Úvod > Aktuality > Už ho nesou: Trutnovské dračí slavnosti se blíží!
Krakonošovo námestí se stane svedkem prehlídky hudebních souboru
Zážitky

Už ho nesou: Trutnovské dračí slavnosti se blíží!

  • Vydáno2. května 2023
Osmnáctý ročník originálních slavností, jejichž organizátoři se snaží oživit pověst o zabití draka a založení města Trutnova, vypukne už v pátek 5. května 2023 na Krakonošově náměstí. Městské dračí slavnosti s neobvyklým názvem „Už ho nesou!“ se konají vždy začátkem máje a nabízejí všem generacím zcela nevšední zážitky spojené s poznáním krásné trutnovské mytologie. Letošní motto zní aneb O našem lese.

trutnovMěstské dračí slavnosti s originálním názvem Už ho nesou!, se letos konají 5. a 6. května a jsou určené návštěvníkům všech věkových kategorií.

Hlavní program slavností proběhne v sobotu 6. května v centru Trutnova. Jeho součástí jsou hudební a divadelní vystoupení, výtvarné i řemeslné dílny, hry a atrakce pro děti, trhy, výstavy, instalace… Celodenní program vrcholí živelným nočním průvodem s drakem, jenž je na závěr pověšen na věž Staré radnice.
 

Páteční hudební program

Letos si organizátoři na páteční večer připravili naučnou stezku akustických hudebních nástrojů – sraz účastníků v 19:30 hodin u jezírka v městském parku, odtud po jednotlivých stanovištích provází tajemný průvodce. V případě, že bude nepříznivé počasí, stezka se odehraje v podloubí Krakonošova náměstí.

  • 19:30 – 19:40 – dešťová hůl, kalimby, ocean drum 
  • 19:45 – 19:55 – flétny, píšťaly
  • 20:00 – 20:10 – žindl (Sofleggio frekvence)
  • 20:15 – 20:25 – handpan
  • 20:30 – 20:40 – didgeridoo
  • 20:45 – 20:55 – gong, tibetské mísy


Restaurace Zámeček v městském parku je již mnoho let minulostí, proč si ale toto dříve tak vyhledávané místo nepřipomenout. V místě, kde Zámeček stával, si budete moci vychutnat hudební vystoupení několika souborů a zároveň se občerstvit v improvizované kavárně.

Od 21:00 nastane sled hudebních vystoupení – Za dvě dvě, Nažďár a bubeníků z Maďarska. Odtud se také budete moci vydat po vyznačené stezce do lesoparku ke Stromu přání. V kavárně budou k dispozici lístky, kam svá přání můžete napsat a poté je zavěsit na větve Stromu přání. Během sobotního programu Vaše přání bude odevzdáno magickým silám, aby se mohla reálně splnit. 

 

Hlavní sobotní program

ŽongléřV lese se chováme tiše, ale naše slavnosti letos zahájíme velkolepou akcí! Podařilo se zajistit několik vzácných děl, ze kterých bude vypálena slavnostní salva, kterou odstartují letošní slavnosti. Nenechte si ujít tuto výjimečnou událost v sobotu 6. května od 10 hodin. 

Protože letošním tématem je les, nebudou chybět tématicky zaměřené dílničky. Vyrobte si lesní zvířata v podobě kostýmů, škrabošek nebo třeba jen vystřihovánku z papíru na špejli. Fantazii se meze nekladou. Nestyďte se a tvořte!

Společně s Pánem lesa poté projdeme pěší zónou na travnaté prostranství pod muzeem, kde začne celodenní hraní na téma les.

Už ho nesouPo průvodu vypukne již tradiční zábava na Krakonošově náměstí, nebude chybět divadélko pro malé i velké, koncerty, ale i zkouška odvahy
Ve Vodní ulici, naproti kinu přímo pod pahorkem se nachází tajemná podzemní chodba. Projití podzemí není děsivé, ale doporučujeme k dětem doprovod dospělého zlatokopa. Těšte se na řemeslné stánky, ukázky řemeslných mistrů i herní stanoviště. 

Ve 21:00 nastane očekávaný bod programu "Už ho nesou!". Večerní magické procesí s trutnovským drakem a jeho následné vyzdvižení na věž Staré radnice. Průvod s drakem vyrazí od parkoviště za kinem pod Dračí uličkou a po známé trase dojde na Krakonošovo náměstí, kde bude netvor vyzdvižen na věž Staré radnice. Vemte si s sebou zvonky, píšťaly, bubny, rohy a jiná rachtadla a přijďte zvolat "Už ho nesou!" a posléze "Už visí!". Po vyzdvižení bude krátce připomenuto hlavní téma letošních slavností – O našem lese.
 

Kterak se drak dostal do trutnovského městského znaku

Drak na trutnovské radniciTraduje se, že v letech 1006 v místech pod hradbami, kudy dnes vede obnovená Dračí ulička, lid vznikající trutnovské obce pod vedením pana Albrechta z Trautenberku zabil ukrutnou dračí saň. Drak se objevil na městských pečetích a je neodmyslitelnou součástí trutnovského městského znaku. Díky této pověsti býval Trutnov v historii někdy označován jako Dračí město.

Draka můžete v Trutnově na řadě míst potkat i dnes, vždy od května do září např. zavěšeného na věži Staré radnice. K připomenutí děje unikátních trutnovských pověstí bývá na věž vyzdvihován každoročně při večerním vyvrcholení právě těchto originálních městských dračích slavností. Visí zde až do září, kdy je slavnostně sundán, opět s bohatým doprovodným programem.

Už ho nesou! v Trutnově 2024

4. 5.
Už ho nesou! v Trutnově 2024

Ojedinělá slavnost připomenutí legendy o založení Trutnova se opět vrací do ulic města začátkem května.

Tkalcovské muzeum – netradiční muzeum s tradičními řemesly v Trutnově

Tkalcovské muzeum – netradiční muzeum s tradičními řemesly v Trutnově

Strávit zde můžete jednu hodinu nebo i celý den. Vyzkoušejte si tkaní předení, zpracování lnu a vlny, výrobu keramiky, mýdel, papíru svící, malbu na textil a sklo ve výtvarné dílně.

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově je regionálním vlastivědným muzeem, které sídlí v trutnovském zámku. Muzeum shromažďuje a eviduje sbírky hmotných dokladů vývoje přírody, prehistorie a historie, zejména z území okresu Trutnov, v oborech archeologie, etnografie a historie.

Galerie draka Trutnov – magická atmosféra dávných bájí

Galerie draka Trutnov – magická atmosféra dávných bájí

Unikátní galerie zasvěcená tvorovi z pověstí o založení města Trutnova netradičním způsobem vtáhne návštěvníka do magické atmosféry dávných bájí.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, unikátní kostely v okolí Broumova, postavené podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce, třeba dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie, Museum bednářství Jaroslava Tománka a krásu nerostů z celého světa v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Vydejte se na výlet zpět do dob císaře Josefa II. při prohlídce podzemních chodeb pevnosti Josefov, navštivte rozhlednu na Feistově kopci anebo Rychnov nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!
Královéhradecký kraj | Kultura

Výlety za duchovním odkazem – poutní cesty a trasy v Čechách a na Moravě

Stejně rozmanité jako Česko, země plná klášterů, kostelů, kapliček a dalších církevních památek, jsou i poutní cesty. Nejsou jen duchovním odkazem na život našich předků, ale připomínají i křesťanskou historii naší země. Při cestování s Kudy z nudy po poutních stezkách můžete poznávat jak významná poutní místa, tak malebná města, další historické památky i kouzelná místa naší přírody. Putování po místech ticha a důstojnosti vám pomůže najít klid, vnitřní mír i prostor, kam uniknout od všedních dnů, naplněných stresem a hektickým životním stylem.
Královéhradecký kraj | Památky

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ve Dvoře Králové se poběží Safari běh na záchranu psů hyenových

V sobotu 13. dubna bude v Safari Parku Dvůr Králové odstartován další ročník Safariběhu. Jako jediný závod v České republice nabídne tratě vedoucí Africkým nebo Lvím safari. Tentokrát bude běh zaměřen na záchranu psů hyenových v Africe.
Královéhradecký kraj | Příroda

Krása jarních Krkonoš: burácející vodopády a dravé řeky

Věděli jste, že v Krkonoších je bezkonkurenčně nejvíc vodopádů ze všech českých pohoří? Nebo že tu najdete ten nejvyšší i nejvodnatější? Objevte krásu jarních Krkonoš – naplánujte si báječný výlet k právě hučícím vodopádům, které mají právě teď, díky tání sněhových zásob, tu největší sílu! Zaposlouchejte se do zvuků padajících vod, burácejících potoků a šumících řek. Berte však v úvahu, že v podhůří sice nastalo jaro, ale na hřebenech stále vládne pevnou rukou zima. Kvalitní obuv a teplé oblečení se tak bude určitě hodit.
Královéhradecký kraj | Příroda

Farmářské trhy opět lákají na zámek Doudleby

Jaro je letos s předstihem již tu a seriál letošních zámeckých trhů začíná! V neděli 14. 4. 2024 se můžete na zámku Doudleby nad Orlicí těšit na letošní první Farmářské zámecké trhy, v dubnu tradičně na jarní téma. Šikovné farmáře a pěstitele doplní řemeslné stánky, v nabídce budou mimo jiné i jarní sadby a květiny, občerstvení je zajištěno a sortiment pro celou rodinu bude tradičně k dispozici. A samozřejmě bude také otevřen i samotný zámek!
Královéhradecký kraj | Památky

Dřevěné mosty: oceněné i zapomenuté, vedoucí do pekla i do zahrad

Betonové mosty se drolí a padají, dřevěné přežívají často i celá staletí. Navíc dřevo se dá snadno vyměnit: když některý most či lávku poničí povodeň, vichřice anebo zub času, celkem snadno se dá nahradit. Kde najdete ty nejkrásnější či nejstarší dřevěné mosty u nás?
Královéhradecký kraj | Památky