Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum klasického knihařství v Rožďalovicích

Muzeum klasického knihařství v Rožďalovicích

Památky
Původní knihařská dílna se zachovanými stroji a nástroji, v níž v minulém století působil významný umělecký knihař Jenda Rajman, a historický dům s expozicí jeho krásných knižních vazeb. Uvidíte tu unikátní komplex, který v republice nemá obdobu.

Jenda Rajman (1892-1965), význačný český umělecký knihař, prožil celý svůj život v rodných Rožďalovicích, malém městečku mezi Nymburkem a Jičínem. Zůstala po něm knihařská dílna z let 1930-40, krásné knižní vazby, i obrazy a grafiky darované umělci, pro které pracoval. Byla jich velká řada – jen namátkou třeba spisovatel Jakub Deml nebo malíři Max Švabinský, Cyril Bouda, Karel Kinský, Karel Vik. Ti byli často uneseni krásou okolní krajiny a zachytili ji ve svých dílech.

Muzeum zahrnuje nejen dílnu, ale také dům, kde knihař bydlel a měl papírnický krám. I v něm se dodnes zachovalo některé originální zařízení. Nenajdete tu ovšem strohou muzejní expozici.  Knihařská dílna je „živá“, na původním zařízení se tu stále vážou nebo opravují knihy.

Při prohlídce vás provází členové Rajmanovy rodiny a expozici doplňují svými autentickými vzpomínkami. Některé knihařské práce pak předvádí názorně na původních ručních strojích - lisech, řezačce, zlatičce nebo šičce. Jednodušší úkony si návštěvníci mohou sami vyzkoušet. Uvidíte nástroje na zdobení knih – tlačítka, rytiny, sady písem. Součástí prohlídky je promítání filmů ukazujících postupy vazby knih.
Muzeum také pořádá výstavy a tvůrčí dílny pro širokou veřejnost. Na workshopy si lze domluvit vlastní termín.

Výstava v Rajmanově knihovně nazvaná „Osobnosti v knihách krásně svázaných“ je součástí prohlídky po celý rok 2019. Zatímco ve většině skříní v muzeu jsou viditelné jen hřbety v řadách postavených knih, tady prosklené výstavní vitríny umožňují obdivovat celou jejich vazbu. Tématy vystavených knih jsou životy či výběry z díla známých umělců. Výpravné publikace vyšly a byly svázány Jendou Rajmanem letech 1930 až 1951. Výjimečný obsah vyžaduje výjimečné knihařské zpracování, a toho se Rajman zhostil dokonale.  Uvidíte igrafové holandské vazby s přehnutými předními okraji desek, vazby polokožené s různými kombinacemi potahu, a samozřejmě i ty nejcennější - celokožené. U některých jsou vystaveny také původní rytiny, které byly použity ke zdobení knižních desek.

Celý popis
Naposledy změněno: 30. 9. 2019