Jeráb popelavý v ptací oblasti Roždalovické rybníky

Rožďalovice

Lesy, několik rybníků a na břehu jednoho z nich stylový penzion Bučický mlýn, ve městečku pak zámek, barokní kostel a dům s knihařskou dílnou, kde ve své době působil známý umělecký knihař Jenda Rajman (1892–1965) a která nyní funguje jako muzeum knihařství – to všechno jsou Rožďalovice.

Rožďalovice, město s knihařskou dílnou

Městečko ve středních Čechách leží přibližně v polovině cesty mezi Nymburkem a Jičínem. Už zdálky vás upoutají dvě věže barokního kostela sv. Havla a zámek, který slouží jako domov seniorů. Pozornost si zaslouží především Muzeum klasického knihařství, věnované tvorbě uměleckého knihaře Jendy Rajmana (1892–1965). Při prohlídce se seznámíte s dřívějšími způsoby vazby knih a jednodušší knihařské práce si dokonce můžete sami vyzkoušet, muzeum navíc pořádá knihtiskařské kurzy a tvůrčí
dílny.
 

Melantrich a galerie

Tradice řemesel, spojených s výrobou knih, se v Rožďalovicích zrodila dávno před vznikem Rajmanovy dílny: právě tady se totiž roku 1511 narodil Jiří Melantrich z Aventina, významný český renesanční tiskař a nakladatel. Mezi jeho nejznámější díla patří Herbář italského lékaře a botanika Pietra Andrey Mattioliho a Bible Melantrichova, zvaná též Melantriška. Tiskaře a jeho dílo připomíná Galerie Melantrich, pobočka Polabského muzeaPoděbradech, sídlící v patrovém roubeném domě s podloubím.
 

Tipy na výlety plné ticha i zábavy

Rožďalovice obklopují krásné lesy s četnými rybníky; z centra města vás turistická značka dovede k penzionu Bučický mlýn s restaurací a bohatou nabídkou volnočasových aktivit, lákavým cílem pro milovníky venkova je i Farma Košík. Neláká vás lesní ticho a relaxace? Pak se naopak vydejte tam, kde to žije, třeba do barokního zámkupivovarem, staročeskou krčmou, středověkým hotelem a spoustou atrakcí pro dětiDětenicích anebo na nedaleký pohádkový hrad a zámek Staré Hrady.

Aktivity

Zámek Rožďalovice

Původně renesanční zámek, postaven roku 1622. Následně přestavěn pozdně barokně roku 1760 a upravován koncem 19. a v 1. polovině 20. století. Hlavní portál se sochařskou výzdobou M. J. Brokofa. Zámek není přístupný veřejnosti.
Rožďalovice, Středočeský kraj

Muzeum klasického knihařství v Rožďalovicích

Provedeme vás historickou knihařskou dílnou vybavenou stroji a nástroji, s nimiž v minulém století pracoval významný umělecký knihař Jenda Rajman. Malá expozice jeho krásných knižních vazeb je součástí dílny. Trochu knihařské práce si tu sami vyzkoušíte.
Rožďalovice, Středočeský kraj

Ptačí oblast Rožďalovické rybníky

Mezi nejznámější rybníky patří Zrcadlo u Mlýnce, Pilský rybník u Brodku, Nový rybník u Hasiny a Bučický rybník přímo u Rožďalovic. Rybníky patří do patří do chráněné Ptačí oblasti Rožďalovické rybníky.
Rožďalovice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace

Bučický mlýn – penzion a restaurace na samotě u Rožďalovic

Pouze 3,5 kilometru za obcí Rožďalovice najdete malebné místo, kterému dominuje stylový penzion Bučický mlýn. Penzion leží v unikátní oblasti Rožďalovické rybníky, která je součástí projektu Natura 2000 (soustavy biologicky chráněných území).
Rožďalovice, Středočeský kraj

Pojeďte na výlet


Baťův malý Zlín ve Zruči nad Sázavou

Když se řekne Baťa, vybaví se většině lidí boty a Zlín. Nebo také Zruč nad Sázavou, takový malý Zlín asi 70 kilometrů od Prahy. Městečko, které s příchodem obuvnického gigantu v roce 1939 dostalo úplně jinou tvář, zapříčiněnou nebývalým rozvojem.
po Baťově Zruči, Cesty poznání

Běžecká trasa Konopiště

Tato běžecká trasa je ideální pro sportovní turisty, kteří přijeli na zámek Konopiště a chtějí se přitom trochu proběhnout.
běžecká trasa Benešov, Cesty pro zdraví