Úvod > Aktuality > Botanická zahrada láká 11. listopadu na mladá vína

Botanická zahrada láká 11. listopadu na mladá vína

Vydáno 6. listopadu 2018 Gurmánská turistika
Jestli letos svatý Martin přijede na pověstném bílém koni, budeme nejspíš díky letošnímu teplému počasí a předpovědím meteorologů tušit. Jisté je, že na jeho svátek, v neděli 11. listopadu, dorazí do trojské botanické zahrady Svatomartinské víno. Milovníky mladého vína zve zahrada na slavnostní otevírání lahví tohoto svěžího moku od předních českých a moravských vinařů už potřinácté.
Ochutnávka vínaTradice Svatomartinského vína sahá již do dob Josefa II. Začátkem listopadu končila vinařům pracujícím u větších sedláků služba, a tak bylo zvykem ochutnávat novou sklizeň. Slavil se konec prací na polích, v sadech a na vinicích a lidé se těšili na blížící se advent.

Jestliže navštívite Botanickou zahradu v Troji můžete tuto tradici dodržet v neděli 11. listopadu od 11 hodin, kdy se ve Vinici sv. Kláry otevřou první Svatomartinské lahve ročníku 2018. Čeká na vás cimbálovka i jazz, ochutnáte husí kaldoun, tradiční lokše a samozřejmě výběr mladých a svatomartinských vín českých i moravských vinařů. Mladé ani Svatomartinské víno se na vinici sv. Kláry vzhledem k její malé rozloze nevyrábí.

Vinice sv. Kláry botanická zahradaV teplejším počasí je ideální vína vychutnat pod širým nebem na jedné z teras viničního domku. Zdejší jedinečný výhled na panorama Prahy a kapli sv. Kláry udělá z návštěvy nezapomenutelný zážitek. Pokud by ale svatý Martin přece jen přijel v mrazivém hávu a na bílém koni, zve vás botanická zahrada k posezení u hořícího krbu v interiéru vinotéky. A na co se vaše chuťové pohárky mohou těšit? Ve Svatomartinských vínech se často vyskytuje zbytkový oxid uhličitý, takže jemně perlí na jazyku, bývají svěží, ovocitá, lehká a převažuje v nich primární aroma jednotlivých odrůd. Zbytečně nad mladými víny ale nehloubejte. Svatomartinská vína jsou nekomplikovaná a radostná záležitost. Slaví se přece, že úroda je už bezpečně pod střechou.

Jak již bylo zmíněno, botanická zahrada v Troji, vzhledem k malé produkci vinice sv. Kláry, vlastní mladá vína nevyrábí, ale tradici otevírání prvních vín dodržuje již od roku 2006. Se skleničkou v ruce si můžete projít venkovní expozice zahrady, které budou v zimní sezoně přístupné navíc zdarma. A pokud se budetet potřebovat ohřát nebo se pokochat dalšími přírodními unikáty z rostlinné říše, můžete zavítat do skleníku Fata Morgana, otevřeno je do 16 hodin.
Skleník Fata Morgana - výlet exotickou přírodou v Praze

Skleník Fata Morgana - výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Prohlídky po Vinici sv. Kláry s expozicí výroby vína

Prohlídky po Vinici sv. Kláry s expozicí výroby vína

Krásné vinice si v Tróji všimne každý. Navozuje příjemnou atmosféru a pocit klidu, když listy vinné révy lehounce ševelí ve větru. Snad právě větru vyprávějí o výrobě vína; ale vy máte možnost poslechnout si příjemného průvodce a na závěr prohlídky ochutnat samotný produkt.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Vinařství Kovacs Novosedly - za vínem na kole

Vinařství Kovacs Novosedly - za vínem na kole

Vinařství Kovacs se nachází na okraji jedné z nejstarších, historicky nejvýznamnějších a rozlohou vinic jednou z největších vinařských obcí Jižní Moravy, Novosedly. Poznejte krásu moravských vinařských stezek!

Kaple sv. Kláry v Tróji

Kaple sv. Kláry v Tróji

Drobná sakrální stavbička, barokní kaple sv. Kláry, stojí na vrcholu vinice nad trojským zámkem a tvoří tak nejvyšší dominantu této části Prahy, viditelnou z mnoha blízkých i dalekých míst.

Vinselekt Michlovský - kvalitní vína z Rakvic

Vinselekt Michlovský - kvalitní vína z Rakvic

Miloš Michlovský založil svoji firmu roku 1993. Od samého počátku se zaměřil na produkci velmi kvalitních vín nejvyšších jakostních stupňů. Vsadil na citlivou péči o vinice, dlouholeté zkušenosti, precizní zpracování hroznů a využití nejmodernějších technologií.

Vinařství Lahofer - vína z vlastních vinic

Vinařství Lahofer - vína z vlastních vinic

Vinařství Lahofer se opírá o silnou vinařskou tradici na Znojemsku, zejména pak o vinice U Hájku a Babičák. Z těchto vinic pochází všechny hrozny pro výrobu vína. Ústředním sloganem nové značky je Vinařství Lahofer – Vína z vlastních vinic.

Do Botanické zahrady v Troji v zimním období zdarma

Do Botanické zahrady v Troji v zimním období zdarma

Až do konce února máte příležitost navštívit zdarma venkovní expozice Botanické zahrady hl. města Prahy.

Rozárium v pražské Botanické zahradě

Rozárium v pražské Botanické zahradě

K nejvoňavějším rostlinám patří bezesporu růže. Nové rosarium najdete v severní části areálu trojské botanické zahrady.

Stezka pro nevidomé v Botanické zahradě v Praze

Stezka pro nevidomé v Botanické zahradě v Praze

Stezka nabízí třicet sloupků s braillovým písmem a informacemi pro vidící. Sloupky jsou v blízkosti rostlin nebo stromů, takže si nevidomý může exponát také osahat.

Trojský zámek - barokní skvost Prahy

Trojský zámek - barokní skvost Prahy

Zámek Troja se nachází v bezprostřední blízkosti pražské zoologické zahrady. Zámek je obklopen nádhernou francouzskou zahradou. V zámeckém interiéru můžeme obdivovat jedinečnou freskovou výzdobu a výstavy, které připravila Galerie hlavního města Prahy.

Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy

Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy

Zavřete oči a nechte se vést vůní rostlin – trojskou botanickou zahradou vede Vonná stezka, originální vzdělávací projekt, který postupně zahrnuje jednotlivé expozice. Vznikl díky spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy s přední českou odbornicí na vůně Petrou Hlavatou.