudete mít štěstí a i před sezonou budete muset čekat, jděte se na chvíli projít po okolí. V Litomyšli to ze zvláštně vymalovaného domečku máte jen pár kroků k zámku a do Klášterních zahrad.
 

Hrady, zámky a skály: kde být ve střehu?

zámecký park ledniceNaše varování platí i pro hrady a zámky; na prohlídku můžete nějakou dobu čekat zejména v těch nejnavštěvovanějších. Chcete-li proto vidět interiéry hradu a zámku v Českém Krumlově nebo zámku v Lednici bez čekání, vydejte se tam hned. Opět platí, že největší šanci na úspěch máte ve všedních dnech a případné čekání si můžete zkrátit procházkou po zámeckých zahradách.

Český Krumlov zahájil sezónu 17. května 2021. Otevřeno je Hradní muzeum a zámecká věž, stejně tak i Zámecká zahrada. Zámecké interiéry (I. a II. trasa a Zámecké divadlo) jsou zatím uzavřeny.

Adršpach jezírkoDoslova záplavami turistů trpí v poslední době také nádherné skalní město v Adršpachu. Když se do něj však vydáte před hlavní sezónou, zaručeně tu mnoho lidí nepotkáte. Nový rezervační systém má za cíl těmto situacím zabránit. Od 1. dubna si návštěvníci mohou zakoupit vstupenku i parkovné pouze online na určitý den a hodinu. Technické služby Adršpach si od tohoto kroku slibují nejen rozmělnění návštěvnosti do celého dne, ale i zmírnění dopravní zátěže.

V květnu jsou skály přístupné od pondělí do neděle 8:00 až 18:00 hod. Vstupné stojí 110 Kč, pro děti 60 Kč a rodina zaplatí 290 Kč.
 

Zůstali jste také stát venku?

vila TugendhatBez předchozí rezervace je téměř nemožné dostat se do atraktivních interiérů vily Tugendhat v Brně, která je zapsána na seznamu UNESCO. Návštěvu tohoto místa si dobře naplánujte a zaregistrujte se na prohlídku s dostatečným předstihem. Prohlídky se konají od března do prosince denně mimo pondělí v 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 a 17 hodin. Podobně je na tom i pražská Müllerova vila, která je návštěvníkům přístupná pouze na objednání. Prohlídky se konají kromě víkendů také v úterý a čtvrtek.

Při procházce kolem horní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně vás čekají dechberoucí zážitky a fantastické výhledy, navíc se tady rozhodně nebudete prodírat davy turistů. Je tu však jedno velké ALE, a to v případě, že využijete sedačkovou lanovku z areálu Kouty a cestujete s menšími dětmi nebo s někým, kdo už po horách neskáče jako kamzík. Čtyři a půl kilometru dlouhou cestu z Medvědí hory od horní stanice lanovky k nádrži nemusíte šlapat pěšky, kyvadlově tu jezdí minibus, jenže se nedá rezervovat a často se zaplní doslova během několika vteřin. Opět platí, že nejlepší je využít všední dny. Exkurze do Dlouhých Strání se prozatím nekonají.
Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Lanová dráha Pec pod Sněžkou – Sněžka

Lanová dráha Pec pod Sněžkou – Sněžka

Lanovka na Sněžku prošla nedávno rekonstrukcí. Na vrchol nejvyšší české hory vás vyveze moderní čtyřmístná kabinková lanovka, která je v provozu denně mimo dubna a listopadu a má dva úseky. Provoz druhého úseku z Růžové hory na Sněžku závisí na přízni počasí.

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích na Dolní Moravě návštěvníkům umožní projít se v korunách stromů s jedinečným výhledem na horské masivy v okolí. Svým tvarem má připomínat let nočního motýla. Stezku najdete poblíž horní stanice lanovky Sněžník ve výšce 1 116 metrů.

Müllerova vila – dílo světoznámého architekta Adolfa Loose

Müllerova vila – dílo světoznámého architekta Adolfa Loose

Během návštěvy máte možnost dovědět se více o unikátní památce moderní architektury, která svým významem a pozoruhodností nemá na území naší republiky obdoby, a ve světě patří mezi šest nejvýznamnějších vilových domů 20. století.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

První stezka korunami stromů v České republice je otevřená celoročně. Stezka v délce 372 m z dřevěné konstrukce je citlivě zasazena do smíšeného lesa a při maximálním stoupání 2 – 6% se dostanete až do 24 metrové výšky. Stezka je zakončena 40metrovou vyhlídkovou věží.

Stezka korunami stromů Krkonoše

Stezka korunami stromů Krkonoše

Stezka korunami stromů vznikla na okraji Janských Lázní v Krkonoších. Vyhlídková věž, která nabízí rozhledy do okolního stromoví i na Janské Lázně, je vysoká 45 metrů, vodorovná část stezky se nachází ve výšce 24 metrů. Po trase mezi korunami stromů ujdete 1 511 metrů, dolů se lze dostat tobogánem.

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.

Zámecká zahrada v Českém Krumlově

Zámecká zahrada v Českém Krumlově

Českokrumlovská zámecká zahrada prošla od svého založení ke konci 17. století složitým vývojem, který věrně odrážel dobový stylový vývoj zahradního umění. Zahrada vznikla na raně barokním kompozičním schématu, později se v její podobě projevil duch vídeňského rokoka.

Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brně

Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brně

Stěžejní dílo funkcionalistické architektury, Vilu Tugendhat, si prohlédnete v Brně – Černých Polích. Vznikla v letech 1929–1930 podle projektu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Ten vypracoval návrh stavby v roce 1928 na žádost manželů Tugendhatových.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Portmoneum – Museum Josefa Váchala v Litomyšli

Portmoneum – Museum Josefa Váchala v Litomyšli

Pitoreskní interiér domu Josefa Portmona vyzdobil ve 20. letech grafik, spisovatel, mystik a knihtiskař Josef Váchal. K vidění jsou unikátní nástěnné malby, vyřezávaný malovaný nábytek a bytové doplňky, expozici doplňují dobové fotografie či drobná grafika.

Další aktuality

16.9.
2021
Krkonošské cyklobusy jsou v provozu až do konce září

Krkonošské cyklobusy jsou v provozu až do konce září

Krkonoše a Podkrkonoší | Letní sporty
9.9.
2021
Kuks bude v sobotu patřít vínu

Kuks bude v sobotu patřít vínu

Krkonoše a Podkrkonoší | Gurmánská turistika