Úvod > Aktuality > Concentus Moraviae opět rozezní moravské památky

Concentus Moraviae opět rozezní moravské památky

Vydáno 28. května 2019 Kultura
V sobotu 1. června 2019 bude slavnostně zahájen 24. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae, který zve během celého měsíce června na setkání s krásnou hudbou v unikátních prostorách hradů, zámků a dalších historických sálech. Festival bude mít letos podtitul Koncert národů s odkazem na Vídeňský kongres svolaný na podzim 1814 za účelem vyřešení poměrů v Evropě po napoleonských válkách. Krásná klasická hudba se rozezní v bezmála dvaceti místech Moravy a Vysočiny, od Mikulova přes Boskovice, Třebíč, Tišnov či Náměšť nad Oslavou po Valtice, Kyjov či Slavkov u Brna. Festival bude probíhat od 1. do 25. června 2019.

V pořadí 24. ročník festivalu Concentus Moraviae přichystal pro posluchače významné skladby českého a světového repertoáru vážné hudby, které zazní od 1. do 24. června 2019 na hradech a zámcích spravovaných Národním památkovým ústavem.

Titul letošního ročníku festivalu Koncert národů je spojením dvou úzce souvisejících témat, která pro festivalové publikum zpracoval pár respektovaných dramaturgů: britský muzikolog a publicista Tully Potter a profesorka Barbara Maria Willi, všestranná múzická osobnost nedílně spjatá s festivalem téměř od jeho narození. Barbara Willi zmapovala hudební podobu Vídeňského kongresu (1. 10. 1814 – 9. 6. 1815), jeho koncerty, plesy, představení, hlavní hudební aktéry, očekávané premiéry i zákulisní dění.

Barbara maria WilliVídeňský summit si automaticky spojujeme s nastolením dlouholeté evropské politické rovnováhy, ale méně si uvědomujeme, že obrovskou dávku energie znamenala úspěšná mírová jednání i pro umění jednotlivých evropských národů. A právě v terénu kvartetní tvorby tzv. národních škol od 19. století až po současnost dramaturgické otěže od Barbary Willi přebere Tully Potter. Pozval na festival výtečná tuzemská a zahraniční smyčcová kvarteta, která přednesou nejzajímavější díla jednotlivých národních škol pro toto atraktivní komorní uskupení.

Zámek MiloticeKoncerty se letos budou konat například na zámku Lysice 1. a 14. června, na zámku Milotice 10. června, na zámku v Náměšti nad Oslavou 12. a 20. června a na zámku Rájec nad Svitavou 5. a 19. června. Koncert na zámku Valtice proběhne dne 16. června 2019, o den dříve se v Lednicko-valtickém areálu můžete zúčastnit akce Hudba na kole. Na hradě Pernštejn se koncert festivalu Concentus Moraviae uskuteční 24. června.
 

Nepropásněte TOP vystoupení celého programu

ZpěvZahajovací koncert se uskuteční 1. června 2019 v 19:00 na nádvoří zámku Lysice. Legendární Quatuor Mosaïques se na festival vrací po jedenácti letech. V Lysicích předvede, proč jeho interpretace Haydnových kvartetů získává po celém světě jedno ocenění za druhým. Odhalí i komorní tvář slavného autora operních hitů, jako jsou Turandot či Tosca. Svou sehranou kvartetní mozaiku soubor obohatí o jedno zářivé sklíčko: sopranistku Ruby Hughes. Operní hvězda z Velké Británie v Haydnově kantátě ztvární princeznu Ariadnu marně čekající na milovaného Thésea na ostrově Naxos a Respighiho tóny vykreslí romantický příběh mladíka, který za svůj krátký život poznal pouze západ Slunce, ale jeho východu se nedočkal. V případě špatného počasí bude koncert přesunut do kostela sv. Petra a Pavla v Lysicích.

Miloslav Ištvan QuaetettV úterý 4. června rozezní jídelnu zámku Velké Meziříčí Miloslav Ištvan Quaetett. Progresivní Miloslav Ištvan Quartett se zaměřuje především na interpretaci soudobé klasické hudby. V jejich podání ale přináší posluchačům potěšení i hudba starší, a tak do festivalového večera uvede „bachovská“ fuga W. A. Mozarta. Následovat bude Janáčkův kvartet č. 1, jeho nejstručnější a přitom nejtragičtější hudební drama. Devětašedesátiletý autor byl Českým kvartetem vyzván ke kompozici kvartetu a sáhl námětově po známé Tolstého novele. Její problematiku – manželský trojúhelník – totiž prožíval sám. V roce 1914 vytvořil Josef Suk svou proslulou Meditaci jako příspěvek k posílení vlastenecké hrdosti; ač údajně zkomponovaná během pouhých dvou hodin, patří tato skladba k autorovým nejhranějším kusům.

Jerusalem QuartetMikulovský zámek přivítá v neděli 9. června v současnosti jeden ze světově nejfrekventovanějších hudebních komorních souborů. Izraelský Jerusalem Quartet se těší zvučnému renomé v zámoří, kam pravidelně zajíždí na koncertní turné, i v Evropě. V Mikulově se blýsknou programem, který bychom mohli nazvat “rakousko-uherským”: zahájí ho první ze šestice Haydnových kvartetů s opusovým číslem 76, věnovaných hraběti Erdödymu a představujících bezesporu vrchol autorovy kvartetní tvorby. Následuje půvabný, přesto však málo hraný druhý kvartet brněnského rodáka Korngolda. Maďarský akcent do programu vnese čtvrtý Bartókův kvartet, pětivětá skladba plná technických zvukových efektů.

HarfaZámek Milotice chystá na pondělá 10. června opravdovou lahůdku - společný koncert neobvyklch nástrojů: horna, kladívkového klavíru a harfy. Zapůsobí kouzlo hudby a kouzlo tehdy oblíbených nástrojů na dnešní posluchače? Přijďte se přesvědčit. Na programu je Joseph Haydn: Sonáta C dur Hob XVI/50 pro fortepiano, Nikolaus von Krufft: Sonáta Es dur pro hornu a pianoforte, Jan Ladislav Dusík: Sonáta Es dur op. 34 pro harfu a Duet Es dur op. 38 pro harfu a fortepiano.

Valtice koncertNapjaté atmosféře během tvrdého jednání o novém uspořádání Evropy dokázal ulevit jen jediný lék: každý týden jeden ples. Erotický náboj (valčík byl tehdy trochu podezřelý žánr) a společenský lesk (black tie bylo samozřejmostí) se postaraly o uvolnění hlav států, a jelikož se tato strategie osvědčila, nabraly první valčíkové pokusy třeba Michaela Pamera hned v další generaci netušené obrátky. Johann Strauss & comp. dotáhli valčíky, polonézy a pochody na takovou úroveň, že se staly ikonami vídeňské kultury. "Staré dobré časy" si můžete připomenout 16. července v jízdárně zámku Valtice!

Modiliani quartetČistě francouzský program ve Slavkově přednese 19. července francouzské kvarteto světového renomé: Quatuor Modigliani. Na festivalu letos přednese dvě emblematická díla francouzského komorního repertoáru z úplného sklonku devatenáctého století: Debussyho jediný kvartet, v němž se autor pro sebe nezvykle poslušně držel předepsané formy, a první ze dvojice Saint-Saënsových kvartetů. Své vystoupení Modigiani ozdobí i českou premiérou 6. kvartetu Philippa Hersanta, který poprvé zazní devět dní před slavkovským koncertem v sále Pierra Bouleze v Berlíně.

Hrad PernštejnVídeňští Auner Quartett vezmou 24. června na hradě Pernštejně festivalové publikum na procházku skrze historii rakouské kvartetní tvorby: uslyšíte dílo sedmnáctiletého Wolganga Amadea Mozarta, který podle slov svého otce „z dlouhé chvíle na cestách“ složil šestici tzv. Milánských kvartetů, mezi něž patří i dnes uváděný třívětý kvartet C dur. Takřka na dohled od „Mozartova“ Salcburku leží jezery obklopené letovisko Mattsee, které se stalo inspirací soudobé rakouské skladatelky Johanny Doderer při tvorbě jejího pátého kvartetu. Třetí číslo koncertu je prvním z děl, které se mladý Alexandr von Zemlinsky odhodlal ukázat svému uměleckému vzoru, Johannesu Brahmosovi.  A dobře udělal – Brahms byl z kvartetu A dur tak nadšen, že ho rovnou doporučil svému vydavateli Simrockovi!

Posledním dnem festivalu Concentus Moraviae je úterý 25. června. Letos bude zakončen netradičně mimo Českou republiku, a to ve Vídni, ve Zlatém sále koncertní budovy Musikverein. Na podiu se objeví Magdalena Kožená a Collegium 1704. Dirigentem bude Václav Luks.
 

A kde se tato skvělá hudba bude letos hrát?

ValticeNávštěvníky a umělce přivítají krásné historické sály a prostory zámků Mikulově, Náměšti nad Oslavou, Velkém Meziříčí, Boskovicích, Lysicích, Rájci nad Svitavou, Slavkově u Brna, Miloticích u Kyjova, Moravském Krumlově, Žďáru nad Sázavou, Valticích i na hradě Pernštejně. Hudbou se rozezní i další chrámy a místa v Brně, Třebíči, Hustopečích, Kyjově, Tišnově, Velkém Meziříčí a Brně.
 
Program bude obohacen o akci Hudba na kole, která bude pro hudbymilovné cyklisty připravena v sobotu 15. června na česko-rakouském pomezí.

Podrobný program najdete na webových stránkách festivalu concentus-moraviae.cz.

Zámek Lysice - s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Zámek Lysice - s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Tato barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.

Zámek a muzeum Velké Meziříčí

Zámek a muzeum Velké Meziříčí

Zámek ve Velkém Meziříčí vznikl četnými přestavbami původního hradu ze 13. století, který strážil důležitou křižovatku obchodních cest. Prohlédnout si můžete Sarajevský salon, orientální salonek či taneční sál se smutečním náhrdelníkem císařovny Marie Terezie.

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek v Náměšti nad Oslavou, postavený na levém břehu řeky Oslavy, patří mezi významné doklady renesančního stavitelství na Moravě. Původní hrad ze 13. st. byl moravskými pány ze Žerotína přebudován v létech 1565-1578 na honosné renesanční sídlo, které se zachovalo v téměř nezměněné podobě dodnes.

Zámek Moravský Krumlov s novou expozicí Jana a Medy Mládkových

Zámek Moravský Krumlov s novou expozicí Jana a Medy Mládkových

Zámek v Moravském Krumlově v červenci 2015 otevřel novou stálou expozici, která představuje unikátní díla ze sbírky Jana a Medy Mládkových. K vidění jsou díla od klíčových představitelů českého a středoevropského umění druhé poloviny 20. století

Zámek Slavkov - Austerlitz - panské sídlo rodu Kouniců

Zámek Slavkov - Austerlitz - panské sídlo rodu Kouniců

Slavkovský zámek patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. K zámku patří i rozsáhlý zámecký park s několika bazény a sochařskou výzdobou Giovanni Giulianiho. Ve spodní části zahrady se nachází veřejné šestijamkové golfové hřiště.

Zámek Milotice - perla jihovýchodní Moravy

Zámek Milotice - perla jihovýchodní Moravy

Státní zámek Milotice, nazývaný perla jihovýchodní Moravy, je unikátně zachovaným komplexem barokních staveb a zahradní architektury v obci Milotice, asi 8 km od Kyjova, v regionu bohatých folklorních tradic a dobrého vína.

Zámek Rájec nad Svitavou  - architektonický skvost Moravy

Zámek Rájec nad Svitavou - architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763 – 1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Národní centrum divadla a tance Valtice v bývalé jízdárně valtického zámku

Národní centrum divadla a tance Valtice v bývalé jízdárně valtického zámku

Díky rozsáhlé rekonstrukci zchátralého divadla, zimní jízdárny a zahradního domku v areálu valtického zámku vzniklo Národní centrum divadla a tance, které bude poskytovat zázemí divadelním a tanečním souborům, ale také badatelům, které zajímají dějiny těchto umění.

Zámek Mikulov - jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Zámek Mikulov - jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Čeká tu na vás expozice "Od gotiky po empír", expozice "Víno napříč staletími" obrazy z rodové sbírky Dietrichsteinů, zámecká knihovna i obří sud.

Touha a Důstojnost na mikulovském zámku

Touha a Důstojnost na mikulovském zámku

Nová expozice Touha a Důstojnost v Regionálním muzeu v Mikulově tak prezentuje skoro čtyři sta let sběratelské činnosti na mikulovském zámku.

Zámek Valtice - za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice - za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Pohádkový hrad Pernštejn

Pohádkový hrad Pernštejn

Jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů je hrad Pernštejn, který láká turisty ze širokého okolí. Na skále nad městysem Nedvědice se tyčí bezmála osm století a za celou svoji historii nebyl nikdy dobyt.

Zámek Žďár nad Sázavou

Zámek Žďár nad Sázavou

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských. Hledáte místo, které propojuje živou historii s živou přírodou a moderními prvky? Chcete podniknout výlet na jeden nebo více dní, který si užije úplně celá rodina?

Zámek Boskovice - empírový klenot Moravy

Zámek Boskovice - empírový klenot Moravy

V atraktivním prostředí empírového zámku v Boskovicích je možné kromě tradičních prohlídek historické instalace uspořádat svatební obřady i různé akce.