Úvod > Aktuality > Český ráj se začíná turistům opět otevírat
Český ráj se začíná turistům opět otevírat
"> "> "> "> ">
Příroda

Český ráj se začíná turistům opět otevírat

Vydáno 17. dubna 2020
Parkoviště v obci Boseň pod Valečovem a ve Dnebohu pod Drábskými světničkami se od 17. dubna 2020 otevírá příchozím. Otevřeno bude také soukromé parkoviště u penzionu Krásná vyhlídka, ale příjezd k parkovišti v obci Žďár v Příhrazích zůstává uzavřen.
drábské světničkySkalní města se na začátku dubna pro turisty uzavřela. Důvodem bylo porušování zákazu pobytu více lidí než dvou osob na veřejných místech. Na přeplněných parkovištích se také nedá dobře udržovat odstup 2 metry od jiných lidí. S postupným uvolňováním přísného režimu se začínají skalní města postupně opět otevírat.
 
příhrazské skályPrvní „vlaštovkou“ mezi nimi je skalní město Příhrazské skály, kde se od pátku 17. dubna 2020 otevírají přístupové cesty. Parkovat lze pod Drábskými světničkami u Dnebohu, na parkovišti u hradu Valečov i nahoře u Krásné vyhlídky. Skalní hrad Drábské světničky zůstává i nadále ovšem uzavřený, stejně jako ostatní skalní města Českého ráje.

Při svých zdravotních vycházkách prosím dbejte na bezpečnost svou i ostatních turistů, noste roušky a dodržujte dvoumetrové odstupy. Upozorňujeme také, že stání podél silnic v okolí Valečova a Drábských světniček je zakázáno.
Hrad Valečov se skalními byty

Hrad Valečov se skalními byty

V severozápadní části Českého ráje nad obcí Boseň leží hrad Valečov, který byl postaven na počátku 14. století na pískovcové skále jako skalní hrad. Ve skalách vytesané prostory pak byly doplněny dřevěnými stavbami, podobně jako tomu bylo v nedalekých Drábských světničkách.

Zbytky skalního hrádku Staré Hrady v Příhrazských skalách

Zbytky skalního hrádku Staré Hrady v Příhrazských skalách

Dnes už jen terénní pozůstatky po skalním hradu najdete severní straně masivu Mužského u Příhraz. I když nálezy dokládají jeho existenci ve 13. až 15. stol., nezachovalo se nám jeho někdejší jméno. Místo bylo však osídleno již v dávných časech, hrad stával na místě původního slovanského hradiště.

Rozsedlina Studený průchod

Rozsedlina Studený průchod

Přírodní skalní útvar Studený průchod se nachází v Příhrazských skalách 2 km jižně od Březiny. Jedná se o dlouhou puklinu ve skále, na jejímž vrcholu stála v roce 1866 rakouská dělostřelecká baterie.

Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla

Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla

Na východ od vrchu Mužského se rozkládá pískovcové skalní město Příhrazské skály. Tato přírodní rezervace je tvořena stejně jako okolní skalní města pískovcovými skalami a úzkými roklemi se strmými svahy. Místo je oblíbené zejména horolezci.

Trhlinová propast v Příhrazských skalách

Trhlinová propast v Příhrazských skalách

Pod vrcholem Mužský, jen pár kroků od Krásné vyhlídky v Příhrazských skalách, se nachází zajímavý přírodní úkaz – pseudokrasová Trhlinová propast, která představuje nejhlubší známou propast na Mladoboleslavsku.

Zbytky hrádku Hynšta – tajná bratrská modlitebna

Zbytky hrádku Hynšta – tajná bratrská modlitebna

V Příhrazských skalách asi 4 km jižně od Žďáru se nachází zbytky hrádku Hynšta. Z původního, nepříliš rozsáhlého skalního hrádku ze 13. století se dodnes zachovala pouze jedna místnost se středovým sloupem, k níž vede několik metrů dlouhá, ve skále sekaná chodba.

Krásná vyhlídka v Příhrazských skalách

Krásná vyhlídka v Příhrazských skalách

Rozsáhlá pískovcová skalní oblast východně od čedičového vrchu Mužský, Příhrazské skály v Českém ráji, je plná nádherných vyhlídek. Jednou z nich je i Krásná vyhlídka, která dělá čest svému jménu. Pokochat se zde můžete výhledem na Ještěd a okolí.

Památník padlým na vrchu Mužský

Památník padlým na vrchu Mužský

Jihozápadní části Českého ráje dominuje čedičový vrch Mužský (463 m n. m.), který poskytuje jedinečný kruhový rozhled po kraji. Na vrchu najdete vyhlídkovou plošinu s památníkem na Prusko-rakouskou válku.