ÚvodAktualityCesty za uměním: Peter Paul Rubens, hrůzostrašná Medusa a další obrazy slavného malíře, které uvidíte v Česku
Kultura

Cesty za uměním: Peter Paul Rubens, hrůzostrašná Medusa a další obrazy slavného malíře, které uvidíte v Česku

  • 6. září 2023
Poslechněte si audio verzi článku
K nejvzácnějším obrazům v našich galeriích patří ten, na němž se povaluje uťatá hlava Medusy. Z krku vylézají hadi, poblíž pak rozeznáte pavouky, štíra, mloka skvrnitého nebo břečťan. Teprve před několika lety se přišlo na to, že autorem děsivého výjevu je malíř Peter Paul Rubens (1577⁠–⁠1640), jeden z největších světových malířů v historii, mistr barokního stylu a nejznámější vlámský malíř 17. století.
Hrůzostrašně krásná Medusa brněnská…
…a hrůzostrašně krásná Medusa vídeňská
Hlava Medusy je klenotem Moravské galerie v Brně. Že jde skutečně o originál se zjistilo teprve před několika lety po detailním průzkumu na univerzitě v Antverpách. Medusy totiž jsou ve střední Evropě dvě: vedle proslulého kousku ze sbírek Moravské galerie je tu ještě Medusa č. 2, kterou vlastní Uměleckoprůmyslové muzeum ve Vídni. Znalci zjistili, že brněnský obraz byl namalovaný na dřevě kolem roku 1617 jako první a jde o nejstarší provedení motivu. Vídeňská verze má stejnou kompozici, výjev je ale přenesený na plátno. Obě díla ale vznikla v Rubensově dílně, jsou mimořádně kvalitní, skvěle dochovaná a obě mají nevyčíslitelnou cenu; podobný obraz slavného vlámského malíře se před lety prodal za více než dvě miliardy korun.
 

Medusa brněnská a Medusa z Vídně

Patrně poprvé od svého vzniku v malířově ateliéru se obě Medusy objevily vedle sebe v roce 2019 na výstavě Hrůzostrašně krásná v Uměleckohistorickém muzeu ve Vídni. My vám takový zážitek nabízíme prostřednictvím srovnávacích snímků.

Porovnejte podobně jako návštěvníci výstavy Hrůzostrašně krásná tuzemskou a rakouskou verzi Rubensova obrazu Hlava Medusy!

Medúza nebo Medusa? Při koupání v moři můžete narazit na medúzy, Medusu naštěstí nepotkáte. Rubensův obraz ilustruje slavnou antickou báji o jedné ze tří obludných Gorgon. Jejich otcem byl mořský bůh Phorcus, matkou mořská bohyně Kétó. Medusa je popisovaná jako okřídlená žena s hady místo vlasů. Kdo se jí podíval do očí, navěky zkameněl. Na rozdíl od svých sester byla smrtelná, a zabil ji antický hrdina Perseus: pohledu do očí se dokázal vyhnout, protože svůj lesklý štít využil jako zrcadlo a usekl jí hlavu. Tu pak Perseus využíval jako strašlivou zbraň, protože pohled do očí měnil protivníky v kámen i po Medusině smrti.

Mimochodem, do rodiny Medusiných sourozenců patřila spousta dalších nepěkných postav z řecké mytologie, od dvou sester Gorgon přes Echidnu, což byla napůl půvabná žena a napůl had, až po mořskou příšeru Skyllu, postrach námořníků. Znáte ji z příběhů o Odysseovi, kde mořská obluda se šesti hlavami a dvanácti nohama společně s neméně strašlivou Charybdou střežila Messinskou úžinu u Sicílie.
 

Rubens: Král malířů, Malíř králů a masa

O Rubensovi se říká, že náleží mezi nejvýznamnější osobnosti v dějinách barokního evropského umění. Podobně jako celý umělecký styl i jeho obrazy zahrnují neklidný pohyb, překvapivé barevné kontrasty a živou hru světel a stínů. Měl neobyčejně vyvinutý cit pro výběr nejpůsobivějšího okamžiku příběhu a jeho malby představují nekonečný proud nápadů.

Podobně jako Rubensův styl ovlivnil barokní malíře v celé Evropě, on sám čerpal inspiraci z antických děl a obrazů renesančních umělců jako byli Michelangelo, Raffael nebo Tizian, sám se pak stal mistrem v zobrazení lidské pleti, zejména ženské. Díky klientům z řad evropských královských dvorů se Rubensovi přezdívalo Malíř králů a Král malířů, současně ale – právě díky mistrovskému zachycení pleti – se setkáváme s označením Malíř masa.

Rubense ale najdete i tam, kde byste ho zřejmě nečekali: třeba v koloniálním baroku v Latinské Americe, kam rytiny velkolepých biblických scén podle jeho předloh přiváželi křesťanští misionáři. V Rubensově Zahradě lásky a dalších obrazech zase našli vzor pro nový žánr takzvaných galantních slavností Francois Boucher, Antoine Watteau a Jean-Honoré Fragonard. Rušnou Rubensovu společnost z obrazu, kde malíř namaloval sám sebe a svou druhou ženu Helenu, jak se procházejí v zahradě venkovského domu, ovšem nahradila tajná dostaveníčka ve skrytých zákoutích rokokových parků a zahrad.
 

Peter Paul Rubens

Rubens se narodil jako syn právníka a vystudoval jezuitskou školu v Antverpách ve Flandrech. V mládí téměř deset let cestoval po Itálii, kde současně studoval i pracoval. Opakované návštěvy Madridu, Paříže a Londýna mu přivedly vybranou klientelu, která za jeho obrazy královsky platila, a tak na rozdíl od jiných umělců patřil mezi nejzámožnější společenskou vrstvu.

Prožil relativně spokojený život v dostatku. V roce 1609 se oženil s Isabellou Brantovou, dcerou významného humanisty Jana Branta. Měli tři děti a žili v pohodlném domě v antverpské čtvrti Wapper, z něhož se díky Rubensovu věhlasu stalo známé kulturní centrum. Když v roce 1626 Isabella zemřela, Rubens se čtyři roky poté oženil se svou neteří Hélène Fourmentovou. Měli dalších pět dětí, v roce 1635 se přestěhovali na zámek Steen nedaleko Antverp. Ke konci života malíře trápila dna, na kterou roku 1640 ve třiašedesáti letech zemřel. 

Rubens nebyl jen malíř, ale také úspěšný diplomat, architekt, sběratel starožitností, obchodník a učitel. Řídil velké studio v Antverpách, v němž pracovala řada učňů; zaměstnával i další malíře, aby mu pomohli s velkými projekty a také šířili poptávku po jeho obrazech po celé Evropě. Mezi nimi byli například Anthonis van Dyck, Jacob Jordaens, Jan Brueghel a Frans Snyders.
 

Kde si prohlédnete Rubensovy obrazy v Česku?

Rubensova antverpská dílna sice chrlila obrazy ve velkém, vesměs ale šlo o původní a kvalitní díla, na kterých zanechal své stopy i slavný malíř. Kde je najdete?
  • Kromě Hlavy MedusyBrně můžete několik Rubensových děl vidět v Národní galerii v Praze, například Podobiznu vojevůdce Ambroggia Spinoly anebo návrh malířské výzdoby jezuitského kostela v Antverpách. V pražských sbírkách se dochoval návrh scény vyhnání z ráje, který ale nikdy nebyl proveden. Nástropní malby v kostele nevydržely ani sto let, v roce 1718 všechny shořely.
  • Málo známé Rubensovo dílo je oltářní obraz pro kostel sv. Tomáše na Malé Straně v Praze. Převor augustiniánského kláštera Jan Svitavský tehdy objednal dva obrazy, Umučení sv. Tomáše a obraz svatého Augustina, patrona řádu. Dnes jsou na místech jejich přesné kopie, originály si prohlédnete v Národní galerii v Praze. Rubensovy obrazy patří k tomu nejhodnotnějšímu, co augustiniánský řád vlastní.
  • Mezi nejslavnější obrazy patří i Rubensův obraz Hygieia krmící posvátného hada, kolem  1614. Lobkowiczové obraz získali v roce 1681, malbu do sbírky zakoupil Syn Václava Eusebia, Ferdinand August, třetí kníže z Lobkowicz (1655-1715), který byl prvním skutečným znalcem umění v rodině. Obraz je vystavený na zámku v Nelahozevsi.
  • V Obrazárně Pražského hradu je vystaveno plátno Shromáždění olympských bohů.
  • Další Rubensova díla jsou v církevních, šlechtických a dalších sbírkách.
Zámek Nelahozeves Památky

Zámek Nelahozeves

Zámek Nelahozeves ze 16. století, jeden z mála dochovaných renesančních zámků v Čechách, leží ve stejnojmenné obci asi 35 km severně od Prahy na levém břehu řeky Vltavy. Pod zámkem se nachází rodný dům světoznámého skladatele Antonína Dvořáka.

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice Kultura

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v České republice. Je výjimečná šíří svého záběr – jako jediné muzeum umění v Česku se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Vlastní čtyři architektonicky objekty: Pražákův palác, UMPRUM, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu.

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác Kultura

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác

Umění od 20. století po současnost, stálé expozice spojené skluzavkou. Krátkodobé výstavní projekty, sochařský park s kavárnou, dětská herna, otevřený depozitář, galerijní knihovna a knihkupectví. To je Pražákův palác Moravské galerie v Brně. Místo pro setkávání s uměním, které žije.

Moravská galerie v Brně – Místodržitelský palác Kultura

Moravská galerie v Brně – Místodržitelský palác

Místodržitelský palác Moravské galerie v Brně nabízí rozsáhlou expozici Brno předměstí Vídně, která přibližuje lokální umění v kontextu vídeňské tvorby, přičemž kombinuje ukázky vysokého umění i uměleckého řemesla.

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila Zážitky

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Jurkovičova vila v Brně – Žabovřeskách je dílem slovenského architekta Dušana Sama Jurkoviče a tvoří páteř jeho dochovaného díla v České republice. Tato pohádková architektonická památka má pro secesní Brno stejný význam jako Vila Tugendhat pro Brno funkcionalistické.

Moravská galerie v Brně – Rodný dům Josefa Hoffmanna Kultura

Moravská galerie v Brně – Rodný dům Josefa Hoffmanna

Josef Hoffmann byl architekt a designér první poloviny 20. století světového měřítka, který se narodil v Brtnici u Jihlavy. Spolu s Kolomanem Moserem založil vídeňské rukodělné dílny Wiener Werkstätte, jejichž zásady promítl do rekonstrukce svého rodného domu.

Národní galerie v Praze – Šternberský palác Kultura

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Ve Šternberském paláci byla od 11. prosince 2020 otevřena nová stálá expozice Staří mistři II, představující kolekce italské malby 14. a 15. století, nizozemského umění 17. a 18. století a středoevopské malířství 17. a 18. století.

10 tipů na výlety do tvořivých dílen aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na výlety do tvořivých dílen aneb ve stínu i na výsluní

Víte, co mají společného mýdla, keramika, modrotisk, marcipán, čokoláda, papír, košíky nebo třeba svíčky? Jejich výrobu si můžete zkusit na vlastní pěst v tvořivých dílnách. Pokud hledáte tipy na výlety, při kterých se budou bavit děti, dospělí a všechny smysly včetně vašich rukou, tohle je to pravé. A třeba právě při takovém výletu s Kudy z nudy objevíte koníčka, který vás chytí na celý život a už nepustí!

Obrazárna Pražského hradu Kultura

Obrazárna Pražského hradu

V Obrazárně jsou po celý rok vystavena díla z proslulých sbírek císaře Rudolfa II. Mezi více než stovkou unikátních děl nechybí obrazy Tiziana, Aachena či Rubense. Nově je obrazárna otevřena od 1.1.2023.

Staří mistři II: Expozice ve Šternbernském paláci

1. 1.31. 12.
Staří mistři II: Expozice ve Šternbernském paláci

Sbírková expozice Staří mistři II navazuje na expozici Staří mistři nacházející se v protějším Schwarzenberském paláci. Obě se vzájemně doplňují tak, aby utvořily jeden celek, a zároveň představují skvostná umělecká díla v různých souvislostech.

Denisovy sady – oáza klidu v centru Brna Příroda

Denisovy sady – oáza klidu v centru Brna

Denisovy sady jsou jedním z nejoblíbenějších míst v Brně. Najdete zde rozjímající jednotlivce, učící se studenty, veselé děti, zamilované dvojice. Místo je v centru Brna a každý obyvatel i turista do něj rád zavítá.

Expozice Poklady kláštera – Muzeum starobrněnského opatství Kultura

Expozice Poklady kláštera – Muzeum starobrněnského opatství

V prostorách bývalého dormitáře cisterciaček v klášteře na Mendelově náměstí vzniklo Muzeum starobrněnského opatství s expozicí Poklady kláštera. Tvoří jej galerie středověkého, raně novověkého, barokního i novějšího umění.

Sbírka tapisérií na zámku Náměšť nad Oslavou – největší sbírka tapisérií v České republice

Sbírka tapisérií na zámku Náměšť nad Oslavou – největší sbírka tapisérií v České republice

Zámek v Náměšti nad Oslavou se majetkem československé vlády a sloužil jako letní sídlo prezidenta na Moravě. Když v 50. letech přestal prezidentovi sloužit, rozhodla státní památková správa, že v zámku bude vystavena ucelená kolekce tapisérií.

Minoritský kostel sv. Janů v Brně Památky

Minoritský kostel sv. Janů v Brně

Klášter minoritů v Brně byl založen kolem roku 1230. Minoritský řád je jediným v Brně, který již více než 750 let sídlí na stejném místě, a to na rohu ulic Orlí a Minoritské. Komplex je tvořen kostelem, Loretou se Svatou chýší, Svatými schody a dvěma klášterními budovami.

Další aktuality

V Mikulově se opět chystá festival barokního divadla

Festival barokního divadla Moravský Parnas připomíná bohatou barokní divadelní historii města a poodkrývá dobu, kdy Mikulov patřil k důležitým středoevropským divadelním centrům s rozkvetlou zámeckou a díky piaristům i školskou divadelní kulturou. Letos se koná od 26. do 27. července 2024 na zámku Mikulov a v galerii Konvent.
25. červenec 2024 14:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Ponocný přeje dobrou noc ve Znojmě již sedmnáctou sezónu

Během letních měsíců můžete ve Znojmě opět potkat ponocného. V současnosti ponocný přispívá atraktivitě města, ale v minulosti měla nočního hlídače každá větší obec. Noční hlídač je připomínkou dnes již zaniklého povolání a již 17. sezónu nedílnou součástí letních večerů ve Znojmě.
25. červenec 2024 13:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

10 tipů na letní dovolenou v rekreační oblasti Nové Mlýny

Na Pálavě není větší vodní plochy, než jsou Nové Mlýny, soustava tří přehradních nádrží na řece Dyji, o celkové rozloze 3 226 ha. Horní a dolní nádrž slouží k rekreaci a rybolovu, střední je přírodní rezervací s ostrůvky pro hnízdění ptáků. Břehy Novomlýnských nádrží lemují stezky pro pěší i pro cyklisty, k výletům lákají rozlehlé vinice, ovocné sady i zříceniny několika hradů. Z vodních sportů je tu populární windsurfing, ke koupání lákají travnaté i písčité pláže. Vody rozlehlých nádrží brázdí výletní lodě a na své si zde přijdou i rybáři, kteří ze zdejší vody vytahují především cejny a kapry. Inspirujte se našimi tipy a naplánujte si tu nejkrásnější letní dovolenou u Nových Mlýnů!
25. červenec 2024 6:24
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Mikulovské výtvarné sympozium Dílna zve na Den otevřených ateliérů

Mikulov žije od poloviny července výtvarným uměním. Umělkyně a umělci pilně pracují na svých výtvarných dílech a pořadatelé sympozia zvou veřejnost v rámci doprovodných akcí na mikulovský zámek, kde se v sobotu 27. 7. 2024 od 10:00 do 18:00 hodin bude konat Den otevřených ateliérů.
25. červenec 2024 6:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Kde to letos lítá? Aneb sokolnické dny a programy na hradech a zámcích

Sokolníky, leteckou akrobacii dravých ptáků a k tomu výklad o historii a současnosti sokolnictví u nás i ve světě si během letošního roku můžete dopřát na celé řadě míst. Pokud chcete vědět, na kterých hradech a zámcích sokolníci předvádí své svěřence pravidelně, jejich přehled najdete právě tady – a na závěr připojíme i pár akcí, kde ukázky dravců v letu představují jeden z oblíbených bodů programu.
24. červenec 2024 16:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Slavnosti bratrství Čechů a Slováků proběhnou na vrcholu Bílých Karpat

XXXII. slavnosti bratrství Čechů a Slováků na Velké Javořině se letos uskuteční od 27. do 28. 7. 2024. Dominanta a nejvyšší vrchol Bílých Karpat – Velká Javořina (970 m.n.m.) se opět stane místem konání oblíbených slavností. Už po desetiletí se místní řídí heslem: "Tu bratia vždy sa stretať budú..." V přírodním amfiteátru je na neděli 28. července 2024 připraven bohatý folkloní program a na malém pódiu vás potěší veselá lidová hudba či country.
24. červenec 2024 10:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Mikulov není jen městem vína: ochutnejte vůně a chutě národů Podyjí

Již tradičně se koná každé léto v Mikulově Festival kultur národů Podyjí, na němž všechny zde žijící národnostní skupiny představují své hudební, taneční, divadelní i kulinářské výtvory. Ten letošní se koná od 19. do 21. července 2014.
19. červenec 2024 12:25
Zážitky, Jihomoravský kraj

Hrad Cornštejn chystá na víkend jarmark

V sobotu 20. července 2024 se na hradě Cornštejně nad Vranovskou přehradou bude konat oblíbený jarmark s ukázkami řemesel. K ochutnání budou středověké pokrmy, ale i domácí zavařeniny a sirupy, přírodní kosmetika nebo domácí chléb. A děti vezměte určitě s sebou – bude tu pro ně připraven bohatý program.
18. červenec 2024 10:00
Památky, Jihomoravský kraj