Úvod > Co chcete dělat? > Historický dům čp. 29 v Telči
Památky

Historický dům čp. 29 v Telči

Dům čp. 29 prošel v letech 2014–2016 komplexní obnovou, která starobylému objektu navrátila důstojný vzhled a přinesla rovněž několik zajímavých objevů.
Dům v Palackého ulici vznikl pravděpodobně spojením dvou domů při přestavbě v polovině 16. století, kdy Honz Nex, krejčí Zachariáše z Hradce, nechal vystavět na pozdně gotickém sklepení s využitím starších konstrukcí nový renesanční dům. Významná stavební činnost zde byla zaznamenána i v době barokní a ve druhé polovině 19. století. Od konce minulého století byl objekt neobydlený. 

V letech 2014–2016 prošel objekt celkovou obnovou, během níž proběhla rehabilitace interiérů, konzervace a doplnění historických omítek a rekonstrukce dochované mladší pokojové výmalby místností v patře z 19. a počátku 20. století. Zásadní objev představuje nález renesančních záklopových trámových stropů ve dvou místnostech, gotického okna a sedlového portálu. 

Významnou proměnou prošla také hlavní renesanční fasáda objektu s malovanou rustikou, polychromovanými kamennými prvky a vstupními dveřmi a vraty provedenými podle dochované ikonografie a dobových předloh. 

V soutěži Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro získal soukromým majitel ocenění symbolizované stříbrnou plaketou, právě a citlivou rekonstrukci tohoto historického domu. 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 30. 4. 2021