Úvod > Co chcete dělat? > Na svědecký vrch Chotuc a do Křince za poznáním
Na svědecký vrch Chotuc a do Křince za poznáním
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Na svědecký vrch Chotuc a do Křince za poznáním

Opukový vrch Chotuc, na jehož úpatí leží městečko Křinec je důležitým spirituálním místem již od dob keltů. Keltské osídlení připomíná řada archeologických nálezů. Nejznámější je hrob bojovníka, který byl vyzvednut a stal se součástí expozice Národního muzea v Praze. Ideální je spojit výlet třeba na kole ještě s návštěvou nedaleké vesnické památkové rezervace v Bošíně a vesnické památkové zóny v Sovenicích se zachovalou polabskou venkovskou architekturou.

Vrch na severním okraji Polabské nížiny je chráněnou přírodní památkou se zajímavým výskytem rostlin. Historií místa, kaple Nejsvětější Trojice a starého hřbitova a židovského hřbitova nás provede naučná stezka.
 

Chotuc připravuje návštěvníkům řadu zážitků při pozorování přírody po téměř celý rok. Od období prvních jarních květin až po ocúny v podzimním čase. Mezi chráněnými květinami dominuje vstavač nachový. Následuje ho řada dalších, například kamejka modronachová, žluťucha menší, kavyl vláskovitý, rozrazil ožankový, vitold chocholitý, tužebník obecný, pcháč bezlodyžný, lilie zlatohlávek a další. Vrch Chotuc je všeobecně známý jako bohaté stanoviště klokoče zpeřeného.
 

Na kopci žije řada živočichů, příznivé podmínky k životu poskytuje broukům, motýlům až ke vzácnému krasci třešňovému. Svou vyvýšenou polohou slouží tažným ptákům jako odpočinkové místo při jejich přeletu. Úchvatný je také výhled do Polabské nížiny.
 

Za návštěvu stojí také městys Křinec s ranněbarokním zámkem, kostelem sv. Jiljí, kaplí sv. Jana Nepomuckého a nebo technická památka jednoho z prvních betonových mostů s barokními sochami čtyř ročních období, postaveného Ing. Stanislavem Bechyněm v roce 1915 přes říčku Mrlinu. O historii místa a bezprostředního okolí vás celoročně poučí expozice umístěna na radnici městyse.

Provozovatel

Městys Křinec

Náměstí 25
289 33 Křinec
Tel.:
+420 325 588 201
Email:
obeckrinec@quick.cz
WWW:
www.krinec-obec.cz
GPS:
50,276740 15,126110
 
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 
Zámek Křinec

Zámek Křinec

Křinec, Středočeský kraj
Rozhledna Romanka nedaleko Nymburka

Rozhledna Romanka nedaleko Nymburka

Oskořínek, Středočeský kraj
Stezka Svídnice

Stezka Svídnice

Dymokury, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Piano Nobile

Restaurace Piano Nobile

Mcely, Středočeský kraj
Piknik v zámeckém parku na Loučeni

Piknik v zámeckém parku na Loučeni

Loučeň, Středočeský kraj