Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Zámek Dymokury
Zdroj foto: mapy.cz, autor Jan Kolomazník
Památky

Zámek Dymokury

V obci Dymokury se nachází barokní zámek s kaplí a kašnou postavený v 17. století na místě zaniklé tvrze. Kolem stavby se nacházejí hospodářské budovy z 18. a 19. století. Veřejnosti je nepřístupný.
První písemná zmínka připomíná Dymokury roku 1249, kdy je zmiňován Soběslav z Dymokur. Barokní zámek nechal na místě zaniklé tvrze z roku 1572 postavit Vilém hrabě Lamboy, který vlastnil Dymokury od roku 1654. Původně skromnou přízemní stavbu zvýšil kolem roku 1688 další vlastník Ludvík Colloredo z Wallsee, který přistavěl také další dvě křídla. Jeho dcera Marie Antonie dala kolem roku 1723 znovu zřídit zámeckou kapli.
 
Dnešní podobu (trojkřídlá, jednopatrová barokní stavba) dostal zámek za Josefa Colloreda-Wallsee.
V roce 1788 je v historických pramenech uváděna pila s olejnou, vinopalna, zámecká knihovna o tisíci svazcích a 576 obyvatel v 94 domech. Colloredové zde působili do roku 1815, kdy se vdova po Josefu Colloredovi-Wallsee provdala za hraběte Bedřicha z Cavriani. Jejich dceři Rosině patřilo panství v letech 1816 až 1833, kdy se provdala za Otakara hraběte Czernina z Chudenic.
 
V roce 1948 se moci nad zámkem na celých třiačtyřicet let chopil stát a využívala jej armáda. Zpět roku Černínů byl zámek s okolními lesy a rybníky vrácen roku 1990. Prvním porevolučním majitelem dymokurského zámku byl Theobald Czernin (1936-2015), dnešní, zámeckým pánem je senátor Tomáš Czernin (*1962), který představuje pátou generaci Czerninů vlastnící zámek. Veřejnosti není zámek přístupný.

Provozovatel

Zámek Dymokury

1. máje 1
289 01 Dymokury
WWW:
https://www.pamat...
GPS:
50,245792 15,203961
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Advent na Chateau Mcely

Zanechte shon za mcelskou branou. Odpočiňte si na mcelském zámku uprostřed anglického parku a lesů a vychutnejte si výjimečný čas konce roku. I v 21. století lze tento krásný čas prožít v klidu bez nákupní horečky a stresu, v bezpečí okolní přírody.
Mcely, Středočeský kraj

Silvestr na Chateau Mcely

Silvestrovská show.
Mcely, Středočeský kraj

Vá+noční orienťák 2022

Příjďte si zkusit orientační běh do vánočních Poděbrad! Klub Běhej Poděbrady vás zve na tradiční zimní závod.
Poděbrady, Středočeský kraj

Pavel Šmíd – Nevstoupíš do stejné řeky

Lázeňská výstava Nevstoupíš do stejné řeky představuje tematický výběr ze současné tvorby Pavla Šmída (1964) doplněný o ukázky jeho starších děl.
Poděbrady, Středočeský kraj

Kostel Zvěstování Panny Marie v Dymokurech

Autorem návrhu barokní svatyně z let 1723-25 byl patrně J. Santini. Roku 1761 byla postavena kostelní věž. Nad portálem kostela je umístěn kamenný znak jeho zakladatelky Marie Antonie kněžny Montecuculi.
Dymokury, Středočeský kraj

Stezka Svídnice

Naučná stezka prochází vesnicí Svídnice. Na šesti samostatných deskách je prezentována historie obce, významní rodáci i okolní příroda.
Dymokury, Středočeský kraj

Zámek Křinec

Rozsáhlý komplex o 122 místnostech nechal postavit v raně barokním stylu v roce 1649 hrabě August Pavel I. z Morzína. Zámek i stejnojmenný městys se nacházejí v úrodné krajině středního Polabí, nedaleko řeky Mrliny na úpatí svědeckého vrchu Chotuc.
Křinec, Středočeský kraj

Naučná stezka v obci Netřebice – Po stopách víly Netřebky

Naučná stezka se šesti zastaveními a vyprávěním o osadě Havraň, bývalé řepařské drážce, někdejšímu největšímu rybníku v Čechách Blatu, lipách, umrlčí cestě i kouzelné kapličce. Obec Netřebice leží nedaleko Nymburku a trasu i s dětmi projdete za hodinu.
Netřebice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Konírna

Restaurace se nachází za kulturním domem v Městci Králové.
Městec Králové, Středočeský kraj

Bučický mlýn – penzion a restaurace na samotě u Rožďalovic

Pouze 3,5 kilometru za obcí Rožďalovice najdete malebné místo, kterému dominuje stylový penzion Bučický mlýn. Penzion leží v unikátní oblasti Rožďalovické rybníky, která je součástí projektu Natura 2000 (soustavy biologicky chráněných území).
Rožďalovice, Středočeský kraj

Chateau Mcely – zámecký eco-chic hotel

Zámecký eco-chic hotel leží necelou hodinu jízdy z Prahy. Je ideálním místem pro romantické pobyty, odpočinek v lázních, rodiny s dětmi, svatby i netradiční firemní setkání.
Mcely, Středočeský kraj

Restaurace Piano Nobile

Restaurace Piano Nobile sídlí v Chateau Mcely, necelou hodinu jízdy z Prahy uprostřed přírody. Pravidelně se řadí mezi nejlépe hodnocené restaurace v České republice dle Maurerova výběru, průvodce nejlepších restaurací oceněných Zlatými lvi i Gastromapy Lukáše Hejlíka.
Mcely, Středočeský kraj