Úvod > Aktuality > Navštivte festival Open House v Praze a podívejte se tam, kam se jindy nedostanete!
Památky

Navštivte festival Open House v Praze a podívejte se tam, kam se jindy nedostanete!

  • Vydáno17. května 2023
Festival městské architektury Open House Praha vstupuje letos do svého 9. ročníku. Festivalový týden přináší celou řadu doprovodných programů – koncerty, přednášky, debaty, výstavy a komentované procházky. O víkendu 20. a 21. května 2023 se zdarma otevře 100 běžně nepřístupných budov a prostorů. Od pondělí 15. května mohou návštěvníci zavítat do festivalového infocentra na adrese Železná 492/18, Praha 1-Staré Město a zakoupit si festivalového průvodce a další materiály. Otevírací doba je v týdnu 10:00–18:00 a o víkendu 9:00–19:00 hodin.
dům RadostDebaty, přednášky, procházky a další doprovodné akce, to vše nabídne Festival otevřených budov – Open House Praha 2023 v oblíbeném, jarním květnovém termínu, kdy májové dny táhnou ven a lákají za nevšedními zážitky. Návštěvníky festivalu čeká zdarma 100 běžně nepřístupných budov a prostorů ve 12 městských částech, z toho celkem 27 novinek.  Jedná se o budovy různých architektonických stylů, historické i moderní, zajímavé rekonstrukce nebo i domy, které na své nové využití teprve čekají. Kromě budov, které se zapojily již v předchozích letech a stále jsou mezi návštěvníky značně oblíbené; např. dům Černínský palác, Desfourský palácGrabova vila (v Libni) i Gröbeho vila (Vinohrady/Vršovice), Divadlo Na Zábradlí, Hvězdárna Ďáblice, Kramářova vila, Libeňský zámek, Nuselská radnice, velodrom na Třebešíně, hvězdárna Ďáblice, vodárenské věže na Letné a v Michli; se milovníci architektury mohou přijít podívat například na Keramický salonek od Jana Kotěry v sanatoriu Všeobecné fakultní nemocnice nebo historická loděnice Českého Yacht Klubu, jednoho z nejstarších jachetních klubů ve střední Evropě, který letos slaví 130 let od založení. Otevře se i nedaleká plovoucí loděnice TJ Tatran Praha, vybudovaná na tělese invazivního člunu německé armády. Dveře dokořán bude mít také Národní dům v Karlíně, Palác Adria, Palác kultury – Kongresové centrum na Vyšehradě, Pragovka Art District, dům Quadrio, Trmalova vila, Umělecká zahrada pod Nuselským mostem, Ústav organické chemie a biochemie (ÚOCHB) AV ČR, Strahovský stadion, Vila Lanna nebo Vila Marianne Gellertové-Petschkové (Muzeum literatury).

DBKSvé zastoupení mají letos i budovy z období 2. poloviny 20. století. Kromě realizací Karla Pragera (od jehož narození letos uplyne 100 let) jsou to také dva objekty od Věry Machoninové – budova Teplotechny s působivou fasádou z modrých smaltovaných desek a Obchodní centrum DBK, jedno z vrcholných děl poválečné architektury u nás. Novinkou je také bývalý hotel Intercontinental od Karla Filsaka a kolektivu, který bude po rekonstrukci otevřen pod značkou Fairmont Golden Prague Hotel. Tyto stavby jsou výpovědí stylového vývoje své doby, stále v nich lze najít zachovalá umělecká díla i kvalitně zpracované řemeslné detaily zakomponované do architektury interiérů nebo veřejného prostoru v jejich okolí.

PORT7V programu je letos i celá řada novostaveb – cenami ověnčená administrativně-obchodní stavba Bořislavka centrum, s mnoha působivými uměleckými instalacemi ve veřejném prostoru, libeňský projekt DOCK IN FIVE u slepého ramene Vltavy, právě dokončený multifunkční areál na holešovické náplavce PORT7, nové sídlo společnosti Blum ve Vysočanech nebo kanceláře společnosti Pricefx v Karlíně s nápaditým designem inspirovaným hrou Minecraft. V některých objektech provedou vybrané skupiny návštěvníků přímo architekti realizací. Návštěvníci se letos také mohou vypravit do celé řady technický památekvodárenských věží, bývalých pivovarů, plynojemu či továrních hal. Pohled na Prahu z ptačí perspektivy si užijí například z 27. patra nepřehlédnutelné administrativní budovy bývalého sídla Motokovu, první stometrové budovy v bývalém Československu, dnes druhé nejvyšší budovy v České republice, a dále pak z několika dalších střech a teras. Fotografové se mohou zapojit do druhého ročníku fotografické soutěže Otevřená Praha spolupořádané s portálem Estav.cz a vyhrát atraktivní ceny.

Vstup do budov je zdarma a většina budov (a prostorů) je otevřena po oba víkendové dny od 10 do 18 hodin, existují ale výjimky. Bývalý hotel Intercontinental je stále v režimu stavby, a proto je nutné se na prohlídku objektu předem registrovat. Vstup do všech ostatních budov je bez registrace. Konkrétní časy zpřístupnění a další informace (např. o bezbariérovosti) najdete na na webu openhousepraha.cz v sekci Program.
 

Výročí 100 let od narození Karla Pragera a 200 let Antonína Viktora Barvitia

nová scéna NDAchitekt a vizionář Karel Prager zanechal v Praze nesmazatelnou stopu. O víkendu mohou zájemci navštívit výběr Pragerových realizací, kromě Nové scény ND, také centrální kotelnu VFN, vysokoškolský areál v Jinonicích z 90. let  nebo tzv. Pragerovy kostky v Emauzích, dnešní sídlo Institutu plánování a rozvoje hl. města Prahy a CAMPu. Poprvé se bude možné podívat do bývalé pobočky Komerční banky na Smíchově a otevře se i zákulisí Nové scény Národního Divadla, která letos slaví 40 let od otevření.

Antonín Viktor Barvitius, který by letos oslavil 200 let od narození, byl významným představitelem neorenesanční architektury u nás. Jeho nejznámějšími pražskými realizacemi jsou Gröbeho vila v Havlíčkových sadech, Lannova vila v Bubenči nebo kostel sv. Václava na Smíchově. Nejen do těchto staveb se návštěvníci festivalu mohou o víkendu vypravit.
 

Otevřené budovy o víkendu 21. a 22. května

Terminál 4O víkendu 21. a 22. května se zdarma otevře 100 běžně nepřístupných budov. Letos poprvé se pro veřejnost po rozsáhlé rekonstrukci otevře administrativní a odbavovací budova mezinárodního Letiště Václava Havla, Terminál 4, nejstarší část pražského letiště určená pro vládní delegace. Funkcionalistická budova z návrhu architekta Adolfa Benše získala ihned po svém dokončení v roce 1937 zlatou medaili na Mezinárodní výstavě umění a techniky v Paříži. Podíváte se do prezidentského či vládního salonku a vstoupí do míst, která na našem území přivítala amerického prezidenta Baracka Obamu nebo papeže Jana Pavla II.

Z vládních budov bude poprvé v rámci festivalu zpřístupněna i monumentální budova Ministerstva dopravy ČR na nábřeží Ludvíka Svobody, bývalé sídlo Ústředního výboru Komunistické strany Československa. Nahlédnete nejen do reprezentativních a zasedacích místností nebo kanceláře ministra dopravy, ale také do prostoru bývalých bytů nejvyšších představitelů KSČ a do podzemního krytu. Festival otevře také brány Nostického paláce, pozdně barokního sídla Ministerstva kultury ČR, kde bude k vidění pracovna ministra, galerie, kulečníkový sál nebo kaple.

koh i noorZajímavou kapitolu v programu představují letos úspěšné konverze industriálních objektů. V areálu Branického pivovaru se podařilo přetvořit jednu z budov v Dům tanečního umění, v bývalé továrně Bratři Vinopalové na výrobu leteckých palubních přístrojů v Modřanech se nyní nacházejí luxusní lofty Vanguard Prague pro bydlení a v tovární hale Breitfeld-Daněk v Karlíně bude možné zažít čilý novinářský ruch mediálního domu Economia. Nový rezidenční projekt se připravuje v průmyslovém areálu Koh-I-Noor ve Vršovících, ve kterém ještě donedávna sídlila výroba věhlasných stiskacích knoflíků.

Centrum BořislavkaKoho zajímají novostavby, měl by se vypravit do Vysočan, kde letos vyrostlo ústředí společnosti Blum a svým pojetím odkazuje k industriální historii místa. Vzdušnou čarou na druhém konci Prahy se podíváte do cenami ověnčeného Centra Bořislavka ve Vokovicích, kde se moderní architektura potkává s uměním. Na Ruzyni, nedaleko zmiňovaného Terminálu 4, se můžete dozvědět více o budově neobvyklého „padajícího“ tvaru, kde se nachází showroom elektrokol.
Petschkova vila – Muzeum literatury Památníku národního písemnictví

Petschkova vila – Muzeum literatury Památníku národního písemnictví

Historii a současnost literatury představuje Muzeum literatury, které sídlí od roku 2022 v bubenečské Petschkově vile. Jedná se o pobočku Památníku národního písemnictví, která se na Prahu 6 přestěhovala ze Strahovského kláštera. Muzeum je jediné svého druhu v Česku.

Kongresové centrum Praha

Kongresové centrum Praha

Patří mezi významná evropská kongresová centra, jehož kapacita umožňuje konání kongresů až pro 9300 účastníků ve více než 70 sálech, saloncích a jednacích místnostech. Je jednou z dominant města s nádherným výhledem na Prahu.

Černínský palác a zahrada v Praze

Černínský palác a zahrada v Praze

Zahrada Černínského paláce v Praze, kde sídlí ministerstvo zahraničí, bývá v hlasvní turistické sezoně přístupná veřejnosti. Původně barokní zahrada byla vybudována na konci 17. století významnými architekty tehdejší doby. V 19. století byla zahrada přeměněna do podoby anglického parku.

Umělecké centrum Pragovka Art District

Umělecké centrum Pragovka Art District

Nově vznikajíco kulturní centrum Pragovka Art District v pražských Vysočanech. Od léta 2016 se Pragovka, ukrývající přes 40 uměleckých ateliérů, otevírá světu.

Lannova vila v Bubenči

Lannova vila v Bubenči

Vila Lanna byla vybudována v roce 1872 v novorenesančním slohu významným průmyslovým podnikatelem a sběratelem uměleckých památek Vojtěchem Lannou jako letní odpočinkové sídlo. Budova je zvenčí zdobená freskami.

Kramářova vila v Praze

Kramářova vila v Praze

Sídlo vysokých státních představitelů tvoří bezesporu nepřehlédnutelnou dominantu letenského panoramatu a je považováno za jednu z výrazných staveb pražské vilové architektury.

Vodárenská věž Letná

Vodárenská věž Letná

Letenská vodárna je 26 metrů vysoká pětipodlažní vodárenská stavba postavená v novorenesančním slohu. Stanová střecha oplývá vikýři, na špičce střechy je v nástavbě umístěn hodinový stroj. V posledním patře se nachází vnější ochoz umístěný na krakorcích.

Husův sbor ve Vršovicích

Husův sbor ve Vršovicích

Husův sbor ve Vršovicích je jedním z prvních objektů v Praze, který byl vybudován za použití metody předpjatého betonu.

Zámek Libeň na Praze 8

Zámek Libeň na Praze 8

V srdci Libně, v pěstěném parku na pokraji rozlehlých sadů, stojí půvabný rokokový zámek. Na místě dnešního zámku čp. 1 stávala kdysi gotická tvrz.

Divadlo Na zábradlí

Divadlo Na zábradlí

Divadlo Na zábradlí je jedno z nejznámějších menších divadel v Praze a představuje přední scénu současných divadelních tendencí.

Hvězdárna Ďáblice

Hvězdárna Ďáblice

Na programu hvězdárny je pro předem objednané skupiny návštěvníků promítání filmů spojené s prohlídkou přístrojového vybavení hvězdárny.

Desfourský palác na Florenci

Desfourský palác na Florenci

Dnes prázdná budova na rohu ulice na Florenci je již šedesát let pod památkovou ochranou. Rychlý chodec může tento na první pohled prostý palác minout bez povšimnutí, avšak uvnitř se skrývají výtvarně i řemeslně velmi cenné interiéry.

Multifunkční budova Quadrio v Praze

Multifunkční budova Quadrio v Praze

Multifunkční objekt s rozmanitou nabídkou nákupních, pracovních i odpočinkových kapacit se nachází v samotném srdci české metropole. Jeho moderní architektura a vysoká kvalita služeb splňují současné nároky na pracovní prostředí a životní styl.

Grabova vila v Libni

Grabova vila v Libni

Reprezentační vila židovského velkoprůmyslníka Hermanna Graba byla postavena v polovině 90. let 19. století karlínským stavitelem a architektem Josefem Blechou, který se podílel na realizaci mnoha továrních i obytných budov v Libni.

Nuselská radnice

Nuselská radnice

Nuselská radnice je krásná novorenesanční stavba v Táborské ulici na Praze 4. Byla postavena mezi lety 1908 až 1909 podle návrhu architekta Antonína Turka. Dnes slouží jako reprezentační část Obvodního úřadu Městské části Praha 4.

Velodrom na Třeběšíně

Velodrom na Třeběšíně

Ve skrytu uliček nedaleko Nákladového nádraží se ukrývá jeden z nejvýznamnějších velodromů v České republice.

Trmalova vila v pražských Strašnicích – centrum architektury rodinného bydlení

Trmalova vila v pražských Strašnicích – centrum architektury rodinného bydlení

Trmalova vila, dílo architekta Jana Kotěry, je unikátní ukázkou architektonické tvorby rodinných sídel první poloviny dvacátého století. V roce 2014 prošla celkovou rekonstrukcí, která vyzdvihla kvalitní řemeslné prvky a nádherné umělecké dekorace.

Gröbeho vila – letní sídlo podnikatele Moritze Gröbeho v Praze

Gröbeho vila – letní sídlo podnikatele Moritze Gröbeho v Praze

Dvoupatrová novorenesanční vila na Praze 2 postavená na náhorní rovině nad údolím Botiče je nápadnou dominantou při pohledu od Vršovic a Nuslí. Pražský průmyslník Moritz Gröbe byl společníkem firem Lanna a Šebek, které držely prim v železničních spojích, budování tratí a produkci železa v Čechách.

Sportovní stadion Strahov v Praze

Sportovní stadion Strahov v Praze

Vyjdete-li strmý kopec na Strahov, objeví se před vámi obrovský gigant, jehož nelze jen tak přehlédnout – sportovní stadion Strahov. Strahovský stadion patří díky své rozloze k největším stadionům na světě.

Palác Adria v Praze se stylovou kavárnou

Palác Adria v Praze se stylovou kavárnou

Palác Adria je významnou kulturní památkou moderní architektury. Byl postaven pro italskou pojišťovací společnost Riunione Adriatica di Sicurta, která zde roku 1910 zakoupila původní dvoupatrový palác. Ten Palác tu nechal vybudovat o 100 let dříve pasovský biskup Leopold Leonard hrabě Thun.

Kotěrova vodárenská věž v Praze-Michli

Kotěrova vodárenská věž v Praze-Michli

Michelský vodojem z let 1906 – 1907 navrhl významný český architekt Jan Kotěra. Stavbu vysokou 42 metrů z neomítnutých cihel a s měděnou střechou najdete na okraji pankrácké pláně, v katastru Michle, v ulici Hanusova.

Umělecká zahrada pod Nuselským mostem

Umělecká zahrada pod Nuselským mostem

Mezi Čiklovou ulicí a železniční tratí pod Nuselským mostem se ukrývá Umělecká zahrada plná sochařských skvostů.

Další aktuality

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Vojenské turistické cíle

Nejnavštěvovanější vojenskou památkou vloni bylo Vojenské technické muzeum v Lešanech. Zájem návštěvníků si získává také Národní památník heydrichiády v Praze. Součásti předválečného československého opevnění byly tisíce malých bunkrů a také několik dělostřeleckých tvrzí, mohutných objektů těžkého opevnění, propojených systémem podzemních chodeb a sálů. Jde o mimořádně atraktivní místa, která každoročně přilákají statisíce návštěvníků.
Praha | Památky

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Architektura

Každé z nejnavštěvovanějších míst v kategorii Architektura reprezentuje jiný styl a jinou dobu. Vila Tugendhat v Brně od architekta Ludwiga Miese van der Rohe je vůbec prvním objektem moderní architektury v Česku a čtvrtým na světě, který byl zařazen mezi památky UNESCO. Mezi další nejoblíbenější cíle patří brněnské podzemí a také nedávno obnovená Jurkovičova vila a vila Stiassni. Turisty láká secesní Obecní dům i Národní památník na Vítkově v Praze, jedna z dominant moderní Prahy a národní kulturní památka je situovaná těsně nad strmými svahy vrchu Žižkova.
Praha | Památky

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Věže a rozhledny

K nejnavštěvovanějším místům Prahy a dominantou města je Žižkovská věž, postavená v letech 1985-92. Se svou výškou 216 metrů jde o nejvyšší stavbu Prahy. Kromě technického zázemí vysílače v sobě skrývá i luxusní hotelové apartmá, restauraci s barem a kavárnou a vyhlídkovou observatoř s jedinečným výhledem. Vysílač zdobí bizarní sochy miminek od umělce Davida Černého.
Praha | Příroda

Nejnavštěvovanější turistické cíle Prahy: Pražský hrad, lanovka a zoo

Že je Praha jednou z nejoblíbenějších destinací starého kontinentu není třeba zdůrazňovat. Ovšem domácí turisty lákaly až do nedávna jiné regiony Česka, než hlavní město. To se změnilo loni, když se Praha podle aktuálních dat Českého statistického úřadu stala nejžádanější turistickou destinací tuzemských cestovatelů. Stalo se tak vůbec poprvé od roku 2012! Domácí návštěvníci v roce 2022 tvořili jednu čtvrtinu z celkového počtu 5,98 milionu turistů. A jaká jsou nejnavštěvovanější místa Prahy? To vám prozradí Kudy z nudy. Užijte si výlet do Matky měst!
Praha | Památky

Svátek všech lezců: na Letné proběhne Světový pohár v boulderingu

Na Letenské pláni v Praze se od 2. do 4. června 2023 sejde světová špička sportovního lezení. Praha zkraje června totiž hostí Světový pohár v boulderingu, a podmanivou atmosféru závodu na Letenské pláni si nenechá ujít ani nejlepší český lezec Adam Ondra.
Praha | Letní sporty

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním o víkendu 3. a 4. června 2023.
Praha | Zážitky

Pražské vinice se otvírají: přijďte ochutnat, co se na nich urodilo

Podobně jako muzea, kostely a zahrady otevírají své brány veřejnosti, činí tak i soukromé a městské pražské vinice. O víkendu 27. a 28. května 2023 se přijďte seznámit s jejich historií i současností a objevte kouzlo často pozapomenutých koutů Prahy.
Praha | Gurmánská turistika

Trojská botanická zahrada se v červnu promění v malé Japonsko

V těchto dnech rozkvétají rododendrony v Japonské zahradě v Troji. Rododendrony, nebo spíše pěnišníky, tak zní jejich správný český název, jsou dřeviny patřící do čeledi vřesovcovitých. Rostliny z této čeledi jsou pověstné tím, že mají rády rašelinu, či jiný kyselý substrát. V Japonské zahradě, která letos slaví 26 let od svého založení, mají tyto rostliny ideální podmínky a k vidění je zde několik desítek keřů pestrých barev. Od června bude Japonská zahrada hostit i oblíbenou výstavu bonsají, kterou tradičně doprovodí bohatý víkendový program. Festival bonsají a japonské kultury se uskuteční od 16. do 25. června 2023.
Praha | Příroda