ÚvodAktualityEster Ledecká: sněžná obojživelnice na lyžích i na snowboardu
Zimní sporty

Ester Ledecká: sněžná obojživelnice na lyžích i na snowboardu

  • 1. března 2021
Ester „STR“ Ledecká, nejlepší česká sjezdařka i snowboardistka, vpadla do světového kolotoče alpských disciplín jako uragán. Na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu v roce 2018 vybojovala nečekaně zlatou medaili v super G. Mnozí si pamatují ten nechápavý výraz, když těsně po dojezdu zírala, jak její jméno září na prvním místě. Vzápětí pak přidala druhé, už očekávané zlato, ve snowboardingu.
Ester je v dobrém označována za „Marťanku“. Má to několik důvodů. Jako první sportovec v olympijské historii vyhrála na jedné zimní olympiádě ve dvou různých sportech. Je i první z českých alpských lyžařů, kdo vyhrál olympijské zlato, a prvním olympionikem v historii startujícím v lyžařských i snowboardových disciplínách.

Navíc, ač z Česka, které nemá zdaleka tak dobré podmínky jako alpské země, září v rychlostních disciplínách – ve sjezdu a v super G. A pak je tu její svérázný přístup, specifický humor. Nebo malý uzavřený tým, který skoro neustále doprovázejí „head coach“ a „head manager“ maminka Zuzana (bývalá krasobruslařka) a tatínek Janek, mimochodem úspěšný rockový hudebník, známý i z muzikálového světa. Pro to všechno o ní světová média píšou v superlativech a BBC dokonce označilo vítězství Ledecké v Pchjongčchangu za „jeden z nejúžasnějších olympijských příběhů všech dob“.
 

Kombinézy navrhuje bratr Jonáš

Když se na „STR“ díváte při závodě, musí vás to bavit. Má nejen specifický agresivní styl, ale po celou dobu slyšíte výkřiky, jakési minikomentáře, které vypouští nahlas během jízdy. Ostatně, když si výkřiky při hře pomáhají světové tenistky, proč by tento povolený doping nemohla využívat i sjezdařka.

Od ostatních sjezdařek, mezi nimiž si vydobyla silný respekt, se odlišuje i oblečením. Kombinézy na lyže i snowboard (liší se střihem i zpracováním) od českého výrobce Don Quiet navrhuje bratr Jonáš, velmi dobrý kreslíř a milovník comics. „Rozhodl jsem se, že z Ester udělám superhrdinku,“ řekl před časem o sestře další pokračovatel uměleckého (a sportovního) rodu. „Když jela s vyhřezlou plotýnkou olympiádu v Soči a vozil jsem ji na rehabilitace, tak jsem si říkal, že musí být napůl robot, když tohle všechno vydrží,“ prohlásil Ledecký s tím, že kombinézám dominuje logo STR. „Tak se Esterka podepisovala na obrázky, když byla malá.“ A proto v kombinézách z jeho dílny vypadá jako superhrdinka z Avengers.
 

Chce být vždy nejlepší

A to ještě není všechno. Ester Ledecká je pověstná i svým přístupem, jak k závodění, tak k tréninku. Chce být vždy nejlepší, má tah na branku, neustálý hlad po vítězství i lyžování. Trenéři ji musejí často tahat ze sjezdovky skoro násilím, protože si česká hvězda chce neustále přidávat. Ráda lyžuje všude i v Česku, zejména v poslední covid době. Z českých hor to ráda zkouší v největším zimním středisku ve Špindlerově Mlýně, ale třeba i v Jeseníkách na Červenohorském sedle, kde se i při oblevách dlouho drží sníh.

Tvrdě trénuje i v létě. Zkouší kickbox, beachvolejbal, jezdí výborně na windsurfingu. Mimochodem letní přípravu sestavoval donedávna dědeček Jan Klapáč, hokejový mistr světa z roku 1972. Její mimořádný přístup se projevuje i ve vztazích. Ačkoli někdy dojde i na slzy a vztek, každou tiskovou konferenci, každé prohlášení po závodě vždy začíná poděkováním svému týmu. „Vážím si všech lidí kolem mne, chci jim poděkovat, všichni jsou důležití,“ slyšíte od ní prakticky pokaždé.
Vydejte se po stopách slavných českých lyžařů

Vydejte se po stopách slavných českých lyžařů

Česko se pyšní mnoha sportovci, kteří jsou díky svým výkonům slavní daleko za hranicemi. Jedním z proslavených odvětví je sjezdové a běžecké lyžování. Hvězdami sjezdového lyžování byli bezesporu Ondřej Bank a Šárka Záhrobská, na běžkách nás zase skvěle reprezentoval Lukáš Bauer a legendární českou závodnicí na běžkách se stala Kateřina Neumannová. Značnou popularitu si získaly také naše snowboardistky Ledecká a Samková. Zveme vás na místa, kde tito slavní čeští sportovci začínali. Třeba je tam při tréninku potkáte i dnes...

Další aktuality

Navštivte podzemí nejvyšší české hory Sněžky – důl Kovárna je otevřen po rekonstrukci

Na vrcholu Sněžky byl každý, ale pod horou, v dole Kovárna, už málokdo! V posledních sedmi letech byl navíc pro veřejnost uzavřen. Za tu dobu zde speleologové udělali spoustu práce – ručně odstranili tuny kamenů a dva metry vysokou chodbu zajistili ocelovými výztužemi. Tím došlo ke sjednocení dvou tras v jednu a návštěvníci tak mohou projít dolem a vystoupat na povrch v jiném místě, než do něj scházeli. Prohlídky rozšířené trasy probíhají ve skupině jedenkrát denně, na exkurzi je nutné se předem přihlásit. Trasa bude pro veřejnost přístupná do konce září.
13. červenec 2024 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se báječně vykoupat v Královéhradeckém kraji

Jak se zdá, tropické teploty u nás nějakou dobu vydrží, a tak bude nejlépe strávit tento čas příjemně u vody. Pokud bydlíte v Královéhradeckém kraji, naše dnešní tipy vám určitě přijdou vhod. Prožijte letní tropické dny u písečných plážích zatopených pískoven, retro plováren nebo v pohodlí moderních koupališť a aquaparků, stačí si jen vybrat.
12. červenec 2024 11:00
Letní sporty, Královéhradecký kraj

Objevte krásy Kladského pomezí – krajinu skal, lesů a dalekých výhledů

Znáte Kladské pomezí, fascinující krajinu na severovýchodu Čech u hranic s Polskem? V těchto místech se mezi Krkonošemi a Orlickými horami rozkládá magický region, který svým jedinečným přírodním bohatstvím, kulturními a historickými památkami uspokojí snad i toho nejnáročnějšího návštěvníka. Vydejte se s námi do skalních měst, romantických údolí a k jedinečným památkám!
10. červenec 2024 20:14
Příroda, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov ožije dobovým životem

Pevnostní město Josefov ožije v pátek a v sobotu 12. – 13. července 2024 dobovým životem. Těšit se můžete na postavy v dobovém kostýmu, na vojsko, tržiště na náměstí, řemeslný jarmark, josefovské pivo a další dobroty, dobovou hudbu, loutkové divadlo i bitevní ukázku. Hlavní sobotní program začíná v 9:00 ráno a bude pokračovat do 16:00 hodin.
10. červenec 2024 8:00
Zážitky, Královéhradecký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Krkonoše

Hledáte tip, kam na výlet či dovolenou v Krkonoších? Krkonoše patří mezi nejoblíbenější horská místa v Česku. Prohlédněte si atraktivní místa, kde naleznete spoustu zajímavých a neobjevených cílů pro výlety ve dvou nebo i s dětmi.
9. červenec 2024 15:45
Kultura, Královéhradecký kraj

20 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Krkonoších

Hledáte kam vyrazit s dětmi na horách? V Krkonoších nabízí zábavu pro celou rodinu řada areálů. Užijte si celoroční i typicky letní atrakce pro děti, trampolíny, vodní svět nebo bludiště. V našich tipech se dozvíte, kam děti v Krkonoších nalákat na výlet, hry, pohádky a další užitečné informace. Také Kudy z nudy vám pro inspiraci přináší přehled míst, kde se bude dětem určitě líbit. Tak vzhůru na výlet!
5. červenec 2024 9:46
Zážitky, Královéhradecký kraj

V Babiččině údolí se chystají Mlynářské slavnosti

Když počasí dovolí, sejdeme se v údolí. Plno veselí v Rudrově mlýně s bodrým Panem otcem a letní folklorní tradice můžete zažít v Babiččině údolí v Ratibořicích, kde se jako každý rok konají oblíbené Mlynářské slavnosti. Letos se sem vypravte 5. až 7. července.
4. červenec 2024 16:00
Kultura, Královéhradecký kraj

Stezka korunami stromů v Janských Lázních oslaví sedmé narozeniny

Krkonošská Stezka korunami stromů oslaví letos své sedmé narozeniny a při té příležitosti láká v neděli 7. července 2024 na narozeninovou oslavu! Začněte letošní letní prázdniny výletem do Krkonoš a vydejte se na trasu od kořenů až ke korunám stromů. Nejen krásná příroda, ale i bohatý doprovodný program na vás čekají od 10:00 do 17:00 hodin přímo na Stezce.
4. červenec 2024 12:00
Zážitky, Královéhradecký kraj