!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Trutnovské dračí slavnosti se blíží
 	Trutnovské drací slavnosti se blíží
">  	Trutnovské drací slavnosti se blíží "> Program vyvrcholí vecerním procesím s drakem v centru mesta ">  	Mestské drací slavnosti se letos konají 2. až 3. kvetna "> Krakonošovo námestí se stane svedkem prehlídky hudebních souboru "> Chybet nebude dobové tržište "> Pruvod se zacne formovat na parkovišti pod Drací ulickou
Zážitky

Trutnovské dračí slavnosti se blíží

Vydáno 2. května 2019
Čtrnáctý ročník originálních slavností, jejichž organizátoři se snaží oživit pověst o zabití draka a založení města Trutnova, vypukne už v pátek 3. května 2019 na Krakonošově náměstí. Městské dračí slavnosti s neobvyklým názvem „Už ho nesou!“ se konají vždy začátkem května a nabízejí všem generacím návštěvníků zcela nevšední zážitky spojené s poznáním krásné trutnovské mytologie. Letos budou zasvěceny trutnovským mlýnům.

TrutnovMěstské dračí slavnosti s originálním názvem Už ho nesou!, se letos konají 3. a 4. května a jsou určené návštěvníkům všech věkových kategorií. Hlavní program slavností proběhne v sobotu 4. května v centru Trutnova. Jeho součástí jsou hudební a divadelní vystoupení, výtvarné i řemeslné dílny, hry a atrakce pro děti, trhy, výstavy, instalace, promítání filmů, přednášky, besedy… Celodenní program vrcholí živelným nočním průvodem s drakem, jenž je na závěr pověšen na věž Staré radnice.

V pátek 3. května se na Malém náměstí ve 20:00 uskuteční roztáčení mlýnských kol. Při pouličním
happeningu budou roztočeny mlýny, aby se namlelo dostatek mouky pro sobotní slavnost. Večer pak ve 21:30 zakončí Theatrum Culinarium Pictum -  pojízdný barokní kabaret oživlých snů a obrazů na Krakonošově náměstí před Starou radnicí. Jedná se o fantaskní kulinářské obrazy inspirované díly holandských mistrů a hudbou Jóhann Jóhannssona.
 

Hlavní sobotní program

ŽongléřLetošní slavnosti budou i v sobotu opět trochu jiné než ty minulé. V prostoru tradiční Trautenbergovy tvrze bude letos postaven krásný velký větrný mlýn pana Lhotáka z Jičína, který bude hlavní kulisou celodenní hry pro statečné kluky a děvčata. Pro menší pak budou k dispozici krásná vodní kola na nábřeží Václava Havla u restaurace Sokolovna. Tyto mlýny budou součástí hry pro nejmenší a jejich rodiče. Kuličková dráha se letos přemístí k městské tržnici, aby udělala místo ve Školní ulici pro slavnou loď na kolečkách, která se jmenuje příznačně – Auroura.

Velbloud TrutnovPořadatelé se letos rozhodli, že nepostaví hlavní podium. Není to snaha ušetřit, ale hudby a divadel bude tolik, že mohou hrát pouličně bez nazvučení a návštěvník si vybere místo a čas na jejich produkci sám. Tak jenom orientačně, kde se s umělci potkátev okolí kašny, na pěší zóně, v městské tržnici a na Dolní promenádě. Pro nejmenší bude opět nachystaná dětská scéna u Irské restaurace. Nesmíme zapomenout na oblíbené cyklokuriozity, soubor pouťových tureckých atrakcí Al Rašíd, střelnici pana Krále, školy řemesel království Danar nebo výtvarné dílny a předvádění řemesel souborů Bezinky a Domu Pod jasanem.

Už ho nesouVe 21:00 nastane očekávaný bod programu "Už ho nesou!". Večerní magické procesí s trutnovským drakem a jeho následné vyzdvižení na věž Staré radnice. Průvod s drakem vyrazí od parkoviště za kinem pod Dračí uličkou a po známé trase dojde na Krakonošovo náměstí, kde bude netvor vyzdvižen na věž Staré radnice. Vemte si s sebou zvonky, píšťaly, bubny, rohy a jiná rachtadla a přijďte zvolat Už ho nesou! a posléze Už visí!

 

Kterak se drak dostal do trutnovského městského znaku

Drak na trutnovské radniciTraduje se, že v letech 1006 v místech pod hradbami, kudy dnes vede obnovená Dračí ulička, lid vznikající trutnovské obce pod vedením pana Albrechta z Trautenberku zabil ukrutnou dračí saň. Drak se objevil na městských pečetích a je neodmyslitelnou součástí trutnovského městského znaku. Díky této pověsti býval Trutnov v historii někdy označován jako Dračí město. Draka můžete v Trutnově na řadě míst potkat i dnes, vždy od května do září např. zavěšeného na věži Staré radnice. K připomenutí děje unikátních trutnovských pověstí bývá na věž vyzdvihován každoročně při večerním vyvrcholení právě těchto originálních městských dračích slavností. Visí zde až do září, kdy je slavnostně sundán, opět s bohatým doprovodným programem.

Tkalcovské muzeum - netradiční muzeum s tradičními řemesly v Trutnově

Tkalcovské muzeum - netradiční muzeum s tradičními řemesly v Trutnově

Strávit zde můžete jednu hodinu nebo i celý den. Vyzkoušejte si tkaní předení, zpracování lnu a vlny, výrobu keramiky, mýdel, papíru svící, malbu na textil a sklo ve výtvarné dílně.

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově je regionálním vlastivědným muzeem, které sídlí v trutnovském zámku. Muzeum shromažďuje a eviduje sbírky hmotných dokladů vývoje přírody, prehistorie a historie, zejména z území okresu Trutnov, v oborech archeologie, etnografie a historie.

Galerie draka Trutnov - magická atmosféra dávných bájí

Galerie draka Trutnov - magická atmosféra dávných bájí

Unikátní galerie zasvěcená tvorovi z pověstí o založení města Trutnova netradičním způsobem vtáhne návštěvníka do magické atmosféry dávných bájí.

Další aktuality

19.10.
2020
Sezóna na krkonošských loukách pomalu končí

Sezóna na krkonošských loukách pomalu končí

Krkonoše a Podkrkonoší | Příroda
16.10.
2020
Projděte se Cestou horských nosičů v Krkonoších

Projděte se Cestou horských nosičů v Krkonoších

Krkonoše a Podkrkonoší | Památky
13.10.
2020
Pohádková a filmová putování Krkonošemi

Pohádková a filmová putování Krkonošemi

Krkonoše a Podkrkonoší | Příroda
9.10.
2020
#světovéČesko a čeští potomci vyhynulého tarpana

#světovéČesko a čeští potomci vyhynulého tarpana

Krkonoše a Podkrkonoší | Příroda