!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Ester Ledecká: sněžná obojživelnice na lyžích i na snowboardu
Ester Ledecká: sněžná obojživelnice na lyžích i na snowboardu
"> "> "> "> ">
Zimní sporty

Ester Ledecká: sněžná obojživelnice na lyžích i na snowboardu

  • Vydáno1. března 2021
Ester „STR“ Ledecká, nejlepší česká sjezdařka i snowboardistka, vpadla do světového kolotoče alpských disciplín jako uragán. Na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu v roce 2018 vybojovala nečekaně zlatou medaili v super G. Mnozí si pamatují ten nechápavý výraz, když těsně po dojezdu zírala, jak její jméno září na prvním místě. Vzápětí pak přidala druhé, už očekávané zlato, ve snowboardingu.
Ester je v dobrém označována za „Marťanku“. Má to několik důvodů. Jako první sportovec v olympijské historii vyhrála na jedné zimní olympiádě ve dvou různých sportech. Je i první z českých alpských lyžařů, kdo vyhrál olympijské zlato, a prvním olympionikem v historii startujícím v lyžařských i snowboardových disciplínách.

Navíc, ač z Česka, které nemá zdaleka tak dobré podmínky jako alpské země, září v rychlostních disciplínách – ve sjezdu a v super G. A pak je tu její svérázný přístup, specifický humor. Nebo malý uzavřený tým, který skoro neustále doprovázejí „head coach“ a „head manager“ maminka Zuzana (bývalá krasobruslařka) a tatínek Janek, mimochodem úspěšný rockový hudebník, známý i z muzikálového světa. Pro to všechno o ní světová média píšou v superlativech a BBC dokonce označilo vítězství Ledecké v Pchjongčchangu za „jeden z nejúžasnějších olympijských příběhů všech dob“.
 

Kombinézy navrhuje bratr Jonáš

Když se na „STR“ díváte při závodě, musí vás to bavit. Má nejen specifický agresivní styl, ale po celou dobu slyšíte výkřiky, jakési minikomentáře, které vypouští nahlas během jízdy. Ostatně, když si výkřiky při hře pomáhají světové tenistky, proč by tento povolený doping nemohla využívat i sjezdařka.

Od ostatních sjezdařek, mezi nimiž si vydobyla silný respekt, se odlišuje i oblečením. Kombinézy na lyže i snowboard (liší se střihem i zpracováním) od českého výrobce Don Quiet navrhuje bratr Jonáš, velmi dobrý kreslíř a milovník comics. „Rozhodl jsem se, že z Ester udělám superhrdinku,“ řekl před časem o sestře další pokračovatel uměleckého (a sportovního) rodu. „Když jela s vyhřezlou plotýnkou olympiádu v Soči a vozil jsem ji na rehabilitace, tak jsem si říkal, že musí být napůl robot, když tohle všechno vydrží,“ prohlásil Ledecký s tím, že kombinézám dominuje logo STR. „Tak se Esterka podepisovala na obrázky, když byla malá.“ A proto v kombinézách z jeho dílny vypadá jako superhrdinka z Avengers.
 

Chce být vždy nejlepší

A to ještě není všechno. Ester Ledecká je pověstná i svým přístupem, jak k závodění, tak k tréninku. Chce být vždy nejlepší, má tah na branku, neustálý hlad po vítězství i lyžování. Trenéři ji musejí často tahat ze sjezdovky skoro násilím, protože si česká hvězda chce neustále přidávat. Ráda lyžuje všude i v Česku, zejména v poslední covid době. Z českých hor to ráda zkouší v největším zimním středisku ve Špindlerově Mlýně, ale třeba i v Jeseníkách na Červenohorském sedle, kde se i při oblevách dlouho drží sníh.

Tvrdě trénuje i v létě. Zkouší kickbox, beachvolejbal, jezdí výborně na windsurfingu. Mimochodem letní přípravu sestavoval donedávna dědeček Jan Klapáč, hokejový mistr světa z roku 1972. Její mimořádný přístup se projevuje i ve vztazích. Ačkoli někdy dojde i na slzy a vztek, každou tiskovou konferenci, každé prohlášení po závodě vždy začíná poděkováním svému týmu. „Vážím si všech lidí kolem mne, chci jim poděkovat, všichni jsou důležití,“ slyšíte od ní prakticky pokaždé.
Vydejte se po stopách slavných českých lyžařů

Vydejte se po stopách slavných českých lyžařů

Česko se pyšní mnoha sportovci, kteří jsou díky svým výkonům slavní daleko za hranicemi. Jedním z proslavených odvětví je sjezdové a běžecké lyžování. Hvězdami sjezdového lyžování byli bezesporu Ondřej Bank a Šárka Záhrobská, na běžkách nás zase skvěle reprezentoval Lukáš Bauer a legendární českou závodnicí na běžkách se stala Kateřina Neumannová. Značnou popularitu si získaly také naše snowboardistky Ledecká a Samková. Zveme vás na místa, kde tito slavní čeští sportovci začínali. Třeba je tam při tréninku potkáte i dnes...

Další aktuality

28.11.
2021
Na Černé Hoře zahájí o příštím víkendu lyžařskou sezonu

Na Černé Hoře zahájí o příštím víkendu lyžařskou sezonu

Krkonoše a Podkrkonoší | Zimní sporty
22.11.
2021
Sněženky, machři a snowboarďáci: kde se točily zimní filmové komedie?

Sněženky, machři a snowboarďáci: kde se točily zimní filmové komedie?

Krkonoše a Podkrkonoší | Zimní sporty
18.11.
2021
Zimní horské bobové dráhy: už jste vyzkoušeli všechny?

Zimní horské bobové dráhy: už jste vyzkoušeli všechny?

Krkonoše a Podkrkonoší | Zimní sporty