Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum klasického knihařství v Rožďalovicích
Památky

Muzeum klasického knihařství v Rožďalovicích

Původní knihařská dílna se zachovanými stroji a nástroji, v níž v minulém století působil významný umělecký knihař Jenda Rajman. Expozice v historickém domě s výstavou jeho krásných knižních vazeb je bohužel momentálně uzavřena. Ruční knihařství je v provozu.

Jenda Rajman (1892-1965), význačný český umělecký knihař, prožil celý svůj život v rodných Rožďalovicích, malém městečku mezi Nymburkem a Jičínem. Zůstala po něm  zařízení knihařské dílny z let 1930-40, krásné knižní vazby, i obrazy a grafiky darované umělci, pro které pracoval. Byla jich velká řada – jen namátkou třeba spisovatel Jakub Deml nebo malíři Max Švabinský, Cyril Bouda, Karel Kinský, Karel Vik. Ti byli často uneseni krásou okolní krajiny a zachytili ji ve svých dílech.

Knihařská dílna je „živá“, na původním zařízení se tu stále vážou nebo opravují knihy. Jsou tu pořádány tvůrří dílny, ovšem vzhledem k malým prostorám pouze pro jednotlivce - od vazby malého zápisníčku po složitější vazbu celé knihy. Oblíbené je zdobení knihařskými tlačítky, zaujme děti i dospělé. Na workshopy je nutné domluvit vlastní termín.

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Piano Nobile

Restaurace Piano Nobile

Mcely, Středočeský kraj
Piknik v zámeckém parku na Loučeni

Piknik v zámeckém parku na Loučeni

Loučeň, Středočeský kraj