Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Kostel Zvěstování Panny Marie v Dymokurech
Zdroj foto: durango-liberec.cz
Památky

Kostel Zvěstování Panny Marie v Dymokurech

Autorem návrhu barokní svatyně z let 1723-25 byl patrně J. Santini. Roku 1761 byla postavena kostelní věž. Nad portálem kostela je umístěn kamenný znak jeho zakladatelky Marie Antonie kněžny Montecuculi.
Architektonickou dominantu obce Dymokury tvoří barokní kostel Zvěstování Panny Marie z roku 1725 s nově opravenou ohradní zdí. Kostel má barokní centrální stavbu s pravoúhlými kaplemi v nárožích a hranolovou věží v západním průčelí, je postaven na půdorysu zevně oválovém, uvnitř osmiúhelníkovém, proloženém křížem. Loď je uprostřed sklenuta klášterní klenbou. Nejstarší součástí inventáře je cínová křtitelnice z roku 1605.

Barokní kostel nedaleko zámku sloužil jako pohřební místo Czernínů. Kolem kostela se rozprostírá hřbitov, původně založený na půdorysu hvězdy. Roku 1909 byl na jižní straně rozšířen a jeho půdorys byl narušen (je dochován pouze na severní straně). Ve hřbitovní zdi je zasazen nečitelný náhrobek z roku 1772. Za hřbitovem na jižní straně jsou hroby čtyř členů rodiny Colloredovy.

Ve zdi kostela jsou vsazeny dva náhrobní kameny z let 1716 a 1723. Nad portálem kostela je umístěn kamenný znak jeho zakladatelky Marie Antonie kněžny Montecuculi. Ostění hlavního vchodu na západní straně v nadpraží je zdobeno pískovcovým reliéfním znakem Colloredo.

Provozovatel

Kostel Zvěstování Panny Marie

Osvobození
289 01 Dymokury
WWW:
https://pamatkovy...
GPS:
50,248174 15,203393
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Advent na Chateau Mcely

Zanechte shon za mcelskou branou. Odpočiňte si na mcelském zámku uprostřed anglického parku a lesů a vychutnejte si výjimečný čas konce roku. I v 21. století lze tento krásný čas prožít v klidu bez nákupní horečky a stresu, v bezpečí okolní přírody.
Mcely, Středočeský kraj

Silvestr na Chateau Mcely

Silvestrovská show.
Mcely, Středočeský kraj

Vá+noční orienťák 2022

Příjďte si zkusit orientační běh do vánočních Poděbrad! Klub Běhej Poděbrady vás zve na tradiční zimní závod.
Poděbrady, Středočeský kraj

Pavel Šmíd – Nevstoupíš do stejné řeky

Lázeňská výstava Nevstoupíš do stejné řeky představuje tematický výběr ze současné tvorby Pavla Šmída (1964) doplněný o ukázky jeho starších děl.
Poděbrady, Středočeský kraj

Zámek Dymokury

V obci Dymokury se nachází barokní zámek s kaplí a kašnou postavený v 17. století na místě zaniklé tvrze. Kolem stavby se nacházejí hospodářské budovy z 18. a 19. století. Veřejnosti je nepřístupný.
Dymokury, Středočeský kraj

Stezka Svídnice

Naučná stezka prochází vesnicí Svídnice. Na šesti samostatných deskách je prezentována historie obce, významní rodáci i okolní příroda.
Dymokury, Středočeský kraj

Zámek Křinec

Rozsáhlý komplex o 122 místnostech nechal postavit v raně barokním stylu v roce 1649 hrabě August Pavel I. z Morzína. Zámek i stejnojmenný městys se nacházejí v úrodné krajině středního Polabí, nedaleko řeky Mrliny na úpatí svědeckého vrchu Chotuc.
Křinec, Středočeský kraj

Naučná stezka v obci Netřebice – Po stopách víly Netřebky

Naučná stezka se šesti zastaveními a vyprávěním o osadě Havraň, bývalé řepařské drážce, někdejšímu největšímu rybníku v Čechách Blatu, lipách, umrlčí cestě i kouzelné kapličce. Obec Netřebice leží nedaleko Nymburku a trasu i s dětmi projdete za hodinu.
Netřebice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Bučický mlýn – penzion a restaurace na samotě u Rožďalovic

Pouze 3,5 kilometru za obcí Rožďalovice najdete malebné místo, kterému dominuje stylový penzion Bučický mlýn. Penzion leží v unikátní oblasti Rožďalovické rybníky, která je součástí projektu Natura 2000 (soustavy biologicky chráněných území).
Rožďalovice, Středočeský kraj

Restaurace Konírna

Restaurace se nachází za kulturním domem v Městci Králové.
Městec Králové, Středočeský kraj

Chateau Mcely – zámecký eco-chic hotel

Zámecký eco-chic hotel leží necelou hodinu jízdy z Prahy. Je ideálním místem pro romantické pobyty, odpočinek v lázních, rodiny s dětmi, svatby i netradiční firemní setkání.
Mcely, Středočeský kraj

Restaurace Piano Nobile

Restaurace Piano Nobile sídlí v Chateau Mcely, necelou hodinu jízdy z Prahy uprostřed přírody. Pravidelně se řadí mezi nejlépe hodnocené restaurace v České republice dle Maurerova výběru, průvodce nejlepších restaurací oceněných Zlatými lvi i Gastromapy Lukáše Hejlíka.
Mcely, Středočeský kraj