Úvod > Aktuality > Vydejte se po stopách slavných českých lyžařů
Zimní sporty

Vydejte se po stopách slavných českých lyžařů

  • Vydáno21. listopadu 2022
Česko se pyšní mnoha sportovci, kteří jsou díky svým výkonům slavní daleko za hranicemi. Jedním z proslavených odvětví je sjezdové a běžecké lyžování. Hvězdami sjezdového lyžování byli bezesporu Ondřej Bank a Šárka Záhrobská, na běžkách nás zase skvěle reprezentoval Lukáš Bauer a legendární českou závodnicí na běžkách se stala Kateřina Neumannová. Značnou popularitu si získaly také naše snowboardistky Ledecká a Samková. Zveme vás na místa, kde tito slavní čeští sportovci začínali. Třeba je tam při tréninku potkáte i dnes...

Lukáš Bauer Tour na Božím Daru

Lukáš BauerČeské běžecké lyžování má více skvělých jmen, která figurují na předních místech při závodech Světového poháru, ovšem nejznámějším z nich je určitě Lukáš Bauer. Jeho domovem jsou Krušné hory, na běžky se poprvé postavil na Božím Daru. Zde také pravidelně trénuje a změřit síly si s ním můžete i vy. Okruh s názvem „Lukáš Bauer Tour začíná na Božím Daru, dále vede cestou Na Vraky, zpět poté přes hraniční přechod Boží Dar/Oberwiesenthal. Červeně značený okruh Lukáše Bauera, který vede po Ježíškově cestě, měří sedm kilometrů a patří k těm nejhezčím Krušnohorským trasám. Po cestě si můžete dokonce porovnat svůj čas s Lukášovým podle tabulek, které tu rozmístila místní radnice. Informačními cedulkami chtěl Boží Dar vnést do turistického lyžování trochu závodění a vyhecovat běžkaře, aby měli z pohybu větší zážitek. V místním informačním centru si můžete zakoupit odznak s Bauerovým podpisem, čímž přispějete na úpravy lyžařských tratí na Božím Daru. Od roku 2019 se stal Lukáš trenérem mužské reprezentace v běhu na lyžích.


Šárka Záhrobská začínala na Benecku

Běžky KrkonošeSkvělou reprezentantkou alpského lyžování byla mezi ženami Šárka Záhrobská, která si na lyže poprvé stoupla v Krkonoších, odkud pochází. Začínala na sjezdovkách na Benecku, kde trávila téměř každou zimu. Benecko nabízí nádherné výhledy do kraje, na kotel i na hřebeny Krkonoš. Vyrazit sem můžete nejen na sjezdovky, ale i na běžky. Pro milovníky bílé stopy je Benecko opradovým rájem. Tratě jsou totiž propojeny s nedalekým běžeckým areálem na Mísečkách a tvoří tak jedno z nejkrásnějších a nejrozlehlejších sportovišť v Krkonoších. Čekají tu na vás skvěle připravené stopy jak pro klasiku, tak i tratě pro bruslení. Jelikož Benecko se nachází již téměř na hřebenech, budou pro vás projížďky na běžkách skvělým tipem na výlet. Šárka Záhrobská se na Benecko vždy ráda vrací, tak se při lyžování zkuste rozhlédnout. Třeba zahlédnete jak se její fialová helma mihla kolem vás. Dnes už Šárka vrcholově nejezdí, v březnu 2017 oznámila ukončení kariéry.
 

Ondřej Bank pochází z Moravy

Ski PanoramaMladý sjezdař Ondřej Bank se prosadil mezi elitou sjezdařů, přestože neměl tak úžasné podmínky jako jeho rakouská či německá konkurence lyžařů. Bank pochází z moravského Šumperka a poprvé si stoupl na lyže ve středisku Ski areál Panorama ve vesničce Štědrákova Lhota nedaleko Šumperka. Trénoval nejen zde, ve středisku svého otce, ale i na Červenohorském sedle v Jeseníkách. Právě toto středisko patří v Jeseníkách k velmi oblíbeným, v současné době prochází středisko velkou modernizací – jezdí zde 4sedačková lanovka a samozřejmostí je tu také umělé zasněžování. Až se opět rozjedou vleky, určitě místní tratě zkuste i vy! Oblíbeným místem tréninnku Ondřeje bylo také na Dolní Moravě. V únoru 2016 však kvůli problémům ukončil svou sportovní kariéru.
 

Katka Neumannová má nejradši Šumavu

Běžky KvildaPrvní Češka, která vyhrála zimní olympijské hry, se nejraději proběhne na běžkách Šumavou. Pro běžky nabízí Šumava krásné terény různých náročností, z nichž si určitě vybere každý milovník bílé stopy podle své kondice. Kateřina má oblíbenou trasu k pramenům Vltavy. K nim vyráží ze Zadova přes Horskou Kvildu a dále na Filipovu Huť. Trať bývá pěkně upravená a jede se po ní velmi příjemně. Na Modravě si dejte pauzu a přes Březník, Černou horu, prameny Vltavy dojedete na Kvildu. Tam určitě sundejte na chvíli lyže a zajděte do místní pekárny, mají tu skvělé pečivo a různé jiné dobroty. Zpět do Zadova je to pak asi 10 kilometrů. Celkem má trasa něco přes třicet kilometrů. Pokud si chcete trať zkrátit, zaparkujte na Kvildě, svačinu si zabalte s sebou, protože na trase žádné občerstvení nebude, a namiřte to ke státním hranicím na Bučinu. Povedou vás ukazatele. Zpět se vraťte přes prameny Vltavy.
 

Ester Ledecká někdy trénuje na Dolní Moravě

Ski Dolní MoravaTím, že prakticky celý trenérský tým bydlí poblíž Dolní Moravy, trénovala Ester Ledecká právě tam. Brzo ráno, ještě před spuštěním lanovek, jezdívala vítězka mnoha závodů na světových tratích na sjezdovce U Slona. Ester Ledecká je první ženou, která dokázala na zimních olympijských hrách vyhrát dvě rozdílné sportovní disciplíny – super G na lyžích a obří slalom na snowboardu na OH 2018 v Pchjongčchangu. Ester Ledecká na snowboardu vyhrála 9 závodů světového poháru, dvakrát ovládla i celkové pořadí Světového poháru. Má tři zlaté medaile z OH (Pchjongčchang 2018, Peking 2022) a dvě zlaté a jednu stříbrnou z mistrovství světa ve snowboardingu. V roce 2020 vybojovala na Světovém poháru ve Švýcarsku třetí místo.


Eva Adamczyková zná dokonale sjezdovky ve Špindlu

SnowboardSnowboardkrosařka Eva Adamczyková (za svobodna Samková) pochází z Vrchlabí v Krkonoších. Do snowboardové školy začala chodit ve Špindlerově Mlýně a zdejší sjezdovky má dokonale projeté. Až se opět otevřou, zkuste i vy zdejší snowparky. Bývají přístupné na Horních Mísečkách a na Hromovce. Eva s lyžováním začala ve věku dvou let a v sedmi letech přešla na snowboard. Hned jako juniorka v roce 2010 vyhrála juniorské mistrovství světa na Novém Zélandu. V dospělé kategorii vyhrála roku 2014 závod v snowboardcrossu na ZO v ruské Soči. Získala tak první zlatou medaili pro českou výpravou a vybojovala historicky páté české individuální zlato ze zimních her. V roce 2018 vybojovala na Zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu bronzovou medaili ve snowboardcrossu. Během sezóny 2018/2019 podruhé vyhrála celkové hodnocení snowboardcrossařek ve Světovém poháru. 1. února 2019 získala ve snowboardcrossu titul mistryně světa na MS v Utahu. Na šampionátu ve švédském Idre-Fjäll 2021 obsadila česká reprezentantka třetí příčku.
Lyžařský areál Červenohorské sedlo

Lyžařský areál Červenohorské sedlo

Ski areál Červenohorské sedlo se nachází v malebném koutu masivu Hrubého Jeseníku mezi městy Šumperk a Jeseník. Nadmořská výška 1013 m, kvalitní služby, zimní sezóna od poloviny prosince do konce března jsou předpokladem, že se tento lyžařský areál stal jedním z nejznámějších v České republice.

Červenohorské sedlo v Jeseníkách

Červenohorské sedlo v Jeseníkách

Červenohorské sedlo je důležitým východiskem turistických tras v oblasti Hrubého Jeseníku, vybavené nutnou infrastrukturou pro letní i zimní cestovní ruch. Tvoří významný bod na silničním tahu překonávajícím hlavní hřeben jesenického masivu. Nadmořská výška zde dosahuje 1013 metrů.

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Benecku

Krkonoše na běžkách – běžecké okruhy na Benecku

Perfektní úprava, velké množství tras, rozhledy do kraje a vysoká nadmořská výška, to je kombinace, díky níž Benecko nabízí jedny z nejlepších podmínek pro běžecké lyžování v České republice. V okolí Benecka je pro běžkaře připraven o několik turistických i závodních tratí.

Šumavou na běžkách – ze Zadova na Kvildu

Šumavou na běžkách – ze Zadova na Kvildu

Celodenní výlet ze Zadova na Kvildu v bílé stopě patří ke klasice běžeckého lyžování na Šumavě. Trasa vede centrální a nejvyšší částí šumavských plání, kde často trénovala česká běžecká jednička Kateřina Neumannová. Trasa vede v dobře udržované stopě, kde nadjete také dost místa pro bruslení.

Skiareál Dolní Morava – 8 sjezdovek všech stupňů obtížnosti

Skiareál Dolní Morava – 8 sjezdovek všech stupňů obtížnosti

Lyžařský areál Dolní Morava leží v údolí obce Dolní Morava nedaleko od vrcholu Králického Sněžníku (1 424 m n. m.). Zdejší sjezdové tratě patří k tomu nejlepšímu, co může lyžař v České republice najít. Obsluhovány jsou 2 lanovkami a 3 vleky.

Snowparky ve Špindlerově Mlýně

Snowparky ve Špindlerově Mlýně

Možnost vyletět do vzduchu, mít pocit volnosti a ještě mnohem více to umožňují snowparky ve Skiareálu Špindlerův Mlýn. V oblíbeném krkonošském středisku najdete hned dva snowparky různých obtížností – na Horních Mísečkách a na Hromovce. V provozu bývají od ledna.

Skiareál Panorama Štědrákova Lhota

Skiareál Panorama Štědrákova Lhota

Lyžařský areál Panorama se nachází v obci Štědrákova Lhota (místní část Rudy nad Moravou). Areál nabízí tři lyžařské vleky vybavené systémem umělého zasněžování, jejichž přepravní kapacita zaručuje lyžování bez větších čekacích dob.

Skiareál Benecko v Krkonoších

Skiareál Benecko v Krkonoších

Středisko zimních sportů Benecko překvapuje nezapomenutelnými rozhledy do kraje, ale i na horu Kotel (1 434 m n. m.) a hřebeny Krkonoš. Z Benecka pochází úspěšná česká lyžařka Šárka Záhrobská.

Pekárna na Kvildě

Pekárna na Kvildě

Pokud se chystáte na Kvildsko, neměli byste opomenout návštěvu této vyhlášené pekárny, která se stala legendou daleko za hranicí Šumavy.

Pramen Vltavy na Šumavě – pramen nejdelší české řeky

Pramen Vltavy na Šumavě – pramen nejdelší české řeky

Pramen Vltavy se nachází při jihovýchodním svahu Černé hory u hranic s Německem, nedaleko horské obce Kvilda na Šumavě. K samotnému prameni vede z Kvildy modře značená turistická stezka v délce cca 6 km.

Běžkařská trať Lukáš Bauer Tour

Běžkařská trať Lukáš Bauer Tour

Běžkařská trať vede po stopách rodáka z Božího Daru – lyžaře Lukáše Bauera. Jedná se o 7,5 km dlouhý okruh, který vede z Božího Daru cestou Na Vraky, zpět vede přes hraniční přechod Boží Dar/Oberwiesenthal.

Krkonoše na běžkách – okruh Žalskou Rozsochou na Benecko

Krkonoše na běžkách – okruh Žalskou Rozsochou na Benecko

Na tomto běžkařském okruhu vás čeká celkové převýšení 348 metrů a celkové klesání 821 metrů. Trasa je to velmi pěkná, středně náročná trasa a vede nádhernou krajinou Krkonoš. Startovním a zároveň i cílovým místem této trasy je Špindlerův Mlýn. Trasa měří necelých 30 km.

Další aktuality

Jaro přichází, i přesto si můžete užít poslední dny zimy

Při pohledu z okna to chvíli vypadá, že přichází jaro, potom zase, že ještě bude zima, tak proč nevyužít poslední možnosti, jak strávit pár dní na horách, a zabavit se například adrenalinovými sporty? Přinášíme vám pár tipů, při kterých se vám zrychlí tep a při kterých se určitě nudit nebudete.
Zimní sporty

Tipy, kde si skvěle zalyžujete na nejlepších sjezdovkách v ČR

I když zimní sezóna 2022/23 nepatří k těm nejlepším a počasí lyžování příliš nepřeje, přeci jen se, díky aktuálním teplotám pod bodem mrazu, přírodnímu sněžení a umělému zasněžování, sněhové podmínky v mnoha ski areálech výrazně zlepšily a vleky i lanovky jsou v provozu. Přehled těch nejlepších míst, kde si skvěle zalyžovat vám přináší Kudy z nudy.
Zimní sporty

10 tipů na nejlepší modré sjezdovky pro děti a začátečníky

Chystáte se na hory s dětmi a hledáte, kde si nejlépe zalyžují? Anebo na lyžích teprve začínáte a potřebujete se dobře rozjezdit? V našich horách najdete spoustu skvělých sjezdovek, které potěší začátečníky pěkným ale ne přespříliš prudkým sjezdem a děti se na nich naučí spoustu nových dovedností. Vhod přijdou i těm, kteří se potřebují po delším čase opět dostat do formy. Vybrat si můžete například Turistickou z Lysé hory v Rokytnici nad Jizerou, Jezerní sjezdovku na Lipně, Dámskou na Klínovci nebo Pohodovou v Koutech nad Desnou.
Zimní sporty

Tipy na nejlepší sjezdovky Česka

Chtěli byste si zalyžovat, ale zatím váháte, kam se vydat? V Kudy z nudy jsme pro vás vybrali to nejlepší z našich hor! V našem přehledu naleznete tipy na ty nejoblíbenější skiareály Krkonoš, Jizerek, Orlických i Krušných hor, Šumavy, Jeseníků, Beskyd i Českomoravské vrchoviny. Stačí jen sbalit lyže a užít si parádní sjezdy s partou kamarádů či sportovní den s celou rodinou.
Zimní sporty

Buďte aktivní i v zimě aneb jak si užít jarní prázdniny na sněhu

Zima láká všechny milovníky radovánek na sněhu do své bílé náruče. Naplánujte si jarní prázdniny tak, abyste si užili sportování na svazích hor. Na Kudy z nudy vám poradíme, kde vyzkoušet ty nejlepší sjezdovky, kam se vypravit na krásné běžkařské výlety v bílé stopě a kde vás potěší dlouhé sjezdy na sáňkách či adrenalinová zábava na snowboardu ve snowparku.
Zimní sporty

35 tipů, kam vyrazit na horách na běžky

Letošní zima milovníkům běžeckého lyžování konečně ukázala vlídnější tvář – na horách připadl nový sníh a teploty se drží pod bodem mrazu. Na mnoha místech probíhá strojová úprava tras, do stopy se můžete vydat v Jizerkách, Krkonoších, Krušných horách, Orlických horách, na Šumavě, v Jeseníkách, na Králickém Sněžníku i v Beskydech. Inspirujte se našimi tipy a projeďte se zasněženou přírodou!
Zimní sporty

Sáňkování z módy nevyšlo

Chtěli byste se vrátit do dob, kdy jste toužebně čekali na první sníh a pak nadšeně běželi pro sáňky? Proč ne! Sáňkařské dráhy nabízí radovánky pro děti i dospělé chlapy. Aktuálně je v provozu upravená přírodní sáňkařská dráha na Černé Studnici, Špindlerově Mlýně, v Janských Lázních a v úterý, pátek a sobotu se jezdí na Dolní Moravě.
Zimní sporty

Zima ve stylu retro: lyžníci, Krakonoš a pašeráci

Zažijte zimu jako z filmu Krakonoš a lyžníci! Prvopočátky lyžování v Česku připomíná řada veselých zimních retro-recesistických závodů, kterých se může účastnit kdokoliv. Stačí jen na půdě vyhrabat nějaké to ošacení po prapředcích, sehnat staré lyže či sáňky a hurá na svah. Závodí se ve všelijakých disciplínách, častou soutěžní kategorií je také "nejlepší historický kostým". K nejoblíbenějším akcím patří Lyžníci ve Smržovce anebo pašeráckej vejkend.
Zimní sporty