!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Expozice Poklady kláštera – Muzeum starobrněnského opatství
Kultura

Expozice Poklady kláštera – Muzeum starobrněnského opatství

V prostorách bývalého dormitáře cisterciaček v klášteře na Mendelově náměstí vzniklo Muzeum starobrněnského opatství s expozicí Poklady kláštera. Veřejnosti se otevře 4. ledna 2022.
Stálá expozice Muzea starobrněnského opatství nazvaná Poklady kláštera vás zavede do autentických prostor augustiniánského kláštera v Brně s bohatou historií. K dispozici jsou expozice Mendelův refektář, Eliška Rejčka a cisterciačky, galerie profánního (světského) umění, galerie sakrálního umění, augustiniáni v Brně a opatské insignie.

Součástí nové expozice je také vzácný obraz svatého Augustina od vlámského barokního mistra Petera Paula Rubense, namalovaný přímo pro řád augustiniánů. Do Brna jej zapůjčila Národní galerie v Praze, v muzeu by měl obraz být až do roku 2024. Olej na plátně z první poloviny 17. století vznikl původně pro pražský kostel svatého Tomáše. Podle odborníků ukazuje to nejlepší, co Rubens ve své pozdní tvorbě nabízel. Malba zachycuje setkání Augustina s dítětem, které na mořském břehu mušlí přelévá vodu do jezírka v písku. Biskup a učenec Augustin se tehdy věnoval otázce Svaté trojice. "Dříve já přeliji moře do tohoto jezírka, nežli Ty pochopíš toto Boží tajemství," řeklo dítě Augustinovi podle legendy. Výjev symbolicky vyjadřuje důležitost pokory a neustálého hledání, míní český provinciál řádu Juan Bautista Ignacio Provecho. V Národní galerii je obraz od roku 1891. Po brněnské zápůjčce se tam znovu vrátí.

Muzeum starobrněnského opatství je od roku 2021 nově ustavená instituce, která bude primárně pečovat o brněnské augustiniánské sbírky, současně se stane hlavním prezentačním prostorem pro celou českou provincii řádu.
Zobrazit více

Provozovatel

Opatství Staré Brno Řádu sv. Augustina

Mendlovo náměstí 157/1
603 00 Brno
WWW:
https://www.opats...
GPS:
49,191370 16,593782
 
Region:
Jižní Morava
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Brno
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí