Úvod > Aktuality > Vydejte se po stopách slavných českých lyžařů
Vydejte se po stopách slavných českých lyžařů
"> "> "> "> "> ">
Zimní sporty

Vydejte se po stopách slavných českých lyžařů

  • Vydáno17. února 2021
Česko se pyšní mnoha sportovci, kteří jsou díky svým výkonům slavní daleko za hranicemi. Jedním z proslavených odvětví je sjezdové a běžecké lyžování. Hvězdami sjezdového lyžování byli bezesporu Ondřej Bank a Šárka Záhrobská, na běžkách nás zase skvěle reprezentoval Lukáš Bauer a legendární českou závodnicí na běžkách se stala Kateřina Neumannová. Značnou popularitu si získaly také naše snowboardistky Ledecká a Samková. Zveme vás na místa, kde tito slavní čeští sportovci začínali. Třeba je tam při tréninku potkáte i dnes...

Lukáš Bauer Tour na Božím Daru

Lukáš BauerČeské běžecké lyžování má více skvělých jmen, která figurují na předních místech při závodech Světového poháru, ovšem nejznámějším z nich je určitě Lukáš Bauer. Jeho domovem jsou Krušné hory, na běžky se poprvé postavil na Božím Daru. Zde také pravidelně trénuje a změřit síly si s ním můžete i vy. Okruh s názvem „Lukáš Bauer Tour začíná na Božím Daru, dále vede cestou Na Vraky, zpět poté přes hraniční přechod Boží Dar/Oberwiesenthal. Červeně značený okruh Lukáše Bauera, který vede po Ježíškově cestě, měří sedm kilometrů a patří k těm nejhezčím Krušnohorským trasám.

Po cestě si můžete dokonce porovnat svůj čas s Lukášovým podle tabulek, které tu rozmístila místní radnice. Informačními cedulkami chtěl Boží Dar vnést do turistického lyžování trochu závodění a vyhecovat běžkaře, aby měli z pohybu větší zážitek. V místním informačním centru si můžete zakoupit odznak s Bauerovým podpisem, čímž přispějete na úpravy lyžařských tratí na Božím Daru. Od roku 2019 se stal Lukáš trenérem mužské reprezentace v běhu na lyžích.


Šárka Záhrobská začínala na Benecku

Běžky KrkonošeSkvělou reprezentantkou alpského lyžování byla mezi ženami Šárka Záhrobská, která si na lyže poprvé stoupla v Krkonoších, odkud pochází. Začínala na sjezdovkách na Benecku, kde trávila téměř každou zimu. Benecko nabízí nádherné výhledy do kraje, na kotel i na hřebeny Krkonoš. Vyrazit sem můžete nejen na sjezdovky, ale i na běžky. Pro milovníky bílé stopy je Benecko opradovým rájem. Tratě jsou totiž propojeny s nedalekým běžeckým areálem na Mísečkách a tvoří tak jedno z nejkrásnějších a nejrozlehlejších sportovišť v Krkonoších.

Čekají tu na vás skvěle připravené stopy jak pro klasiku, tak i tratě pro bruslení. Jelikož Benecko je již téměř na hřebenech, budou pro vás projížďky na běžkách skvělým tipem na výlet. Šárka Záhrobská se na Benecko vždy ráda vrací, tak se při lyžování zkuste rozhlédnout. Třeba zahlédnete jak se její fialová helma mihla kolem vás. Dnes už Šárka vrcholově nejezdí, v březnu 2017 oznámila ukončení kariéry.
 

Ondřej Bank pochází z Moravy

Ski PanoramaMladý sjezdař Ondřej Bank se prosadil mezi elitou sjezdařů, přestože neměl tak úžasné podmínky jako jeho rakouská či německá konkurence lyžařů. Bank pochází z moravského Šumperka a poprvé si stoupl na lyže ve středisku Ski areál Panorama ve vesničce Štědrákova Lhota nedaleko Šumperka.

Trénoval nejen zde, ve středisku svého otce, ale i na Červenohorském sedle v Jeseníkách. Právě toto středisko patří v Jeseníkách k velmi oblíbeným, v současné době prochází středisko velkou modernizací – jezdí zde 4sedačková lanovka a samozřejmostí je tu také umělé zasněžování. Až se opět rozjedou vleky, určitě místní tratě zkuste i vy! Oblíbeným místem tréninnku Ondřeje bylo také na Dolní Moravě. V únoru 2016 však kvůli problémům ukončil svou sportovní kariéru.
 

Katka Neumannová má nejradši Šumavu

Běžky KvildaPrvní Češka, která vyhrála zimní olympijské hry, se nejraději proběhne na běžkách Šumavou. Pro běžky nabízí Šumava krásné terény různých náročností, z nichž si určitě vybere každý milovník bílé stopy podle své kondice.

Kateřina má oblíbenou trasu k pramenům Vltavy. K nim vyráží ze Zadova přes Horskou Kvildu a dále na Filipovu Huť. Trať bývá pěkně upravená a jede se po ní velmi příjemně. Na Modravě si dejte pauzu a přes Březník, Černou horu, prameny Vltavy dojedete na Kvildu. Tam určitě sundejte na chvíli lyže a zajděte do místní pekárny, mají tu skvělé pečivo a různé jiné dobroty. Zpět do Zadova je to pak asi 10 kilometrů. Celkem má trasa něco přes třicet kilometrů.

Pokud si chcete trať zkrátit, zaparkujte na Kvildě, svačinu si zabalte s sebou, protože na trase žádné občerstvení nebude, a namiřte to ke státním hranicím na Bučinu. Povedou vás ukazatele. Zpět se vraťte přes prameny Vltavy.
 

Ester Ledecká někdy trénuje na Dolní Moravě

Ski Dolní MoravaTím, že prakticky celý trenérský tým bydlí poblíž Dolní Moravy, trénovala Ester Ledecká právě tam. Brzo ráno, ještě před spuštěním lanovek, jezdívala vítězka ankety Sportovec roku 2018 na sjezdovce U Slona.

Ester Ledecká je první ženou, která dokázala na zimních olympijských hrách vyhrát dvě rozdílné sportovní disciplíny – super G na lyžích a obří slalom na snowboardu. Ester Ledecká na snowboardu vyhrála 9 závodů světového poháru, dvakrát ovládla i celkové pořadí Světového poháru. Má dvě zlaté medaile z OH a jednu stříbrnou z mistrovství světa. V roce 2020 vybojovala na Světovém poháru ve Švýcarsku třetí místo.


Eva Samková zná dokonale sjezdovky ve Špindlu

SnowboardSnowboardkrosařka Eva Samková pochází z Vrchlabí v Krkonoších. Do snowboardové školy začala chodit ve Špindlerově Mlýně a zdejší sjezdovky má dokonale projeté. Až se opět otevřou, zkuste i vy zdejší snowparky. Bývají přístupné na Horních Mísečkách a na Hromovce.

Eva s lyžováním začala ve věku dvou let a v sedmi letech přešla na snowboard. Hned jako juniorka v roce 2010 vyhrála juniorské mistrovství světa na Novém Zélandu. V dospělé kategorii vyhrála roku 2014 závod v snowboardcrossu na Zimních olympijských hrách v Soči. Získala tak první zlatou medaili pro českou výpravou a vybojovala historicky páté české individuální zlato ze zimních her. V roce 2018 vybojovala na Zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu bronzovou medaili ve snowboardcrossu. Během sezóny 2018/2019 podruhé vyhrála celkové hodnocení snowboardcrossařek ve Světovém poháru. 1. února 2019 získala ve snowboardcrossu titul mistryně světa na MS v Utahu. Na šampionátu ve švédském Idre-Fjäll 2021 obsadila česká reprezentantka třetí příčku.
Skiareál Dolní Morava – 8 sjezdovek všech stupňů obtížnosti

Skiareál Dolní Morava – 8 sjezdovek všech stupňů obtížnosti

Lyžařský areál Dolní Morava leží v údolí obce Dolní Morava nedaleko od vrcholu Králického Sněžníku (1 424 m n. m.). Zdejší sjezdové tratě patří k tomu nejlepšímu, co může lyžař v České republice najít. Obsluhovány jsou 2 lanovkami a 3 vleky.

Skiareál Benecko v Krkonoších

Skiareál Benecko v Krkonoších

Středisko zimních sportů Benecko překvapuje nezapomenutelnými rozhledy do kraje, ale i na horu Kotel (1 434 m n. m.) a hřebeny Krkonoš. Z Benecka pochází úspěšná česká lyžařka Šárka Záhrobská.

Lyžařský areál Červenohorské sedlo

Lyžařský areál Červenohorské sedlo

Ski areál Červenohorské sedlo se nachází v malebném koutu masivu Hrubého Jeseníku mezi městy Šumperk a Jeseník. Nadmořská výška 1013 m, kvalitní služby, zimní sezóna od poloviny prosince do konce března jsou předpokladem, že se tento lyžařský areál stal jedním z nejznámějších v České republice.

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Benecku

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Benecku

Perfektní úprava, velké množství tras, rozhledy do kraje a vysoká nadmořská výška, to je kombinace, díky níž Benecko nabízí jedny z nejlepších podmínek pro běžecké lyžování v České republice. V okolí Benecka je pro běžkaře připraven o několik turistických i závodních tratí.

Krkonoše na běžkách – okruh Žalskou Rozsochou na Benecko

Krkonoše na běžkách – okruh Žalskou Rozsochou na Benecko

Na tomto běžkařském okruhu vás čeká celkové převýšení 348 metrů a celkové klesání 821 metrů. Trasa je to velmi pěkná, středně náročná trasa a vede nádhernou krajinou Krkonoš. Startovním a zároveň i cílovým místem této trasy je Špindlerův Mlýn. Trasa měří necelých 30 km.

Červenohorské sedlo v Jeseníkách

Červenohorské sedlo v Jeseníkách

Červenohorské sedlo je důležitým východiskem turistických tras v oblasti Hrubého Jeseníku, vybavené nutnou infrastrukturou pro letní i zimní cestovní ruch. Tvoří významný bod na silničním tahu překonávajícím hlavní hřeben jesenického masivu. Nadmořská výška zde dosahuje 1013 metrů.

Šumavou na běžkách – ze Zadova na Kvildu

Šumavou na běžkách – ze Zadova na Kvildu

Celodenní výlet ze Zadova na Kvildu v bílé stopě patří ke klasice běžeckého lyžování na Šumavě. Trasa vede centrální a nejvyšší částí šumavských plání, kde často trénovala česká běžecká jednička Kateřina Neumannová. Trasa vede v dobře udržované stopě, kde nadjete také dost místa pro bruslení.

Běžkařská trať Lukáš Bauer Tour

Běžkařská trať Lukáš Bauer Tour

Běžkařská trať vede po stopách rodáka z Božího Daru – lyžaře Lukáše Bauera. Jedná se o 7,5 km dlouhý okruh, který vede z Božího Daru cestou Na Vraky, zpět vede přes hraniční přechod Boží Dar/Oberwiesenthal.

Pramen Vltavy na Šumavě – pramen nejdelší české řeky

Pramen Vltavy na Šumavě – pramen nejdelší české řeky

Pramen Vltavy se nachází při jihovýchodním svahu Černé hory u hranic s Německem, nedaleko horské obce Kvilda na Šumavě. K samotnému prameni vede z Kvildy modře značená turistická stezka v délce cca 6 km.

Pekárna na Kvildě

Pekárna na Kvildě

Pokud se chystáte na Kvildsko, neměli byste opomenout návštěvu této vyhlášené pekárny, která se stala legendou daleko za hranicí Šumavy.

Skiareál Panorama Štědrákova Lhota

Skiareál Panorama Štědrákova Lhota

Lyžařský areál Panorama se nachází v obci Štědrákova Lhota (místní část Rudy nad Moravou). Areál nabízí tři lyžařské vleky vybavené systémem umělého zasněžování, jejichž přepravní kapacita zaručuje lyžování bez větších čekacích dob.

Snowparky ve Špindlerově Mlýně

Snowparky ve Špindlerově Mlýně

Možnost vyletět do vzduchu, mít pocit volnosti a ještě mnohem více to umožňují snowparky ve Skiareálu Špindlerův Mlýn. V oblíbeném krkonošském středisku najdete hned dva snowparky různých obtížností – na Horních Mísečkách a na Hromovce. V provozu bývají od ledna.