!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum klasického knihařství v Rožďalovicích
Památky

Muzeum klasického knihařství v Rožďalovicích

Původní knihařská dílna se zachovanými stroji a nástroji, v níž v minulém století působil významný umělecký knihař Jenda Rajman, a historický dům s expozicí jeho krásných knižních vazeb. Uvidíte tu unikátní komplex, který v republice nemá obdobu.

Jenda Rajman (1892-1965), význačný český umělecký knihař, prožil celý svůj život v rodných Rožďalovicích, malém městečku mezi Nymburkem a Jičínem. Zůstala po něm knihařská dílna z let 1930-40, krásné knižní vazby, i obrazy a grafiky darované umělci, pro které pracoval. Byla jich velká řada – jen namátkou třeba spisovatel Jakub Deml nebo malíři Max Švabinský, Cyril Bouda, Karel Kinský, Karel Vik. Ti byli často uneseni krásou okolní krajiny a zachytili ji ve svých dílech.

Muzeum zahrnuje nejen dílnu, ale také dům, kde knihař bydlel a měl papírnický krám. I v něm se dodnes zachovalo některé originální zařízení. Nenajdete tu ovšem strohou muzejní expozici.  Knihařská dílna je „živá“, na původním zařízení se tu stále vážou nebo opravují knihy.

Při prohlídce vás provází členové Rajmanovy rodiny a expozici doplňují svými autentickými vzpomínkami. Některé knihařské práce pak předvádí názorně na původních ručních strojích - lisech, řezačce, zlatičce nebo šičce. Jednodušší úkony si návštěvníci mohou sami vyzkoušet. Uvidíte nástroje na zdobení knih – tlačítka, rytiny, sady písem. Součástí prohlídky je promítání filmů ukazujících postupy vazby knih.
V prvním patře budovy se pravidelně obměňují výstavy, jejichž témata souvisí s knihami, jako jsou knižní ilustrace a grafika nebo knihvazačství. Muzeum pořádá i tvůrčí dílny pro širokou veřejnost – od vazby malého zápisníčku po složitější vazbu celé knihy. Oblíbené je zdobení knihařskými tlačítky, zaujme jak děti či celé dětské skupiny, tak dospělé. Na workshopy si lze domluvit vlastní termín.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 27. 1. 2020