Úvod > Aktuality > Concentus Moraviae opět rozezní moravské památky
Kultura

Concentus Moraviae opět rozezní moravské památky

  • Vydáno30. května 2022
V úterý 31. května 2022 bude slavnostně zahájen 27. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae, který zve během celého měsíce června na setkání s krásnou hudbou v unikátních prostorách hradů, zámků a dalších historických sálech. Festival bude mít letos podtitul Cestou od kořenů k budoucnosti, krásná klasická hudba se rozezní ve více než třiceti místech Moravy a Vysočiny, od Boskovic přes Náměšť nad Oslavou, Žďár nad Sázavou nebo Tišnov, až po Valtice, Slavkov u Brna či Mikulov. Festival bude probíhat od 31. května do 27. června 2022.

V pořadí 27. ročník festivalu Concentus Moraviae přichystal pro posluchače významné skladby českého a světového repertoáru vážné hudby, které zazní od 31. května do 27. června 2022 na hradech a zámcích spravovaných Národním památkovým ústavem.

Titul letošního ročníku festivalu Cestou od kořenů k budoucnosti odkazuje na to, že mezi minulostí a budoucností leží současnost, mezidobí, latinsky inter esse – co nás zajímá dnes, souvisí s naším původem i s naší cestou do budoucnosti. V centru festivalu stojí zájem, který tvořivého člověka vede dál na jeho individuální cestě. Umělci budou formulovat své osobní vášně, své ryzí srdeční záležitosti a prezentovat hudební díla, jimiž se po dlouhou dobu intenzivně zabývali a dokážou je zprostředkovat s velkým nadšením a emocemi. Spolu s publikem se vydají na cestu.
 

Od Arménie po Uhry

Zámek MiloticeZvuky ze zemí a krajin jako Arménie, Gruzie, Rumunsko, Sedmihradsko, Španělsko, Morava, Uhry, Argentina, Flandry nebo Irsko na nás působí přímo – vytryskly bezprostředně z lidské duše, vyprávějí legendu, připomínají nám staré příběhy a někdejší prožitky a znovu v nás rozezvučí zapomenutou strunu. Zpíváme melodie předávané od generace ke generaci, tančíme rytmy, které za sebou mají dlouhé migrace: z Orientu přes severní Afriku na Iberský poloostrov, z keltského západního pobřeží Irska do anglosaské Evropy, z Andalusie přes Havanu do Latinské Ameriky.

Rafael AguirreArménské duo Sergey a Lusine Khachatryanovi, baskická klavíristka Judith Jáuregui, kytarista z Andalusie Rafael Aguirre, zpěvačka argentinského tanga Analia Selis, česká flétnistka Jana Jarkovská, Arcadia Quartet ze Sedmihradska, gruzínské klavírní duo Natia a Tamar Beraiaovy a v neposlední řadě Moravanka Magdalena Kožená vás zavedou ke zvukům svých domovů. Les Musiciens de Saint-Julien vás vezmou na cestu do irského Kilkenny. Sirba Octet publikum zvedne ze židlí hudbou Židů a Romů z východní Evropy. Z balkánského poloostrova dorazí legendární ženský sbor „Tajemství bulharských hlasů“ se směsí vokální extáze a meditace.

magdalena koženáPerkusionisté Martin Kleibl a Martin Opršál cítí (a umějí předat) puls lidstva od dob, kdy žil homo erectus, až do dnešních dnů. A uprostřed všech těch proudů, putování a cest stojí jako tajemný bludný kámen večer varhanní hudby Johanna Sebastiana Bacha. Dramaturgem sedmadvacátého ročníku je dirigent a flétnista Kaspar Zehnder, rezidenčním umělcem houslista Pavel Fischer. Letošní ročník uzavře koncert patronky festivalu Magdaleny Kožené společně se Simonem Rattlem.

Chystají se samozřejmě i velmi oblíbené doprovodné programy: Hudba na kole v nádherném prostředí Valticko-lednického areálu a Pálavy bude mít v sobotu 11. června opět o několik hudebních zastavení více. Nebude chybět ani tradice snoubení hudby s výtvarným uměním – letos zavítá do renomované mikulovské Galerie Závodný.
 

A kde se tato skvělá hudba bude letos hrát?

ValticeKoncerty se letos budou konat například na zámku Lysice 4. a 22. června, v Oválném freskovém sále Žďáru nad Sázavou 5. června, v synagoze ve Velkém Meziříčí také 5. června, v historickém sále zámku Slavkov u Brna 9. a 22. června, na nádvoří zámku Náměšť nad Oslavou 12. a 24. června, ve Velkém sále mikulovského zámku 12. června, v zámeckém skleníku v Boskovicích 14. června, ve Freskovém sále zámku Milotice 20. června nebo v jízdárně zámku Valtice 23. června. Poslední zastávkou festivalu Concentus Moraviae je Kongresové centrum Zlín, kde 27. června vystoupí Magdalena Kožená. Podrobný program najdete na webových stránkách festivalu concentus-moraviae.cz.

Zámek a muzeum Velké Meziříčí

Zámek a muzeum Velké Meziříčí

Zámek ve Velkém Meziříčí vznikl četnými přestavbami původního hradu ze 13. století, který strážil důležitou křižovatku obchodních cest. Součástí prohlídkové trasy jsou například šlechtické salony s připomínkou hraběte Harracha a regionální expozice mapující více než šestisetletou historii města.

Zámek Moravský Krumlov

Zámek Moravský Krumlov

Krumlovský hrad byl v 16. století přestavěn na renesanční sídlo, které se stalo významným centrem společenského a kulturního dění. V 50. letech 20. století byla do krumlovského zámku převezena monumentální obrazová plátna Alfonse Muchy Slovanská epopej, která se sem vrací v letech 2021-2026.

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek v Náměšti nad Oslavou, postavený na levém břehu řeky Oslavy, patří mezi významné doklady renesančního stavitelství na Moravě. Původní hrad ze 13. stol. byl moravskými pány ze Žerotína přebudován v letech 1565-1578 na honosné renesanční sídlo, které se zachovalo v téměř nezměněné podobě dodnes.

Zámek Rájec nad Svitavou  – architektonický skvost Moravy

Zámek Rájec nad Svitavou – architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763–1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.

Zámek Lysice – s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Zámek Lysice – s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Tato barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Slavkovský zámek patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. K zámku patří i rozsáhlý zámecký park s několika bazény a sochařskou výzdobou Giovanni Giulianiho. Ve spodní části zahrady se nachází veřejné šestijamkové golfové hřiště.

Zámek Žďár nad Sázavou

Zámek Žďár nad Sázavou

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských. Hledáte místo, které propojuje živou historii s živou přírodou a moderními prvky? Chcete podniknout výlet na jeden nebo více dní, který si užije úplně celá rodina?

Zámek Boskovice – empírový klenot Moravy

Zámek Boskovice – empírový klenot Moravy

V atraktivním prostředí empírového zámku v Boskovicích je možné kromě tradičních prohlídek historické instalace uspořádat svatební obřady i různé akce.

Národní centrum divadla a tance Valtice v bývalé jízdárně valtického zámku

Národní centrum divadla a tance Valtice v bývalé jízdárně valtického zámku

Díky rozsáhlé rekonstrukci zchátralého divadla, zimní jízdárny a zahradního domku v areálu valtického zámku vzniklo Národní centrum divadla a tance, které bude poskytovat zázemí divadelním a tanečním souborům, ale také badatelům, které zajímají dějiny těchto umění.

Zámek Milotice – perla jihovýchodní Moravy

Zámek Milotice – perla jihovýchodní Moravy

Státní zámek Milotice, nazývaný perla jihovýchodní Moravy, je unikátně zachovaným komplexem barokních staveb a zahradní architektury v obci Milotice, asi 8 km od Kyjova, v regionu bohatých folklorních tradic a dobrého vína.

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Další aktuality

Ochutnejte vánoční klobásky na hradě Bítov

O adventním víkendu 10. a 11. prosince 2022 vás hrad Bítov 10:00 do 15:00 hodin přivítá ve vánočně vyzdobených hradních komnatách, opět trochu jinak. V hradní kuchyni pro vás navíc pan kastelán přichystal speciální grilované klobásky.
Jihomoravský kraj | Památky

V bitvě u Slavkova bude bojovat na tisíc vojáků

Jednu z nejzásadnějších bitev devatenáctého století znovu svedou francouzští, ruští a rakouští vojáci. Od bitvy u Slavkova letos uplyne 217 let a mezi vzpomínkovými akcemi o prvním prosincovém víkendu nebude jako tradičně chybět její velká rekonstrukce. Hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě proběhne na slavkovském bojišti ve dnech 1. až 4. prosince 2022.
Jihomoravský kraj | Památky

Nejen Punkevní jeskyně jsou přes zimu otevřeny

Prohlídková trasa Punkevních jeskyní je během zimních měsíců pro turisty běžně přístupná, otevřeno zde mají mimo pondělí vždy v čase 8:40 až 14:00 hodin. Z důvodu velkého zájmu návštěvníků doporučujeme zajistit si rezervaci předem. Mimořádnou prohlídku jeskyní mimo otevírací dobu, v případě, že to provozní podmínky dovolí, lze provést po předchozí dohodě se správou jeskyní. Skupinu musí tvořit minimálně 10 lidí se 100% příplatkem na každou osobu.
Jihomoravský kraj | Příroda

Nejlepším vínem České republiky 2023 je Ryzlink vlašský Vinařství Mikrosvín Mikulov

V Centru Excelence ve Valticích proběhlo ve dnech 23. a 24. listopadu finálové kolo hodnocení nejvyšší a největší soutěže vín v České republice, Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2023. Absolutním šampionem se stalo víno Ryzlink vlašský, řada Flower Line, 2021, pozdní sběr z Vinařství Mikrosvín Mikulov. Soutěž pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika