Úvod > Aktuality > Kam vyrazit na běžky? Máme pro vás velký přehled
Kam vyrazit na běžky? Máme pro vás velký přehled
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zimní sporty

Kam vyrazit na běžky? Máme pro vás velký přehled

Vydáno 17. února 2021
Sezona zimních sportů je v plném proudu a my vám představíme řadu skvělých tras pro běžkaře – jak ty vyhlášené, tak i ty méně známé, které ale přesto stojí za poznání. A abyste nejezdili nikam nadarmo, poradíme vám také, jak zjistit stav sněhových podmínek a běžeckých tratí v konkrétním místě a v reálném čase.

Brdskou lyžařskou magistrálou

Brdská magistrálaNaši jízdu zahájíme blízko Prahy, konkrétně v Brdech. Zamiřte po D4 na jihozápad a zkuste Středobrdskou magistrálu, udržovanou v zimních měsících lokálním turistickým klubem a spolkem milovníků běžek. Do stopy naskočte v Zaječově. Odtud vás trasa povede přes Orlov, vrchol Velkého Toku až k hájovně Carvánka. Cílovou rovinkou je hornické město Příbram
 
Tato základní varianta má 23 kilometrů. Pokud byste raději vyrazili na delší okruh, bývalý vojenský prostor disponuje nově 75 kilometry udržovaných běžkařských tras. Nedávné rozhodnutí o nesolení těchto komunikací v zimě otevírá tuto oblast všem, kteří se tu chtějí projet. Aktuální stav sněhu a stop zjistíte na webu brdskelisty.cz/aktualni-zpravodajstvi/. Obecně se dá říci, že nyní je na Brdech mokrý sníh od 15 do 30 cm. Od neděle 7. února se bude ochlazovat a měl by připadnout čerstvý sníh.
 

Objevte Čertovo břemeno na České Sibiři

Běžky Čertovo břemenoSlyšeli jste někdy o České Sibiři? Tato oblast je na půl cesty mezi Benešovem a Táborem a vysloužila si své jméno díky místnímu mikroklimatu, které je vždy o něco chladnější než nejbližší okolí. Zde najdete běžkařskou oblast Čertovo Břemeno.

Kromě ideálních podmínek jsou pro běžkaře také bonusem perfektně udržované a mírně zvlněné trasy v délce 65 až 80 kilometrů. Kopce typicky nepřekonávají větší převýšení než 50 metrů najednou, region je tedy ideální pro ty, kteří se chtějí hlavně kochat krásnou zimní krajinou a necítí se na velké krpály.
 
Do stopy můžete vyrazit z několik nástupních bodů (Borotín, Libenice, Cunkov – před Hospodou U Bizona, Jistebnice a Veletín) a vydat se na jednu z tras v okolí – mapu okruhů najdete zde. Trasy jsou frézovány před víkendem. Aktuální sněhové podmínky jsou zveřejňovány na Facebooku Čertova Břemena nebo na webu pocasijesetice.cz či certovo-bremeno.cz.
 

Bílou stopou Šumavou

ŠumavaPosuneme se dále na jih. Opomenout NP Šumava, největší národní park v České republice, by jistě byla chyba, neboť nabízí totiž neuvěřitelné množství skvělých tras pro běžkaře všech úrovní. Park je doslova pokrytý stopami – od Železné Rudy až po Lipno. Pro běžky nabízí Šumava krásné terény různých náročností, z nichž si určitě vybere každý milovník bílé stopy podle své kondice.

Není divu, že zde ráda trénovala (a dosud kondičně trénuje) naše olympionička Kateřina Neumannová. Nejraději prý má trasu k pramenům Vltavy. K nim vyráží ze Zadova přes Horskou Kvildu a dále na Filipovu Huť. Trať bývá pěkně upravená a jede se po ní velmi příjemně. Na Modravě si dejte oběd a přes Březník, Černou horu, prameny Vltavy dojedete na Kvildu. Tam určitě sundejte na chvíli lyže a zajděte do místní pekárny, mají tu skvělé pečivo a různé jiné dobroty. Zpět do Zadova je to pak asi 10 kilometrů. Celkem má trasa něco přes třicet kilometrů.

běžky šumavaDalším osvědčeným tipem je cesta kolem Prášilského jezera, které je schováno u paty kopce Poledník. Na rozdíl od České Sibiře nečekejte mírné zvlněný terén, ale náročné převýšení. Odměnou jsou za dobré viditelnosti nádherné výhledy na Velký Javor v sousedním Německu. Aktuální informace o stavu sněhu a běžkařských stopách najdete na webu bilastopa.cz. V některých oblastech sníh díky oteplení poodtál, v nejvyšších partiích se drží na 30 – 45 cm. Od čtvrtka 4. února se čeká výrazné ochlazení a sněžení.
 

Ve stopě Slavkovským lesem

KladskáPokud pocházíte z Karlovarska nebo Chebska, určitě vás napadly Krušné Hory jako ideální destinace pro běžkaře. Existují zde ale také alternativy, které stojí za to prozkoumat. Do bílé stopy můžete vyrazit například ve Slavkovském lese. Místní trasy se udržují zejména okolo Kladské, Mariánských Lázní a trochu stranou i u Březové nedaleko Sokolova. 
 
Naše odzkoušená trasa vede kolem Kladských rašelinišť. Udržuje se, měří zhruba 20 kilometrů a vede přes nenáročný terén. Po cestě narazíte na stavby v alpském stylu v osadě Kladská, zamrzlá jezírka a umělý kanál Dlouhá stoka.

běžky mariánské lázněV okolí Mariánských Lázní se pravidelně upravuje cca 90 km stop. Zpravidla jsou upraveny stopy kolem Golfu a přilehlé tratě vedoucí lesem, tzn. žlutá a modrá stopa. Východiskem pro lyžařskou turistiku je horní stanice kabinkové lanovky ve výšce 720 m nad mořem. Zde již začínají skútrem vyfrézované běžecké okruhy v různých délkách. Všechny lyžařské stopy vedou překrásnou krajinou náhorních plání Slavkovského lese v nadmořských výškách 800 až 900 m, většinou vzrostlým smrkovým lesem. K dispozici je pět okruhů – výlet si můžete udělat například k přírodní rezervaci Smraďoch, Žabímu jezírku nebo na Kladskou.

Info o aktuální sněhové situaci se dozvíte na webu skimarianky.cz/zima/bezky/.


Běžkařský ráj v Krkonoších

Krkonoše běžkyAsi nikoho nepřekvapí, že Krkonoše naše nejvyšší pohoří nabízí spoustu míst, které budou běžkaři zbožňovat. Celkem v místních kopcích na Krkonošské magistrále najdete na 560 kilometrů upravovaných tratí. Vyšší poloha potom zajišťuje, že sněhové podmínky budou lepší, než v jiných částech republiky.

Sama krásná Krkonošská magistrála stojí za projetí. Se svými 71 kilometry není snadná a méně zdatní běžci si mohou naplánovat pouze její část. Jedná se o páteřní cestu přes celé pohoří se začátkem v Harrachově a koncem v Žacléři. Vyzkoušet ale můžete o další nádherná trasy, například výhledovou z Pece na Sněžku, Luční boudu, Výrovku a Lesní boudě nebo Zapomenutými kouty Krkonoš z Hříběcích bud pod Tetřeví vrch a Hrnčířským boudám.

Pěkné jsou i běžecké okruhy u Benecka, Horních Míseček, Jilemnice nebo Hostinného. Aktuální sněhové podmínky a stav stop zjistíte na webu krkonose.eu/aktualni-stav-bezeckych-stop.
 

Krušné hory na běžkách

běžkyAni Chomutovsko a Mostecko netrpí na nedostatek běžkařských tras. Na výběr máte desítky běžeckých stop, o které s láskou pečuje Krušnohorský spolek. Celkově měří bezmála 600 kilometrů a vhodnou kombinace zde mohou vybrat běžkaři všech úrovní. 

Nemalá část krásných okruhů začíná na Božím Daru nebo v okolí Klínovce. Z méně známých určitě stojí za návštěvu také střediska Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, okolí přehrady Fláje, Bouřňák a Adolfov.
Tras a možných okruhů je v Krušných horách opravdu bezpočet. Oblíbená je také trasa z Komáří hůrky na Cínovec. Aktuální informace z této oblasti Krušných hor získáte na webu krusnehoryaktivne.cz či kbstopa.cz.
 

V bílé stopě Orlickými horami

orlické horyOrlické hory jsou svým profilem přímo ideální pro milovníky běžek. Ti zde naleznou více než 200 kilometrů tras s různou náročností. Vyrazit mohou na mírné kopce s příjemným profilem, ale i na trasy vedoucí po hřebenech hor. Oblíbená Orlickohorská magistrála vede po trase Jiráskovy hřebenové cesty přes řadu zajímavých míst, jako je například Kunštátská kaple, Anenská rozhledna, Zemská brána nebo celá škála řopíků a pevností. Můžete se na ní napojit z Olešnice, Deštného, Orlického Záhoří, Říček i Rokytnice.

Orlické horyKdo má rád večerní pohodu na běžkách, může využít při dobrých sněhových podmínkách osvětlenou skiarénu v Orlickém Záhoří. Tento běžecký okruh je vhodný pro klasiku i skate. Dlouhý je 4,5 kilometrů. Na velmi atraktivní běžecké trasy narazíte i v okolí proslulého Suchého vrchu, kterému vévodí již od první republiky historická Kramářova chata.

Než se vypravíte na běžky, můžete si kvalitu stopy ověřit pěkně z pohodlí domova, díky portálu destne.info/bezecketrate/ s evidencí GPS rolby udržující tratě.
 

Tichá nádhera Rychlebských hor

Rychlebské horyBěžkařům většinou neznámé jsou Rychlebské hory. Tato oblast je velice populární mezi cyklisty v létě, návštěva v zimě ale také stojí za to, neboť na vás čeká parádní běžkařský zážitek. Místní svahy jsou hůře dopravně dostupné, což ale znamená, že budete mít většinu tras sami pro sebe. V oblasti pohoří je řada krásných stop, obzvlášť potom v blízkosti hory Smrk

Naše běžkařská trasa Rychlebskými horami směřuje k Javorníku a trase přes Borůvkovou horu. Po cestě narazíte na několik malebných údolíček, výhledů do kraje a romantických zákoutí. Za dobrého počasí uvidíte i trojici jezer na polské straně. Rychlebské hor ysvůj sněhový portál nemají, aktuální informace se dozvíte na webu kamzasnehem.cz, kde si běžkaři mezi sebou sdělují své zkušenosti s trasami.
 

Na běžkách Bílými Karpaty

zimní denLehčeji dostupná je běžkařská trasa Bílými Karpaty. Autobus vás zde vyveze až k východišti lyžařských stop na Mikulčině vrchu nebo ještě výš, k chatě Troják. Odtud budete pokračovat v upravené stopě k vyhlídkovému místu nad Bystřicí pod Lopeníkem, po Cestě hrdinů SNP. Hřebenová trasa nabídne sjezdy i stoupání. Nejvyšším vrcholem na trase bude Studený vrch (646 m). Pak vás čeká sjezd k rozcestí Březová, kde je možné cca 7,5 km trasu ukončit a odjet autobusem z hor do Uherského Brodu.

Ti, kdo horské štreky nebudou mít dost, mohou pokračovat dalších 5 km po magistrále kolem rozhledny Obecnice ke křížku a přístřešku Javořina (bus), ovšem upozorňujeme, že se bude jednat o stoupání. Dále se dá pokračovat ke Kamenné boudě a dále k Velké Javořině, do Strání anebo na Vápenky (dalších 8 km od přístřešku Javořina).
Středobrdská magistrála – na běžkách Brdami

Středobrdská magistrála – na běžkách Brdami

Středobrdská magistrála, kterou udržuje během zimy několik místních nadšenců, začíná v Zaječově a končí u Příbrami. Základní varianta je dlouhá 23 kilometrů a vede přes Orlov, Obecnické sedlo, vrchol Velkého Toku, bývalou hájovnu Carvánka či vodní nádrž Palmovka.

Bílé Karpaty na běžkách: běžecká trasa Troják – přístřešek Javořina

Bílé Karpaty na běžkách: běžecká trasa Troják – přístřešek Javořina

Nenáročná běžkařská trasa vás zavede na vrcholky Bílých Karpat od chaty na Trojáku k přístřešku Javořina. Vytrvalí lyžaři mohou pokračovat ke Kamenné boudě a dále do různých údolí Bílých Karpat.

Česká Sibiř na běžkách: běžkařské trasy Čertovo břemeno

Česká Sibiř na běžkách: běžkařské trasy Čertovo břemeno

Na území mikroregionu Společenství obcí Čertovo břemeno (rozhraní jižních a středních Čech) je vyznačený systém lyžařských tras pro běh na lyžích. V rámci systému existují značené a pravidelně udržované lyžařské trasy v délce pětašedesát až osmdesát pět kilometrů. Stopy mají mírně zvlněný profil.

Krušnohorská bílá stopa

Krušnohorská bílá stopa

Krušnohorský klub je udržovatelem strojově upravovaných běžeckých stop pro klasiku i bruslení. Nadmořská výška tras se pohybuje od 750 do 950 metrů nad mořem. Upravují se ve středisku Lesná na pomezí Mostecka a Chomutovska, v Klínech, na Dloué Louce, Bouřňáku, Fojtovicích a Telnici.

Krajinou Kladských rašelinišť na běžkách i na kole

Krajinou Kladských rašelinišť na běžkách i na kole

Nenáročná trasa, která vás provede samým srdcem Slavkovského lesa, krouží kolem tajuplné a tiché krajiny národní přírodní rezervace Kladské rašeliny. Cesta povede okolo alpských staveb v osadě Kladská, zamrzlých rybníků a Dlouhé stoky.

Krušné hory na běžkách – z Komáří hůrky na Cínovec

Krušné hory na běžkách – z Komáří hůrky na Cínovec

Projeďte se projet po nejoblíbenější běžkařské trase v Krušných horách. K přednostem krušnohorské magistrály patří strojově udržované cesty a malebná krajina okolo. Jedná se o nenáročnou trasu s malým převýšením.

Krušné hory na běžkách – poznejte okolí Božího Daru

Krušné hory na běžkách – poznejte okolí Božího Daru

Náhorní planina u obce Boží Dar patří k nejoblíbenějším běžkařským terénům v Krušných horách. Díky nadmořské výšce přes 1000 m zde sníh vydrží celou zimu. Roviny rozlehlých rašelinišť a údolí řeky Černé protínají desítky kilometrů strojově upravovaných tras.

Orlické hory na běžkách – po hřebeni Orlických hor

Orlické hory na běžkách – po hřebeni Orlických hor

Táhlé hřebeny Orlických hor bez výraznějších zlomů jsou přímo stvořené pro běžkaře. Zvláště Jiráskova horská cesta je velice oblíbenou lyžařskou magistrálou. Ideálním výchozím místem běžkařů na celý hlavní hřeben Orlických hor s upravovanými běžeckými stopami jsou Říčky.

Orlické hory na běžkách – Orlickohorská běžkařská magistrála

Orlické hory na běžkách – Orlickohorská běžkařská magistrála

Orlické hory jsou svým profilem přímo ideální pro milovníky běžek. Ti zde naleznou více než 200 kilometrů tras s různou náročností. Vyrazit mohou na mírné kopce s příjemným profilem, ale i na trasy vedoucí po hřebenech hor.

Okruh Rychlebskými horami na běžkách

Okruh Rychlebskými horami na běžkách

Středně náročná trasa Rychlebskými horami, které dosud nebyly plně objeveny, nabízí mnoho romantických zákoutí, krásných výhledů i hlubokých údolí. Okruh začíná v Javorníku a povede vás přes Borůvkovou horu i přes za jímavé přírodní útvary.

Šumavská magistrála – bílou stopou Šumavou

Šumavská magistrála – bílou stopou Šumavou

Lyžařská Šumavská magistrála protíná napříč celou Šumavu. Propojuje Šumavu od Železné Rudy až k Lipnu a vede nejznámějšími a nejkrásnějšími kouty Šumavy. Celkem lze po ní pohodlně ujet až 140 km.

Mariánské Lázně na běžkách – z lázní do tajgy na Kladskou

Mariánské Lázně na běžkách – z lázní do tajgy na Kladskou

O Mariánských Lázních by se dalo říct, že je to univerzální městečko. Má skvělé podmínky pro lyžování a ještě lepší podmínky pro relaxační a kulturní vyžití po lyžování nebo v případě nepříznivého počasí. Pokud se zima povede a je dostatek sněhu, je zde garantováno 90 km strojově upravovaných stop.

Krkonoše na běžkách – okolo Pece přes nejvyšší vrcholy

Krkonoše na běžkách – okolo Pece přes nejvyšší vrcholy

Náročnější trasa z Pece pod Sněžkou vás provede hlavním hřebenem východních Krkonoš s nejvyššími vrcholy České republiky – Sněžkou, Studniční a Luční horou. Tato trasa je určena zdatnějším lyžařům a milovníkům dalekých rozhledů.

Šumavou na běžkách – ze Zadova na Kvildu

Šumavou na běžkách – ze Zadova na Kvildu

Celodenní výlet ze Zadova na Kvildu v bílé stopě patří ke klasice běžeckého lyžování na Šumavě. Trasa vede centrální a nejvyšší částí šumavských plání, kde často trénovala česká běžecká jednička Kateřina Neumannová. Trasa vede v dobře udržované stopě, kde nadjete také dost místa pro bruslení.