Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Židovská synagoga a hřbitov v Lomnici
Památky

Židovská synagoga a hřbitov v Lomnici

Na místě dnešní synagogy stále dřevěná budova s kamennou podezdívkou, která po rozšíření obce a emancipaci Židů v souvislosti s josefínskými patenty přestala vyhovovat. Synagoga je jednopatrová budova obdélníkového půdorysu se zaobleným nárožím a nízkým přístavkem na jihozápadní straně.
Stavbu nové synagogy schválila židovská rada v roce 1791 a krátce na to se začalo se stavebními pracemi. Ty se protáhly do roku 1794, kdy byla na úřadování rychtáře Isaka Wollnera slavnostně otevřena.

Synagoga byla vystavěna ve značně konzervativním, pozdně barokním slohu jako volně stojící halová budova na obdélném půdorysu s z ženskou galérií v západní části. Svému účelu sloužila až do okupace.

V roce 1997 byla synagoga po důkladné rekonstrukci otevřena pro kulturní účely. V době konání kulturních akcí (výstavy) je synagoga otevřena pro veřejnost.

Součástí židovské obce byl také židovský hřbitov, založený už v 18. století, v dnešní době se na něm nachází více než 1000 náhrobků z 18. – 20. století. Součástí hřbitovního areálu je nově zrekonstruována budova márnice s expozicí o dějinách lomnických Židů.

Provozovatel

Židovská synagoga Lomnice

Židovské náměstí
679 23 Lomnice
Tel.:
+420 549 450 315
Email:
mestys@lomnice.cz
WWW:
www.lomnice.cz
GPS:
49,406185 16,412570
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Papírový betlémářský svět

Spolek Art Periscope ve spolupráci s Muzeem města Tišnova zve na výstavu Papírový betlemářský svět.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Projekce Kyrgyzstán

Kyrgyzstán je zemí zaslíbenou každého milovníka horských dobrodružství.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Tišnov žije železnicí aneb za vlakem vlak!

Modelové kolejiště, minulost a budoucnost trati Tišnov – Brno a skicy Emanuela Ranného, který zachytil elektrizaci tratě kolem Tišnova, to vše v Muzeu města Tišnova!
Tišnov, Jihomoravský kraj

Adventní prohlídky na zámku Lysice

Prohlídky zámku.
Lysice, Jihomoravský kraj

Kaple sv. Antonína Paduánského v Lomnici

Drobná stavba z roku 1670 s kruhovou dispozicí a zvonicí přistavěnou k východní straně stojí na bývalém hřbitově v Lomnici u Tišnova. Raně barokní stavba je dominantou městyse.
Lomnice, Jihomoravský kraj

Kostel Navštívení Panny Marie v Lomnici

Architektonicky velmi cenná stavba významného raně barokního architekta Giovanniho Pietra Tencally z let 1669 – 1683 je významným dokladem vývoje moravské barokní architektury. Lomnický farní kostel patří k nejvýznamnějším církevním raně barokním památkám na Moravě.
Lomnice, Jihomoravský kraj

Kameny zmizelých v Lomnici u Tišnova

Čtyři kameny zmizelých připomínají v Lomnici u Tišnova Arnošta Bleiweise a jeho rodinu.
Lomnice, Jihomoravský kraj

Naučná stezka Obora Lomnice v Lomnici u Tišnova

Na trase naučné stezky Obora Lomnice dlouhé 2 km můžete navštívit celkem 9 zastávek, kde se dozvíte něco o historii obory, lesním porostu, fauně a flóře, ale i o hospodaření ve zdejších lesích. Jednotlivé informační tabule jsou doplněny o pěkné fotografie, které přibližují dané téma zastávky.
Lomnice, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Genius Noci v Lomnici u Tišnova

V Lomnici se pivo vařilo už koncem 16. století a přestalo vařit v roce 1922. Nově obnovili tradici potomci jednoho z majitelů.
Lomnice, Jihomoravský kraj

Hostinec u Vlachů

Hostinec u Vlachů byl založen v roce 1902 manžely Marií a Františkem Vlachovými. Ti si toto místo, situované před stoupáním na Černou Horu, zvolili jako ideální pro stavbu zájezdního hostince.
Tišnov, Jihomoravský kraj

Klášterní pivovar Porta Coeli v Předklášteří

Pivovar při klášteře Porta Coeli v Předklášteří u Tišnova vznikl již ve středověku a zanikl v roce 1942. V současné době se pracuje na obnovení tradice.
Předklášteří, Jihomoravský kraj

Tišnovská pivní stezka

Tišnovská pivní stezka propojuje jihomoravské pivovary v okolí Tišnova. Turisty a pivní nadšence zve do pivovarů Kvasar, Květnice, Tišnov, Genius noci a Doubravník.
Tišnov, Jihomoravský kraj