Jeráb popelavý v ptací oblasti Roždalovické rybníky

Rožďalovice

Lesy, několik rybníků a na břehu jednoho z nich stylový penzion Bučický mlýn, ve městečku pak zámek, barokní kostel a dům s knihařskou dílnou, kde ve své době působil známý umělecký knihař Jenda Rajman (1892–1965) a která nyní funguje jako muzeum knihařství – to všechno jsou Rožďalovice.

Rožďalovice, město s knihařskou dílnou

Městečko ve středních Čechách leží přibližně v polovině cesty mezi Nymburkem a Jičínem. Už zdálky vás upoutají dvě věže barokního kostela sv. Havla a zámek, který slouží jako domov seniorů. Pozornost si zaslouží především Muzeum klasického knihařství, věnované tvorbě uměleckého knihaře Jendy Rajmana (1892–1965). Při prohlídce se seznámíte s dřívějšími způsoby vazby knih a jednodušší knihařské práce si dokonce můžete sami vyzkoušet, muzeum navíc pořádá knihtiskařské kurzy a tvůrčí
dílny.
 

Melantrich a galerie

Tradice řemesel, spojených s výrobou knih, se v Rožďalovicích zrodila dávno před vznikem Rajmanovy dílny: právě tady se totiž roku 1511 narodil Jiří Melantrich z Aventina, významný český renesanční tiskař a nakladatel. Mezi jeho nejznámější díla patří Herbář italského lékaře a botanika Pietra Andrey Mattioliho a Bible Melantrichova, zvaná též Melantriška. Tiskaře a jeho dílo připomíná Galerie Melantrich, pobočka Polabského muzeaPoděbradech, sídlící v patrovém roubeném domě s podloubím.
 

Tipy na výlety plné ticha i zábavy

Rožďalovice obklopují krásné lesy s četnými rybníky; z centra města vás turistická značka dovede k penzionu Bučický mlýn s restaurací a bohatou nabídkou volnočasových aktivit, lákavým cílem pro milovníky venkova je i Farma Košík. Neláká vás lesní ticho a relaxace? Pak se naopak vydejte tam, kde to žije, třeba do barokního zámkupivovarem, staročeskou krčmou, středověkým hotelem a spoustou atrakcí pro děti v Dětenicích anebo na nedaleký pohádkový hrad a zámek Staré Hrady.

Aktivity

Zámek Rožďalovice

Původně renesanční zámek, postaven roku 1622. Následně přestavěn pozdně barokně roku 1760 a upravován koncem 19. a v 1. polovině 20. století. Hlavní portál se sochařskou výzdobou M. J. Brokofa. Zámek není přístupný veřejnosti.
Rožďalovice, Středočeský kraj

Ptačí oblast Rožďalovické rybníky

Mezi nejznámější rybníky patří Zrcadlo u Mlýnce, Pilský rybník u Brodku, Nový rybník u Hasiny a Bučický rybník přímo u Rožďalovic. Rybníky patří do patří do chráněné Ptačí oblasti Rožďalovické rybníky.
Rožďalovice, Středočeský kraj

Muzeum klasického knihařství v Rožďalovicích

Provedeme vás historickou knihařskou dílnou vybavenou stroji a nástroji, s nimiž v minulém století pracoval významný umělecký knihař Jenda Rajman. Malá expozice jeho krásných knižních vazeb je součástí dílny. Trochu knihařské práce si tu sami vyzkoušíte.
Rožďalovice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace

Bučický mlýn – penzion a restaurace na samotě u Rožďalovic

Pouze 3,5 kilometru za obcí Rožďalovice najdete malebné místo, kterému dominuje stylový penzion Bučický mlýn. Penzion leží v unikátní oblasti Rožďalovické rybníky, která je součástí projektu Natura 2000 (soustavy biologicky chráněných území).
Rožďalovice, Středočeský kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: výlet s Thurn-Taxisy z Loučeně do Jabkenic

Tajuplný Svatojiřský les je místo, prodchnuté starobylými legendami, keltskou mystikou a mariánským kultem. Na jednom jeho okraji leží Jabkenice s Památníkem Bedřicha Smetany, na druhém kouzelný zámek Loučeň. Obě místa spojuje cyklistický výlet s nenáročným profilem.
výlet do Polabí, Výlety pro děti

Pěší výstup na Plešivec – brdský Olymp z Jinců do Lochovic

Na tenhle výlet se budete muset vydat vlakem. Začíná totiž na stanici Jince a končí na železniční zastávce Lochovice. A co vás čeká mezi nimi? Parádní vystup na brdský Olmyp, jak se přezdívá zdejší hoře Plešivec. Na vrcholu naleznete skalní vyhlídku Čertova kazatelna, která nabízí krásný výhled do širokého okolí Jinců, Hořovic a Hostomic.

S osobností na procházku: do Příbrami a po Příbramsku s Janem Drdou

Městečko na dlani, Vyšší princip, Němá barikáda, Hrátky s čertem a spousta krásných a originálních českých pohádek: to jsou nejznámější díla Jana Drdy (1915–1970). Pojďte se v jeho stopách vypravit pěšky po Příbrami a nechte se portálem Kudy z nudy inspirovat k dalším výletům do okolí – a do pohádek.
s J. Drdou Příbramskem, Cesty krajinou

S osobností na procházku: na Křivoklátsko a podél Berounky s Otou Pavlem

Dukla mezi mrakodrapy, Plná bedna šampaňského, Smrt krásných srnců anebo Jak jsem potkal ryby: to jsou nejznámější knížky spisovatele a novináře Oty Pavla (1930–1973). Povídky z Křivoklátska, kraje jeho dětství, se líbily tolika čtenářům, že se o údolí Berounky v okolí Luhu u Branova dodnes mluví jako o kraji Oty Pavla. Pojďte se s ním seznámit!
Křivoklátsko a Berounka s Otou Pavlem, Výlety s příběhem