Úvod > Aktuality > Jako fénixové z popela: prázdninové výlety na hrady a zámky, které už nemusely existovat
Památky

Jako fénixové z popela: prázdninové výlety na hrady a zámky, které už nemusely existovat

  • Vydáno9. srpna 2022
Některé hrady a zámky povstaly z popela, jiné z vody. Pojďte se podívat na ty, které poničily požáry či povodně, a přesto je uvidíte ještě hezčí než dřív. Podíváme se rovněž do míst, která se znovu narodila, i když v to doufal už jen málokdo.

Uherčice: učebnice slohů

IROPNeuvěřitelnou proměnou prošel zámek Uherčice. Rozsáhlý areál zámku se zahradami a anglickým parkem, přestavěný ve stylu baroka významnými italskými architekty a umělci, je dodnes označován jako "učebnice slohů". Po rozsáhlé rekonstrukci se v něm letos otevřela nová návštěvnická trasa. Prohlídkový okruh vás zavede do nově opraveného severního křídla a seznámí vás s historií posledního šlechtického rodu Collalto et San Salvatore, zejména pak s osobou knížete Odoarda, který na počátku 19. století provedl rozsáhlou přestavbu této části zámku. Uvidíte nové parketové podlahy, repliky historických kamen a zrestaurované nástěnné malby. Nově opravené komnaty vypadají tak, jako na počátku 19. století. Návštěvní trasu dokresluje křišťálový lustr, zámecký nábytek včetně klavíru i barevně zdobené schodiště. Oprav se dočkala i sala terrena a na ni navazující venkovní vyhlídka, vstupní schodiště, arkádové nádvoří a bývalé konírny v předzámčí se slunečními hodinami.
 

Jezeří: zámek nad měsíční krajinou

Zánik hrozil zámku Jezeří na úbočí Krušných hor už tolikrát, že to zřejmě nikdo nedokáže spočítat. Dvakrát byl zpustošený za třicetileté války; na jejím začátku prý jediné okno nebylo celé a dveře, podlahy a prkna byla vytrhané, na jejím konci shořel. Oheň tu řádil ještě o necelých sto let později, za druhé světové války jej natřeli zelenou maskovací barvou, po válce ho postupně zničila armáda a vandalové. V polovině 20. století dokonce Jezeří zmizelo z map, okolní obce pohltily povrchové lomy a potichu se chystala jeho demolice, avšak v polovině 80. let se do boje za jeho záchranu pustila nezávislá skupina ekologických nadšenců. První návštěvníci se na Jezeří podívali v roce 1996. Hlavní prohlídkový okruh se liší od toho, co uvidíte jinde: nenajdete tu vzácný porcelán, obrazy, naleštěný nábytek a křišťálové lustry, ale budete procházet místy, kterých se zatím restaurátoři téměř nedotkli. Přesto vás upoutá raně barokní fresková výmalba, vyhlídkové terasy a sbírka loveckých trofejí a vycpaných zvířecích exponátů, dokumentující slavnou loveckou historii zámku, s dětmi si můžete projít strašidelné sklepení.
 

Veltrusy: zámek v moři

veltrusyKdyž v roce 2002 Vltava propláchla Prahu, povodně se valily dál na sever k Labi. Zasáhly i zámek Veltrusy, letní barokní sídlo rodu Chotků. Opravy se tu hodně protáhly: už před velkou vodou byly budovy i park hodně zchátralé a voda, která zatopila celý areál zámku i s okolím, obrazně i doslova srazila Veltrusy až na dno. Stopy po povodních tu můžete vidět dodnes, i když se budete muset dívat opravdu pozorně. Zámek je opět otevřený, hlavní prohlídková trasa nazvaná Aristokracie: začátek konce nabízí pohled do života a osudů posledních majitelů veltruského panství. V roce 2021 se podařilo rozsáhlou rekonstrukci zámku zdárně dokončit a otevřít tři nové trasy: Zlaté časy ve službách císařovny, Rodinný život pana hraběte a Zámecké laboratorium.  Dál si můžete na zámku prohlédnout kočáry z přelomu 19. a 20. století anebo se projet po okolí zámku ve voze taženém zámeckými koňmi. Není to vůbec špatný nápad, přírodně krajinářský park má rozlohu tří pražských Stromovek a běžně tu potkáte zajíce nebo bažanty, za plotem obory se pasou daňci a srnčí zvěř.
 

Dub: malá Hluboká

dub u prachaticNovogotický zámek s cimbuřím se nachází ve vsi Dub, asi 10 km severně od Prachatic. Původně gotická tvrz z 15. století byla v letech 1854 – 1860 novogoticky upravena na malebný zámek. Po roce 1948 byl znárodněn, stavba se proměnila v internát a po půl století chátrání se proměnila ve smutnou ruinu, které nikdo nedával šanci na znovuoživení. Zchátralý zámek, jehož původní vznešené prostory byly za minulého režimu vykachlíčkovány a podlahy v mezičase ztrouchnivěly, dostala zpět rodina původních majitelů, která však neměla finanční možnosti na nákladnou opravu. Záchrana zámku přišla až v roce 1998 s novými majiteli, kteří se pustili do rekonstrukce doslova vlastníma rukama. Manželé Battagliovi se snaží vrátit zámek do podoby, jakou získal po novogotické přestavbě v 19. století. Zámek má opravenou fasádu, novou střechu a obnoven je také park. Pozvolna se mění i zámecké interiéry, přesto majitelé upozorňují, že stojí za prohlídku. Navíc je otevřen celoročně a i přes smutnou historii si uchoval pár unikátů – kobercovou dlažbu s námětem řeckého meandru v kuchyni a jedinečný klavír, kterých bylo vyrobeno pouze osm, v hudebním sále.
 

Děčín: bývalá vojenská základna

Zámek DěčínZámek Děčín strmící na skalnatém ostrohu nad soutokem LabePloučnicí a patří mezi nejvýznamnější památky v severních Čechách. Nebylo tomu ale tak vždy. Zámek patřil šlechtickému rodu Thunů, kteří ho ve třicátých letech minulého století prodali státu. Ten do něj po nastěhoval vojáky, kteří v něm zůstali až do roku 1991. Vojenským účelům tedy sloužil šedesát let, měnily se jen armády. Nejhorší devastaci ale utrpěl, když v něm sídlila Rudá armáda. Po odchodu ruských vojáků zbyla v zámku doslova spoušť. Vojáci například vyasfaltovali hlavní nádvoří a příjezdové cesty k zámku, klasicistní zámecké dveře nahradili kovovými, skleníky v jižních zahradách byly srovnány se zemí. Do čínského pavilonu se vyhazovala stará munice, sklo i motory, v glorietu byl sklad dosud neznámého materiálu, po kterém zbyla prosolená půda, s níž si odborníci neví rady. Velmi utrpěla také horní brána s klasicistní mříží – vojáci ji vybourali, protože byla příliš úzká pro vojenské transportéry. Sklepy zámku byly napěchované odpadky všeho druhu. Po zřícení jihovýchodního nároží se zdálo, že osud děčínské dominanty je zpečetěn. Tento okamžik se stal symbolickým počátkem intenzivních oprav, které trvaly před 20 let. Postupem času vyšlo najevo, že se pod vrstvami vojenských nátěrů skrývají původní dveře, obložení, parkety, štukové ornamenty, zábradlí a výjimečně i části freskové výmalby.

růžová zahrada děčínRekonstrukce zámku probíhala od roku 1991 do roku 2012 a dnes zámek nabízí prohlídkové trasy nádhernými interiéry soukromých apartmá a společenských místností v prvním patře. Je zde zachováno množství původního vybavení, k nejzajímavějším patří Modrý sál s nástěnnými malbami a Věžový kabinet s úchvatným výhledem. Přístupná je také obnovená Růžová zahrada se salou terrenou ze 17. století. Jako památka na přítomnost sovětské armády zůstalo na zámecké půdě několik nápisů v azbuce. Tak je také uložena velká mozaika s komunistickými symboly a klec, která se údajně používala pro trestání vojáků.
 

Nové Hrady u Litomyšle: v českém Versailles se chovala prasata

Nové Hrady u LitomyšleDnes nádherný zámek, kterému se právem přezdívá "české Versailles" prošel pohnutou historií. Po velké opravě zámeckých exteriérů a interiérů ve 30. letech 20. století čekalo zámek obsazení německou armádou – střídali se zde příslušníci Hitlerjugend i SS. V roce 1948 majitelé emigrovali a zámek se dostal pod státní správu. Zkáza zámku začala s příchodem 50. let, kdy byla do suterénu umístěna výkrmna vepřů. Později zde JZD zřídilo i kravín. Ve východním křídle zámku fungovala také škola, ta ale musela být v 80. letech vystěhována, jelikož této části budovy hrozilo zřícení. Obrat nastal až v roce 1997, kdy zámek zakoupili manželé Kučerovi, kteří prodali veškerý svůj majetek a začali zničený zámek vlastními prostředky a silami rekonstruovat. Veřejnosti byl zámek otevřen v roce 2001 a dnes nabízí nejen prohlídku nádherných interiérů, ale také dokonale upravené zahrady, galerii anglických klobouků, oranžerii s papoušky, labyrint z jehličnanů, muzeum motokol nebo oboru s jelení a dančí zvěří.


Zámek Hluboš: sídlo T.G.M.

zámek hlubošBarokní zámek s anglickým parkem o rozloze 5 hektarů, správcovským objektem a bývalými konírnami, se nachází v obci Hluboš u Příbrami. Zámek byl prvním rekreačním sídlem prezidenta T. G. Masaryka po vzniku Československé republiky. Masaryk zde s rodinou pobýval v letech 1920 až 1921. V současné době probíhá na zámku obnova, současná majitelka chce Hluboš navrátit do kulturního a společenského života. Má v plánu trvalé zpřístupnění veřejnosti a k návštěvě vybízejí již dnes zámecké zahrady. V neděli se konají duchovní setkání v zámecké kapli. Podrobný aktuální program zámku Hluboš najdete na webových stránkách zámku Hluboš.
 

Další místa, která měla namále

  • V dubnu 2005 zachvátily plameny střechu sýpky na hradě Pernštejn. V budově, která sloužila jako depozitář, se tehdy propadla dřevěná střecha a v ohni zmizelo přes sedm set předmětů, hlavně nábytek a obrazy. To nejcennější ale bylo vystaveno na prohlídkové trase, kam plameny nedosáhly. Následné opravy hradu pomohly a dnes už nepoznáte, že tu někdy hořelo. V roce 2021 se po čtyřech letech oprav otevřely zrekonstruované pernštejnské zahrady.
  • Požár poničil také zámek Valeč na Karlovarsku. Po válce byl na základě Benešových dekretů zkonfiskován rodu Larisch-Mönnichů, sloužil jako sanatorium pro válečné veterány a dětský domov. Hořelo tu v roce 1976, obnova trvá dodnes, ale pběhem času se přeci jen podařilo leccos opravit. V roce 2021 zde byla otevřena například expozice zachráněných fresek z doupovského kostela sv. Wolfganga. Dále jsou v nabídce prohlídky interiérů zámku a nedávno otevřeného lapidária soch Matyáše Bernarda Brauna. V zámku nejdej o klasickou expozici, ale o stav objektu po částečné obnově.
  • Na své znovuobjevení čeká zámek Červené Poříčí severně od Klatov. Postavil jej roku 1611 Mikuláš Šic z Drahenic na místě starší tvrze a je unikátní ukázkou saské renesance. V 19. století patřil císařské rodině, ovšem když po vzniku Československa připadl státu, využívaly ho lesní závody a zchátral. Pravidelný provoz představuje od letošního roku dvě interiérové trasy: Zámek – šlechtické sídlo v krajině (seznamuje s historickým a stavebním vývojem zámeckého areálu jako sídelního místa) a Předzámčí – výstavní expozici Děti ze zlaté kolébky (novinka roku 2022).
Zámek Svijany

Zámek Svijany

Svijanský zámek vznikl z původní renesanční tvrze, kterou vystavěl stejně jako pivovar v polovině 16. století Jaroslav z Vartemberka. Archeologický průzkum ukázal, že zde osídlení existovalo už před 2500 lety. K vidění je zde řada historických expozic, k nejcennějším exponátům patří bronzový poklad.

Zámek Jezeří se strašidelným sklepením a pokojem alchymistů

Zámek Jezeří se strašidelným sklepením a pokojem alchymistů

Zámek Jezeří poblíž Litvínova býval kdysi nazýván perlou Krušných hor. Pak ale přišla desetiletí, kdy se stal majetkem armády a dalších institucí, za kterých se proměnil v ruinu. Dnes je zámek díky rekonstrukci opět hojně vyhledávaným místem turistů.

Zámek Křinec

Zámek Křinec

Rozsáhlý komplex o 122 místnostech nechal postavit v raně barokním stylu v roce 1649 hrabě August Pavel I. z Morzína. Zámek i stejnojmenný městys se nacházejí v úrodné krajině středního Polabí, nedaleko řeky Mrliny na úpatí svědeckého vrchu Chotuc.

Zámek Červené Poříčí – zámek skrytých pokladů

Zámek Červené Poříčí – zámek skrytých pokladů

Státní zámek Červené Poříčí tvoří unikátní příklad stavby ve stylu saské renesance, dochované v Plzeňském kraji. Zámek láká na pravidelné turistické prohlídky, které vás seznámí s historickým a stavebním vývojem i dobovým životem zdejších obyvatel.

Pohádkový zámek Stránov

Pohádkový zámek Stránov

Novorenesanční zámek Stránov najdete v obci Jizerní Vtelno nedaleko Mladé Boleslavi. O tom, proč bývá zámek označován za jeden z nejpohádkovějších zámků České republiky, se můžete přesvědčit sami. Stále zde ale probíhají částečné rekonstrukce interiérů i exteriérů.

Zámek Uherčice

Zámek Uherčice

Rozsáhlý renesanční areál zámku se zahradami a anglickým parkem, přestavěný ve stylu baroka významnými italskými architekty a umělci. Díky různým stavebním a uměleckým epochám je dodnes zámek označován jako "učebnice slohů".

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín, ležící nad soutokem Labe a Ploučnice, patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. Zámek okouzlí návštěvníky především tehdejší nejznámější rosarií v habsburské monarchii Růžovou zahradou a monumentální barokní konírnou. Otevřené je také revitalizované jižní křídlo.

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Jednou z mála rokokových stavebních památek na území Českých zemí je zámek Nové Hrady u Litomyšle. Rokoková stavba vybudovaná v letech 1774–1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel, často nazývána "Malý Schönbrunn" nebo "České Versailles".

Zámek Dub u Prachatic – jako fénix z popela

Zámek Dub u Prachatic – jako fénix z popela

Novogotický zámek s cimbuřím se nachází ve vsi Dub, asi 10 km severně od Prachatic. Zámek je patrová čtyřkřídlá stavba se vstupní věží a malým nádvořím, obehnaná zdí s cimbuřím. Budovu zámku obklopuje park s exotickými dřevinami.

Prohlídka zámku Úsobí

Prohlídka zámku Úsobí

Zámek Úsobí je soukromý zámek, který ovšem nabízí překrásnou podívanou.

Zámek Libouchec – ukázka saské renesance

Zámek Libouchec – ukázka saské renesance

Zámek Libouchec, který leží mezi Ústí nad Labem a Děčínem, je cennou ukázkou renesančního hospodářského dvora se zámeckou obytnou částí. Byl vybudován ve stylu saské renesance, ve druhé polovině 16. století. Nově otevřeno od července 2016,

Další aktuality

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky