Úvod > Aktuality > Concentus Moraviae opět rozezní moravské památky
Kultura

Concentus Moraviae opět rozezní moravské památky

  • Vydáno31. května 2023
V úterý 30. května 2023 byl slavnostně zahájen 28. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae, který zve během celého měsíce června na setkání s krásnou hudbou v unikátních prostorách hradů, zámků a dalších historických sálech. Festival bude mít letos podtitul Mezi Kroměříží a Vídní, krásná klasická hudba se rozezní ve více než třiceti místech Moravy a Vysočiny, od Boskovic přes Náměšť nad Oslavou, Žďár nad Sázavou nebo Tišnov, až po Valtice, Slavkov u Brna či Mikulov. Festival probíhá od 30. května do 27. června 2023.

barokní hudbaV pořadí 28. ročník festivalu Concentus Moraviae přichystal pro posluchače hudební lahůdky z doby barokní, tedy z 17. a 18. století. Na programu se tak objeví převážně kroměřížská a vídeňská díla z tohoto období, k čemuž odkazuje i podtitul letošního ročníku – Mezi Kroměříží a Vídní. Krásné skladby v podání dobových nástrojů rozezní od 30. května do 27. června 2023 zámky a kostely Jižní Moravy i Vysočiny.

V rámci programu se můžete těšit na množství krásných dobových hudebních nástrojů – zazní loutny, traverso (historická flétna), kladívkový klavír, cembalo, zlobcoky (housle), cink (dechový nástroj), dulcian (dechový nástroj) a další. Soubor Labyrinth Garden bude imitovat zvuky přírody a hlasy ptáků, které proloží intrádami a tanci alegorických postav.
 

Ostrov louten, renesanční hudba i písně minesengrů

LoutnaNa Moravu zavítají během festivalu zahraniční hvězdy i mladé talenty, jako je např. Benjamin Alard, Protean Quartet, Mélanie Flores, Ensemble Castelkorn či Cohaere Ensemble. Novodobé či světové premiéry děl barokních mistrů připravily tuzemské soubory Musica Figuralis, Societas Incognitorum a Capella Ornamentata. Kroměřížská a vídeňská díla mají ve svém repertoáru také světoznámí umělci, jako je Barbara Maria Willi, Erich Höbarth a Petr Kolař. Pěvecké umění budou reprezentovat sopranistka Kateřina Kněžíková, mezzosopranistka Dagmar Šašková či baryton Tomáš Šelc.

Milovníci staré hudby by neměli vynechat Ostrov louten loutnisty a kytaristy Pierra Pitzla. Koncerty vokálních souborů Dionysos Now! a Cappella Mariana se zaměřují na renesanční italskou a vlámskou hudbu, němečtí Ensemble Leones nabídnou středověké písně minesengrů o lásce, osudu či slávě…

Hudba na koleZapomínat nesmíme ani na oblíbenou festivalovou cyklistickou projížďku Hudba na kole -  ta letošní proběhne v sobotu 10. června 2023. Jde o patnáct hudebních zastávek s hudbou mnoha žárů od klasiky přes jazz až po lidovou hudbu v atraktivních místech Lednicko-valtického areálu a regionu Pálava. Cyklistickou trasu si lze vybrat podle koncertních destinací, hudebního žánru nebo fyzických schopností. Na každé zastávce se čtvrthodinové koncerty opakují osmkrát denně.
 

A kde se tato skvělá hudba bude letos hrát?

ValticeKoncerty se letos budou konat například na zámku Moravský Krumlov (2. a 18. 6.), Valtice (4.6.), hrad Pernštejn (4. a 19.6.), Milotice (5.6.), Slavkov u Brna (7. a 20.6.), Mikulov (11.6.), Velké Meziříčí (11.6.), Náměšť nad Oslavou (13. a 23.6.), Lysice (16. a 24.6.), Rájec-Jestřebí (17. a 18.6.). Kromě toho se koncerty festivalu Concentus Moraviae odehrají také v klášteře Porta Coeli v Předklášteří u Tišnova (16.6.), v kostele sv. Prokopa (5.6.) a bazilice Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáru nad Sázavou (14.6.), v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kyjově (22.6.), synagoze Lomnice (22.6.), v kostele sv. Maří Magdaleny v Kuřimi (23.6.) nebo v Panském dvoře v Telči (27.6.) a na dalších místech. Podrobný program najdete na webových stránkách festivalu concentus-moraviae.cz.

Hudební festival staré hudby Concentus Moraviae 2024

31. 5.11. 7.
Hudební festival staré hudby Concentus Moraviae 2024

Již 29 let nabízí festival Concentus Moraviae spojení hudby s návštěvou 33 inspirativních měst Jižní Moravy, Vysočiny a Dolního Rakouska.

Il canto del Sud – koncert v rámci festivalu Concentus Moraviae

10. 6.
Il canto del Sud – koncert v rámci festivalu Concentus Moraviae

Il canto del Sud – koncert v rámci festivalu Concentus Moraviae v Miloticích.

Hudba na kole 2024

8. 6.
Hudba na kole 2024

9. ročník oblíbené a jedinečné akce.

Concentus Moraviae na zámku v Náměšti

6. 6.
Concentus Moraviae na zámku v Náměšti

Mezinárodní hudební festival Concentus Moraviae, první náměšťský koncert.

Concentus Moraviae na zámku v Náměšti

24. 6.
Concentus Moraviae na zámku v Náměšti

Mezinárodní hudební festival Concentus Moraviae.

Koncert na zámku Lysice

20. 6.
Koncert na zámku Lysice

Koncert v rámci festivalu Concentus Moraviae.

Zámek Milotice – perla jihovýchodní Moravy

Zámek Milotice – perla jihovýchodní Moravy

Státní zámek Milotice, nazývaný perla jihovýchodní Moravy, je unikátně zachovaným komplexem barokních staveb a zahradní architektury v obci Milotice, asi 8 km od Kyjova, v regionu bohatých folklorních tradic a dobrého vína.

Zámek Lysice

Zámek Lysice

Tato barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.

Zámek Žďár nad Sázavou

Zámek Žďár nad Sázavou

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských. Hledáte místo, které propojuje živou historii s živou přírodou a moderními prvky? Chcete podniknout výlet na jeden nebo více dní, který si užije úplně celá rodina?

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Slavkovský zámek patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. K zámku patří i rozsáhlý zámecký park s několika bazény a sochařskou výzdobou Giovanni Giulianiho. Ve spodní části zahrady se nachází veřejné šestijamkové golfové hřiště.

Zámek Rájec nad Svitavou  – architektonický skvost Moravy

Zámek Rájec nad Svitavou – architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763–1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.

Zámek Moravský Krumlov

Zámek Moravský Krumlov

Krumlovský hrad byl v 16. století přestavěn na renesanční sídlo, které se stalo významným centrem společenského a kulturního dění. V 50. letech 20. století byla do krumlovského zámku převezena monumentální obrazová plátna Alfonse Muchy Slovanská epopej, která se sem vrací v letech 2021-2026.

Zámek a muzeum Velké Meziříčí

Zámek a muzeum Velké Meziříčí

Zámek ve Velkém Meziříčí vznikl četnými přestavbami původního hradu ze 13. století, který strážil důležitou křižovatku obchodních cest. Součástí prohlídkové trasy jsou například šlechtické salony s připomínkou hraběte Harracha a regionální expozice mapující více než šestisetletou historii města.

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek v Náměšti nad Oslavou, postavený na levém břehu řeky Oslavy, patří mezi významné doklady renesančního stavitelství na Moravě. Původní hrad ze 13. stol. byl moravskými pány ze Žerotína přebudován v letech 1565-1578 na honosné renesanční sídlo, které se zachovalo v téměř nezměněné podobě dodnes.

Další aktuality

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda