ÚvodAktualityCesty za uměním: Tizian, nejslavnější obraz v Česku a zámek Kroměříž
Kultura

Cesty za uměním: Tizian, nejslavnější obraz v Česku a zámek Kroměříž

Poslechněte si audio verzi článku
Apollon a Marsyas je brutální výjev malovaný v odstínech krve, jedno z posledních děl slavného italského malíře Tiziana a zároveň obraz, o kterém se mluví jako o možná nejlepším Tizianově díle. Pojďte se s Kudy z nudy podívat na nefalšovaný umělecký poklad: je vystavený v Zámecké obrazárně v Kroměříži.
Když se v Arcibiskupském zámku v Kroměříži v roce 1848 konal ústavodárný říšský sněm habsburské monarchie, zámeckými sály se procházela intelektuální elita rakouské říše. František Palacký, Josef Kajetán Tyl, Karel Havlíček Borovský nebo František Ladislav Rieger se tehdy možná zastavili i u fascinujícího Tizianova obrazu Apollon a Marsyas. Ten se do arcibiskupských sbírek dostal už v roce 1673, ale teprve začátkem šedesátých let 20. století se podařilo odhalit zbytek umělcova podpisu, který jednoznačně potvrdil Tizianovo autorství. Pro umělecký svět to tehdy byla senzace.
 

Nejcennější obraz v Česku

Společně s korunovačními klenoty českých králů a relikviářem svatého Maura patří Tizianův obraz k nejcennějším uměleckým památkám České republiky. Zatímco ale na královské koruně nebo zlaceném relikviáři můžeme oči nechat, na obraz Apollon a Marsyas se jen těžko budeme dívat se zalíbením. Drsná a brutální scéna ilustruje vyprávění z Ovidiových Proměn. Legenda vypráví, jak satyr Marsyas našel v lese flétnu, naučil se na ni hrát a vyzval Apollona k hudební soutěži. Bůh, uražený takovou domýšlivostí a pýchou, si vymínil, že vítěz smí poraženého zaživa stáhnout z kůže. Vy už tušíte, že pro satyra to nemohlo dopadnout dobře, a skutečně pískání na rákosovou flétnu se jen těžko mohlo srovnávat s božskou hrou na lyru. Satyr prohrál a bůh ho bez váhání stáhl z kůže.

„Řvoucímu sedřena byla již kůže s celého těla, že byl samá jen rána: krev odevšad řine se proudem, svaly jsou odkryty všecky a žíly vidět je holé, jak míhavě chvějí, i útroby chvějí se nahé, že bys spočítat mohl mu ve hrudi průsvitné cévy.“ Ovidiův popis potrestání satyra Marsyase je stejně krutý jako Tizianův obraz. Satyr je přivázaný na stromě a visí hlavou dolů, bůh světla a krásy Apollon s pomocníkem vykonávají strašlivý trest. Pes u jejich nohou chlemtá krev, celou scénu zamyšleně sleduje král Midas. Ani ten nedopadl dobře, nesouhlasil s Apollonovým vítězstvím, a tak mu bůh přičaroval oslí uši. Nás ale mnohem víc zajímá to, že tvář starého krále má podobu samotného Tiziana.
 

Tizian, malíř z Dolomit

Co o slavném italském malíři víme? Narodil se někdy mezi lety 1488 až 1490 v horském městečku Pieve di Cadore v Dolomitech a pocházel z významné šlechtické rodiny Vecelliů. Jako chlapec společně s bratrem odešel do Benátek, kde se měl vyučit umění mozaikářů. Záhy se ale projevilo jeho malířské nadání, a tak ho majitel mozaikářské dílny Sebastiano Zuccato poslal jinam: do ateliéru Giovanniho Belliniho, nejvýznamnějšího benátského mistra počátku 16. století. Už roku 1517 se Tizian stal oficiálním umělcem Republiky svatého Marka.

To znamenalo pravidelný plat od benátských úřadů. výzdobu sálů Dóžecího paláce a dalších reprezentativních prostor a také portrétování patricijů, vévodů a králů. I když jeho předlouhý život je podobně jako jeho dílo plný nejasností a slepých míst, s jistotou víme, že na rozdíl od mnoha jiných umělců Tizian získal skvělé jméno, uznání i majetek už za svého života.

Zatímco datum Tizianova narození neznáme, v Benátkách byl celebritou, a tak se zachoval úmrtní list, v němž je uvedeno „mrtvý ve věku 103 let.“ Dodejme, že tolik mu nebylo, zemřel při morové epidemii 27. srpna 1576, tedy přibližně v šestaosmdesáti letech. Jeho hrob najdete v benátské bazilice Santa Maria Gloriosa dei Frari.
 

Krutá smrt kapitána Bragandina

Ani odborníci netuší, kdy obraz Apollon a Marsyas vznikl. Jedni vycházejí z toho, co o Tizianovi napsal jeho současník Vasari, a sice že zatímco jeho první práce byly provedeny s neuvěřitelnou jemností a péčí, „…práce z poslední doby jsou malovány hrubými tahy a pomocí skvrn, takže zblízka se na ně dívat nelze, ale zdálky jsou dokonalé.“ Poslední Tizianovy práce opravdu nesou podobné znaky, jako je uvolněný styl a ztlumená barevnost. Jiní ale tvrdí, že jde o plátna, která rozpracoval už mnohem dřív a měl je desítky let uložená v dílně, ba dokonce se objevují tvrzení, že právě obraz Apollon a Marsyas není dokončený.

Existuje ale zajímavá teorie, která vznik obrazu zařazuje do posledních let Tizianova života. Inspirací mu totiž mohl být krutý osud Marca Antonia Bragadina, benátského velitele kyperské pevnosti Famagusta. Když v roce 1571 pevnost dobyli Turci, zajali ho, mučili a nakonec zaživa stáhli z kůže. V Benátkách vyvolala vražda statečného velitele velké pobouření, a tak když se po několika letech benátským námořníkům podařilo kůži v Konstantinopoli ukrást, Benátčané ji s plnými poctami pohřbili v bazilice di San Giovanni e Paolo, známé pod názvem San Zanipolo. Tehdy už sice byl Tizian po smrti, ale smrt statečného muže musel vnímat stejně zdrceně jako lidé v jeho okolí.
 

Tizian a ticiánová barva

Na Tizianovo umění se nikdy nezapomnělo a vlastnit obraz od Tiziana znamenalo vlastnit poklad – to platilo kdysi stejně jako nyní. Máme štěstí, že jeho mistrovská plátna máme v České republice, a to v zámecké obrazárněKroměříži a v Obrazárně Pražského hradu (Toaleta mladé ženy). V soukromé sbírce pak je Tizianův obraz Alegorie lásky.

Těch obrazů mohlo být víc, nebýt třicetileté války a švédského rabování: v uměleckých sbírkách císaře Rudolfa II. se podle soupisu z roku 1621 nacházelo 949 obrazů, z toho jedenáct originálních Tizianových pláten a čtyři obrazové kopie.

Uměleckým dědictvím po Tizianovi je vedle jeho děl barva odstínu tizian, tedy barva vlasů krásek z jeho obrazů. Najdete ji na paletě podzimních barev: zlatá, plavá nebo světle hnědá, barva mědi a bronzu, s lehkým nádechem do oranžova, červena či do zrzava. Zkrátka ticiánová.
Kroměříž

Kroměříž

Kroměříž je díky významným památkám a neopakovatelné atmosféře jedním z nejnavštěvovanějších měst u nás. Přijeďte si odpočinout a načerpat novou energii.

Zahrady v Kroměříži a Arcibiskupský zámek – světové dědictví UNESCO

Zahrady v Kroměříži a Arcibiskupský zámek – světové dědictví UNESCO

Po třicetileté válce přeměnili italští architekti bažinu v Kroměříži na pozdně renesanční zahradu, kterou o několik staletí později ocenila také organizace UNESCO. Ozdobou Květné zahrady jsou geometricky osázené květinové záhony, bludiště a kolonáda s galerií soch nebo rotunda s grottami a Foucaultovým kyvadlem.

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů Památky

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Obrazárna Pražského hradu Kultura

Obrazárna Pražského hradu

V Obrazárně jsou po celý rok vystavena díla z proslulých sbírek císaře Rudolfa II. Mezi více než stovkou unikátních děl nechybí obrazy Tiziana, Aachena či Rubense.

Zámek Kroměříž: letní sídlo olomouckých arcibiskupů s překrásnými zahradami

Zámek Kroměříž: letní sídlo olomouckých arcibiskupů s překrásnými zahradami

Desítky bohatě zdobených sálů, obrazárna a zahrady, které patří mezi nejkrásnější ukázky barokního evropského zahradního umění: to všechno vás čeká v Kroměříži. Arcibiskupský zámek spolu s Květnou a Podzámeckou zahradou byl zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a nabízí přehlídku uměleckých skvostů řady staletí.

Výlet do zahrad v Kroměříži aneb za krásami Hanáckých Athén

Výlet do zahrad v Kroměříži aneb za krásami Hanáckých Athén

Kroměříž, „Hanácké Athény“, nádherné historické město se zámkem, galerií, mincovnou, vinnými sklepy a světoznámými zahradami, město s podmanivým geniem loci. Jestliže u jiných míst musíme zrod jejich proslulosti a nádhery rozložit do mnoha století, v Kroměříži to víme na den přesně. Zlomem, od něhož začalo město směřovat k dodnes zachované kráse a výstavnosti, byl 12. březen 1664, kdy byl zvolen olomouckým biskupem Karel II. z Lichtensteinu-Castelkorna, cílevědomý a velmi schopný muž. Jednou z jeho hlavních starostí bylo pozvednout biskupská sídla zle poničená třicetiletou válkou – a právě letní rezidence Kroměříž mezi nimi patřila k nejvýznamnějším.

Výlet barokní Prahou za malířem Karlem Škrétou

Výlet barokní Prahou za malířem Karlem Škrétou

Karel Škréta, celým jménem Karel Škréta Šotnovský ze Závořic (1610 Praha – 30. července 1674 Praha), byl patrně nejvýznamnější český barokní malíř a kreslíř. Úspěšný a energický muž s nesmírným intelektuálním rozhledem se stal zakladatelem českého barokního malířství a je považován za největšího umělce období od konce středověku do 19. století. Proslul jako portrétista a figuralista rozměrných, převážně sakrálních olejomaleb na plátně.

Kroměříž – město historických památek, umění a kultury

Kroměříž – město historických památek, umění a kultury

Město památek, umění a kultury, přezdívané Hanácké Atény – to je stručná vizitka Kroměříže. Ve vašem kroměřížském programu nesmí chybět prohlídka arcibiskupského zámku se zahradami, který byl pro svou jedinečnost zapsán na seznam památek UNESCO. Víte, že právě v jeho interiérech se natáčel film Amadeus?

Viděli jste už největší hradní komplex na světě?

Viděli jste už největší hradní komplex na světě?

Majestátní budovy kolem tří nádvoří, Starý královský palác se stálou expozicí Příběh Pražského hradu, bazilika sv. Jiří, Zlatá ulička, věže Mihulka a Daliborka, jízdárna, míčovna, zahrady… tohle všechno a ještě mnohem víc nabízí Pražský hrad.

Poutní stezky Východní Moravy: I. etapa Kroměříž – Velehrad Příroda

Poutní stezky Východní Moravy: I. etapa Kroměříž – Velehrad

Vydejte se na cestu spojující dvě nejvýznamnější poutní místa Moravy – Svatý Hostýn a Velehrad, poznejte dávnou historii naší země. Putování zahájíte v Kroměříži, městě památek UNESCO. Po sedmi dnech můžete putování zakončit na Velehradě, odkud bylo Slovanům před mnoha věky přineseno křesťanství.

Cestovatelské novinky roku 2023: kde si užijete nové galerie, památky, stezky, hotely, herny pro děti i pivní centrum 

Cestovatelské novinky roku 2023: kde si užijete nové galerie, památky, stezky, hotely, herny pro děti i pivní centrum 

Turistická sezona 2023 opět bude plná novinek. Prozradíme vám, co se kde chystá, staví a opravuje, kde už mají skoro hotovo a kde se teprve finišuje, a kam by si měli naplánovat výlet milovníci historických, technických a vojenských památek, lázní, galerií, cyklistiky či adrenalinu. Z očekávaných novinek roku 2023 si vybere každý z vás – a samozřejmě nezapomínáme ani na zajímavé ubytování, novinky z pivního světa a také nápady pro rodiny s dětmi!

Výstřední císař Rudolf II. – největší milovník umění v české historii

Výstřední císař Rudolf II. – největší milovník umění v české historii

Rudolf II. (18. července 1552, Vídeň – 20. ledna 1612, Praha) byl bezpochyby jedním z nejvýznamnějších evropských panovníků, který proslul nejen svými vladařskými schopnostmi, ale také citem pro kulturu a umění. Za jeho působení se Praha stala nejvýznamnějším kulturním městem Evropy, kam císař zval nejrůznější umělce a vědce své doby. Na Pražském hradě vznikla nejrozsáhlejší sbírka uměleckých předmětů, která neměla v tehdejším světě obdoby a která položila základ mnoha současným evropským galeriím. Bohužel, velká část Rudolfovy sbírky vzala za své při rabování Švédy v letech 1631-1632 za třicetileté války.

#světovéČesko a Kroměříž: zámek, renesanční libosad a příběhy z celého světa

#světovéČesko a Kroměříž: zámek, renesanční libosad a příběhy z celého světa

Bruegel, van Dyck, Tizian, Angelika, Mozart, Foucault a desítky dalších osobností by vám potvrdily, že Kroměříž je skutečně světová. Ve městě s téměř devítisetletou historií totiž téměř na každém kroku čekají překvapení, inspirovaná příběhy z celé Evropy.

Další aktuality

Užijte si běžecké lyžování ve Velkých Karlovicích – panuje zde Ladovská zima

Po vydatném sněžení posledních dnů panují ve Velkých Karlovicích výborné podmínky pro zimní sporty a turistiku. Sníh pokryl okolní lesy i louky, a po delší době si přijdou na své také milovníci běžkování. Desítky kilometrů výborně upravovaných tras tu doplňují doprovodné služby, výborné jídlo i možnosti relaxace. Atmosféru navíc podtrhuje půvabná kulisa okolních lesů a dřevěných chaloupek. To vše doslova na dosah, hodinu cesty autem z větších měst v okolí včetně Slovenska. Stopy tak lákají nejen vícedenní návštěvníky, ale i ty, kteří si chtějí vyjet na běžky jen „na rychlou otočku“.
18. leden 2025 6:00
Zimní sporty, Zlínský kraj

Objevte kouzlo skialpiningu v romantické valašské krajině!

Láká vás skialpining – sportovní disciplína, která zažívá v posledních pár letech velký boom? Pak se vydejte na lekci skialpů do Velkých Karlovic na Valašsku! Vyšlápnete si sjezdovku na speciálně upravených lyžích a pak se spustíte z kopce zpět do romantického údolí zasněžené valašské krajiny kolem Velkých Karlovic. To vše pod dohledem zkušených instruktorů…
17. leden 2025 13:00
Zimní sporty, Zlínský kraj

Přihlaste se na Noční stopu Valachy ve Velkých Karlovicích

Tradiční sportovní seriál Datart Valachy tour načne už za pár týdnů svůj třináctý ročník. Zahájí ho oblíbený běžkařský závod Noční stopa Valachy v sobotu 8. února 2025 ve Velkých Karlovicích. Do 19. ledna mohou sportovci využít registraci do Noční stopy za nejvýhodnější startovné. V oblíbené běžkařské lokalitě údolí Léskové ve Velkých Karlovicích budou opět nachystány dvě trasy v délce 7,5 a 15 kilometrů, nebudou chybět ani oblíbené závody pro děti.
16. leden 2025 14:00
Zimní sporty, Zlínský kraj

Baťův kanál se připravuje na sezónu 2025: Na jaké novinky se můžete těšit?

Baťův kanál se již nyní připravuje na novou sezónu. Milovníky plaveb čekají novinky v podobě nově opravených břehů anebo nového přístavního mola ve Strážnici. Jedním z velkolepých a dlouhodobých plánů na Baťově kanále je prodloužení jeho splavnosti – na severu až do Kroměříže a na jihu do Hodonína. Projekt má být hotový do roku 2027.
14. leden 2025 16:00
Letní sporty, Zlínský kraj

Do Zoo Zlín se vypravte i uprostřed zimy, nebudete litovat

I v zimním období má zlínská zoo svůj půvab, je plná života a rozhodně stojí za návštěvu. Do venkovních výběhů stále vycházejí sloni, zebry, nosorožci, tygři, klokani, lachtani, tučňáci a celá řada dalších zvířat. Zlínská zoo je úspěšná v mnoha oblastech. Je jedinou zahradou na světě, která v posledních letech opakovaně odchovává dvojzoborožce indické, největší druh asijských dvojzoborožců. V minulém roce tu odchovali tři lvíčata, první mláďata lva konžského v historii zoo nebo mládě kriticky ohrožené drobné jihoamerické opičky tamarína pestrého a 5 mláďat kotingy tříbarvé, vzácně chovaného pěvce z Jižní Ameriky. Podívejte se také na dvě nové expozice z roku 2023, asijskou Keralu a africkou Gora Ark, nejdelší voliéru v České republice. V roce 2025 přinese otevření prvního záchranného a chovného centra pro lvy v České republice a první etapu Karibuni.
13. leden 2025 11:00
Příroda, Zlínský kraj

Navštivte jedinečné ledopády v Pulčínských skalách

Když zima zavládne mrazivým počasím, příroda vymodeluje nádherné barevné ledopády v Pulčínských skalách. Období od poloviny ledna do začátku února, kdy jsou ledopády v plné síle, bývá k návštěvě nejpříhodnější. Výlet k ledopádům stojí za to i těm, kteří jej viděli v minulých letech – pokaždé je totiž trochu jiný. Několikametrové ledové rampouchy jsou jedinečné svým karamelovým zbarvením, které způsobují takzvané sněžné řasy.
10. leden 2025 6:00
Příroda, Zlínský kraj

Resort Valachy zve na lyžování, dětské závody i kurz pečení frgálů

Lyžařské závody pro děti, kurzy pečení frgálů, ale i tradiční místní ples – to vše a mnohem více akcí chystá na příští týdny Resort Valachy ve Velké Karlovicích. Přijeďte si užít skvělé volné dny s rodinou, svými partnery či přáteli do malebných Beskyd!
9. leden 2025 13:00
Životní styl, Zlínský kraj

Pustevny o víkendu opět oživí ledové sochy

Každým rokem v lednu se Pustevny rozzáří třpytem ledu a pod rukama zkušených sochařů vznikají neuvěřitelná ledová díla, jež lákají návštěvníky ze všech koutů naší země. Bude tomu i letos, a to do 11. ledna do 2. února 2024. Oblíbený cíl turistů z celé Moravy a Slezska, horské sedlo Pustevny, oživí sochy z ledu a sněhu od profesionálních sochařů ze všech koutů naší země, Slovenska i Polska.
8. leden 2025 10:30
Zážitky, Zlínský kraj