ÚvodAktualityPapírové výlety: prohlídky papíren i dílny, kde si vyrobíte ruční papír
Památky

Papírové výlety: prohlídky papíren i dílny, kde si vyrobíte ruční papír

Poslechněte si audio verzi článku
Už jste se někdy byli podívat, jak se vyrábí papír? Prošli jste si jednotlivá pracoviště a pozorovali, jak se z šedavé kaše nakonec stane čistý list ručního papíru? Papírové výlety si můžete společně s portálem Kudy z nudy užít třeba ve Velkých Losinách, Litoměřicích, ve Zdislavě u Liberce anebo v jihomoravských Želeticích.

Legendární papír z Velkých Losin

papírna velké losinyO Ruční papírně ve Velkých Losinách se vyprávějí legendy. Vtip je v tom, že vesměs pravdivé. Přesto se téměř nechce věřit tomu, že původně žerotínská manufaktura na výrobu papíru pracuje nepřetržitě od konce 16. století až do dnešních dnů a je tak jedním z posledních svědků starého papírenského řemesla v Evropě. V Česku nemá konkurenci a nikde se na výrobu papíru nepodíváte tak důkladně jako tady. Papírnou vedou dva prohlídkové okruhy. První a hlavní prochází nejatraktivnějšími částmi manufaktury a na vlastní oči uvidíte jak jednotlivá pracoviště, tak celý výrobní postup. Kromě toho se seznámíte s historií výroby papíru. Okruh je otevřený celý rok a prohlídka trvá přibližně hodinu. Lístky si lze rezervovat on-line nebo v muzejním informačním centru. Druhý okruh není zahrnutý v on-line rezervačním systému a projít si jej můžete jen od července do září. Soustředí se na technické zajímavosti, zejména využití vody a historii vodního díla, nutného pro pohon papírenských strojů. Pak je tu samozřejmě i dílna, kde si během hlavní sezony zhotovíte vlastní list papíru a po usušení si ho můžete odnést domů. Objednat si můžete i workshop (pro skupiny od dvou do deseti osob, 90 minut) a vyrobit si třeba papíry s průsvitkou, dekorační papíry anebo obálky s pečetí.
 

Příběh papíru v Litoměřicích

ruční papírna litoměřiceCelý rok vždy v pondělí a ve čtvrtek bývá otevřeno v Dílně ručního papíru, která sídlí ve věži hradebního opevnění Litoměřic. Prohlídka začíná v horních patrech, kde na vás čeká zatím ojedinělá expozice Příběh papíru. Seznámíte se zde s historií a současnou technologií výroby papíru v historických prostorech věže městského opevnění, pocházející z konce 14. století. O patro níž uvidíte ukázky zdejších výrobků určené k prodeji a ocitnete se také v přízemí na exkurzi do malé papírenské manufaktury. Předvedením tradičního čerpání archu ručního papíru exkurze končí. Každou lichou sobotu a sudou neděli se konají prohlídky s výrobou vlastního originálního ručního papíru. Na exkurze je vždy třeba se přihlásit předem.
 

Zoo Praha vyrábí papír ze sloního trusu

sloni ze zoo prahaŽe se dá zužitkovat téměř cokoli dokazuje neobvyklý program Zoo Praha, který zájemcům nabízí možnost výroby originálního papíru ze sloního trusu. K využití neobvyklé ingredience si pražská zoologická zahrada vzala až ze Srí Lanky. Z trusu se využívá vláknina, která je v něm obsažená. Po vymytí a usušení se trus asi den vaří a následně opět suší. Pak se rostlinná vlákna řežou a znovu máčí ve vodě s přidanou směsí papíru, papírová  emulze se nechá vyschnout na slunci a vzniklý hrubý papírový arch se poté znovu namáčí a lisuje. Ruční "sloní papír" se vyrábí v malé dílně od března do října. Program se pořádá po předchozí domluvě.


Kde najdete další menší papírny?

papírny Stará škola v ŽeleticíchChcete si vyrobit papír, jehož součástí budou květiny, lístky, stébla nebo dokonce nerosty? Pak se vypravte do ruční papírny Stará škola v Želeticích na Znojemsku. Ruční papírna sidlí na návsi vinařské obci Želetice vzdálené asi 15 km od Znojma. Je zpřístupněna veřejnosti a od dubna do října, ale kromě čerence a srpna je třeba opět domluvit návštěvu předem. V Želeticích čeká zájemce prohlídka provozu kde se papír vyrábí tradičním manufakturním způsobem, prohlídka produkce papírů a dárkového zboží v podnikové prodejně s možností nákupu a také možnost vyrobit si papír vlastnoručně. Exkurze spojené s vlastnoruční výrobou papíru začínají v červenci a srpnu vždy ve všedních v 10:00 hodin, jiný termín se dá domluvit telefonicky předem.

Pětici papíren uzavírá Ruční papírna Papyrea, rodinná manufaktura ve vesnici Zdislava pod Ještědem. Kromě klasické prohlídky spojené s výrobou papíru můžete přijet i na víkendové kurzy výroby papíru, přednášky, rukodělné dílničky pro děti i dospělé a jiné akce; vždy je ale lepší domluvit si návštěvu předem.
 

Víte, že…?

  • papírna losinyBílému řemeslu, jak se papírnictví nazývalo, se v českých zemích dařilo. Historicky doložená je například papírna na Zbraslavi v roce 1499, v 16. století pracovalo již třicet papíren.
  • Jak je to s výrobou ručního papíru ve světě? Ve Velkých Losinách se dozvíte, že přibližně ve dvaceti zemích světa působí asi tři tisíce výrobců. Prim hraje Asie, v Evropě se dochovalo přibližně třicet papíren. Papírna ve Velkých Losinách usiluje spolu s dalšími pěti evropskými historickými papírnami o zapsání na Seznam světového dědictví UNESCO, dne 8. srpna 2024 bylo podepsáno memorandum.
  • Papír se v Číně začal používat ve druhém století před naším letopočtem, během několika staletí navzdory úzkostlivé snaze o utajení vynález doputoval přes Koreu do Japonska.
  • papírna Stará školaDo Evropy přivezli první papír Arabové ve 12. století. Sami jej v té době ze starých hadrů vyráběli už několik staletí, tajemství výroby získali od zajatých čínských papírnických mistrů.
  • Kolébkou evropského papírnictví je Itálie, která kdysi zásobovala papírem celou střední Evropu. Proslulá ruční papírna ve Fabrianu u Ancony, založená v roce 1268, pracuje dodnes.
  • Výrobu ručního papíru obnovila i ruční papírna v polských Dusznicích, založená kolem roku 1540.
  • Poslední zachovaný větrný mlýn na výrobu ručního papíru De Schoolmeester najdete v Holandsku. Ruční papír dodnes vyrábí také známá ruční papírna v Heelsumu u Arnhemu, založená v roce 1625.
Ruční papírna ve Velkých Losinách usiluje o zápis na seznam UNESCO

Ruční papírna ve Velkých Losinách usiluje o zápis na seznam UNESCO

Ruční papírna ve Velkých Losinách míří na světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO! Celkem osm signatářů, včetně Olomouckého kraje, podepsalo ve Velkých Losinách memorandum, který si klade za cíl zapsat na Seznam soubor šesti historických papíren v Evropě. Jednou z nich má být právě moravská velkolosinská manufaktura, kde se papír ručně vyrábí déle než 420 let.

Ruční papírna Papyrea ve Zdislavě Zážitky

Ruční papírna Papyrea ve Zdislavě

Ruční papírna Papyrea je rodinná manufaktura v Podještědí, v obci Zdislava. Děláme zakázkovou výrobu ručního papíru, knihtisk, a knižní vazbu. Pořádáme exkurze a workshopy.

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru Památky

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru

Původně žerotínská manufaktura na výrobu papíru pracuje ve Velkých Losinách nepřetržitě od konce 16. století až do dnešních dnů. Je jedním z posledních evropských svědků starého papírnického řemesla, jediná svého druhu v České republice.

Ruční papírna Stará škola v Želeticích Kultura

Ruční papírna Stará škola v Želeticích

Manufaktura v Želeticích vyrábí ruční papíry způsobem užívaným již před dvěma tisíci lety – ručním čerpáním.

Vyrobte si papír v Zoo Praha ze sloního trusu!

Vyrobte si papír v Zoo Praha ze sloního trusu!

V pražské zoologické zahradě se můžete zúčastnit neobvyklého zážitku – výroby papíru ze sloního trusu. K využití neobvyklé ingredience si pražské zoologická zahrada vzala až ze Srí Lanky a podařilo se jí zvládnout také náročný technologický výrobní postup. Nenápadná dílna stojí přímo v areálu zahrady, kde si zájemci mohou originální výrobu papíru vyzkoušet na vlastní kůži.

Dílna ručního papíru v Litoměřicích Zážitky

Dílna ručního papíru v Litoměřicích

Papírenská dílna je umístěna v historickém hradebním opevnění města. Kromě aktuální výstavní expozice vás při prohlídce věže čeká ukázka tradiční výroby ručního papíru s možností vytvoření vlastního archu.

Weisshuhnův kanál – papírenský náhon u Hradce nad Moravicí Památky

Weisshuhnův kanál – papírenský náhon u Hradce nad Moravicí

Weisshuhnův kanál sloužil v minulosti jako papírenský splav a dodnes je v provozu. Byl postaven na přelomu 20. století z popudu podnikatele Carla Weisshuhna pro chod továrny a papírnu v Žimrovicích.

Kalendář 2024: I knihy mají svou duši – objevte kouzlo literatury na festivalech i v muzeích a knihovnách

Kalendář 2024: I knihy mají svou duši – objevte kouzlo literatury na festivalech i v muzeích a knihovnách

Objevte kouzlo knih. Krásné starobylé knihovny lze obdivovat při prohlídkách klášterů, přímo do výroby papíru se dostanete v jedné z nejstarších evropských manufaktur ve Velkých Losinách, kde se tradičním způsobem papír vyrábí dodnes. Navštívit můžete i památník Bible kralické, knihovnu Latinské školy v Jáchymově a další zajímavá muzea. Navíc milovníci a milovnice knih jistě netrpělivě očekávají začátek festivalu Svět knihy, který startuje již tento čtvrtek 23. května 2024. Podívejte se s portálem Kudy z nudy i na další zajímavé akce, které potěší knihomolky a knihomoly.

Stará papírna – Čapkův mlýn Památky

Stará papírna – Čapkův mlýn

Expozice Muzea Náchodska zaměřená na významné hronovské rodáky a sourozence Čapkovi.

Depozitář Regionálního muzea K. A. Polánka – bývalé žatecké papírny Kultura

Depozitář Regionálního muzea K. A. Polánka – bývalé žatecké papírny

V roce 2015 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce části budov bývalých papíren v Žatci. Prostory někdejší slavné kartonážky Moritze Lüderdorfa (pozdější pobočky Severočeských papíren SEPAP) budou Regionálnímu muzeu K. A. Polánka sloužit jako depozitář.

Rentzovo muzeum barokního tisku v Kuksu Kultura

Rentzovo muzeum barokního tisku v Kuksu

Muzeum barokního tisku v Kuksu připomíná významnou osobonost dvorního mědirytce Michaela Heinricha Rentze hrabětě Františka Antonína von Sporcka.

Papírny ve Štětí – největší papírny v České republice

Papírny ve Štětí – největší papírny v České republice

Největší papírenský kombinát je ve Štětí, v okrese Litoměřice, na břehu Labe. Vyráběla se zde mj. většina novinového papíru v Česku. V roce 2008 došlo v závodu k ukončení výroby novinového papíru ze strany vlastníka – společnosti Norske Skog.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: co nám prozradily exhumace slavných osobností

Existuje spousta způsobů, jak nahlédnout do historie. Někdo čte tlusté romány, jiný má rád historické filmy, další navštěvuje muzea, hrady a zámky. A pak jsou tu odborníci: historikové, lékaři, archeologové a antropologové, kteří prozkoumávají hroby a hrobky, staré kosti a další tělesné pozůstatky. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, co se jim podařilo vyluštit při exhumaci známých osobností z českých dějin.
13. září 2024 13:48
Památky

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejdražší a nejvzácnější církevní skvosty?

Co spojuje obří zlatý kočár, fascinující monstrance plné zlata a perel, relikviář vykládaný zlatem, stříbrem a drahými kameny, anebo reliéf s Pannou Marií a Ježíškem? Je to jejich astronomická hodnota, někdy potvrzená aukční síní, častěji však jen odhadovaná a šeptaná bokem. Vydejte se s portálem Kudy z nudy na přehlídku skutečných církevních pokladů.
11. září 2024 19:36
Památky

Kde najdete lesní zámky, zámečky, kuriozity a romantická zapomenutá místa v Česku?

Máte rádi staré, podivné a často i trochu tajemné stavby, skryté v lesním přítmí? Pak se společně s portálem Kudy z nudy vydejte na cestu po neobvyklých lesních zámečcích. Cestou objevíte například sedm havranů, zámek pro kočky nebo nejmladší hrad v Česku.
8. září 2024 10:31
Památky

7 věcí, které nevíte o… Dnech evropského dědictví / European Heritage Days (EHD)

Tři stovky měst a obcí, více než 700 památek a prohlídky většinou zdarma nebo za výhodné vstupné: to je nabídka Dnů evropského dědictví. Výjimečná a velmi oblíbená akce každý rok druhý týden v září v celé Evropě otevírá pro veřejnost ty nejzajímavější památky. Seznamte se se Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) na Kudy z nudy a podívejte se, co všechno nabízejí.
7. září 2024 9:42
Památky

Romantické zříceniny: ideální tip na podzimní výlet

Hradní zříceniny lákají všechny milovníky romantiky, historie, ale i ty, kteří jsou rádi na čerstvém vzduchu. Tak schválně, zkuste si představit, co všechno se muselo mezi ztichlými hradními zdmi kdysi odehrát. Kromě rytířských turnajů nebo hostin se tu klidně mohli schovávat loupeživí rytíři nebo bandité…
6. září 2024 16:30
Památky

Nenechte si ujít historické bitvy, které přináší babí léto a podzim 2024

Patříte k obdivovatelům dávno zašlých věků a chtěli byste se alespoň na chvíli do historie vrátit? Přeneste se zpět do minulosti, kdy územím královských Čech a Moravy brázdila husitská a později císařská vojska pod vedením zkušených vojevůdců. Portál Kudy z nudy vám přináší tipy na ty nejzajímavější bitvy, které se na podzim konají.
5. září 2024 8:19
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Irsko?

Smaragdový ostrov, národní parky Glenveagh či Killarney s překrásnými jezery, středověké hrady, typické irské hospody a puby, černé pivo, svatý Valentýn anebo oslavy Dne svatého Patrika: je tolik věcí, které máme rádi v Irsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát navštívíme jednu z nejzápadněji položených zemí Evropské unie. Vydejte se s Kudy z nudy poznat Irsko!
5. září 2024 7:18
Památky

Národní technické muzeum se v sobotu připojuje ke Dnům evropského dědictví

Národní technické muzeum se v sobotu 7. září 2024 připojuje ke Dnům evropského dědictví. Do všech poboček Národního technického muzea bude tento den snížené vstupné, pro Centrum stavitelského dědictví v Plasích a Železniční depozitář v Chomutově bude platit snížený vstup i na neděli 8. září. Zváni jste také na Oslavy výročí tratí v Dolní Lipce, kde potkáte historické železniční skvosty a můžete se svézt vlakem v čele s parní lokomotivou 464.102 Ušatá z roku 1940.
4. září 2024 12:05
Památky