Úvod > Aktuality > Už ho nesou: Trutnovské dračí slavnosti se blíží!
Krakonošovo námestí se stane svedkem prehlídky hudebních souboru
"> Krakonošovo námestí se stane svedkem prehlídky hudebních souboru ">  	Trutnovské drací slavnosti se blíží ">  	Mestské drací slavnosti se letos konají 2. až 3. kvetna "> Program vyvrcholí vecerním procesím s drakem v centru mesta "> Chybet nebude dobové tržište "> Pruvod se zacne formovat na parkovišti pod Drací ulickou
Zážitky

Už ho nesou: Trutnovské dračí slavnosti se blíží!

  • Vydáno4. května 2022
Sedmnáctý ročník originálních slavností, jejichž organizátoři se snaží oživit pověst o zabití draka a založení města Trutnova, vypukne už v pátek 6. května 2022 na Krakonošově náměstí. Městské dračí slavnosti s neobvyklým názvem „Už ho nesou!“ se konají vždy začátkem máje a nabízejí všem generacím zcela nevšední zážitky spojené s poznáním krásné trutnovské mytologie. Letošním mottem je navíc Slavnost tří sluncí.

trutnovMěstské dračí slavnosti s originálním názvem Už ho nesou!, se letos konají 6. a 7. května a jsou určené návštěvníkům všech věkových kategorií. Hlavní program slavností proběhne v sobotu 7. května v centru Trutnova. Jeho součástí jsou hudební a divadelní vystoupení, výtvarné i řemeslné dílny, hry a atrakce pro děti, trhy, výstavy, instalace… Celodenní program vrcholí živelným nočním průvodem s drakem, jenž je na závěr pověšen na věž Staré radnice.

Ústřední motivem 17. ročníku slavností jsou tři slunce. Pořadatelé o nich našli zmínku v dobových záznamech. Simon Hüttel opakovaně zapsal do kroniky, že se nad Trutnovem objevila tři slunce, která měnila barvy. Úkaz byl k vidění asi tři hodiny.

Páteční slavnost Tří sluncí

dětiNa přírodním úkazu založili organizátoři letošní dramaturgii. V rotundě naproti Autostylu se bude v pátek večer konat slavnost Tří sluncí. Hodinový obřad o podivných úkazech na nebi bude mít středověký ráz. Součástí bude divadelní performance, živá hudba, filmová projekce a tichá pyrotechnika. Magický artefakt připluje po Mlýnském náhonu bývalé textilky.

Sraz účastníků je v pátek 6. května ve 20:45 před průmyslovou školou nedaleko Autostylu. Slavnost tří sluncí bude doslova magickým obřadem o podivných úkazech na nebi.
 

Hlavní sobotní program

ŽongléřLetošní slavnosti budou propojená se třemi slunci i v sobotu 7. května. Městem projde sluníčkový průvod - slunce budou nesená v čele dopoledního průvodu věnovanému především dětem. Ty se mohou zapojit "se svou troškou do mlýna". Stačí si vyrobit potřebné vybavení, tj. různá sluníčka. Může to být kašírované slunce na tyčce, žlutý balónek nebo třeba jen vystřihované slunce z papíru. Fantazii se meze nekladou. Účastníci průvodu se sejdou 7. května v 10:00 před budovou ČSOB na začátku pěší zóny a přejdou společně na náměstí, kde každý účastník obdrží drobný suvenýr na památku.

Už ho nesouPo průvodu vypukne již tradiční zábava na Krakonošově náměstí, na které nebude chybět Cirkus nostalgie z Jičína (těšte se na bytosti z jiného světa, šokující kavárnu nebo divnohudbu), řemeslné stánky, kuličková dráha, dobová střelnice pana Krále, mobilní planetárium a chystá se i vystoupení fríských koní s tanečnicemi. V rámci hudebního programu se představí skupina Peregrin, Pepa Lábus, Marta a Rasputin, nebo Grál. Ve 21:00 nastane očekávaný bod programu "Už ho nesou!". Večerní magické procesí s trutnovským drakem a jeho následné vyzdvižení na věž Staré radnice. Průvod s drakem vyrazí od parkoviště za kinem pod Dračí uličkou a po známé trase dojde na Krakonošovo náměstí, kde bude netvor vyzdvižen na věž Staré radnice. Vemte si s sebou zvonky, píšťaly, bubny, rohy a jiná rachtadla a přijďte zvolat "Už ho nesou!" a posléze "Už visí!".

 

Kterak se drak dostal do trutnovského městského znaku

Drak na trutnovské radniciTraduje se, že v letech 1006 v místech pod hradbami, kudy dnes vede obnovená Dračí ulička, lid vznikající trutnovské obce pod vedením pana Albrechta z Trautenberku zabil ukrutnou dračí saň. Drak se objevil na městských pečetích a je neodmyslitelnou součástí trutnovského městského znaku. Díky této pověsti býval Trutnov v historii někdy označován jako Dračí město. Draka můžete v Trutnově na řadě míst potkat i dnes, vždy od května do září např. zavěšeného na věži Staré radnice. K připomenutí děje unikátních trutnovských pověstí bývá na věž vyzdvihován každoročně při večerním vyvrcholení právě těchto originálních městských dračích slavností. Visí zde až do září, kdy je slavnostně sundán, opět s bohatým doprovodným programem.

Tkalcovské muzeum – netradiční muzeum s tradičními řemesly v Trutnově

Tkalcovské muzeum – netradiční muzeum s tradičními řemesly v Trutnově

Strávit zde můžete jednu hodinu nebo i celý den. Vyzkoušejte si tkaní předení, zpracování lnu a vlny, výrobu keramiky, mýdel, papíru svící, malbu na textil a sklo ve výtvarné dílně.

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově je regionálním vlastivědným muzeem, které sídlí v trutnovském zámku. Muzeum shromažďuje a eviduje sbírky hmotných dokladů vývoje přírody, prehistorie a historie, zejména z území okresu Trutnov, v oborech archeologie, etnografie a historie.

Galerie draka Trutnov – magická atmosféra dávných bájí

Galerie draka Trutnov – magická atmosféra dávných bájí

Unikátní galerie zasvěcená tvorovi z pověstí o založení města Trutnova netradičním způsobem vtáhne návštěvníka do magické atmosféry dávných bájí.

Další aktuality

14.5.
2022
V Safari Parku ve Dvoře Králové začíná hlavní sezóna

V Safari Parku ve Dvoře Králové začíná hlavní sezóna

Královéhradecký kraj | Příroda
6.5.
2022
Kladské Pomezí letos slaví 25 let!

Kladské Pomezí letos slaví 25 let!

Královéhradecký kraj | Příroda
3.5.
2022
Další sezona na krkonošských loukách začíná

Další sezona na krkonošských loukách začíná

Královéhradecký kraj | Příroda