Úvod > Aktuality > Ester Ledecká: sněžná obojživelnice na lyžích i na snowboardu
Zimní sporty

Ester Ledecká: sněžná obojživelnice na lyžích i na snowboardu

  • Vydáno1. března 2021
Ester „STR“ Ledecká, nejlepší česká sjezdařka i snowboardistka, vpadla do světového kolotoče alpských disciplín jako uragán. Na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu v roce 2018 vybojovala nečekaně zlatou medaili v super G. Mnozí si pamatují ten nechápavý výraz, když těsně po dojezdu zírala, jak její jméno září na prvním místě. Vzápětí pak přidala druhé, už očekávané zlato, ve snowboardingu.
Ester je v dobrém označována za „Marťanku“. Má to několik důvodů. Jako první sportovec v olympijské historii vyhrála na jedné zimní olympiádě ve dvou různých sportech. Je i první z českých alpských lyžařů, kdo vyhrál olympijské zlato, a prvním olympionikem v historii startujícím v lyžařských i snowboardových disciplínách.

Navíc, ač z Česka, které nemá zdaleka tak dobré podmínky jako alpské země, září v rychlostních disciplínách – ve sjezdu a v super G. A pak je tu její svérázný přístup, specifický humor. Nebo malý uzavřený tým, který skoro neustále doprovázejí „head coach“ a „head manager“ maminka Zuzana (bývalá krasobruslařka) a tatínek Janek, mimochodem úspěšný rockový hudebník, známý i z muzikálového světa. Pro to všechno o ní světová média píšou v superlativech a BBC dokonce označilo vítězství Ledecké v Pchjongčchangu za „jeden z nejúžasnějších olympijských příběhů všech dob“.
 

Kombinézy navrhuje bratr Jonáš

Když se na „STR“ díváte při závodě, musí vás to bavit. Má nejen specifický agresivní styl, ale po celou dobu slyšíte výkřiky, jakési minikomentáře, které vypouští nahlas během jízdy. Ostatně, když si výkřiky při hře pomáhají světové tenistky, proč by tento povolený doping nemohla využívat i sjezdařka.

Od ostatních sjezdařek, mezi nimiž si vydobyla silný respekt, se odlišuje i oblečením. Kombinézy na lyže i snowboard (liší se střihem i zpracováním) od českého výrobce Don Quiet navrhuje bratr Jonáš, velmi dobrý kreslíř a milovník comics. „Rozhodl jsem se, že z Ester udělám superhrdinku,“ řekl před časem o sestře další pokračovatel uměleckého (a sportovního) rodu. „Když jela s vyhřezlou plotýnkou olympiádu v Soči a vozil jsem ji na rehabilitace, tak jsem si říkal, že musí být napůl robot, když tohle všechno vydrží,“ prohlásil Ledecký s tím, že kombinézám dominuje logo STR. „Tak se Esterka podepisovala na obrázky, když byla malá.“ A proto v kombinézách z jeho dílny vypadá jako superhrdinka z Avengers.
 

Chce být vždy nejlepší

A to ještě není všechno. Ester Ledecká je pověstná i svým přístupem, jak k závodění, tak k tréninku. Chce být vždy nejlepší, má tah na branku, neustálý hlad po vítězství i lyžování. Trenéři ji musejí často tahat ze sjezdovky skoro násilím, protože si česká hvězda chce neustále přidávat. Ráda lyžuje všude i v Česku, zejména v poslední covid době. Z českých hor to ráda zkouší v největším zimním středisku ve Špindlerově Mlýně, ale třeba i v Jeseníkách na Červenohorském sedle, kde se i při oblevách dlouho drží sníh.

Tvrdě trénuje i v létě. Zkouší kickbox, beachvolejbal, jezdí výborně na windsurfingu. Mimochodem letní přípravu sestavoval donedávna dědeček Jan Klapáč, hokejový mistr světa z roku 1972. Její mimořádný přístup se projevuje i ve vztazích. Ačkoli někdy dojde i na slzy a vztek, každou tiskovou konferenci, každé prohlášení po závodě vždy začíná poděkováním svému týmu. „Vážím si všech lidí kolem mne, chci jim poděkovat, všichni jsou důležití,“ slyšíte od ní prakticky pokaždé.
Vydejte se po stopách slavných českých lyžařů

Vydejte se po stopách slavných českých lyžařů

Česko se pyšní mnoha sportovci, kteří jsou díky svým výkonům slavní daleko za hranicemi. Jedním z proslavených odvětví je sjezdové a běžecké lyžování. Hvězdami sjezdového lyžování byli bezesporu Ondřej Bank a Šárka Záhrobská, na běžkách nás zase skvěle reprezentoval Lukáš Bauer a legendární českou závodnicí na běžkách se stala Kateřina Neumannová. Značnou popularitu si získaly také naše snowboardistky Ledecká a Samková. Zveme vás na místa, kde tito slavní čeští sportovci začínali. Třeba je tam při tréninku potkáte i dnes...

Další aktuality

Prožijte veselou zimu na Broumovsku

Možná byste to neřekli, ale přelom podzimu a zimy je velmi vhodnou dobou pro pěší výlety. Broumovsko nabízí v tomto období zcela jedinečné přírodní scenérie. Ať se již rozhodnete pro jednodenní výlet nebo prodloužený víkend, určitě uděláte dobře. Užijete si jak skalní města bez davu lidí, tak i poklidné adventní akce.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Na Černé Hoře již zahajují lyžařskou sezonu

Zřejmě vůbec první lyžařské středisko u nás zahajuje tento víkend sezónu! Je jím Skiresort Černá Hora – Pec, který v sobotu 26. a v neděli 27. listopadu spouští vlek Anděl v Janských Lázních. Kabinková lanovka Černohorský Express a vlek Anděl jsou o víkendu v provozu od 9:00 do 16:00 hodin. 
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Vánoce se na zámku Hrádek u Nechanic slaví již od soboty

Zámek Hrádek u Nechanic připravil tradiční akci Vánoce na zámku. Od 26. listopadu do 11. prosince 2022 se o víkendech můžete při prohlídce vánočně upravených zámeckých interiérů seznámit s vánočními zvyky, tradicemi a s historickou vánoční výzdobou.
Královéhradecký kraj | Památky

Navštivte tento víkend 33. Muzejní adventní trh v Hradci Králové

Zastavte se s přáteli na Muzejní adventní trh v Hradci Králové a v příjemné atmosféře zapomeňte na vánoční shon. Potěší vás zručnost lidových řemeslníků nabízejících lákavý sortiment dárkových a dekorativních předmětů, živý betlém a vánoční melodie nebo dílna pro děti. Trh potrvá od 25. do 27. listopadu 2022. Letošní ročník se zaměří nejen na prodej, ale také ve větší míře na prezentaci a ukázky poctivé řemeslné práce. Před muzejní budovou budou prodávány tradiční pochutiny a nápoje, vítáni jsou prodejci s označením regionální produkt.
Královéhradecký kraj | Kultura