ÚvodAktualityVinaři z Vrbovce zvou na noc ve vinici i posvícení
Gurmánská turistika

Vinaři z Vrbovce zvou na noc ve vinici i posvícení

  • 24. srpna 2023
Teplá letní noc, dobré vínko i jídlo, posezení pod hvězdami, muzika... Tak plánují letos poprvé vinaři mající vinohrady ve Vrbovci slavnost ukončující práce ve vinicích a zahajující období dozrávání hroznů, Zarážení hory. Přijďte oslavit tuto pradávnou slavnost v pátek 25. srpna. Oslavy pak budou pokračovat i v sobotu 26. srpna 2023, kdy se chystá tradiční posvícení.

V pátek proběhne Letní noc ve vinici

VrbovecTeplá letní noc, dobré víno i jídlo, posezení pod hvězdami, muzika... Tak plánují letos poprvé vinaři mající své vinohrady ve Vrbovci slavnost ukončující práce ve vinicích a zahajující období dozrávání hroznů, Zarážení hory. Vše začne v pátek 25. srpna 2023 v 17:00 hodin, kdy proběhne setkání u Pocty sv. Urbanovi, následuje slovo faráře a odchod průvodu do vinice. Od 18:00 se bude zarážet hora ve vinici za Ořechovou alejí a v 19:00 si hosté užijí i příjemný piknik.

Po samotném obřadu uzavření vinic bude připravena ochutnávka vín těchto větších i menších lokálních
vinařů: Ampelos, šlechtitelská stanice vinařská, DiWine Vrbovec, Vinice Hnanice, Víno Koryťák, Vinařství Lahofer, Vinný sklep u Pavlíků, Štěpánovo vinařství, Vinařství Thaya, Víno Vaněk, Vinařství Velocha, Znovín Znojmo a Vinný sklep Zábojník. Ochutnávku vín bude doprovázet vynikající občerstvení ve formě grilovaných specialit, k poslechu či tanci zahraje cimbálová muzika.

zarážání hory vrbovecDoprava ze Znojma je zajištěna autobusovým spojem, který odjíždí ze stanoviště č. 13 znojemského autobusového nádraží v těchto časech: 16:15, 16:45, 17:15 a 17:45 (Retro BarBus) nebo 16:00, 17:00 a 19:00 (linka č. 819). Zpáteční spoj pojede od prodejny Coop ve Vrbovci (zastávka Vrbovec, Jednota) v těchto časech: 22:45, 23:15 a 23:45 (Retro BarBus) nebo 19:34 a 21:11 (linka č. 819) – pozor, běžná linka vyjíždí z jiné zastávky (Vrbovec, stará zastávka). Pro automobily doporučujeme parkování u místního koupaliště či v obci na návsi před obchodem či u kostela.

Vstup na akci je za 100 Kč a zahrnuje degustační skleničku. Doporučujeme obuv a oděv vhodné pro letní noc pod hvězdami, kapesní svítilna se bude také hodit. Trasa z místa ochutnávek vede ořechovou alejí do obce a bude pouze označena, nikoli plně osvětlena.
 

Sobotní posvícení

vínoPoslední srpnová sobota 26. srpna 2023 bude ve Vrbovci patřit posvícenskému veselí. Milovníci vína a cimbálu se sejdou se na každoročním posvícení, kde nebude chybět tradiční průvod krojované chasy malých i velkých tanečníků, bohaté občerstvení, kolotoče, muzika a večerní posvícenská zábava.

Průvod krojované chasy vsenicí začne po požehnání v kostele Stětí sv. Jana Křtitele asi v 9:30 hodin. Koštování místních vínu bude zahájeno v 15:00 hodin, k tanci a poslechu zahraje Duo Carmen. Následují tanečky Malé a Velké krojované chasy, a na závěr se bude konat zábava se skupinou Vicomt od 20:00 do 02:00 hodin.
Vinařství Thaya v Havraníkách Gurmánská turistika

Vinařství Thaya v Havraníkách

Vinařství Thaya vzniklo transformací vinařství Trávníček a Kořínek, která měla svá místa na vinařské scéně světové i domácí. Jméno se mění, avšak filozofie a přístup zůstává. Nové vinařství navazuje na tradici zpracování vína a nepolevuje ze svých nároků na kvalitu vína.

Vychutnejte si vinařský Vrbovec Gurmánská turistika

Vychutnejte si vinařský Vrbovec

V rovinách jihovýchodně od Znojma leží největší vinařská obec Znojemské vinařské podoblasti a devátá největší vinařská obec České republiky. Vinice se táhnou posvazích severně od obce, v oblasti česko-rakouských hranic kolem osady Hnízdo a bývalé zaniklé vsi Ječmeniště.

Loucký klášter ve Znojmě Zážitky

Loucký klášter ve Znojmě

Vřelého přijetí se vám dostane v premonstrátském klášteře v Louce u Znojma, který byl po staletí jedním z nejvýznamnějších klášterních komplexů ve střední Evropě. Současné dění v Louckém klášteře je úzce propojeno se jménem společnosti Znovín Znojmo.

Vrbovecké sklípky Gurmánská turistika

Vrbovecké sklípky

Pro turisty působí atraktivně až exoticky vrbovecká sklepní ulička, lákající již zdaleka nízkými domky se sedlovými střechami, lemovanými pálenými cihlami. Nově provede turisty touto obcí vinařská naučná stezka Hroznové kozy.

Hotel Vinice Hnanice Ubytování

Hotel Vinice Hnanice

Vinařský hotel společnosti Vinice-Hnanice vyrostl na pomezí České republiky a Rakouska na místě bývalé vojenské roty Devět mlýnů v roce 2013 a zaměřen je na cykloturistiku a ochutnávky vín ze zdejšího vinařství

Vinařství Lahofer – vína z vlastních vinic Gurmánská turistika

Vinařství Lahofer – vína z vlastních vinic

Vinařství Lahofer se opírá o silnou vinařskou tradici na Znojemsku, zejména pak o vinice U Hájku a Babičák. Z těchto vinic pochází všechny hrozny pro výrobu vína. Ústředním sloganem nové značky je Vinařství Lahofer – Vína z vlastních vinic.

Vinařství Ampelos ve Vrbovci – nejstarší šlechtitelská stanice v ČR Gurmánská turistika

Vinařství Ampelos ve Vrbovci – nejstarší šlechtitelská stanice v ČR

Vinařství Ampelos je nejstarším šlechtitelským pracovištěm v České republice a jedním z nejstarších na světě. I v současné době se zabývá novošlechtěním odrůd révy vinné, které by byly ranné a dávaly hrozny s vysokou cukernatostí.

Další aktuality

Chasa z Kobylí zve o víkendu na tradiční krojované hody

Patříte k milovníkům folkloru, lidových krojů a muziky? Pak nesmíte chybět na největší akci obce Kobylí, která připravuje od soboty 15. do pondělí 17. června 2024 tradiční krojované hody!
13. červen 2024 14:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Brněnští kapucíni zvou na prohlídku hrobky s mumiemi mnichů

Návštěvu Brna si můžete ozvláštnit prohlídkou netradičního místa, a to hrobky v klášteře kapucínů, kde uvidíte mumifikované ostatky mnichů a významných osobností města. Své zvláštní místo zde má také obávaný velitel pandurů František baron Trenck.
12. červen 2024 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

V jeskyni Býčí skála se konají tradiční Dny otevřených dveří

Oblíbená akce na Býčí skále se koná po tři letní víkendy, letos poprvé se brány jeskyně otevřou 15. – 16. června 2024. Opět máte šanci vidět Býčí skálu vždy od 9:00 do 16:00 hodin, a to za každého počasí. Prohlídka neobyčejné jeskyně trvá cca 90 min. Počítejte s tím, že v jeskyni je vysoká vlhkost a teplota okolo 9°C.
12. červen 2024 10:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Jihomoravského kraje: Aqualand, zámek Lednice a Vida!

Nejnavštěvovanějším místem Jihomoravského kraje je Aqualand Moravia v Pasohlávkách. Na desítkách skluzavek a tobogánů si tu užijete nekončící adrenalin a zábavu, milovníci relaxu si pak vychutnají termální bazény s výhledem na krásnou krajinu Pálavských vrchů. Další místa patří zámku v Lednici a Science centru Vida! v Brně.
6. červen 2024 20:00
Památky, Jihomoravský kraj

Brno pro vyznavače ohňostrojových show: Ignis Brunensis přiváží nejlepší světelné umělce

Sedmadvacátý ročník středoevropsky ojedinělé přehlídky ohňostrojů Regiojet Ignis Brunensis se opět chystá rozzářit noční nebe nad Brněnskou přehradou. Od soboty 8. června 2024 se přihlížející mohou těšit na čtyři umělecké ohňostroje a dvě dronové světelné show s premiérou 250 dronů!
6. červen 2024 16:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Jeskyně Moravského krasu rozezní Čarovné tóny Macochy

Cyklus pěti koncertů Čarovné tóny Macochy rozezní od 5. do 9. června 2024 jeskyně Moravského krasu na Blansku. Na jubilejním 25. ročníku si hudební fanoušci mohou znovu vychutnat úžasnou akustiku podzemních krasových prostor i hru světel v nich. Série koncertů se světelnými efekty a iluminacemi v neobvyklém prostředí krasových jeskyní předkládá hudební díla světových skladatelů v podání špičkových českých i zahraničních umělců.
4. červen 2024 10:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Concentus Moraviae opět rozezní moravské památky

Concentus Moravaie již téměř třicet let patří k tuzemským nejvýznamnějším festivalům klasické hudby. Posluchači díky němu spojují výjimečné hudební zážitky s návštěvou inspirativních míst jižní Moravy, Vysočiny a Dolního Rakouska. Přes tři desítky koncertů se letos v v termínu od 31. 5. do 10. 7. 2024 odehrají v architektonicky atraktivních prostorech dvou desítek měst: mezi dějišti nechybějí zámky, chrámy ani synagogy, nádvoří paláců či radnic, hraje se také v městských divadlech, ale třeba i mezi obrazy Slovanské epopeje v Mikulově, na středověkém hradě Pernštejn nebo v zámecké knihovně v Náměšti.
31. květen 2024 12:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Dny Slavkova letos lákají na bohatý program

Zámek Savkov zve všechny příznivce dobré hudby a zábavy na letošní Dny Slavkova, které budou trvat od čtvrtka 30. května do neděle 2. června 2024. Hlavní program se uskuteční v sobotu 1. června. Na Palackého náměstí opět vyroste řemeslný jarmark a pódium, kde se představí dětské soubory ze Slavkova a okolí i špičkoví čeští muzikanti.
30. květen 2024 8:00
Památky, Jihomoravský kraj